Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Banda LED?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
vei ca ti-am dat mai sus o varianta mai usor de montat dar mai scumpa.

#20
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Am vazut, ms. Tu esti de treaba. Dar nenea ala... mai e si moderator. Bv., ce sa zic. La mai mare!

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eh... cateodata si eu sunt la fel .. si am fost moderator :D

na.. depinde de zi ;)

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Inițiator.

Carcasa ta e destul de suspendată pe acele picioare.

Attached File  34_ff44fdcdd6a127c9c504ae5ed0fd8fb6_1451268117.jpg   111.13K   12 downloads

Iei kitul pe care ți l-a dat SHMU, lipești acele benzi pe burta carcasei și te duci frumos cu firul în interior. Cu alimentările dacă nu te pricepi rogi un amic să-ți dea o mână de ajutor.

Va ieși ceva frumos. Nu te mai supăra că fiecare e cu părerea lui.

Uite exact așa.

Attached File  FIR1892IST3NKF2.LARGE.jpg   66.45K   11 downloads

Uite direct pe roșu la 45 de lei cu alimentare Molex.
O iei o lipești și te legi la alimentare.

Poți lipi una singură pe mijlocul părții de jos a carcasei, mai ales dacă ții carcasa pe birou.

Dacă e jos pune două și carcasa va părea că plutește.

https://www.pcgarage...d-lighting-kit/

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 SEPTEMBER9, on 14 februarie 2019 - 11:06, said:

Nu stiu.

Atunci, SA AIBA! LUMINA. Sa fie lumina, medicamente! Ups, m-a luat valul.
Nu ai sa vezi meserias cu unitatea centrala luminata. Asta este pentru profesionistii de Facebook si jocuri hard core, Miniclip. Eu nu arunc jumatate de volt, pentru nimic altceva decat performanta. Si nu ma uit la unitatea centrala. Nu-mi pasa de cutie. Am cea mai ieftina cutie, din 2007. Cand schimb componentele, tot pe asta o tin.
Daca nu ai inteles, ti-am recomandat sa o lasi asa. Sau...asa cum ti-a zis un coleg, pui un LED de 12V la 220, dar o faci frumos (http://electrodb.ro/...un-led-la-220v/).

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 waterman, on 14 februarie 2019 - 12:14, said:

Iei kitul pe care ți l-a dat SHMU, lipești acele benzi pe burta carcasei și te duci frumos cu firul în interior. Cu alimentările dacă nu te pricepi rogi un amic să-ți dea o mână de ajutor.
are o cutie "control" care se pune in interiorul pc-ului si are alimentare molex.
din ea iese firult pt senzorul IR pt telecomanda si 2 fire cu MUFE la care se conecteaza benzile.

nu trebuie sa lipeasca nimic, totul este mufat. uita-te la poze si vei intelege.

Edited by shmu, 14 February 2019 - 12:56.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Șef, iar ne contrazicem anapoda.

Colegul/ colega are carcasa închisă. Adică nimic transparent.
Ar pune acel kit DEGEABA în interior.

Eu ziceam că banda de leduri s-o lipească în partea inferioară a carcasei, pe exterior. Între carcasă și podea adică.
Și să se ducă cu firele în interior.

#26
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Este bandă de "interior" adică nu e făcută să stea în ploaie, care e de "exterior" și e siliconată.

În rest este bandă de LED obișnuită, pt orice aplicație decorativă, nu e vorba că e specială pt calculatoare. Dar da, alimentîndu-se la 12V e foarte ușor să o legi la orice conector de power. Nici măcar nu-ți tb. Molex, poti tăia un conector al sursei (sau un prelungitor ca să nu pierzi garanția sursei) și poți înădi și izola firele.

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 waterman, on 14 februarie 2019 - 13:05, said:

Și să se ducă cu firele în interior.
sunt destul de lungi.

 XON-XOFF, on 14 februarie 2019 - 13:06, said:

Este bandă de "interior" adică nu e făcută să stea în ploaie, care e de "exterior" și e siliconată.

În rest este bandă de LED obișnuită, pt orice aplicație decorativă, nu e vorba că e specială pt calculatoare. Dar da, alimentîndu-se la 12V e foarte ușor să o legi la orice conector de power. Nici măcar nu-ți tb. Molex, poti tăia un conector al sursei (sau un prelungitor ca să nu pierzi garanția sursei) și poți înădi și izola firele.
si daca ai 0 talent si / sau experienta ca "mester" electronist, cu ce te ajuta ca se poate orice?

#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
pt varianta pro ai asa ceva: https://www.amazon.c...+led+strip&th=1
varianta ieftina e pt cand placa de baza are conector direct pt asa ceva, altfel le ai pe celelalte.
benzile sunt magnetice si cu rgb pt cazul in care te plictisesti de rosu, configurabil din windows.

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ala e doar expansion kit. iti mai trebe si controlleru.

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
e tot ce-i trebuie acolo pe pagina, in schimb unele placi de baza (msi de ex) stiu sa controleze benzile de leduri fara controller, au header separat.

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sunt multe placi cu header separat. doar cacosta uneori cam mult si daca nu ai procesor K si pretentii, nu are rost sa-ti iei.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 shmu, on 14 februarie 2019 - 11:23, said:

asadar nu trebuie sa-ti bati capul cu lungimea sau lipirea. are deja banda adeziva aplicata pe ea.

Atentie la banda adeziva aplicata.Datorita caldurii degajate in functionare,adezivul se va usca si nu va mai face aderenta in dreptul LED-ului si banda va atarna  si va arata ca dracu.Pana la urma poate ca nici n-ar fi o problema prea mare ca tot n-o vede nimeni cum atarna daca calculatorul este inchis.

ps.
In afara de faptul ca exista,inca nu mi-am dat seama de ce ar dori cineva luminite in calculator

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Vedeti ca sunt benzi de leduri cu magneti incorporati si nu trebuie nici un lipici.

#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 adisz, on 14 februarie 2019 - 18:58, said:

Atentie la banda adeziva aplicata.Datorita caldurii degajate in functionare,adezivul se va usca si nu va mai face aderenta in dreptul LED-ului si banda va atarna  si va arata ca dracu.
am bezile deepcool (modelul precedent celui recomandat) de vro 2 sau 3 ani lipite. nu au nimic.

#35
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
hai sa-mi bag!!! cazul clasic in care unul arunca o piatra........... pana mea, un coleg de forum de forum doreste lumina intr-o carcasa inchisa!!!! nu ajuta cu nimic lumina aia, nu se poate bucura de ea ca de, carcasa e inchisa, da vrea lumina!!!! inteleg sa vrei un aspect mai frumos la pc, o crestere de performanta prin upgrade, overclocking etc..... da asta????? e ca si cum as da cu sclipici pe ficatul meu sa se bucure nenea chirurgu cand ma taie!

#36
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
E vizibila și lumina aprinsa într-o carcasă închisă! Dar prin spatele carcasei, dacă shield-urile de la porturile PCI sunt ventilate. Am lumină direct pe placa de bază Gigabyte - de la circuitul audio (Audio noise guard with LED trace path lighting), și carcasa pe birou, eu am dezactivat-o din BIOS că mă enervează!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate