Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Exista aplicatii sub Android care pot tranforma vocea in text?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
As vrea sa stiu daca exista aplicatii sub Android care pot capta voci prin microfonul telefonului si apoi sa le afiseze ca text, iar motivul pentru care intreb despre asta este ca, asa cum am spus de mai multe ori, eu nu aud si ma gandesc ca o astfel de aplicatie mi-ar usura mult comunicarea cu ceilalti. Pana acum nu am stiut de asta, dar cineva mi-a spus ca ar exista.
Cum eu nu stiu prea mult despre asta, va intreb pe dvs daca intr-adevar exista si daca da, care ar putea fi. Mutumesc anticipat pentru orice informatie.

#2
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
https://www.makeuseo...dictation-apps/

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005

View PostNokas, on 14 februarie 2019 - 02:42, said:

... care pot capta voci prin microfonul telefonului si apoi sa le afiseze ca text...
Aceasta functie se numeste: speech-to-text
Din pacate majoritatea interpreteaza cuvinte si fraze pronuntate in engleza, iar textul, evident este tot in engleza afisat.
Din cauza faptului ca unii au accente gresite sau pronunta gresit, uneori textul nu reflecta realitatea, unele aplicatii ofera o calibrare, adica asteapta pronuntarea unore cuvinte cheie, dupa care se "regleaza/calibreaza" pe baza sunetelor receptionate.
Totusi nu am folosit niciodata o asemenea functie, care este deja integrata in unele aplicatii de tastatura, precum Gboard (tastura de la Google), pe care odata activata ai sa observi ca are in dreapta, desupra literei P un simbol de microfon, odata apasat pe el se poate dicta, doar ca se asteapta ca textul dictat sa fie in engleza.
Nu stiu sa existe asemenea aplicatii cu aplicare pentru limba romana.

completare ulterioara
Se pare ca exista asemenea aplicatii totusi, care iau notite la dictare, nu numai tastaturi.
Din pacate trebuiesc incercate pe rand pentru a vedea care este cea mai buna sau care se apropie cel mai bine de asteptari.
O asemenea aplicatie ar fi: Speechnotes - Speech To Text
Sunt multe articole, topuri cu asemenea aplicatii, dar in majoritatea lor sunt in engleza: 7 Best Android Dictation Apps for Easy Speech-to-Text

Edited by Ciubex, 14 February 2019 - 09:29.


#4
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Google Speech-to-Text suportă și limba română.

Pentru conformitate: SpeechTexter.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Optiunea este inclusa si in tastatura cu care scrii.
De exemplu: https://support.swif...Key-on-Android-
Sau chiar in aia de la google, care probabil e standard pe orice telefon, ar trebui sa aiba o iconita cu un microfon.
Sau vezi pe la setari keyboard....

Edited by Ciubex, 14 February 2019 - 11:22.


#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostCiubex, on 14 februarie 2019 - 09:05, said:

Totusi nu am folosit niciodata o asemenea functie, care este deja integrata in unele aplicatii de tastatura, precum Gboard (tastura de la Google), pe care odata activata ai sa observi ca are in dreapta, desupra literei P un simbol de microfon, odata apasat pe el se poate dicta, doar ca se asteapta ca textul dictat sa fie in engleza.
Nu stiu sa existe asemenea aplicatii cu aplicare pentru limba romana.

completare ulterioara
Se pare ca exista asemenea aplicatii totusi, care iau notite la dictare, nu numai tastaturi.
Din pacate trebuiesc incercate pe rand pentru a vedea care este cea mai buna sau care se apropie cel mai bine de asteptari.
O asemenea aplicatie ar fi: Speechnotes - Speech To Text
Sunt multe articole, topuri cu asemenea aplicatii, dar in majoritatea lor sunt in engleza: 7 Best Android Dictation Apps for Easy Speech-to-Text

View PostGif2D, on 14 februarie 2019 - 10:10, said:

Gboard merge și pentru limba română dar numai cu conexiune la internet; deasemenea menționez că trebuie vorbit cu delimitare a cuvintelor, dacă vorbești rapid se mai încurcă. în plus nu am probat cum se comportă dacă este o conversație; de fiecare dată am vorbit aproape de microfon; eu am testat doar pentru compus SMS și la google-search; dă un bip ca să vorbești iar când detectează silent taie microfonul.

#7
dan-marius

dan-marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.09.2005
Exista aplicatii si-s destul de bune, o alta aplicatie este acum in dezvoltare.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si acestea ar fi.... CARE.....sau sint secrete ?!

#9
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Aplicatia SayHi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate