Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Total GB scrisi pe SSD!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Ma tot uit in parametrii smart si am vreo trei valori despre cati GB sunt scrisi pe SSD care ma baga in ceata complet. AIDA64spune ca am 310GB(NAND GB Written) iar HddSentinel spune ca am 444GB(total GB written), ambele valori sunt in smart . Conform la ce am facut pe laptop valoarea 310 ar fi realitatea.
Care din valori se raporteaza la TBW garantati? Am pus si un print-screen.
Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by maladetz, 14 February 2019 - 00:56.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
In general sa ai incredere in AIDA64ultima vers, dar si in hd tune, sentinel e mai neatent la unele date si mai da aiurea.
Eu as fi usor ingrijorat de bad blocks care e la peste 500.

Edited by andreic, 14 February 2019 - 01:56.


#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postandreic, on 14 februarie 2019 - 01:55, said:

In general sa ai incredere in AIDA64ultima vers, dar si in hd tune, sentinel e mai neatent la unele date si mai da aiurea.
Eu as fi usor ingrijorat de bad blocks care e la peste 500.
Ssd-ul e nou, cât ar trebui să fie valoarea normala?

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Unele controllere pentru SSD-uri comprima datele inainte de a fi scrise in NAND, scopul fiind sa reduca numarul de scrieri fizice crescand durata de viata si sa mareasca viteza medie perceputa la scriere. Nu stiu sigur, dar posibil ca de acolo sa fie diferenta: F1 sa fie cantitatea de date trimise de calculator pentru a fi scrise (deci necomprimate) si E9 cea scrisa efectiv in NAND dupa comprimare. Ar trebui sa vezi exact tipul de controller din SSD-ul tau si daca intr-adevar face comprimare de date sau nu (in la doilea caz evident explicatia mea cade).

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postsags, on 14 februarie 2019 - 10:14, said:

Unele controllere pentru SSD-uri comprima datele inainte de a fi scrise in NAND, scopul fiind sa reduca numarul de scrieri fizice crescand durata de viata si sa mareasca viteza medie perceputa la scriere. Nu stiu sigur, dar posibil ca de acolo sa fie diferenta: F1 sa fie cantitatea de date trimise de calculator pentru a fi scrise (deci necomprimate) si E9 cea scrisa efectiv in NAND dupa comprimare. Ar trebui sa vezi exact tipul de controller din SSD-ul tau si daca intr-adevar face comprimare de date sau nu (in la doilea caz evident explicatia mea cade).
Multumesc de raspuns, care din valori se ia în considerare ca fiind TBW?

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
total nand written, evident

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Sa o iei in considerare’ adica sa o compari cu cea data de producator si iti faci o idee cat te mai tine SSD-ul, da?

Cum numarul de bytes necomprimati e mai mare, posibil ca producatorul pe acesta l-a publicat (socotind date ‘tipice’ dpdv al compresiei pe care o permit) ca da mai bine plus ca, obiectiv vorbind, e mai util in compararea cu SSD-urile care nu comprima datele intern. Altfel, evident uzura celulelor depinde de cat se scrie efectiv in NAND, dar nu poti aprecia uzura fara a cunoaste limita superioara.

LE:
@modoran: Asa ar fi, dar cum poti sti ca parametrul TBW publicat de producator, daca a publicat vreunul, se refera la date dupa comprimare?

Edited by sags, 14 February 2019 - 10:56.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaladetz, on 14 februarie 2019 - 08:34, said:

Ssd-ul e nou, cât ar trebui să fie valoarea normala?
Pai daca mai face blocuri defecte o sa inceapa sa-si scada performanta si spatiul. La unul nou ma asteptam sa aibe maxim cateva blocuri busite. Urmareste zilnic daca mai creste. Si incearca sa nu-l umpli mai mult de 70% sa aibe unde sa mute scrierile prelungind viata.

Edited by andreic, 14 February 2019 - 11:01.


#9
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postandreic, on 14 februarie 2019 - 11:00, said:


Pai daca mai face blocuri defecte o sa inceapa sa-si scada performanta si spatiul. La unul nou ma asteptam sa aibe maxim cateva blocuri busite. Urmareste zilnic daca mai creste. Si incearca sa nu-l umpli mai mult de 70% sa aibe unde sa mute scrierile prelungind viata.
Nu-i nici macar pe jumate plin și am lăsat și OP,  totusi numarul de blocuri realocate e 0, din ce  am citit blocurile realocate reprezintă o problemă...

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
E nou si deja te ingrijorezi ?!
Pai, macar 2 ani, cit ai garantie, stai linistit.
Ce marca este, producatorul nu ofera un utilitar special ?!
Oricum, la o folosire medie, citeva ore/zi, durata de viata este de cel putin 6-8-10 ani, nu trebuie sa-ti faci griji.

Nu exista "valori normale" la capacitatea scrisa, la fiecare e diferit, in functie modul de folosire al calculatorului.
Eu am un Samsung de 120 Gb, face 2 ani peste vreo 10 zile, are scris 22.8 Tb, adica aproximativ 1 Tb/luna, adica 34 Gb/zi.
Nu am OP, folosesc calculatorul cam 8-10 ore/zi 7 zile/saptamina.

#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbuyonevideo, on 14 februarie 2019 - 11:25, said:

E nou si deja te ingrijorezi ?!
Pai, macar 2 ani, cit ai garantie, stai linistit.
Ce marca este, producatorul nu ofera un utilitar special ?!
Oricum, la o folosire medie, citeva ore/zi, durata de viata este de cel putin 6-8-10 ani, nu trebuie sa-ti faci griji.

Nu exista "valori normale" la capacitatea scrisa, la fiecare e diferit, in functie modul de folosire al calculatorului.
Eu am un Samsung de 120 Gb, face 2 ani peste vreo 10 zile, are scris 22.8 Tb, adica aproximativ 1 Tb/luna, adica 34 Gb/zi.
Nu am OP, folosesc calculatorul cam 8-10 ore/zi 7 zile/saptamina.
Multumesc de raspuns.
E un mare defect al meu și anume totul sa fie perfect, defect de care sper sa scap ca-mi omoarã timpul și nervii :)
Ssd-ul e WD blue și are 5 ani garantie si 400TBW.
Tie ce-ti zice smart-ul de bad block-uri ?

Edited by maladetz, 14 February 2019 - 11:46.


#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu e nevoie sa dai citat integral mesajului imediat anterior, e inutil si enervant

Totul este OK, de la cap la coada.
Attached File  001.png   11.07K   21 downloads
Attached File  002.png   10.85K   19 downloads
Attached File  003.png   10.28K   15 downloads

Edited by buyonevideo, 14 February 2019 - 11:59.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
In specificatiile pentru acel model de SSD am gasit o referinta la ‘JEDEC Client Workload JESD219’ (care este un standard). Cautand informatii despre acest standard, am dat peste urmatoarele:

Quote

Endurance rating

The SSD manufacturer shall establish an endurance rating for an SSD that represents the maximum number of terabytes that may be written by a host to the SSD, using the workload specified for the application class, such that the following conditions are satisfied:


This rating is referred to as TBW. Requirements for UBER, FFR, and retention are defined for each application class.
(sublinierea mea)

Se intelege ca TBW se refera la datele scrise de gazda, cele de pe interfata PC <-> SSD, prin urmare inainte de eventuala compresie facuta intern de SSD. De altfel e si logic fiindca permite comparatie obiectiva intre device-uri indiferent ce algoritmi interni utilizeaza acestea.

Surse:

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Multumesc de raspuns.
Deci se ia în considerare ce este scris în NAND care de fapt reflecta exact cantitatea de informatie ce o scriu și nu ce combină și face compresie pe acolo si apare la total GB written.

#15
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Era mai bun V-NAND, decat NAND.

#16
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postmaladetz, on 14 februarie 2019 - 11:06, said:

Nu-i nici macar pe jumate plin și am lăsat și OP,  totusi numarul de blocuri realocate e 0, din ce  am citit blocurile realocate reprezintă o problemă...
Stai tu calm ca SSD-ul ala te ingroapa cu popa,pomeni si parastase incluse cu tot!
Are numar de scrieri-citiri valide... cat n-ai tu timp planetar sa-l folosesti.Baga-n el ca este un simplu intergrat de memorie,un KKT,da-l dreacu' si bucura-te de viata nu de porcaria aia din plastic infect numita SSD.Este un simplu accesoriu,o periferica,un consumabil la urma urmei,da-l in zdranga mea!
Daca si la asta ati ajuns sa va faceti griji... cat traieste un SSD sa-l protejati... mai lasati-l naibii si puneti-va datele in siguranta pe un HDD extern iar SSD-ului, dati-i talpa!

Edited by Tehnicianul090370, 16 February 2019 - 16:26.


#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostSEPTEMBER9, on 16 februarie 2019 - 15:48, said:

Era mai bun V-NAND, decat NAND.
E 3D NAND iar V-NAND e dublu la pret, nu contest ca nu sunt mai buni, insa la buzunar se simte destul de bine diferenta :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate