Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operatie de curatare sinusurilor - cost aproximativ, recomandare doctori

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

s-ar putea ca in acest an, sa imi fac o operatie de curatare/remodelare etc a sinusurilor.
ma infund nasol (mai ales pe nara dreapta).

acum cativa ani, 3 doctori independenti (care nu se cunosteau) m-au vazut separat, si au zis acelasi lucru - am o deviatie prea mare in interior si necesita operatie.
sinusurile trebuiesc curatate etc

as vrea sa imi spuna cineva care a facut in ultimii 5 ani in Ro o operatie de acest tip:
1) Pretul aproximativ, rotunjit

2) unde ati recomanda?

3) cat ati stat internat pana sa plecati acasa ?

4) optional - evolutia voastra ulterioara (ati putut respira, v-a curs mult nasul etc)

Multumesc

Edited by pinguinul666, 13 February 2019 - 21:02.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai incercat tratamentul la becul de 100 de watti ?

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum cureti sinusurile ? Eu am sinusita si rinita cronica, e nasol, am deviatie de sept, am fost la multi doctori, dar niciunul nu a spus ca se pot curata sinusurile. Toti au spus ca trebuie indreptata deviatia de sept. Sa-si sparga ei nasurile cu dalta si ciocanul, eu nu merci.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe vremuri se faceau punctii ( cu niste sarme speciale ) . Am inteles ca acum nu se mai fac. Am avut un var care avea sinusita cronica . Mai multi medici i-au spus ca este nevoie de punctii dar astuia i-a fost frica si a mers la un medic batran care mai avea putin pana la pensionare care i-a sugerat sa ia o veioza cu un bec cu incandescenta de 100 de watti si timp de o saptamana- doua , seara , inainte de culcare , sa isi apropie fruntea de veioza cat mai tare , la limita suportabilului si sa stea cat poate pana cand disconfortul devenea prea intens . Asta a facut ( de frica punctiilor ) si a scapat de o sinusita nasoala care il chinuia de mic copil. "Tratamentul " asta l-a facut cand era in liceu . DE atunci nu a mai avut probleme in sensul ca nu se mai trezea cu nasul infundat si fara sa poata respira decat cand era foarte racit .

Edited by JurasikMan, 13 February 2019 - 21:29.


#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 JurasikMan, on 13 februarie 2019 - 21:29, said:

Pe vremuri se faceau punctii ( cu niste sarme speciale ) . Am inteles ca acum nu se mai fac. Am avut un var care avea sinusita cronica . Mai multi medici i-au spus ca este nevoie de punctii dar astuia i-a fost frica si a mers la un medic batran care mai avea putin pana la pensionare care i-a sugerat sa ia o veioza cu un bec cu incandescenta de 100 de watti si timp de o saptamana- doua , seara , inainte de culcare , sa isi apropie fruntea de veioza cat mai tare , la limita suportabilului si sa stea cat poate pana cand disconfortul devenea prea intens . Asta a facut ( de frica punctiilor ) si a scapat de o sinusita nasoala care il chinuia de mic copil. "Tratamentul " asta l-a facut cand era in liceu . DE atunci nu a mai avut probleme in sensul ca nu se mai trezea cu nasul infundat si fara sa poata respira decat cand era foarte racit .


nu inteleg rationamentul din spatele ideii!

Eu ma refeream la acest tip de operatie:
LINK 1

sau la acesta

LINK2

Edited by pinguinul666, 13 February 2019 - 21:32.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pinguinul666, on 13 februarie 2019 - 21:00, said:

sal

s-ar putea ca in acest an, sa imi fac o operatie de curatare/remodelare etc a sinusurilor.
ma infund nasol (mai ales pe nara dreapta).

acum cativa ani, 3 doctori independenti (care nu se cunosteau) m-au vazut separat, si au zis acelasi lucru - am o deviatie prea mare in interior si necesita operatie.
sinusurile trebuiesc curatate etc

as vrea sa imi spuna cineva care a facut in ultimii 5 ani in Ro o operatie de acest tip:
1) Pretul aproximativ, rotunjit

2) unde ati recomanda?

3) cat ati stat internat pana sa plecati acasa ?

4) optional - evolutia voastra ulterioara (ati putut respira, v-a curs mult nasul etc)

Multumesc

Deviatia de sept se trateaza cu "secera si ciocanul".. iar desfundatul sinusurilor cu chirurgie endoscopica nazala.  Ambele costa niste bani.. te poti interesa.

https://www.reginama...c-sinus-surgery

 JurasikMan, on 13 februarie 2019 - 21:29, said:

Pe vremuri se faceau punctii ( cu niste sarme speciale ) . Am inteles ca acum nu se mai fac. Am avut un var care avea sinusita cronica . Mai multi medici i-au spus ca este nevoie de punctii dar astuia i-a fost frica si a mers la un medic batran care mai avea putin pana la pensionare care i-a sugerat sa ia o veioza cu un bec cu incandescenta de 100 de watti si timp de o saptamana- doua , seara , inainte de culcare , sa isi apropie fruntea de veioza cat mai tare , la limita suportabilului si sa stea cat poate pana cand disconfortul devenea prea intens . Asta a facut ( de frica punctiilor ) si a scapat de o sinusita nasoala care il chinuia de mic copil. "Tratamentul " asta l-a facut cand era in liceu . DE atunci nu a mai avut probleme in sensul ca nu se mai trezea cu nasul infundat si fara sa poata respira decat cand era foarte racit .

Sa stii ca odata radeam de astfel de tratamente babesti pana cand am vazut pe cineva vindecat complet de asa ceva, intamplator, de la radiatia de la sudura, dupa ce incercase, in prealabil mai multe zeci de tratamente.
Asa ca recomand orice forma de sursa locala de iradiere termica - bec, lampa cu infrarosii, sudura (pentru cine se pricepe si cu precautiile necesare), expunere la soba cu jaratec pentru articulatii sau dureri reumatice, etc.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se pare ca radiatia termica de o anumita factura face ca acei polipi sa se retraga pe cale naturala , fara a fi necesara interventia chirurgicala . In plus , nu exista riscul unei infectii asa aproape de creier , intr-un mediu umed si propice dezvoltarii bacteriilor . Nu strica sa incerci . Rau nu face .

#8
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 JurasikMan, on 13 februarie 2019 - 21:54, said:

Se pare ca radiatia termica de o anumita factura face ca acei polipi sa se retraga pe cale naturala , fara a fi necesara interventia chirurgicala . In plus , nu exista riscul unei infectii asa aproape de creier , intr-un mediu umed si propice dezvoltarii bacteriilor . Nu strica sa incerci . Rau nu face .

si cat timp se repeta acel "tratament" ?!

1 ora pe seara timp de 1 luna sau cum ?

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu atat de mult . Cateodata cand simteam ca sunt infundat de la vreo raceala mai agresiva practicam si eu metoda . Aveam o veioza din aceea cu becul in sus si cu un abajur cu o deschidere deasupra becului ( pentru degajarea caldurii ) si stateam cam 5 minute la cate o repriza ...cat suportam . Faceam maxim 3-4 reprize . Efectele se simt rapid , in sensul ca dispare imediat senzatia de infundare si daca isi sufli nasul scapi repede de sursa problemei . Poti repeta chestia cand ai timp , cand esti acasa , la caldura . Merge si daca te lipesti cu fruntea de un calorifer fierbinte .

Edited by JurasikMan, 13 February 2019 - 22:04.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Subscriu in totalitate la eficienta tratamentului termic. Inainte de a te gandi sa te operezi incearca orice forma de iradiere termica locala inclusiv cu un radiator  cu lampi pentru incalzirea camerei pe care il pozitionezi astfel incat sa proiecteze caldura la nivelul fetzei.

Ca variante ar mai fi:
- sauna umeda sau uscata
- inhalatiile de ceai de musetel pe care le poti face si acasa
- sauna cu infrarosii (e ceva mai specializata.. nu stiu daca gasesti unde sa faci)
- inhalatii cu sare
- saculeti cu sare incalzita plasati pe frunte sau in alte zone pe fatza la limita suportabilului.. fara sa te friga.
- masajul energic la nivelul fetzei (frunte, obraji).

Eu am la tzara o soba de teracota. Cand e jarul incins si deschizi usitza de la soba sa bagi un lemn... dogoarea jaratecului este atat de puternica incat iti patrunde pana in oasele fetzei si se duce drku orice inflamatie.  Nu e un tratament la indemana oricui dar eficienta este garantata.

Edited by rosix, 13 February 2019 - 22:15.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Sunt patit, am avut sinuzita cronica (toate sinusurile pline) si polipoza.
Cand m-am hotarat sa merg la orl-ist am pierdut un an de zile cu tot felul picaturi, inclusiv mestecat 3-4 foi varza/zi, recomanare de medic.
Pana nu m-am dus la un medic in cunostinta de cauza, am dus pe picioare chinul de a respira numai pe gura, plus durerile de cap provocate de sinuzita.

Sinusurile nu se modeleaza, doar se curata prin drenarea lichidului adunat acolo. A trecut vremea cand se dadeau incizii prin cavitatea bucala sau arcade. Acum se face laparoscopic. La fel si polipii, se "tund" fara spargerea nas. Deviatia de sept se face prin spargerea osului, la sinusuri nu.

Operatia in sine a fost una usoara, a durat relativ putin, se face sub anestezie generala.
Problema deranjanta este ca ti se baga in nari niste cornete imbibate cu ceva solutii pentru inchiderea tesuturilor, iar pana te obisnuiesti cu ele este un chin, prima noapte va fi dificil. Nu dureros, ci incomod cu treburile alea infipte in nas.

Din cate tin minte miercuri am fost operat si sambata dimineata externat.
Am fost avertizat ca poate sa recidiveze (crestere polipi si infundare canale scurgere sinusuri). Asa ca ma pregatesc de o noua vizita, simt in nara dreapta un polip... Dupa operatie totul a fost OK, eram incantat sa respir normal, cu gura inchisa. Dupa vreo 3 ani au inceput sa reapara ceva semne ca isi revine. Acuma nu stiu daca este de vina doctorul, ca nu a curatat cum trebuie, sau organismul, care pune la loc aceleasi obstacole.

Operatia a fost facuta acum vreo 4 ani in Bucuresti la un spital de stat. Oficial nu a costat nimic, doar atentiile catre asistente si un 400-500 lei medicului si parca 200 la mana a 2-a, anestezistul nu a vrut sa ia nimic.

De recomandat nu am ce sa zic, se pare ca cei de la Panduri sunt cei mai tari. Am dat si atunci tarcoale pe acolo, dar fara recomandare ajungi material didactic.

Altfel, da, la temperatura ridicata simptomele se amelioreaza. Observ si eu treaba asta cand ma spal pe cap, pot sa suflu ca lumea nasul. Dupa, revin la aceeasi situatie - nari infundate de care nu trece nici-o picatura de Quixxx, Nasonex sau ce o mai fi.

Asa ca fa o vizita la un chirurg ORL, numai vezi sa lucreze laparoscopic.

Edited by claudiu1, 13 February 2019 - 22:39.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pinguinul666, on 13 februarie 2019 - 21:00, said:

sal

s-ar putea ca in acest an, sa imi fac o operatie de curatare/remodelare etc a sinusurilor.
ma infund nasol (mai ales pe nara dreapta).

acum cativa ani, 3 doctori independenti (care nu se cunosteau) m-au vazut separat, si au zis acelasi lucru - am o deviatie prea mare in interior si necesita operatie.
sinusurile trebuiesc curatate etc

as vrea sa imi spuna cineva care a facut in ultimii 5 ani in Ro o operatie de acest tip:
1) Pretul aproximativ, rotunjit

2) unde ati recomanda?

3) cat ati stat internat pana sa plecati acasa ?

4) optional - evolutia voastra ulterioara (ati putut respira, v-a curs mult nasul etc)

Multumesc
e operatie de deviatie de sept?

nu cred ca exista operatie de curatare sinusuri

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine e cronic, dar se manifesta doar cand bate vantul, nu stiu ce legatura are.

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 pinguinul666, on 13 februarie 2019 - 21:00, said:

acum cativa ani, 3 doctori independenti (care nu se cunosteau) m-au vazut separat, si au zis acelasi lucru - am o deviatie prea mare in interior si necesita operatie.
sinusurile trebuiesc curatate etc


Sigur ca da. Doar nu erau cretini sa-ti spuna ca se poate rezolva medicamentos. Drenarea sinusurilor se face doar in cazuri extreme (cand tratamentul medicamentos nu functioneaza) sau daca esti pinguin si trebuie sa fii jumulit. Vezi sa nu ai polipi nazali.

 Ion_de_la_Raion, on 13 februarie 2019 - 21:24, said:

Cum cureti sinusurile ?
Cu asta:

https://mediately.co...draj#packagings

Edited by Clovis, 13 February 2019 - 23:09.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
"Sinupret acute drajeuri este un medicament obtinut din plante, care se utilizeaza la adulti pentru tratarea inflamatiilor acute si fara complicatii ale sinusurilor paranazale."

Sinusita mea e cronica. :(

#16
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 13 februarie 2019 - 23:38, said:

"Sinupret acute drajeuri este un medicament obtinut din plante, care se utilizeaza la adulti pentru tratarea inflamatiilor acute si fara complicatii ale sinusurilor paranazale."

Sinusita mea e cronica. Posted Image


exact si la mine

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am sinuzita cronica, in loc de veioza ar merge aparatul cu infrarosii? Am incercat cu serrapeptase, am luat o pastila seara iar a doua zi dimineata imi simteam sinusurile perfect curățate dar ca efect advers a fost o constipație pe 3 zile asa ca nu am mai repetat experimentul.

#18
mfl_76

mfl_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.06.2004
Salutare dragi colegi de suferinta!
Am avut probleme cu nasul infundat si probleme aferente de mic copil (acum am 42). Acestea se accentuau in special in sezonul rece sau la expunerea prelungita la aer rece si/sau conditionat. Am folosit Olynth in exces acum vreo 15 ani ca sa imi desfund nasul si mi-a terminat mirosul. De vreo 5 ani incoace am inceput si sa fac otita frecvent la una dintre urechi (din cauza nasului infundat). Am fost la mai  multi dr ORL-isti si am urmat cu strictet tratamentele prescrise (antibiotice Augmentin (am facut si o candidoza urata din cauza Augmentinului), Klacid, decongestionante: Sinupret, picaturi urechi: Ciplox, etc). Eram mai bine 1-3 saptamani, apoi dupa prima raceala iarasi nas infundat si apoi otita. Am incercat cu consecventa si aerosoli prescrisi de 3 doctori (Gentamicina, Dexametazona, ser). Am incercat si inhalatii cu diverse. Rezultatele erau slabe si efectul dura putin. Era frustrant sa imi curga urechea la job sau in alte locuri. Am mai avut o operatie de deviatie de sept la Medlife dar nu m-a ajutat prea mult. Acum toti doctorii imi recomandau din nou operatia.
Acum aproape doi ani sotia mea a achizitionat niste uleiuri esentiale de la o anumita firma (nu vreau sa fac reclama) si mai mult din respect pt ea am zis sa le incerc pt problema mea. Ea mi-a facut un roll-on micut cu un amestec de uleiuri esentiale cu care ma dadeam in zona sinusurilor dimineata si seara. Apoi masam putin zona pt ca uleiurile sa intre in piele. Cand aveam nasul infundat mai foloseam si un un amestec diferit de uleiuri pt nas infundat: imi puneam 1-2 picaturi in palme, mi le frecam si apoi inspiram adanc de cateva ori. La birou si acasa mi-am pus niste difuzoare in care difuzam 1-2 picaturi de doua ori pe zi. Ca prin farmec, in mai putin de 3 zile am inceput sa ma simt mult mai bine (nasul s-a desfundat, urechea nu a mai curs, secretiile din nas s-au decolorat din galbene-verzui in alb si apoi au disparut). Am ramas SOCAT de eficacitate. De atunci nu am mai facut otita niciodata! Cum mi se infunda nasul si/sau am secretii colorate, aplic tratamentul si ma insanatosesc in cateva zile. Deci totul a fost wow!
Acum eu sunt o persoana foarte pragmatica care nu prea credeam in metode alternative de medicina vs medicina alopata.
Asta a fost experienta mea si mi-am tot zis ca voi intra sa postez pt ca si alti oameni care sufera cum am suferit si eu sa fie vindecati. Din pacate am tot uitat/amanat acest lucru, pana astazi cand mi-am reamintit/facut timp pt asta. Daca cineva e interesat poate sa imi dea pm pt detalii sau sa o contacteze pe sotia mea (https://www.facebook...GabrielaFlorea/).

Edited by mfl_76, 04 June 2019 - 13:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate