Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Mi se cere să plătesc receiverul la rezilierea contractului

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 19:00, said:

Este ca si cum stai in chirie 10 ani la cineva , iar dupa 10 ani de plata lunara , vine si iti zice :
....e casa mea....ti-am platit 10 ani...dupa 10 ani se caseaza Posted Image

Pe acelasi principiu.


Despre ce scrie in contractul de inchiriere nu mai intrebam ;)

Edited by alexa32, 13 February 2019 - 20:32.


#38
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Ti ai zis cineva ca iti da echipamentul daca stai tu 4 ani la ei? Stii ce inseamna custodie?adica un fel de chirie, niciodata nu a insemnat ca dispozitivul e al tau

Edited by adicontakt, 13 February 2019 - 20:36.


#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
legal, daca l-ai primit in chirie/custodie, tre' sa-l predai.
pe de alta parte, echipamentul are o durata de viata si o rata de amortizare. dupa 10 ani, in contabilitatea lor, mai are vreo valoare? daca nu, un simplu formular prin care declari ca l-ai pierdut ar trebui sa fie suficient pentru si-l scoate definitv din contabilitate.

omeneste, daca mai stii / poti afla ce tip/marca de echipament era, poate gasesti unul prin targ, ori pe olx , la un pret decent. trebuie doar sa te hotarasti daca iti iei un risiver sau risaivar.

Edited by strongsss, 13 February 2019 - 20:48.


#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostGingisHan2015, on 13 februarie 2019 - 19:34, said:

Decodorul e pentru canalele digitale  cu plata codate . Fara el ai doar cablu analog .
Dar DVB-C-ul cui il lasi? Poti sa ai si televiziune digitala HD doar cu cablu. Decodorul doar face diferenta intre canalele codate si cele necodate. La RDS nu prea face mare lucru, ca ei nu au asa multe canale extra/optiuni, la UPC era foarte mare diferenta, dar nici la ei nu mai e asa de mare cum era pe vremuri (intr-o vreme erau vreo 30 de canale pe DVB-C, fara HD, etc si peste 150 de canale cu decodor ... acum are si UPC vreo 50 pe DVB-C, inclusiv ceva HD).

View PostGingisHan2015, on 13 februarie 2019 - 19:58, said:

Pai nu vere .Nici eu n-am  decodor .Am modul C+ si  card .Ce crezi frate, suntem europeni acum ! Tehnica spatiala !
CI+-ul e tot un decodor (de aia are si cartela), doar ca e foarte compact/integrat in TV Posted Image

Edited by utopium, 13 February 2019 - 20:59.


#41
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu  ma prea pricep .Totusi cand scot cardul si modulul nu merge nici un canal .Niciodata n-am inteles de ce nu functioneaza doar cu cablul .Pentru ca am facut cautarea si memorarea cu el introdus ?
Cum de fara card nu functioneaza nimic ? Chiar ma saturasem de macroblocuri si ziceam sa ma uit la digitale fara el .Nimic nu merge asa .
Doar analogul.

#42
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postbuyonevideo, on 13 februarie 2019 - 18:01, said:

Nu se caseaza niciodata.
Se plateste sau se aduce inapoi.
Scrie foarte clar si precis in contract, 99% nu l-ai citit.
Mie mi-au cerut si incarcatorul de la un telefon din ala antic Digi, primele modele.
...
Acel telefon Digi, mai vechi de 10 ani, eu am vrut sa-l predau - dar au zis ca nu mai e cazul,
dar inca il am, e ca si nou.
Cel fix nu stiu pe unde e caci l-am schimbat, dar il mentin activ ca serviciu.
...
La mobil deoarece nu prea il foloseam, mereu trebuia sunat pentru reactivare numar sau serviciu (nu sunt sigur ca asa se numea operatiunea)
Initial a fost o oferta, un pachet = tv + net + telefon fix si mobil,
ce a ramas si dupa ce m-am mutat in urma cu 10 ani,
contracte ce apar pe factura curenta cu data de atunci.
Attached File  Capture.JPG   80.85K   38 downloads
Sa vedem preturile dupa marirea ce urmeaza.

Edited by costeld69, 13 February 2019 - 21:18.


#43
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
M-am plictisit de sters aberatii, la urmatoarele trecem la premii. Astept locul intai. Multumesc.

#44
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 19:00, said:

Prietene tu deraiezi , tu nu intelegi ca ma doare la basca daca ma cauta ei peste 260 de ani ? Eu trebuie sa reziliez contractu' ca sa nu-i mai platesc aluia serviciile .
In fine , evident ca o sa-l platesc , ideea este CA , CREDEAM CA SE CASEAZA ECHIPAMENTUL DUPA CE AM PLATIT 10 ANI LA EL .

Este ca si cum stai in chirie 10 ani la cineva , iar dupa 10 ani de plata lunara , vine si iti zice : "auzi ma , canapeaua asta e patata , ia plateste-mi canapeaua" "-Pai ti-am platit 10 ani chirie ma , s-a pisat catelu' pe canapeaua ta!"

Plus ca este vorba despre o mizerie de echipament , cu o perioada de viata limitata , care banuiesc ca se strica si el la un moment dat... anyway , thanks to everyone Posted Image !


Stai ca RDS-ul nu iti zice ca are recieverul praf.... iti zice ca nu mai este.... e o diferenta. Ca sa-l casez trebuie sa mi-l aduci... Nu este nici o clauza abuziva...

Si da, daca stai in chirie, daca vrei sa schimbi canapeaua e de bun gust sa anunti proprietarul... ca e a lui canapeaua...

#45
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
http://storagedigiro...generale-13.pdf
5.5.1. Daca nu restituie pana cel mai tarziu in data de 7 a lunii urmatoare solicitarii denuntarii contractului bunurile primite in chirie sau cumparate cu plata in rate si neachitate integral in stare de functionare, respectiv in aceeasi stare in care le-a primit, cu uzura normala pentru perioada de utilizare,
Abonatul se obliga sa achite catre RCS&RDS, in mod neconditionat, toate sumele restante si/sau penalitatile de intarziere aferente, precum si cu titlu de clauza penala, echivalentul in lei al sumei de
(i) 40 EUR/80EUR, pentru nerestituirea fiecarui telefon mobil sau orice alta suma inscrisa in procesul verbal de predare primire, stabilita in functie de tipul telefonului mobil ;
(ii) suma de 5 LEI pentru nerestituirea fiecarei cartele sim, indiferent daca aceasta este aferenta unui telefon mobil, unui telefon fix sau unui modem de date;
(iii) 20 EUR pentru nerestituirea fiecarui Smartcard;
(iv) 60 EUR pentru nerestituirea celorlalte Echipamente DTH ori accesoriilor acestora;
(v) 40 EUR pentru nerestituirea fiecarui modem de cablu;
(vi) 10 EUR pentru nerestituirea fiecarui telefon fix conectat la reteaua de telefonie fixa
(vii) 40 EUR pentru nerestituirea fiecarui telefon fix conectat prin unde radio la reteaua de telefonie.
(viii) 55 EUR pentru nerestituirea fiecarui modem de date sau gateway predat pentru furnizarea serviciului Digi Net Mobil
(ix) 250 EUR pentru orice echipament ONT
(x) 60 EUR pentru orice deocodor SD
(xi) 100 EUR pentru orice decodor HD
(xii) orice alta suma inscrisa in orice proces-verbal de predare-primire in baza caruia a fost predat Beneficiarului orice echipament sau orice alt bun de RCS&RDS.

...
Link-ul de mai sus din care este extras textul are in componenta data de 2018/06/27, posibil sa fie si altul mai actual.

Edited by costeld69, 13 February 2019 - 22:12.


#46
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postutopium, on 13 februarie 2019 - 20:55, said:


CI+-ul e tot un decodor (de aia are si cartela), doar ca e foarte compact/integrat in TV Posted Image
cred ca ai fi tare uimit sa aflii cu ultimele modele nu au cartela

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadicontakt, on 13 februarie 2019 - 22:55, said:

cred ca ai fi tare uimit sa aflii cu ultimele modele nu au cartela
Same shit, tot are ceva unic in el care e asociat la cablist cu abonamentul tau.

View PostGingisHan2015, on 13 februarie 2019 - 21:03, said:

Nu  ma prea pricep .Totusi cand scot cardul si modulul nu merge nici un canal .Niciodata n-am inteles de ce nu functioneaza doar cu cablul .Pentru ca am facut cautarea si memorarea cu el introdus ?
Cum de fara card nu functioneaza nimic ? Chiar ma saturasem de macroblocuri si ziceam sa ma uit la digitale fara el .Nimic nu merge asa .
Doar analogul.
Functioneaza doar cu cablul (daca ai DVB-C), asta ziceam mai sus, doar ca nu vei prinde posturile extra/codate. Sau le vei prinde dar nu le vei putea decoda :D

#48
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Nu cred ca il mai "pierdeai" daca era lucrul tau personal.
Am cumparat un receiver de la Digi cu 300 lei. Imi pot permite sa l pierd?

Edited by testing1b, 14 February 2019 - 11:55.


#49
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Pe la inceput spuneai ca nu ai luat tu deodorul ci a fost inmanat unei terte persoane care locuia la adresa in acel moment.
Au proces verbal de predare-primire cu semnatura ta, ca titular de contract? Daca nu au, inseamna ca nu ti-au predat nimic. :)

#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 19:00, said:

Este ca si cum stai in chirie 10 ani la cineva , iar dupa 10 ani de plata lunara , vine si iti zice : "auzi ma , canapeaua asta e patata , ia plateste-mi canapeaua" "-Pai ti-am platit 10 ani chirie ma , s-a pisat catelu' pe canapeaua ta!"
Well... exact ca în situația decodorului, doar că nu e cum crezi tu. Unele lucruri intră la uzura normală, altele intră la pagube care trebuie rezolvate. În contract scrie că decodorul e al lor - la sfîrșit îl restitui sau îl plătești. Pipilește cățelul pe canapea? Plătești curățarea că asta nu e uzură firească.

#51
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
De curiozitate, ce suma cer pe acel receiver? Eu am cumparat receiver de la ei (nu custodie, ci cumparat) pentru satelit. Mama a facut contractul cu ei asa ca din pacate nu pot vedea ce scrie in el pentru ca eu sunt in afara tarii.. Problema este ca am dat receiverul cuiva si din pacate nu mai am cum sa intru in posesia lui. receiverul fiind cumparat, nu au ce sa imi ceara dar cartela e a celor de la digi, nu poate fi a mea. Sunt curios ce suma imi vor cere pe cartela.

Edited by catalinoprescu, 07 December 2020 - 21:49.


#52
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,517
  • Înscris: 16.12.2006
20 de euro este smartcardul. ;)

#53
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010

View Postcatalinman, on 07 decembrie 2020 - 21:51, said:

20 de euro este smartcardul. Posted Image

Multumesc. Nu e mult. Ma asteptam la vreo 100 euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate