Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Mi se cere să plătesc receiverul la rezilierea contractului

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Ok - short storry - acum ceva mai multi ani am avut abonament de cablu tv ( defapt inca am , shit ) cu receiver sau decodor cum se numeste ala . Acum vreau sa scot abonamentul si ma pun pusamalele sa il platesc . N-am nici o problema cu asta , insa n-ar fi trebuit sa se caseze dupa 6,7,8,9  ani ?

Edited by Alexutzu008, 13 February 2019 - 17:33.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 17:32, said:

Ok - short storry - acum ceva mai multi ani am avut abonament de cablu tv ( defapt inca am , shit ) cu receiver sau decodor cum se numeste ala . Acum vreau sa scot abonamentul si ma pun pusamalele sa il platesc . N-am nici o problema cu asta , insa n-ar fi trebuit sa se caseze dupa 6,7,8,9  ani ?
pai de ce sa se caseze? ala e un echipament dat in chirie, pleci de la ei, dai echipamentul inapoi.

#3
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
L-am pierdut de mult ... ma gandeam ca se caseza totusi find un echipament pre-istoric.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
cum pana mea sa il pierzi, zici ca "l-ai pierdut" de parca ar fi ceva ce iei cu tine in fiecare zi la munca

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu se caseaza niciodata.
Se plateste sau se aduce inapoi.
Scrie foarte clar si precis in contract, 99% nu l-ai citit.
Mie mi-au cerut si incarcatorul de la un telefon din ala antic Digi, primele modele.
Unei cunostinte i-au cerut capacelul de la un modem USB, tot RDS.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Problematica problemei este ca ai semnat un contract cu ei.
Acel contract contine niste clauze care de fapt sunt probleme problematice.
Echipamentul luat in custodie l-ai pierdut
Ai pierdut si contractul ?

Edited by Naijax, 13 February 2019 - 18:03.


#7
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
:))) m-am mutat de acolo si a ramas la acel baiat ... a tot amanat pana cand a inceput sa nu mai plateasca ! I-am platit eu pe cateva luni ( pentru ca sufar si eu pentru neplatiile lui ) iar mai apoi se facea ca defapt a platit el . M-am dus sa-l reziliez ( foarte greu , pentru ca nu sunt in tara de obicei , deci rezilierea trebuia facuta prin mail ) insa m-am blocat de “dati-ne aparatu’ “ .
Cand i-am zis aluia de aparat - canci .... ma gandeam ca se caseaza , avand in vedere ca le platesti lunar ...

Edited by Alexutzu008, 13 February 2019 - 18:11.


#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 17:32, said:

O problema problematica
Ok - short storry - acum ceva mai multi ani am avut abonament de cablu tv ( defapt inca am , shit ) cu receiver sau decodor cum se numeste ala .
Acum vreau sa scot abonamentul si ma pun pusamalele sa il platesc .
N-am nici o problema cu asta , insa n-ar fi trebuit sa se caseze dupa 6,7,8,9  ani ?
Ok - short storry -  ai de ales intre:
1. sa platesti echipamentul "pierdut" si termini balciul;
2. sa nu platesti echipamentul si sa astepti sa te dea in judecata;
3. sa iti angajezi un avocat sa te judeci cu ei pt. acel echipament vechi de peste 10 ani.
==================================

Aaaa ! deci un bulangiu ti-a facut probleme ! pai in cazul asta tot nu ai de ales.
Cand vi in tara treci personal la un sediu al lor sa platesti tot, dar absolut tot (pana la ultima factura + echipament) si sa iti dea dovada ca nu mai ai nimic de plata la ei.
Apoi te duci la "baiatu' ala" care ti-a facut probleme si vezi ce poti sa mai recuperezi din paguba.

Alternativa e sa astepti sa fi dat in judecata ori sa iti angajezi avocat sa te judeci pt. o problema creata altcineva.

Edited by super8, 13 February 2019 - 18:16.


#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postsuper8, on 13 februarie 2019 - 18:11, said:

Ok - short storry -  ai de ales intre:
1. sa platesti echipamentul "pierdut" si termini balciul;
2. sa nu platesti echipamentul si sa astepti sa te dea in judecata;
3. sa iti angajezi un avocat sa te judeci cu ei pt. acel echipament vechi de peste 10 ani.
Du-te la o imprimanta 3D si fa o copie ceva, precis nu-l vor testa. Posted Image

Chiar vor sa-l recupereze? S-ar putea sa se extinda prin India. Pune-le si o banda cu ratoiul Donald suparat: https://www.youtube....?v=NoLdlmr-v2w. Posted Image

La obiect si serios: solutiile propuse mi se par rezonabile. Plateste-le cat face (100 de lei?) si asta este.

Edited by aaaa4567, 13 February 2019 - 18:16.


#10
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostNaijax, on 13 februarie 2019 - 18:01, said:

Problematica problemei este ca ai semnat un contract cu ei.
Acel contract contine niste clauze care de fapt sunt probleme problematice.
Echipamentul luat in custodie l-ai pierdut
Ai pierdut si contractul ?

Care clauze contractuale sunt putin in afara legii ILEGALE si ABUZIVE.. pai erdeesu baga sub clauza penala.. un echipament de 150 de lei sau de 50 de lei.. ca si furt daca faci de 150 sau de 50 de lei nu patesti nimic.. daca esti la prima abatere.. se da NUP.

Practic in ochii erdeesului daca stai sa citesti contractele toti clientii sunt din start precatalogati viitori penali, hoti.. tepari.... de prezumtia de nevinovatie si de buna credinta nu cred ca a auzit cineva pe la erdeesh..

Edited by -koss-, 13 February 2019 - 18:25.


#11
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018

View Postsuper8, on 13 februarie 2019 - 18:11, said:

Ok - short storry -  ai de ales intre:
1. sa platesti echipamentul "pierdut" si termini balciul;
2. sa nu platesti echipamentul si sa astepti sa te dea in judecata;
3. sa iti angajezi un avocat sa te judeci cu ei pt. acel echipament vechi de peste 10 ani.
==================================

Aaaa ! deci un bulangiu ti-a facut probleme ! pai in cazul asta tot nu ai de ales.
Cand vi in tara treci personal la un sediu al lor sa platesti tot, dar absolut tot (pana la ultima factura + echipament) si sa iti dea dovada ca nu mai ai nimic de plata la ei.
Apoi te duci la "baiatu' ala" care ti-a facut probleme si vezi ce poti sa mai recuperezi din paguba.

Alternativa e sa astepti sa fi dat in judecata ori sa iti angajezi avocat sa te judeci pt. o problema creata altcineva.

Da , niste jegosi nesimtiti , dar nu stau eu sa ma cert pentru plata a 3-4 luni  ... Daca vad ca unu e retard , il las in prostimea lui!
Citisem pe internet ca rezilierea contractului se poate face ORICAND si nu se percepe ABSOLUT nici o taxa pentru a face asta .
Insa banuiesc  ca acel decodor nu se pune ca o "taxa" ...
Na , o sa-l platesc , ca n-am ce face ! Trebuie sa reziliez contractul ala odata , ca imi taie astia serviciile din cauza aluia...

-koss- : mi-au cerut mai mult de 150 de lei , pentru ca ala era mai scump atunci ! Si vorbesc serios ! Era undeva pe la 300 parca

Edited by Alexutzu008, 13 February 2019 - 18:26.


#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da ma sa ii lase pe toti cleptomanii sa le fure ca asa e in tara coruptiei.
Daca ar fi mers in lumea asta prezumtia de nevinovatie si bunul simt nu am mai fi avut razboaie....
Ai citit prost cu rezilierea aia. Trebuie platite toate discounturile primite.

Edited by diZy, 13 February 2019 - 18:32.


#13
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 18:25, said:

Da , niste jegosi nesimtiti , dar nu stau eu sa ma cert pentru plata a 3-4 luni  ... Daca vad ca unu e retard , il las in prostimea lui!
Citisem pe internet ca rezilierea contractului se poate face ORICAND si nu se percepe ABSOLUT nici o taxa pentru a face asta .
Insa banuiesc  ca acel decodor nu se pune ca o "taxa" ...
Na , o sa-l platesc , ca n-am ce face ! Trebuie sa reziliez contractul ala odata , ca imi taie astia serviciile din cauza aluia...

-koss- : mi-au cerut mai mult de 150 de lei , pentru ca ala era mai scump atunci ! Si vorbesc serios ! Era undeva pe la 300 parca

N-ai decat sa platesti cei 300 de lei.. nu e o suma mare.. s-a demonstrat de multe ori ca actele semnate cu operatorii gen contractele au continut in nenumarate randuri clauze ILEGALE si ABUZIVE.. pentru cine are timp sa se bata cu ei in justitie nu pot decat sa le urez bafta !!

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 17:32, said:

Ok - short storry - acum ceva mai multi ani am avut abonament de cablu tv ( defapt inca am , shit ) cu receiver sau decodor cum se numeste ala . Acum vreau sa scot abonamentul si ma pun pusamalele sa il platesc . N-am nici o problema cu asta , insa n-ar fi trebuit sa se caseze dupa 6,7,8,9  ani ?
Cind ti-au dat echipamentul l-ai acceptat de la niste puslamale ????

#15
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Pai nu locuiam eu atunci acolo ... si nu , nu-mi trebuia !! I l-au dat jegosii unei femei de o aveam eu in chirie ...

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deci, povestea deraiaza.
Nu conteaza cine cum a pierdut rahatul ala - o sa-l platesti.
Nu conteaza ca-ti cere suma de 14 ori cit face ala - o sa-l platesti.
Daca vrei sa nu-l platesti, nu-l platesti.
Ori te cauta ei peste 1-2 ani, ori niciodata.
Ori ii dai tu in judecata pe ei pentur clauze abuzive si alte alea.
Ce stiai tu, anulare contract fara penalizare se refera la cazul in care nu ai primit reduceri sau alte promotii.
Echipamentul ala era gratis, adica promotie, adica penalizare.

#17
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Prietene tu deraiezi , tu nu intelegi ca ma doare la basca daca ma cauta ei peste 260 de ani ? Eu trebuie sa reziliez contractu' ca sa nu-i mai platesc aluia serviciile .
In fine , evident ca o sa-l platesc , ideea este CA , CREDEAM CA SE CASEAZA ECHIPAMENTUL DUPA CE AM PLATIT 10 ANI LA EL .

Este ca si cum stai in chirie 10 ani la cineva , iar dupa 10 ani de plata lunara , vine si iti zice : "auzi ma , canapeaua asta e patata , ia plateste-mi canapeaua" "-Pai ti-am platit 10 ani chirie ma , s-a pisat catelu' pe canapeaua ta!"

Plus ca este vorba despre o mizerie de echipament , cu o perioada de viata limitata , care banuiesc ca se strica si el la un moment dat... anyway , thanks to everyone Posted Image !

Edited by Alexutzu008, 13 February 2019 - 19:03.


#18
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 11.08.2009
Recuperarea unui echipament dat în chirie se încadrează la clauze abuzive ? Poți sa cumperi un decodor același model de undeva și ii ștergi seria dacă te costa mai ieftin .

View PostAlexutzu008, on 13 februarie 2019 - 19:00, said:

Prietene tu deraiezi , tu nu intelegi ca ma doare la basca daca ma cauta ei peste 260 de ani ? Eu trebuie sa reziliez contractu' ca sa nu-i mai platesc aluia serviciile .
In fine , evident ca o sa-l platesc , ideea este CA , CREDEAM CA SE CASEAZA ECHIPAMENTUL DUPA CE AM PLATIT 10 ANI LA EL .
Nu ai plătit 10 ani decodorul ci serviciile oferite .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate