Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

imparatia lui Dumnezeu

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
203 replies to this topic

#19
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:35, said:

43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit.



trebuie sa iubesti si ultima scursura umana
Asa e, dar eu nu pot sa fac asta. Daca Iisus chiar A spus asta inseamna ca in acest caz A gresit.

Edited by IcecreamAlex, 13 February 2019 - 12:43.


#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:41, said:

am spus asa ca sa intelegi ca nu conteaza, trebuie sa ii iubesti pe toti
Tu ii iubesti pe toti ?

#21
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
da

Ferice de acela pentru care Eu nu voi fi un prilej de poticnire." (Mat.11:6)

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 13 februarie 2019 - 12:42, said:

E valabil si daca te uiti cu mila si compasiune la un om necajit care-ti cere ajutorul, dar nu i-l dai ? Se considera ca l-ai ajutat in inima ta ?

Se considera ca deja ai facut o fapta de milostenie in inima ta. Oare nu ai citit ca ”cine a avut mila, va fi judecat cu mila”? Deci, vei intra la judecata impreuna cu toti cei care nu au dat, dar vei fi judecat cu mila, fata de cei care nu au dat si n-au avut nici mila.

#23
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 13 februarie 2019 - 12:42, said:

E valabil si daca te uiti cu mila si compasiune la un om necajit care-ti cere ajutorul, dar nu i-l dai ? Se considera ca l-ai ajutat in inima ta ?
Nu, daca e sa ne luam dupa asta:
„Ce credeţi ? Un om avea doi feciori ; şi s-a dus la cel dintâi şi i-a zis : „Fiule, du-te astăzi de lucrează în via mea !” „Nu vreau”, i-a răspuns el. În urmă, i-a părut rău şi s-a dus. S-a dus şi la celălalt şi i-a spus tot aşa. Şi fiul acesta a răspuns : „Mă duc, doamne !” Şi nu s-a dus. Care din amândoi a făcut voia tatălui său ?”
„Cel dintâi”, au răspuns ei. Şi Isus le-a zis : „Adevărat vă spun că vameşii şi curvele merg înaintea voastră în Împărăţia lui Dumnezeu. Fiindcă Ioan a venit la voi umblând în calea neprihănirii, şi nu l-aţi crezut. Dar vameşii şi curvele l-au crezut : şi, măcar că aţi văzut lucrul acesta, nu v-aţi căit, în urmă, ca să-l credeţi.”
Cred ca intentia e foarte buna dar daca nu faci nimic s-o pui in practica nu are prea mare valoare.

#24
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Dorel si cu Legit sufera de schizofrenie. :(

#25
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ce este schizofrenia ?

#26
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostCristi_E, on 13 februarie 2019 - 12:46, said:

Dorel si cu Legit sufera de schizofrenie. Posted Image
Schizofrenia nu exista. Daca stai sa studiezi mai bine aceasta boala, o sa-ti dai seama ca e o teorie falsa. Dar cate boli inventate nu exista, nu-i asa? Cam in fiecare an mai apare cate una. Ce sa faci? Sistemul medical corupt... E foame de bani...

Edited by IcecreamAlex, 13 February 2019 - 12:57.


#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 13 februarie 2019 - 12:45, said:

Nu, daca e sa ne luam dupa asta:
„Ce credeţi ? Un om avea doi feciori ; şi s-a dus la cel dintâi şi i-a zis : „Fiule, du-te astăzi de lucrează în via mea !” „Nu vreau”, i-a răspuns el. În urmă, i-a părut rău şi s-a dus. S-a dus şi la celălalt şi i-a spus tot aşa. Şi fiul acesta a răspuns : „Mă duc, doamne !” Şi nu s-a dus. Care din amândoi a făcut voia tatălui său ?”
„Cel dintâi”, au răspuns ei. Şi Isus le-a zis : „Adevărat vă spun că vameşii şi curvele merg înaintea voastră în Împărăţia lui Dumnezeu. Fiindcă Ioan a venit la voi umblând în calea neprihănirii, şi nu l-aţi crezut. Dar vameşii şi curvele l-au crezut : şi, măcar că aţi văzut lucrul acesta, nu v-aţi căit, în urmă, ca să-l credeţi.”
Cred ca intentia e foarte buna dar daca nu faci nimic s-o pui in practica nu are prea mare valoare.

Iti scapa din vedere faptul ca voia tatalui din pilda a fost sa mearga sa lucreze via, pe cand voia Tatalui ceresc este nu doar lucrarea viei, ci si a avea mila.

View PostCristi_E, on 13 februarie 2019 - 12:46, said:

Dorel si cu Legit sufera de schizofrenie. Posted Image

Dar cel care pune diagnostice ca un medic, desi nu este medic, de ce boala sufera...?

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 13 februarie 2019 - 12:27, said:


De fapt sustinem lucruri total diferite. Nu avem cum sa fim unul clona altuia.
Total diferite dar la fel de tampite....

#29
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
S-a bagat net la scoala de taici, iar acum biserica i-a trimis pe astia la produs, pt ca clientii vechi imbatranesc si se cam curata.

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:44, said:

da

Ferice de acela pentru care Eu nu voi fi un prilej de poticnire." (Mat.11:6)
Iubeste-l si pe Dragnea...la propriu si atunci voi fi de acord cu tine...

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:46, said:

ce este schizofrenia ?
Cauta in DEX.

#31
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:46, said:

ce este schizofrenia ?
Se manifesta cand ai prieteni imaginari atotputernici, care nu au nimic mai bun de fact, decat sa asculte vaicarelile unei vierme insignifiant, dintr-un univers magnific si infinit.

Edited by Ahasverus, 13 February 2019 - 12:53.


#32
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDorel666, on 13 februarie 2019 - 12:48, said:

Iti scapa din vedere faptul ca voia tatalui din pilda a fost sa mearga sa lucreze via, pe cand voia Tatalui ceresc este nu doar lucrarea viei, ci si a avea mila.
Ai auzit de parabole? Nu e vorba de o situatie concreta si nu e bine sa ne fofilam ca de fiecare data cand nu avem chef sa facem ceva sa spunem ca nu a vrut Dumnezeu. Ca o sustinere suplimentara cred ca stii ce se spunea despre Cinsteste-l pe tatal tau si pe mana ta si o sati mearga bine.

#33
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu  vad omul ca ceva vulnerabil indiferent cine este..imi pun intrebarea, mi-ar placea sa sufere ? nu

Edited by legit10, 13 February 2019 - 12:54.


#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 13 februarie 2019 - 12:53, said:

Ai auzit de parabole? Nu e vorba de o situatie concreta si nu e bine sa ne fofilam ca de fiecare data cand nu avem chef sa facem ceva sa spunem ca nu a vrut Dumnezeu. Ca o sustinere suplimentara cred ca stii ce se spunea despre Cinsteste-l pe tatal tau si pe mana ta si o sati mearga bine.

De fapt aici era vorba de comparatia dintre parabole... De aceea nu poti sa bagi in aceeasi oala parabola despre munca, cu cea despre mila.

#35
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:54, said:

eu  vad omul ca ceva vulnerabil indiferent cine este..imi pun intrebarea, mi-ar placea sa sufere ? nu
Da tu ce ai cu noi, de ce ne chinuiesti?
Nu iti e mila de noi?

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:44, said:

da

Ferice de acela pentru care Eu nu voi fi un prilej de poticnire." (Mat.11:6)
initiator, ce crezi tu ca a vrut sa puna isus prin : "imparatia cerurilor e in voi" ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate