Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abonament RCS / RDS pe firma radiata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Buna dimineatza, ce se intampla daca pastrez un abonament RCS / RDS de internet cu viteza garantata pe o firma srl radiata ? Am radiat firma srl pe care am abonamentul si contabila mi-a zis sa il schimb pe persoana fizica dar eu as vrea sa pastrez abonamentul pentru ca nu stiu daca pe persoana fizica imi da aceiasi viteza garantata. Risc ceva din punct de vedere legal, vreo amenda cumva, etc?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Rds raporteaza facturile emise la anaf. In principiu nu poate deduce tva pe facturile tale. Anaf nu poate amenda societatea radiata, dar poate amenda fostii administratori si asociati.

In situatia data m-as astepta ca rds sa nu mai emita facturi pe o societate pe care o vad radiata.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Si de ce ai dori sa ramai pe SRL, cand costa 3x mai multi merge fix la fel?

Singurul avantaj ar fi ca ai IP fix pe contract PJ, dar avand DNS Dinamic de la ei, nu vad problema in practica.

#4
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Acum pe abonamentul business am: DigiNet Business Internet Garantat: latime banda garantata in internet 90 Mbps si latime de banda maxima in reteaua RCS&RDS 100 Mbps. Pot obtine aceiasi viteza de internet garantata pe persoana fizica? Se pot face abonamente cu viteze de internet garantate si pentru persoane fizice la rcs / rds sau la alta firma de internet?

Am vazut ca la rcs / rds viteza maxima pe care o ofera pentru persoane fizice este FiberLink 1000 la 40 lei, foarte ieftin fatza de ce am eu acuma.

Pe acest abonament Fiberlink 1000 viteza de internet variza intre 940 / 450 Mbps viteza maxima download/upload, 850 / 400 Mbps viteza medie download/upload, 200 / 100 Mbps viteza minimã download/upload

Cu alte cuvinte pot avea si viteza de 10 ori mai mica comparativ cu ce am acuma ca nu este garantat nimic.
As tine abonamentul pe firma srl si sa vad ce se intampla lol

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu auzi, domne, ca o sa ai probleme ?!
Te descopera astia de la DIGI si te raporteaza la ANAF si-o sa fi pasibil de amenda.

#6
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Bine, ok. O sa ma duc cu dovada de radiere srl sa vad ce viteza pot obtine pe persoana fizica. Mersi.

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu stiu ce crezi ca obtii cu garantarea aia. E doar in reteaua lor oricum.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e garantat dar in fapt merge brici. Altii se chinuie sa aiba pe firma abonament de persoana fizica :)

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ma, tu mai crezi povestea cu garantata?
Nimeni nu poate garanta nimic, in afara retelei sale!

E o mizerie, care are un singur scop: pret abonament 3x pentru PJ.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Si nici nu ar avea cum...degeaba ai tu gigabit garantat daca un "cloud" are nuș' ce limita. Sfatul meu ar fi sa iti faci un abonament de oameni normali daca nu ai neaparata nevoie de acel ip fix.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu are nimic

View Postslai, on 13 februarie 2019 - 07:12, said:

Rds raporteaza facturile emise la anaf. In principiu nu poate deduce tva pe facturile tale. Anaf nu poate amenda societatea radiata, dar poate amenda fostii administratori si asociati.

In situatia data m-as astepta ca rds sa nu mai emita facturi pe o societate pe care o vad radiata.
Genial. Invata-ma si pe mine cum sa deduc TVAul de pe facturile emise catre clienti... Ca sa te amendeze ANAF trebuie sa comiti o contraventie - deci amenda poate veni maxim pe numele RCS.
De fapt RCS nu va mai factura de frica sa ia teapa cu banii... Ei ulterior nu mai au pe cine executa daca firma este radiata!

#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Schimbi titularul si atita tot , Eu am abonament busines pe persoana fizica .
Bineinteles ca  ai alte date in cazul acestui contract , nu te apleca la fente , bagatorii de seama nu pricep.
Poti merge in continuare si pe firma radiata , nu comiti  o ilegalitate nu este o problema Anaful are treaba cu frauda   iar aici nu se fura nimic

Edited by ciine, 13 February 2019 - 10:13.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Abonamentul tau bussines, ca valoare, este la fel ca cel ptr. PJ, sau ai pret redus?

Edited by MembruAnonim, 13 February 2019 - 10:17.


#14
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Platesc in jur de 200 lei. Pentru ce imi trebuie? Pentru ce mi-a trebuit si pana acuma - aceiasi activitate pe care am avut-o pe firma srl doar ca vreau sa imi declar veniturile ca freelancer liber profesionist pe persoana fizica, pe firma e prea multa bataie de cap asa ca am renuntzat la aceasta forma de desfasurare a activitatzii. Mersi.

Edited by Winc, 13 February 2019 - 11:11.


#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
din cate am inteles de la una din CC dupa o discutie privind CGN-ul, dau IP fix si la persoane fizice,
dar la alta categorie de abonament, parca business i-a zis. bine, cu pretul ajustat corespunzator.


(nu stau sa explic ce-i ala CGN, cine stie despre ce-i vorba, bine, cine nu...goagal sau cautare pe forum)


ON: treci la FiberLink-ul pentru PF, ca ai de castigat pe toate planurile: pret mai mic, viteza mai mare,
scapat de bataia de cap gen "oare pot sa (insert whatever here)". chiar si negarantat si tot n-are cum
sa-ti mearga mai prost.

Edited by dygey, 13 February 2019 - 11:20.


#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostWinc, on 13 februarie 2019 - 08:23, said:

Acum pe abonamentul business am: DigiNet Business Internet Garantat: latime banda garantata in internet 90 Mbps si latime de banda maxima in reteaua RCS&RDS 100 Mbps. Pot obtine aceiasi viteza de internet garantata pe persoana fizica? Se pot face abonamente cu viteze de internet garantate si pentru persoane fizice la rcs / rds sau la alta firma de internet?

Am vazut ca la rcs / rds viteza maxima pe care o ofera pentru persoane fizice este FiberLink 1000 la 40 lei, foarte ieftin fatza de ce am eu acuma.

Pe acest abonament Fiberlink 1000 viteza de internet variza intre 940 / 450 Mbps viteza maxima download/upload, 850 / 400 Mbps viteza medie download/upload, 200 / 100 Mbps viteza minimă download/upload

Cu alte cuvinte pot avea si viteza de 10 ori mai mica comparativ cu ce am acuma ca nu este garantat nimic.
As tine abonamentul pe firma srl si sa vad ce se intampla lol

Cine ți-a făcut calculele de ți-a dat de 10 ori mai mică? Poate ai vrut să zici mai mare!

Tu chiar nu știi aritmetică? Cum ai ajuns patron? Sau de-aia nu mai ai firmă?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdiZy, on 13 februarie 2019 - 08:58, said:

Nu stiu ce crezi ca obtii cu garantarea aia. E doar in reteaua lor oricum.
"Garantarea" e de fapt pe extern ca de aia un abonament business este mai scump cu cat "garantarea" este mai mare. In metro nu garanteaza nimeni nimic. Iar garantare este doar un termen care specifica ca, tu, clirentul X, ai posibilitatea sa folosesti o banda Y fara probleme. Adica se garanteaza ca din reteaua Z, reteaua ISP-ului, se iese cu acel Y Mbps oricand. Mai departe e alta poveste.

#18
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Update: Am pastrat acelasi tip de abonament business cu trecerea de pe SRL pe persoana fizica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate