Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cartela prepaid + optiune Internet vs. Abonament (Internet mobil/fix)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
chinezzu2003

chinezzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.01.2015
In ziua de azi poți să îți iei telefon și cu 100 Ron. Da, o fi praf telefonul, of fi el cu butoane și nu știe 4g dar îți faci treaba cu el.
Până la urmă care e scopul telefonului?
A da, sa vorbești cu x y z.
Dacă ai abonament de la 25 de euro în sus cu flagship si sa zicem peste câteva luni îl scapi și se face praf și nu renteaza costul reparației ce faci?
Ramai cu abonamentul acela până expiră.
Și una din variante ar fi cea de sus.
Și bănuiesc că în cel mai nasol scenariu poți da 100 Ron pe un telefon

Edited by chinezzu2003, 13 February 2019 - 14:29.


#38
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

 xeleron, on 13 februarie 2019 - 12:54, said:

Problema e că achiziția de terminale prin ofertele providerilor de telefonie mobilă e adesea cea mai scumpă formă de achiziție. (...)

 Rhesus, on 13 februarie 2019 - 13:39, said:

Eu nu cred ca inca mai exista fraieri clienti care se "uita" la "ce telefoane primesc in abonament".
(...)
Da, e la portare, dar e de la Orange...
- P20 Pro cu (avans) 49 euro
- abonament 24 euro (30 redus cu 20%)
- 11 + 50 GB net, 11,5 GB în roaming
- preț la liber telefon (pe piață, nu la Orange) 2500-2900 lei. Excludem olx sau altele de genul. Cine vrea de acolo, e treaba lor
- preț total telefon după 24 de luni: 625 euro, deci aprox. 2900 și ceva lei. În funcție de cum alegi prețul la liber, ieși cu resursele gratis sau la aprox. 19 lei/lună (4 euro/lună). Să fie chiar așa de mult pentru 61 GB de net...?
Sînt conștient că e rară cîte o ofertă din asta, dar există! Și trebuie doar să aștepți un moment prielnic pentru a pune mîna pe ea...

#39
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Acei 50 gb net se raportează sau sunt doar un singur shot? În același timp, de unde ai primit tu oferta aia fiindcă mie Orange pe site îmi arată cu totul altceva.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 bai3tzash, on 13 februarie 2019 - 14:24, said:

Ofertele la prepaid sunt de genul, pentru ca cererea de servicii e de genul. Cartelele sunt o piata volatila, te poti muta de la un operator la altul fara probleme daca nu te deranjeaza sa pierzi numarul. Iti iei o luna o cartela cu numar, peste 2 luni alt numar si gata.

Cum adică, de ce să pierzi numărul dacă schimbi lună de lună operatorul? Există portabilitate.


#41
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

 xeleron, on 13 februarie 2019 - 16:03, said:

Acei 50 gb net se raportează sau sunt doar un singur shot? În același timp, de unde ai primit tu oferta aia fiindcă mie Orange pe site îmi arată cu totul altceva.
Bonusul de 50 GB este lunar, pe întreaga durată contractuală. Iar oferta este, așa cum am zis, la portare. S-a discutat despre ea (și altele) pe topicul dedicat...

#42
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Si eu am luat telefoane de la Orange (P9, Mate 10 Pro, P10 lite), la oferta care imi scotea telefonul mai ieftin decat la liber, daca scadeam, sa zic, pretul unei cartele de 6 euro (la un calcul pe 2 ani).
Apoi am facut si un abonament Love, cu tv gratuit (tv-ul de la ei nu-l prea folosesc, tot RDS e baza), cu achizitie de alt telefon.
Dupa un an am redus primul abonament (la jumatate), am ajuns sa am un abonament de 15 si unul de 11 euro, la unul aveam vreo 7GB si la altul vreo 10GB, plus 1GB pentru vechime, plus inca vreo 100GB/an pentru o poza pusa pe site (una oarecare), la nush ce campanie.
De ceva vreme a aparut si internet nelimitat, fara sa schimb eu nimic (la ambele contracte).
O fi bine, o fi rau ...

Edited by shymano, 14 February 2019 - 00:40.


#43
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Asta da eroare, sa primesti internet nelimitat...

la ORANGE

#44
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

 shymano, on 14 februarie 2019 - 00:32, said:

Si eu am luat telefoane de la Orange (P9, Mate 10 Pro, P10 lite), la oferta care imi scotea telefonul mai ieftin decat la liber, daca scadeam, sa zic, pretul unei cartele de 6 euro (la un calcul pe 2 ani).
Apoi am facut si un abonament Love, cu tv gratuit (tv-ul de la ei nu-l prea folosesc, tot RDS e baza), cu achizitie de alt telefon.
Dupa un an am redus primul abonament (la jumatate), am ajuns sa am un abonament de 15 si unul de 11 euro, la unul aveam vreo 7GB si la altul vreo 10GB, plus 1GB pentru vechime, plus inca vreo 100GB/an pentru o poza pusa pe site (una oarecare), la nush ce campanie.
De ceva vreme a aparut si internet nelimitat, fara sa schimb eu nimic (la ambele contracte).
Sa dai 15 euro pentru un abonament cu trafic nelimitat este exagerat de mult in conditiile in care tariful pentru o conexiune fixa de 100 Mbps pleaca de la 4-5 euro.
Ca sa nu mai punem la socoteala banii care i-ai platit inainte de reducere pentru un trafic foarte mic si limitat. De fapt nu stiu cine ar mai putea alege in 2019 un abonament la internet fix cu trafic limitat. Mi se pare o utopie.

Probabil ca ai compensa toata cheltuielile daca ti-ar oferi macar 6 luni toate abonamentele gratuite.
Dar altfel nu au facut altceva decat sa te momeasca oferindu-ti o falsa impresie ca esti in avantaj...

 shymano, on 14 februarie 2019 - 00:32, said:

cu tv gratuit (tv-ul de la ei nu-l prea folosesc, tot RDS e baza)
Inca o data se dovedeste cat de eficient este marketingul.
Cica TV gratuit auzi Posted Image Dar cei 30 de euro care i-ai dat pe nimic ce crezi ca reprezinta?
Inteleg ca tu te multumesti ca TV-ul e gratuit si nu-l folosesti.
Ce prostie... Platesti un serviciu (ti-am spus mai sus cum) dar nu il folosesti.

 shymano, on 14 februarie 2019 - 00:32, said:

O fi bine, o fi rau ...
E foarte rau dar stai linistit, Orange te rasplateste pentru fidelitatea ta Posted Image

Edited by danutz34, 14 February 2019 - 01:07.


#45
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Poate ti-a scapat ... s-a facut si achizitie de telefoane, fara niciun avans.
Si, nu stiu, de unde ai inteles tu de trafic limitat de internet fix ...!!??
E vorba de achizitie de telefoane mobile, traficul e pe mobile, pachetul Love n-are nicio legatura cu asta. GB-ii aia sunt pe mobil, nu pe fix. Internetul fix e nelimitat.
Si pachetul Love e 11 euro, nu 30. 40+lei plateam inainte la internet (niciunul dintre astia mari), fara a avea vitezele de pe Orange (300 fata de 1000).
Calculul facut, din care a reiesit ca ies mai bine la abonament decat cu telefon luat la liber, a fost asa: telefonul costa X lei la liber, o cartela de minim 5 euro costa 5x24=120 euro/ 2 ani. La abonamentele facute, pe 2 ani de zile ieseam la un pret mai mic decat telefon la liber plus cartela pe 2 ani.

Edited by shymano, 14 February 2019 - 08:31.


#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006

 modoran, on 13 februarie 2019 - 08:23, said:

La prepaid "oferta" se poate retrage oricand de pe piata sau schimba pretul, la abonament e mult mai putin probabil acest lucru ( chiar daca se retrage e valabil doar pentru clientii noi )
Da de unde, Digi tocmai scumpeste pentru toti clientii de la 1 martie, inclusiv pentru cei existenti si aflati in perioada minima contractuala. Cui nu ii convine e liber sa rezilieze fara taxe.

#47
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E un caz excepțional. Și UPC mai făcea măriri (un motiv era taxa de stâlp) și dădea termen de 30 de zile de la notificare sa reziliezi dacă nu ești de acord.

La cartela se aplica mărirea și gata. Nu țin minte sa fi dat comunicate sau ceva de genul.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Se dau informari si la prepay despre schimbarea de tarife doar ca acolo nu ai ce rezilia.

#49
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Pololica, on 15 februarie 2019 - 06:01, said:

E un caz excepțional. Și UPC mai făcea măriri (un motiv era taxa de stâlp) și dădea termen de 30 de zile de la notificare sa reziliezi dacă nu ești de acord.

La cartela se aplica mărirea și gata. Nu țin minte sa fi dat comunicate sau ceva de genul.
Se dau si comunicate, se schimba si informatia pe pagina PrePay si in contractul prepay, se dau si instiintari prin SMS cu schimbarile.
Adica exact ca la abonament, si exact ca la abonament poti alege sa incetezi relatia cu ei, ori prin nefolosirea cartele ori prin portarea la alt operator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate