Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cartela prepaid + optiune Internet vs. Abonament (Internet mobil/fix)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Buna seara.

Va rog sa-mi explicati ceva ce n-am inteles, si nici nu am sa inteleg in strategia de ,,marketing".

1. Cartela prepaid de 6 euro (cu activarea optiunii de 6 euro de date) = 12GB (hai sa bagam +30GB care e bonus: o luna/doua cine stie = 42GB). Pentru comparatie, lasam 12GB / 30 zile
2. Daca am abonament la Orange de 18 ani, nu gasesc o optiune de voce (cu date incluse) sau de date simplu, cu oferta mai "buna" decat 1euro/1GB
3. (desi nu e in aceiasi oala). abonament fix Orange Home Net 4G - 9 euro - 10 GB. / luna!

Toate ofera tehnologia 4G

Nu trebuie nici un calcul matematic sa dovedesti faptul ca, in ziua de astazi, cele mai bune oferte cand vine vorba de Internet sunt la Prepaid (activand/sau nu fel de fel de optiuni).
Care explicatia? Unde e logica in faptul ca eu, sau altii, cu doj'de ani de abonament (si in general, cine are abonament - a se intelege "client fidel") ies in castig daca apelez la solutii Prepaid cand vine vorba de Internet?

Mi se pare hilara aceasta abordare.

Valabil la absolut toti operatorii de telefonie mobila din Romania.

Edited by Rhesus, 13 February 2019 - 01:57.


#2
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Prea multi prosti :)

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007
La abonament ai subventii la terminale, poti negocia oferta, nu trebuie sa stai sa incarci, poti sa ai acces la roaming de la un pret mai mic de 10 euro, ai acces la alte servicii care nu sunt disponibile la prepay.
Chiar daca tie ti se pare hilara abordarea nu inseamna ca e. Pur si simplu sunt segmente diferite de piata, fiecare cu comportamentul propriu.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
La prepaid "oferta" se poate retrage oricand de pe piata sau schimba pretul, la abonament e mult mai putin probabil acest lucru ( chiar daca se retrage e valabil doar pentru clientii noi )

#5
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Oferta poate fi retrasa și pentru abonații care sunt sub contract cu posibilitatea de reziliere fãrã taxe în caz de modificãri.

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 AlexEn, on 13 februarie 2019 - 06:54, said:

La abonament ai subventii la terminale, poti negocia oferta, nu trebuie sa stai sa incarci
Care e diferenta intre a plati abonamentul pana la data de 15 si a reincarca pana la data de 15?  
Ca tot plata este, doar ca la abonament e variabila si te poate arde la costuri suplimentare, la PrePay nu atata timp cat nu lasi credit pe ea din care sa manance si reincarci doar cat ai nevoie pentru optiune sau direct cu optiunea.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate strategia asta o au de foarte mult timp, ofertele la cartela preplatita au fost intotdeauna mai atragatoare decat cele la abonamente, singurul avantaj din punctul meu de vedere era ca puteai lua telefoane la preturi mai mici la abonamente, chiar daca plata e de fapt ascunsa in pretul abonamentului.
Mi se pare masa de cartelari mai dinamica decat cea de abonamente, astfel incat trebuie sa-i tot atragi cu oferte pentru a-i retine.
Asta e politica de marketing si a altora si doar cineva de la marketing ne-ar putea sa ne explice, poate sunt cifre si se bazeaza pe faptul ca atrag platitori de cartela si apoi fie acestia se "retrag" fie este retrasa oferta.

Edited by Ciubex, 13 February 2019 - 08:58.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • La cartela (prepaid) oferta este valabila 30 de zile si se poate modifica oricand (in sensul ca daca azi ai 30 de zile si o achizitionezi, nu stii sigur daca la urmatoarea activare vei mai avea aceleasi 30 de zile)

  • La cartela (prepaid) platesti suplimentar TVA, la abonament TVA este inclus in pret.

  • La cartela (prepaid) in momentul in care cumperi (iei) SIM-ul, trebuie sa ai aparatura "de acasa"

  • La abonament poti obtine ori reducere la aparatura, ori reducere la cost, ori majorare de beneficii (daca ai aparatura ta si nu subventioneaza)

  • Abonamentul de internet iti ofera o anumita cantitate de internet, iar, ulterior consumului, nelimitat, dar cu viteza scazuta (e posibil ca la abonamentele mici sa ai nevoie de o optiune suplimentara pentru acel nelimitat, dar, din ce am vazut, noaptea (22-6) se contorizeaza, dar nu se tarifeaza (nu se contorizeaza la consum))

  • La abonament primesti puncte de fidelizare (bine, le platesti prin costul mai mare raportat la beneficiile primite fata de cartela), DAR nu platesti gramada
Ca sa iti dau un exemplu: m-a sunat Orange pentru fidelizare si mi-a propus sa fac pachet Orange Love (mobil+tv+net) iar pentru partea fixa (net+tv) gratuit 6 luni. Asta inseamna o reducere de 25% pe perioada contractuala (pe partea de fix). La cartela nu ai asa ceva. Facand calculele (11E parca e costul de net+tv), inseamna ca as fi platit 8.25E timp de 24 luni pentru cele doua servicii. Cum iese la calcul?

Edited by Pololica, 13 February 2019 - 09:21.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Majoritatea utilizatorilor au bonamente pentru că altă variantă de a-și lua telefon, nu au găsit. Pentru asta, furnizorii de servicii specifice, te paralizează maxim.
Prepay-ul nu te obligă să rămâi într-o rețea anume.
Eu nu am grija încărcării. Am setat plată programată și nu trebuie să întreprind demersuri.
PS: peste tot, ofertele la abonament sunt mai slabe. În acea situație, clientul este suficient să fie agățat o dată. La prepay, o faci lunar. Și mai mult, oamenii stau fericiți pe cartelă când văd ce scumpe sunt abonamentele.

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
De când am fost pe cont propriu am avut cartelă. Am sute de GB de date, am dat internet la toată casa, am folosit luni întregi doar datele mobile, la fiecare încărcare de 5 - 6 euro, hop, încă 50 de GB. Acum de „Valentines”, trimiți pupici, hop încă 10 GB per număr pupat.

Am căutat să schimb abonamentul mamei soției, mai mult de 3 GB lunar nu s-a putut. A durat o veșnicie (vreo 2 - 3 luni) schimbatul abonamentului. Nici un beneficiu chit că ea era abonată de 15 ani. Da, dacă plătea 20 - 40 de euro pe lună, sigur, i-ar fi dat 20 de GB lunar. Mersi, e pensionară cu vreo 1000 de lei (a fost medic, deci clar că la pensie primește doar o bătaie pe umăr), așa că ei vroiau ca ea să plătească 200 de lei pe lună la telefon. FTW.

Edited by RedDev, 13 February 2019 - 10:02.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De curiozitate: la ce se foloseste atata internet? Chiar a devenit asa de dependent Youtube? Daca nu aveam probleme de semnal in casa, nu imi bagam internet fix, sau puneam unul de forma (poate ma uitam la youtube de pe tv sau aveam nevoie la calculator). Imi ajunge cat am pe abonamentul mobil (de sotie nu mai zic, are de 8 ori mai mult, la aceeasi bani).

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Se duc rapid, chiar si fara youtube.
In vremurile astea un site la loading complet are zeci de MB, nu KB ca pe vremuri. Si nu continut, ci javascript inutil, script tracking cu zecile, scripturi Ads cu zecile, imagini inutile pentru design...
Daca faci o statistica 90% din trafic e doar javascript inutil, tracking si Ads.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi se par funny argumentele unora pro abonamente.

Cu perioada contractuala de 12/24 la postpaid, daca prinzi un abonament decent, peste 3 luni o sa te uiti cu invidie la noile oferte aparute in timp ce tu esti blocat pe aceleasi resurse minim 1 an.

Exista abonamente fara telefon subventionat, sim only, mai scumpe si cu resurse mult mai slabe decat prepaid, deci pica argumentul asta.

Aia cu "nu trebuie sa stai sa reincarci" o folosesc toti agentii prin magazinele Orange si Vodafone, e un nonsens total, iti ia mai putin timp plata facturii? Nu exista plati programate la prepaid?

Resursele de date la prepaid sunt practic nelimitate (am ~650GB acum). Cand o sa am un abonament cu resurse mai bune la acelasi pret, care sa compenseze perioada contractuala, poate o sa trec la postpaid. Pana atunci prefer sa platesc 12 euro la prepaid (10+tva) pentru o oferta completa cu resurse suficiente, roaming inclus.

 Rhesus, on 13 februarie 2019 - 01:56, said:

Mi se pare hilara aceasta abordare.

Valabil la absolut toti operatorii de telefonie mobila din Romania.

Doar la ORO si VDF e valabil. La Telekom si Digi esti mai avantajat pe abonament. Telekom are abonament fara perioada contractuala, RDS are oferta foarte proasta la prepaid.

Edited by MembruAnonim, 13 February 2019 - 10:06.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007

 projectfp, on 13 februarie 2019 - 08:40, said:

Care e diferenta intre a plati abonamentul pana la data de 15 si a reincarca pana la data de 15?  
Ca tot plata este, doar ca la abonament e variabila si te poate arde la costuri suplimentare, la PrePay nu atata timp cat nu lasi credit pe ea din care sa manance si reincarci doar cat ai nevoie pentru optiune sau direct cu optiunea.
Daca nu incarci cartela in data aia nu mai ai acces la servicii, la abonament nu e asa..
In plus, sunt o suita de servicii care nu se ofera la prepay. Pentru cine a scapat din vedere acest lucru, mai exista si persoane juridice, nu doar fizice.



 MembruAnonim, on 13 februarie 2019 - 10:02, said:

Cu perioada contractuala de 12/24 la postpaid, daca prinzi un abonament decent, peste 3 luni o sa te uiti cu invidie la noile oferte aparute in timp ce tu esti blocat pe aceleasi resurse minim 1 an.

Cine te blocheaza pe resursele alea? Poti sa ceri oricand migrarea la un alt abonament.

Edited by AlexEn, 13 February 2019 - 10:03.


#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Ca și persoană care dezvoltă site-uri/aplicații web, confirm 100%. Se fac site-uri de rah*t, optimizarea e o limbă străină. Dacă clientul vede pagina e suficient. Nu e buget de optimizări. Nu că 95% din programatori știu să rezolve problema inițială, ce să mai zic de optimizarea ei?

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 Rhesus, on 13 februarie 2019 - 01:56, said:

Buna seara.

Va rog sa-mi explicati ceva ce n-am inteles, si nici nu am sa inteleg in strategia de ,,marketing".

1. Cartela prepaid de 6 euro (cu activarea optiunii de 6 euro de date) = 12GB (hai sa bagam +30GB care e bonus: o luna/doua cine stie = 42GB). Pentru comparatie, lasam 12GB / 30 zile
2. Daca am abonament la Orange de 18 ani, nu gasesc o optiune de voce (cu date incluse) sau de date simplu, cu oferta mai "buna" decat 1euro/1GB

Nu trebuie nici un calcul matematic sa dovedesti faptul ca, in ziua de astazi, cele mai bune oferte cand vine vorba de Internet sunt la Prepaid (activand/sau nu fel de fel de optiuni).
Care explicatia? Unde e logica in faptul ca eu, sau altii, cu doj'de ani de abonament (si in general, cine are abonament - a se intelege "client fidel") ies in castig daca apelez la solutii Prepaid cand vine vorba de Internet?

Mi se pare hilara aceasta abordare.

Valabil la absolut toti operatorii de telefonie mobila din Romania.
Nu e hilară - la prepaid trebuie să ții oamenii lîngă tine că altfel fug la concurență cu număr cu tot. Operatorilor nu le place asta.
Altfel - la Orange nu te caută ei cu oferte? Pe mine (la alt operator) mă sună cel puțin o dată pe an să mă întrebe dacă nu vreau să modific abonamentul - în general să mai adaug aia și ailaltă la același preț.

#17
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 AlexEn, on 13 februarie 2019 - 10:02, said:

Daca nu incarci cartela in data aia nu mai ai acces la servicii, la abonament nu e asa..
Pe vremuri la abonament suspendau serviciile in maxim 14 zile de la scadenta.
Acum la prepay exista posibilitatea de a lua in avans optiunea fara sa reincarci si primesti o extensie in care sa reincarci.

Edited by projectfp, 13 February 2019 - 10:09.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La abonament orange ai penalitati daca depasesti acea data. La prepaid (ca si la postpaid) poti face plati programate sau poti incarca in avans, banii oricum trebuie sa ii dai indiferent de platforma, nu inteleg argumentul asta.

Edited by MembruAnonim, 13 February 2019 - 10:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate