Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reconditionare amortizor gaz / crestere presiune in el

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
VladBull

VladBull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.06.2008
Va salut,

Am doua amortizoare cu gaz, asemanatoare celor de haion la care am scazut presiunea prea mult cand le-am montat.

Stie cineva unde in Bucuresti pot sa le duc ca sa le creasca presiunea la 18-19 bari?

Am inteles de la producatori (din UK) ca la orice alt producator sau la service care se ocupa cu montarea amortizoarelor pentru haion.
Din pacate producatori in Romania nu stiu si la service-uri nu a putut sa ma ajute nimeni (la 4-5 la care am sunat)

Multumesc!

#2
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Sincer, nici nu red ca merita efortul...
Spre exemplu o pereche de amortizoare de hayon are un pret de aprox 60 lei (evident cele mai ieftine).
In cazul tau nu consider ca merita bataia de cap si efortul financiar.
La cate nazdravanii se gasesc de vanzare pe Net, sigur vei gasi ceea ce ai nevoie la un preț de bun simt.
Uneori pretul reconditionarii unui amortizor (iti spun din proprie experienta), ajunge aproape de pretul unuia nou. Daca amortizorul respectiv este diferit, s-ar putea sa coste si mai mult.

L.E. Eu mi-am reconditionat niste amortizoare la un service undeva pe Strada Principatele Unite, dar nu stiu daca mai exista acea unitate.
Mai incearca pe goagăl. Gasisem ceva parca pe strada Fabrica de Chibrituri si chiar la Altgrad.
Oricum, sustin ideea ca nu merita efortul financiar...

Edited by laurstef, 12 February 2019 - 19:31.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostVladBull, on 12 februarie 2019 - 19:09, said:


Am doua amortizoare cu gaz, asemanatoare celor de haion la care am scazut presiunea prea mult cand le-am montat.


Cum ai reusit acest lucru?

ps.
Amortizoarele nu sunt cu gaz.Hidraulica este data de fluide,in cazul de fata de ulei.Amortizoarele sunt cu ulei,toate.Astea ale tale au si gaz,care are rolul de a reduce semnificativ formarea bulelor de aer datorata incalzirii uleiului.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am căutat pe e.Piesa, si nu stiu cum pana mea sa le gasesc, ca nu apar cind le bag in bara de căutare.
Daca scriu amortizoare, imi dă amortizoare de caroserie.
Cum puuuuiiii mei le zice :rantcurse:

#5
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
@crisstonne: Lasă-i pe săracii ăia... încearcă aici: https://www.autopies...agaj/m-stabilus

Edited by Yoda, 12 February 2019 - 20:09.


#6
VladBull

VladBull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.06.2008

View Postlaurstef, on 12 februarie 2019 - 19:25, said:

Sincer, nici nu red ca merita efortul...
Spre exemplu o pereche de amortizoare de hayon are un pret de aprox 60 lei (evident cele mai ieftine).
In cazul tau nu consider ca merita bataia de cap si efortul financiar.
La cate nazdravanii se gasesc de vanzare pe Net, sigur vei gasi ceea ce ai nevoie la un preț de bun simt.
Uneori pretul reconditionarii unui amortizor (iti spun din proprie experienta), ajunge aproape de pretul unuia nou. Daca amortizorul respectiv este diferit, s-ar putea sa coste si mai mult.

L.E. Eu mi-am reconditionat niste amortizoare la un service undeva pe Strada Principatele Unite, dar nu stiu daca mai exista acea unitate.
Mai incearca pe goagăl. Gasisem ceva parca pe strada Fabrica de Chibrituri si chiar la Altgrad.
Oricum, sustin ideea ca nu merita efortul financiar...

Am folosit gresit cuvantul reconditionare. In primul rand amortizoarele nu sunt de masina si sunt de vreo 80 cm lungime.
Amortizoarele sunt ca si noi, problema lor este ca la montaj trebuia sa le las din presiune pana la o anumita valoare.
Am gresit si am scazut mai mult.
Avand in vedere ca nu trebuie schimbat nimic la ele ci doar "bagat aer", presupun ca nu este un cost foarte mare.

Normal ca daca nu gasesc pe nimeni care sa aiba masinaria necesara o sa incep sa caut unele noi.
Cei de la fabrica au zis sa le trimit si mi le fac imediat dar sunt din UK.
Attached File  cb6f0051-f61b-4fdf-9628-6034d0a36253.jpg   75.47K   42 downloads


View Postadisz, on 12 februarie 2019 - 19:53, said:

Cum ai reusit acest lucru?

ps.
Amortizoarele nu sunt cu gaz.Hidraulica este data de fluide,in cazul de fata de ulei.Amortizoarele sunt cu ulei,toate.Astea ale tale au si gaz,care are rolul de a reduce semnificativ formarea bulelor de aer datorata incalzirii uleiului.

Am avut o piesa speciala care se infileta pe supapa lor, cu un barometru si strangeam un surub care deschidea supapa pana ramanea presiunea dorita.
Nu stiu cu ce sunt dar producatorul mi-a spus ca pot baga aer in ele ca sa ajung la presiunea dorita si avand in vedere ca se numesc Gas springs in engleza, le-am spus si eu amortizoare cu gaz Posted Image
Attached File  72881525-b5d1-4d67-98dd-27be1567309c.jpg   89.34K   41 downloads

Edited by VladBull, 12 February 2019 - 20:29.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostYoda, on 12 februarie 2019 - 20:08, said:

@crisstonne: Lasă-i pe săracii ăia... Ă®ncearcă aici: https://www.autopies...agaj/m-stabilus

Da, dar mă enervează, eu umblu pe telefon, si au porcăria aia de reclamă in pagină :rantcurse:
Apoi, prefer sa aiba magazin fizic, ca sint satul de incurcăturile românilor, sa merg si sa vad pe loc, daca au greșit ceva.

Eu cind vad pagina invadata, asa, prostește, ies si caut alt magazin.

Attached Files


Edited by crisstonne, 12 February 2019 - 20:45.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostVladBull, on 12 februarie 2019 - 19:09, said:

Din pacate producatori in Romania nu stiu si la service-uri nu a putut sa ma ajute nimeni (la 4-5 la care am sunat)

Multumesc!

Sint arcuri cu gas, cred ca mai repede le gaseti sub denumirea de gas ram cu aplicatia specifica la arme cu aer comprimat.
Presiunea nu`i mare dar nu uzuala pentru un service auto.
Presiuni de genul acesta gasesti la amatorii de sucuba diving, posesorii de arme PCP si in sudura gasesti argon la astfel de presiuni.
Gasesti butelie de Ar la 90Bari, 1l, unica folosinta pe la Dede, Hornbach, nu stiu insa cum te descurci cu adaptorul, regulatorul.
Sint posesori de arme cu aer comprimat PCP care au pompe de pina la 200Bari, presiune nominala la armele alea.
Era forum, a disparut...
Incearca sa contactezi pe cineva pe forumul ARW, http://forum.arw.ro/viewforum.php?f=9

Edited by Ion_Bumbu, 12 February 2019 - 21:14.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Se numesc pistoane cu gaz, si sunt de fapt anti-amortizoare.
Se folosesc si la ridicat somiere cu saltea pusa obligatoriu, 2 x 800 N, si pt ridicat usi de mobilier - 2 x 80 -100-120  N, etc.

Amortizoarele se numesc pistoane reverso, si multe sunt proaste, ineficiente, chiar si de firma si noi.
Amortizarea se face de obicei cu ulei care trece prin orificii, folosind viscozitatea.
Sunt cu totul altceva fata de pistoanele cu gaz care sunt suspensii cu gaz in loc de arc.
Unele pistoane cu gaz pot avea teoretic si amortizare separat pt ca fara sarcina destinderea este periculos de rapida, mai rapida decat cu arc. La somiere trebuie sa ai salteaua pusa ca sa nu decapiteze cu cei 1600 N...

Legat de presiune, capsulele mici de CO2 pt airsoft si BB au ~ 55 bar cand sunt full.
Green gas care e propan are 8,3 bar la 25 C ( 5,6 bar la 0 C, 7,4 bar la 20C si 12,7 bar la 40 C )
Black gas (propan-etan) are 14 bar la 25 C ( 9,4 la 0 C, 13 la 20, 19 la 40 C)

Compresoarele uzuale sunt de 8 bar, mai rar 10, si exista si de presiune mai mare 12 , 15 si chiar 20 dar sunt mai rare.

Edited by loock, 12 February 2019 - 22:38.


#10
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

View Postcrisstonne, on 12 februarie 2019 - 20:42, said:

Da, dar mă enervează, eu umblu pe telefon, si au porcăria aia de reclamă in pagină Posted Image
Apoi, prefer sa aiba magazin fizic, ca sint satul de incurcăturile românilor, sa merg si sa vad pe loc, daca au greșit ceva.

Eu cind vad pagina invadata, asa, prostește, ies si caut alt magazin.

Te înţeleg cu "magazin fizic", înţeleaptă decizie. De ce nu mergi în magazin cu talonul, lasă-i pe ei să dea "search".
Sau dacă vrei să cauţi online, o variantă ar fi www.unixauto.ro

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Da, unii sînt hidioți" :)
Am intrat aici, nu văd preț :|
Pe cine cred ei ca pacalesc ?!

Asa ajung pe Eminescu, iar, imi fac comanda, daca nu imi convine pretul plec, daca imi convine comand.
Nu ii înțeleg pe ăștia care merg la ,,harneală ".
Ăsta este noul comerț ?!

Attached Files



#12
VladBull

VladBull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.06.2008

View PostIon_Bumbu, on 12 februarie 2019 - 21:12, said:

Sint arcuri cu gas, cred ca mai repede le gaseti sub denumirea de gas ram cu aplicatia specifica la arme cu aer comprimat.
Presiunea nu`i mare dar nu uzuala pentru un service auto.
Presiuni de genul acesta gasesti la amatorii de sucuba diving, posesorii de arme PCP si in sudura gasesti argon la astfel de presiuni.
Gasesti butelie de Ar la 90Bari, 1l, unica folosinta pe la Dede, Hornbach, nu stiu insa cum te descurci cu adaptorul, regulatorul.
Sint posesori de arme cu aer comprimat PCP care au pompe de pina la 200Bari, presiune nominala la armele alea.
Era forum, a disparut...
Incearca sa contactezi pe cineva pe forumul ARW, http://forum.arw.ro/viewforum.php?f=9

O idee excelenta, acum m-am inscris si o sa intreb pe acolo.
Merci!

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostYoda, on 12 februarie 2019 - 22:25, said:

... "search".

Bun așa.
Dar cum găsești piesa despre care zic eu ? :)
Cum ii zice ?

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostVladBull, on 12 februarie 2019 - 22:36, said:

O idee excelenta, acum m-am inscris si o sa intreb pe acolo.
Merci!

Si aici:
https://www.facebook...63991487018597/

#15
VladBull

VladBull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.06.2008
Din pacate nimeni nu are nimic de genul.
M-au trimis de la Arrow, la orice statie de pompieri, am fost si acolo si mi-au spus ca nu incarca buteliile la ei ci le trimit la o baza militara unde nu am acces sigur...

Asta este, trebuie sa caut noi :(

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Am luat, am montat, ridică super bine :peacefingers:
112 lei perechea.

View PostYoda, on 12 februarie 2019 - 22:25, said:

Te ĂŽnţeleg cu "magazin fizic", ĂŽnţeleaptă decizie.

Parese" ca paranoia mea are o motivație.
Comand piese, la magazin fizic, mă sună ăia ca nu au găsit o piesă.
Zic, bine, mai așteapt.
Mă suna a doua zi, că sa vin, că este gata comanda.
Sun, întreb, întreb dacă sînt siguri că au tot ce am comandat.

,,Da, ne scuzați că nu am avut piesa... bla bla..."
Mă duc, șiiii, șoc și groază :ewwpu:
Două brațe suspensie stînga !!!

Buei nene, logica elementară (mai ales dacă ești pe domeniu, la vînzări) trebuie să te ajute, să cunoști ca anumite piese sînt pentru partea stîngă, altele pentru partea dreaptă.

În fine, au reușit să mă încurce, să fac drumuri suplimentare, să nu ajung la mecanic.
Asta este, merg săptămîna viitoare.

L.E. În ce încurcătură intram, daca venea prin curier, dacă returnam prin curier ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate