Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Limitarea vitezei. Propunere controversată UE

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#289
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 remvirg, on 13 februarie 2019 - 17:00, said:

@tsunnnami,probabil vorbim de chestii diferite, adica am plecat de la un moment initial diferit.
Sa ma explic. Eu am considerat ca masina (aia din care s-a facut poza) circula pe banda 2, nu a fost pe banda 1. In acest caz tot ce am spus este corect. A fost devansare nu depasire.
Daca, masina a fost initial pe banda 1 si a trecut pe banda 2, anterior efectuarii fotografiei (probabil ipoteza ta), este depasire.

Atunci suntem okay
Important este sa intelegem sa nu ne prindeze

#290
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 remvirg, on 13 februarie 2019 - 15:18, said:

Tu ai citit tot articolul 45?
4) Nu constituie depăşire, în sensul alin. (1), situaţia în care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circulă pe altă bandă în acelaşi sens de circulaţie.
Aliniatul 4 l-ai ratat.
Scrie in linkul pus de tine.
Partea cu analfabet functional ti se aplica. Nu mai insista ca te faci complet de ras.
Corect.

#291
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Aveau dreptate amândoi, dar nu s-au sincronizat.
Important e că s-au înțeles până la urmă.

Oricum, adormiții care circulă pe b2 când b1 e liberă, aici sunt amendați.

#292
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 ericmario, on 13 februarie 2019 - 20:11, said:

Aveau dreptate amândoi, dar nu s-au sincronizat.
Important e că s-au înțeles până la urmă.

Oricum, adormiții care circulă pe b2 când b1 e liberă, aici sunt amendați.

cat e amenda?

In state si canada nu e lege, poti circula cum vrei
mai scrie din loc in loc sa treci pe dreapta daca nu depasesti, dar la scoala te invata daca ai 3 benzi sa circuli pe mijloc

#293
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 13 februarie 2019 - 20:11, said:

Oricum, adormiții care circulă pe b2 când b1 e liberă, aici sunt amendați.
si in Romania exista in lege prevazut

E celebru cazul lui Marian Godina, care a si aplicat legea si a amendat-o pe una, explicand apoi pe facebook ce si cum

#294
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 remvirg, on 13 februarie 2019 - 17:00, said:

@tsunnnami,probabil vorbim de chestii diferite, adica am plecat de la un moment initial diferit.
Sa ma explic. Eu am considerat ca masina (aia din care s-a facut poza) circula pe banda 2, nu a fost pe banda 1. In acest caz tot ce am spus este corect. A fost devansare nu depasire.
Daca, masina a fost initial pe banda 1 si a trecut pe banda 2, anterior efectuarii fotografiei (probabil ipoteza ta), este depasire.
Acum, că m-am lămurit și eu pe ce vă certați, mă simt obligat să fac o precizare: mașina care a realizat fotografiile pentru maps a mers permanent pe banda 2 și nu a devansat/depășit nici o mașină, mergând constant în spatele loganului ce se vede în imagine.

Edited by MembruAnonim, 13 February 2019 - 21:15.


#295
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 unbrutus, on 13 februarie 2019 - 20:42, said:

si in Romania exista in lege prevazut

E celebru cazul lui Marian Godina, care a si aplicat legea si a amendat-o pe una, explicand apoi pe facebook ce si cum

Cat e amenda pentru asa ceva?

#296
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 06:58, said:

Cat e amenda pentru asa ceva?
nu stiu, putem afla dar nu prea conteaza, important e ca exista o pedeapsa pt asa ceva, daca s-ar aplica mai des, ar fi suficient oricat de mica ar fi pt a descuraja gestul

De multe ori, problema in ro este neaplicarea legilor, pe langa cazurile in care sint facute prost sau lipsesc

#297
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 06:58, said:

Cat e amenda pentru asa ceva?

Quote

Art. 101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
16. nerespectarea regulilor privind circulatia pe benzi;

Quote

Art. 98. - (1) Amenzile contraventionale se stabilesc in cuantumul determinat de valoarea numarului punctelor-amenda aplicate.
(3) Contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta li se stabilesc clase de sanctiuni carora le corespunde un numar de puncte-amenda, in functie de gravitatea faptelor si de pericolul social pe care acestea il prezinta.
   (4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:
   c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;

  
Valoarea punctului de amenda a ramas in 2019 la 145 de lei, chiar daca salariul minim brut pe tara a crescut de la 1 ianuarie. Guvernul a decis sa il plafoneze pentru a nu ajunge la o valoare prea mare.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2019 - 12:48.


#298
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 unbrutus, on 14 februarie 2019 - 10:22, said:

nu stiu, putem afla dar nu prea conteaza, important e ca exista o pedeapsa pt asa ceva, daca s-ar aplica mai des, ar fi suficient oricat de mica ar fi pt a descuraja gestul

De multe ori, problema in ro este neaplicarea legilor, pe langa cazurile in care sint facute prost sau lipsesc

Uite n-am stiut sa existe si stiu ca n-am auzit sa se aplice niciodata
Mersi

#299
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 13:50, said:


Uite n-am stiut sa existe si stiu ca n-am auzit sa se aplice niciodata
Mersi
culmea e ca ziceai ca eu nu stiu regulamentul... asa e pe aici pe la noi, intai atacam persoanele, pe urma constatam ca poate nu stim atat cat credeam...

#300
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 unbrutus, on 14 februarie 2019 - 13:54, said:

culmea e ca ziceai ca eu nu stiu regulamentul... asa e pe aici pe la noi, intai atacam persoanele, pe urma constatam ca poate nu stim atat cat credeam...

Iti place flame-ul nu?

Eu m-am referit doar la fraza:

 remvirg, on 12 februarie 2019 - 21:47, said:

Nu e depasire daca sunt 2 benzi.

Ceea ce e fals.

Culmea e alta, ca la un post care iti era adresat si care se termina cu bun simt:

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 13:50, said:

Mersi

Tu ataci cu nesimtire si rascolesti rahatul

#301
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 14:04, said:


Iti place flame-ul nu?
Tu ataci cu nesimtire si rascolesti rahatul
ce ai postat tu acum e flame. si tot flame e si cand ai zis ca nu cunosc regulamentul, ca mai am pana sa cunosc etc

ca diferenta, tu ai intrebat ceva, eu ti-am raspuns. scurt si la obiect si civilizat. ti-am atras atentia ca postezi cu atacuri in speranta ca pe viitor reusesti sa iti tii in frau genul asta de exprimari care duc la flame. Daca poti. Daca vrei. Daca nu, da-i-nainte.

#302
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 unbrutus, on 14 februarie 2019 - 14:09, said:

ti-am raspuns. scurt si la obiect si civilizat.

da, stim:

 unbrutus, on 14 februarie 2019 - 13:54, said:

culmea e ca ziceai ca eu nu stiu regulamentul...

se numeste depasire si daca exista 2 benzi, eu DOAR la fraza aia m-am referit, si culmea, raspunsul meu nici nu era pentru tine.
dar iti place flame-ul si vii ca musca la lapte, gata, get lost!

#303
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 14:14, said:

se numeste depasire si daca exista 2 benzi, eu DOAR la fraza aia m-am referit, si culmea, raspunsul meu nici nu era pentru tine.
stii bine cum si ce ai postat... mie, la altii...

 Tsunnnami, on 14 februarie 2019 - 14:14, said:

dar iti place flame-ul si vii ca musca la lapte, gata, get lost!
asta e flame! ca ti-am zis eu sa nu mai faci flame in viitor, sa nu mai ataci persoana, nu e flame! chiar nu reusesti sa pricepi se pare.

#304
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 Adm, on 12 februarie 2019 - 11:24, said:

Stiti ca aceste reglementari duc f mult a fascism, unde erai cf legii sau erai mort.

Astept reintroducerea alimentatiei stiintifice, pt ca obezitatea ucide mult mai multi oameni decat viteaza.

Fiecare sa aiba o cartela de mancare si un smartwatch. In fct de caloriile consumate, ai voie sa iti primeste aportul caloric zilnic.

Intelegeti problema, domnilor "legalisti" ?

De ce 130 Km/h, cand masina mea se simte bine la 160 si la 180 simte ca se desfunda DFP-ul?
De ce 80 Km/h, pt mine, ca eu nu am harb ca tine!

Urmeaza legalizarea pozitiilor sexuale, cf bisericii si moralului, pt ca sunt mult accidente in par, ba e chiar cel mai periculos loc, pt ca acolo mor cei mai multi oameni...

Nu, nu înțeleg.
Se vaită de stat că se amestecă în toate cele, că nu și vede de ale lui, dar în sinea lor vor "tătuc", vor reglementări peste reglementări, renunță la propriile libertăți pentru eliminarea cine știe căror riscuri, reale sau imaginare.

Dacă apare unul cu o statistică in care zice că atunci când ninge se produc cele mai multe accidente soldate cu fracturi, lucru chiar adevărat probabil, iar un tembel ar propune o lege că toată lumea să stea în casă până se ia zăpada cred că ar găsi suficienti susținători și pt ideea asta :( . De, ce i rău în asta, nu ? Nu ne mai rupem picioarele.
Ce contează că eu vreau sa ies la schi ? Nu e voie, niste proști au propus, alți proști au votat și gata, s a stabilit.

#305
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ce comparatie ai putut sa faci , te doare mintea. Lasa-te de scris, nu te pricepi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate