Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Deconectare spontană WiFi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
Am un laptop Compaq 6720s cu Linuxmint, de vreo 12 ani, care în ultimii doi ani suferă de deconectări aproape zilnice de la WiFi. Dintr-o dată mă trezesc, când deschid un tab nou, că în locul unei pagini de internet ecranul afișează ”no internet connection”. (Pe ethernet nu se întâmplă niciodată).
Rezolvarea e simplă, dar cam incomodă: trec laptopul în Suspend (în Linux asta înseamnă un sleep în care RAM rămâne activă, dar conexiunea la rețea se întrerupe). Când îl trezesc la loc după o secundă, conexiunea WiFi se reface normal - pentru o oră, două, trei...

Defectul ăsta s-a păstrat și după ce am reinstalat Linuxmint de la zero, versiunea următoare, cu tot cu ștergerea completă și reformatarea hardului. Totuși, dacă modulul WiFi ar fi de vină, de ce își revine întotdeauna imediat după Suspend?
Ce aș putea face ca să remediez chestia asta?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu altă versiune de Linux face la fel ?

Încearcă măcar cu ceva Live.

Setări ceva de power la adaptorul de wifi ai ?

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
poate e problema chiar de la router
eventual testeaza cu adaptor wifi pe usb

#4
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 gumball3000, on 12 februarie 2019 - 10:57, said:

poate e problema chiar de la router
eventual testeaza cu adaptor wifi pe usb
Tv-box-ul Android e pe același router și n-are probleme.

 waterman, on 12 februarie 2019 - 10:30, said:

Setări ceva de power la adaptorul de wifi ai ?

Nu știu ce să spun. Există asemenea setări, și cam pe unde să le caut? Există o setare de putere la router, e la 100%.

Edited by deusdat, 12 February 2019 - 12:10.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil ai facut asta, dar la actualizari ai driverul wifi standard, din kernel, sau poti instala unul proprietar?

Legat de "adormirea" WiFi-ului la laptop n-am auzit sa fie incluse in linux ca standard, poate doar daca se fac niste setari/scrieri separate

#6
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Schimba canalul cu unul mai liber.
Posibil sa ai aglomerație de echipamente wifi pe acel canal și sa apară un SNR scăzut ( signal noise ratio).
Daca iti pui pe laptop o aplicatie gen NetStrumbler (http://www.netstumbler.com/downloads/ ) ar trebui sa iti arate echipamentele si canalele folosite in zona ta..
Nu mai lasi routerul pe Auto la CH ci il setezi tu manual.

Apropo vezi sa nu ai ch 13 enable in acest moment. Laptopurile mai vechi stiu de canalele ch1-ch11. Acum nu stiu ce standard suporta laptopul tau.

#7
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 mandrku, on 12 februarie 2019 - 12:18, said:

Schimba canalul cu unul mai liber.
Posibil sa ai aglomerație de echipamente wifi pe acel canal și sa apară un SNR scăzut ( signal noise ratio).
Daca iti pui pe laptop o aplicatie gen NetStrumbler (http://www.netstumbler.com/downloads/ ) ar trebui sa iti arate echipamentele si canalele folosite in zona ta..
Nu mai lasi routerul pe Auto la CH ci il setezi tu manual.

Apropo vezi sa nu ai ch 13 enable in acest moment. Laptopurile mai vechi stiu de canalele ch1-ch11. Acum nu stiu ce standard suporta laptopul tau.

Routerul mă lasă să aleg canalele 1-13. Acum am pus 6.

#8
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 deusdat, on 12 februarie 2019 - 12:41, said:

Routerul mă lasă să aleg canalele 1-13. Acum am pus 6.
Important este sa suporte adaptorul wireles al laptopului ch13.
Si de asemenea este important sa vezi celelalte dispozitive din jurul tau (50-100m) ce canale folosesc.
Tu sa cauti unul mai gol, sau chiar sa fi singur pe el.

Incearca inclusiv o varianta mai usoara de criptare a conexiunii wep de exemplu.
Sau chiar sa lasi la liber reteaua wifi dar sa faci limitare pe mac adress. Doar TV-ul si telefonul sa fie acceptate.

Edited by mandrku, 12 February 2019 - 12:46.


#9
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

 mandrku, on 12 februarie 2019 - 12:45, said:

Important este sa suporte adaptorul wireles al laptopului ch13.
Si de asemenea este important sa vezi celelalte dispozitive din jurul tau (50-100m) ce canale folosesc.
Tu sa cauti unul mai gol, sau chiar sa fi singur pe el.

Incearca inclusiv o varianta mai usoara de criptare a conexiunii wep de exemplu.
Sau chiar sa lasi la liber reteaua wifi dar sa faci limitare pe mac adress. Doar TV-ul si telefonul sa fie acceptate.
Până acum am avut mereu și criptare și MAC filtering.
M-am uitat acum la canalele alea: cei mai mulți sunt pe 6, așa că trebuie să schimb din nou fiindcă am ales tot 6. Numai că adineauri, când era încă pe automat, routerul mergea pe 9... și acum nu văd niciun vecin pe canalul 9! Mai sunt pe 11, pe 8, pe 1, dar pe 9 nimic. Deci nu de înghesuială sufeream. (Și la toți e afișat 802.11g, nu e niciun 11n?)

 Pololica, on 12 februarie 2019 - 12:16, said:

Legat de "adormirea" WiFi-ului la laptop n-am auzit sa fie incluse in linux ca standard, poate doar daca se fac niste setari/scrieri separate

Aș vrea eu să nu adoarmă, după ce-l scot din Suspendare trebuie să aștept vreo 10 secunde până se reface conexiunea...

Edited by deusdat, 12 February 2019 - 13:01.


#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 mandrku, on 12 februarie 2019 - 12:18, said:

...Daca iti pui pe laptop o aplicatie gen NetStrumbler (http://www.netstumbler.com/downloads/ ) ar trebui sa iti arate echipamentele si canalele folosite in zona ta..
...
Ăla e pentru ferestre(mai e și Acrylic wifi scanner); pentru linux este LinSSID, eu îl am pe mint.

De ce nu zici ce router ai, de când îl ai, etc.

Quote

în ultimii doi ani suferă de deconectări aproape zilnice de la WiFi.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate