Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Credit imobiliar- dobanda fixa sau variabila

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Din principal se scade, dar una e sa platesti suma ramasa in 20 de ani, alta tot in 30. In primul caz se simte diferenta pentru ca ai mai putina dobanda de platit. In general cu cat scapi mai repede, cu atat scapi mai ieftin. Io am facut un credit pe 11 ani, stiu ca calculasem ca ies mai putin de juma fata de 30 ani ca suma totala.

#74
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Ai mai jos o comparatie. Cum zicea si cel de mai sus, daca tu in fiecare luna dai 2500 euro in loc de 250, e tot pe acolo.
Altfel, micsorarea duratei aduce economii mai multe.

https://www.conso.ro...oada-mai-scurta

#75
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 slai, on 14 februarie 2019 - 21:20, said:

Din principal se scade, dar una e sa platesti suma ramasa in 20 de ani, alta tot in 30. In primul caz se simte diferenta pentru ca ai mai putina dobanda de platit. In general cu cat scapi mai repede, cu atat scapi mai ieftin. Io am facut un credit pe 11 ani, stiu ca calculasem ca ies mai putin de juma fata de 30 ani ca suma totala.
Vrei sa zici ca dobanda asta depinde f mult de perioada creditului? Iar daca am ales sa platesc anticipat cu scaderea ratei lunare at perioada creditului ramane aceeasi si tot vei plati o dobanda mare.
Adica cu cat e mai mare perioada de creditare cu atat mai mult nu e bine sa reduci rata lunara.

Edited by VarfDeAtom, 15 February 2019 - 09:58.


#76
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 VarfDeAtom, on 15 februarie 2019 - 09:56, said:

Vrei sa zici ca dobanda asta depinde f mult de perioada creditului? Iar daca am ales sa platesc anticipat cu scaderea ratei lunare at perioada creditului ramane aceeasi si tot vei plati o dobanda mare.
Adica cu cat e mai mare perioada de creditare cu atat mai mult nu e bine sa reduci rata lunara.


Depinde NUMAI de perioada. Dobanda ai pe fiecare an de creditare, care se cumuleaza. Mai putini ani, mai putina dobanda. Daca tii creditul pe aceeasi perioada, chiar daca rambursezi anticipat, tot vei avea dobanda multa, iar ratele pe care le platesti intre rambursarile anticipate vor contine si mai multa dobanda....deci practic platesti mai mult dobanda decat credit.

#77
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@VarfDeAtom: inainte sa te arunci la un credit ar fi bine pentru tine sa te informezi. Aparent, ai niste lacune destul de mari si s-ar putea sa iti produca mari probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate