Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credit imobiliar- dobanda fixa sau variabila

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
VictoriaIoana

VictoriaIoana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2018
Buna ziua,


In cazul unui credit imobiliar voi ce tip de dobanda ati alege? Variabila pe toata durata creditului sau fixa 5 ani apoi variabila? Dupa ce criterii va alegeti banca la care sa aplicati pentru un credit?

#2
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Nu prea ai oferte cu dobanda fixa...Era ceva pe la BRD dar dobanda era IMENSA!

Uite ofera de la BRD:
"Pentru un credit garantat cu ipoteca imobiliara in valoare de 220.000 lei, acordat pe 30 de ani cu incasarea venitului in cont BRD, rata de dobanda fixa 30 de ani este 7.75%, DAE 8.68%, numar de rate lunare: 360, valoarea primei rate lunare 1.675 lei, ulterior descreste, valoarea totala platibila: 593.767 lei "

Deci mai bine variabila...

Edited by pisty16, 12 February 2019 - 09:25.


#3
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Atunci cand am putut, am ales varianta cu rata fixa pe cinci ani, din cauza ca am preferat predictibilitatea chiar daca asta a insemnat plata unei dobanzi mai mari, in anumite momente. In ceea ce priveste banca, banuiesc ca ofertele curente sunt cele care te pot ajuta sa aleegi una sau alta.

@Pisty: BCR, UniCredit - asta doar din ce stiu eu dar cu siguranta mai sunt si altele.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Varianta economica, pe termen lung, nu prea ai. As alege Prima Casa. Desi diferentele dintre Prima Casa si Creditul Ipotecar standard nu prea exista, as alege pe primul din motiv de cost initial mai mic.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cu dobanda variabila desigur
Sa explic de ce
La dobanda fixa, rata lunara stabilita initial ramane batuta in cuie iar singura solutie pentru a reduce ratele va fi refinantarea.
Asta inseamna costuri suplimentare.
In plus, pentru ca rata e fixa,  nu vei putea beneficia de o eventuala reducere a dobanzilor pe piata interna.
Sa zicem ca acum dobanda e 7% iar peste 1 an va fi 4 %
La rata fixa - ciuciu - vei plati in continuare dobanda 7% pe cand la dobanda variabila vei plati 3% (noua dobanda) deci rata poate scadea

Exista si reversul medaliei. Sa creasca dobanda la 10%. In cazul asta, la dobanda fixa vei plati 7% iar cei cu dobanda variabila vor plati cu 3% mai mult.

Oricum ar fi - CEL MAI BUN CREDIT E ALA PE CARE NU IL FACI NICIODATA

#6
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Naijax - te inseli. "Rata fixa" nu te impiedica sa faci rambursari anticipate.

Edited by FronT, 12 February 2019 - 09:58.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 FronT, on 12 februarie 2019 - 09:57, said:

Naijax - te inseli. "Rata fixa" nu te impiedica sa faci rambursari anticipate.

Am zis eu ca nu poti face rambursari anticipate ?
Vino cu detalii daca tot ai aruncat piatra

#8
VictoriaIoana

VictoriaIoana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2018
BRD au intr-adevar o varianta de dobanda fixa pe toata perioada creditului de 7,75%. Dar au si varianta de dobanda fixa 5 ani apoi variabila. Orice ai alege riscul sa platesti mai mult sau mai putin la un moment dat tot exista. Stiu ca este important DAE la alegerea unui credit dar din cate am vazut eu DAE mic au cei de la OTP, dar cu dobanda variabila pe toata durata creditului.

#9
-MARIN-

-MARIN-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.02.2019
pisty16 - Doamne sfinte, pentru 48.000 de euro (220.000 lei) dai înapoi 130.000 de euro (593.700 lei) ? Serios ?

Adică cumperi o ghenă de gunoi de apartament cu 48.000 de euro și o plătești aproape TRIPLU, 130.000 de euro ?

Sunteți mulți care ați luat așa credite ?

Edited by -MARIN-, 12 February 2019 - 10:15.


#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Rata fixa sau variabila, problema e ca la inceput platesti mai mult dobanda decat din credit efectiv. Te gandesti ca rambursezi anticipat din cand in cand, dar bancile sunt smechere.

 -MARIN-, on 12 februarie 2019 - 10:11, said:

pisty16 - Doamne sfinte, pentru 48.000 de euro dai înapoi 130.000 de euro ? Serios ? Adică cumperi o ghenă de apartament cu 48.000 de euro și o plătești aproape TRIPLU, 130.000 de euro ?

Si daca nu ai banii jos ce faci? Stai pe strada?

#11
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

 -MARIN-, on 12 februarie 2019 - 10:11, said:

pisty16 - Doamne sfinte, pentru 48.000 de euro (220.000 lei) dai înapoi 130.000 de euro (593.700 lei) ? Serios ?

Adică cumperi o ghenă de gunoi de apartament cu 48.000 de euro și o plătești aproape TRIPLU, 130.000 de euro ?

Sunteți mulți care ați luat așa credite ?

Stai linistit ca eu nu am luat asa ceva. Pur si simplu am dat un exemplu de astfel de oferta. Da clar e mult mai mult decat JAF pe fata.

Am si eu PC dar cu variabila la BCR. Asta e...cu bune cu rele dar dau in jur de 1.5x inapoi avand pe 20 ani

#12
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu am facut in decembrie la garanti cu rata fixa 5.22 in primii 5 ani (e inclusa gratis si asigurarea de viata).
Avand in vedere contextual politico-social de la noi, iti recomand sa faci cu rata fixa daca gasesti o dobanda ok. Eu am apelat la broker (care e gratis, btw) si astfel am aflat de aceasta dobanda promotionala.
Poti rambursa anticipat in perioada de dobanda fixa, dar ai commission 1%. Dupa aceasta perioada, nu vei mai avea commission.
In 5 ani de zile poti strange bani si, in functie de robor si contextual economic de la data respectiva, poti rambursa anticipat sau poti folosi banii pentru a sustine o posibila rata mai mare :)

#13
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 spe_ripper, on 12 februarie 2019 - 10:13, said:

Rata fixa sau variabila, problema e ca la inceput platesti mai mult dobanda decat din credit efectiv. Te gandesti ca rambursezi anticipat din cand in cand, dar bancile sunt smechere.



Si daca nu ai banii jos ce faci? Stai pe strada?


La banii astia mai bine stai cu chirie, si te muti unde vrei si cand vrei, si sa facem un calcul diferenta in 30 de ani sunt 82 de mii de euro, daca imparti banii astia la 360 de luni ai un pic peste 1000 de lei, cu care sa iti platesti chiria, iar restul de 48 de mii iti raman in buzunar, de distractii, concedii, etc, de ce sa te inhami la asa ceva ? in 30 de ani se intampla mii de chestii nasoale, mori de cateva mii de ori, ca sa nu mai spun ca pe la 40 de ani esti cam pa pe piata muncii, la 50 de ani nu te mai angajeaza nici dracu

#14
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 Pololica, on 12 februarie 2019 - 09:33, said:

Varianta economica, pe termen lung, nu prea ai. As alege Prima Casa. Desi diferentele dintre Prima Casa si Creditul Ipotecar standard nu prea exista, as alege pe primul din motiv de cost initial mai mic.
Existe diferenta intre Prima Casa si Ipotecar. Cauta la BCR.

#15
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sa nu uitati ca la PC mai dati anual taxa pentru fondul de garantare (care ar fi cel putin juma de rata).
Si daca se intampla sa nu puteti sa mai platiti rata, ganditi-va ca trebuie sa va luptati cu banca si cu statul.
In cazul unui credit ipotecar, exista doar banca si mai merge s-o dregi cu o refinantare.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 karapok, on 12 februarie 2019 - 10:21, said:

La banii astia mai bine stai cu chirie, si te muti unde vrei si cand vrei, si sa facem un calcul diferenta in 30 de ani sunt 82 de mii de euro, daca imparti banii astia la 360 de luni ai un pic peste 1000 de lei, cu care sa iti platesti chiria, iar restul de 48 de mii iti raman in buzunar, de distractii, concedii, etc, de ce sa te inhami la asa ceva ? in 30 de ani se intampla mii de chestii nasoale

Si peste treij da ani tot 1000 lei dai pa chirie?

Edited by laffin, 12 February 2019 - 10:38.


#17
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 -MARIN-, on 12 februarie 2019 - 10:11, said:

pisty16 - Doamne sfinte, pentru 48.000 de euro (220.000 lei) dai înapoi 130.000 de euro (593.700 lei) ? Serios ?

Adică cumperi o ghenă de gunoi de apartament cu 48.000 de euro și o plătești aproape TRIPLU, 130.000 de euro ?

Sunteți mulți care ați luat așa credite ?
Iti dai seama ca nu. Nu trebuie sa fii doar prost,trebuie sa ai si ceva bani :-)) .

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 VictoriaIoana, on 12 februarie 2019 - 09:14, said:

Dupa ce criterii va alegeti banca la care sa aplicati pentru un credit?
Dupa cel mai mic DAE (asta e costul tau real) si dupa renumele bancii.
Eu as alege 5+variabila, sau variabila. Eu personal cred ca in 5 ani dobanzile vor fi sub 5%.
Depinde insa mult si de sursa veniturilor tale. Tine cont ca e un imprumut pe termen lung.

Nu uita ca tot in 5-6 ani se va trece la moneda euro.

Edited by Quantum, 12 February 2019 - 10:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate