Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Trebuie sa dau inapoi toate bursele primite daca vreau sa ma retrag de la facultate?😱🤔

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View PostMickeydutza, on 11 februarie 2019 - 18:47, said:

Eu nu inteleg pentru ce va chinuiti sa invatati asa de bine ca sa castigati burse! Astia ciumati de la guvernare au nevoie numai de analfabeti si arunca in ei cu bani multi. Nu mai invatati fratilor ca nu va ajuta cu nimic! Posted Image Unde dai si unde crapa?
Bursele din anul intai s-au acordat in functie de media de la bacalaureat.
[attachment=2193795:the evolution of education.jpg]

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAndreea803, on 11 februarie 2019 - 19:06, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Urmeaza sa citesc regulamentul universitatii si contractul de studii sa vad daca este ceva mentionat acolo.


Nu cred ca asta conteaza, dar am fost la facultatea de biologie si ma retrag pentru ca mi-am dat seama ca vreau sa fac altceva, o sa urmez niste cursuri in strainatate.


Nu am invatat ca sa iau bursa, am luat bursa pe baza mediei de bac.

Jesus Christ ai ajuns sa te disculpi pentru ca inveti bine?
Romania, trezirea bai!

N-ai treaba Andreea cu banii luati PE MERIT
Singura chestie este ca va trebui sa platesti anul 1 daca te hotarasti sa revi la buget la vreo facultate, in rest... urmeaza-ti visul, lasa secretarele sa vorbeasca pe limba lor.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce bursa de merit daca esti la buget?
Oricum sunt sigur ca n-ai nici un venit si nimic pe numele tau, deci n-au ce sa iti ia.
Pana si ei sunt confuzi.

Edited by Friskey, 11 February 2019 - 20:13.


#22
Andreea803

Andreea803

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2019

View PostTsunnnami, on 11 februarie 2019 - 19:41, said:

Jesus Christ ai ajuns sa te disculpi pentru ca inveti bine?
Romania, trezirea bai!
Nu ma disculp, am vrut sa spun ca nu bursa a fost motivul pentru care am invatat, pentru ca bursa luam oricum pe baza mediei de bac.

View PostTsunnnami, on 11 februarie 2019 - 19:41, said:

N-ai treaba Andreea cu banii luati PE MERIT
Singura chestie este ca va trebui sa platesti anul 1 daca te hotarasti sa revi la buget la vreo facultate, in rest... urmeaza-ti visul, lasa secretarele sa vorbeasca pe limba lor.
Sper sa ai dreptate��

#23
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
De curiozitate, ce sumă de bani primești? Eu sunt la Carol Davila și primesc 900 de lei pe lună.

#24
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostAndreea803, on 11 februarie 2019 - 19:06, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Urmeaza sa citesc regulamentul universitatii si contractul de studii sa vad daca este ceva mentionat acolo.

mindblocking!

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAndreea803, on 11 februarie 2019 - 20:06, said:

Nu ma disculp, am vrut sa spun ca nu bursa a fost motivul pentru care am invatat, pentru ca bursa luam oricum pe baza mediei de bac.


Sper sa ai dreptate��

Andreutzu, e simplu fata. Bursa aia ti se da daca te califici, INDIFERENT daca o iei pentru ca asa ti-ai propus (adica sa inveti doar pentru bursa) sau nu.
N-ai facut nici o ilegalitate, nu e treaba nimanui sa te intrebe ce faci cu viata ta, ca nici tu nu-i intrebi cu cine voteaza.

#26
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
bursa aia poate e specificata in contractu ala, ce se intampla cu ea

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Asa l-au invatat unii si pe Ceausescu,pleaca unu din tara sa dea banii cheltuiti de stat cu scolarizarea,o mare porcarie.

#28
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nu e porcarie

#29
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018
Dar de ce trebuie sa anunti toata facultatea ca ai luat bursă? Du-te si ia-ti dosarul si fa si tu pe prostul, lasa intrebarile. Ca doar nu te intreaba nimeni, nici secretara cu care ai treabă, decanul nici nu te cunoaste, du-te si ia-ti liniștită dosarul. In 20j de minute te-ai rezolvat.

#30
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postanaki, on 11 februarie 2019 - 20:30, said:

Asa l-au invatat unii si pe Ceausescu,pleaca unu din tara sa dea banii cheltuiti de stat cu scolarizarea,o mare porcarie.
nu este porcarie si chiar se intampla(dupa scoala militara esti obligat sa stai in sistem o perioada de n ani. Daca pleci, esti obligat sa platesti o anumita suma ca despagubiri pentru stat).Este absolut normal ca daca statul ti-a platit scoala, sa ai o responsabilitate fata de stat si sa stai la locul de munca pentru care ai invatat.
Ce ar mai fi sa plece toti cei care au invatat la stat si s-au cheltuit sume enorme cu scolarizarea lor? Platim degeaba??

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Daca-ti lua atunci banii statul zbierau toti democratii, acum e normal Posted Image .Statul asta ar trebui sa serveasca cetatenii ,nu invers.

Edited by anaki, 11 February 2019 - 20:49.


#32
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postanaki, on 11 februarie 2019 - 20:48, said:

Daca-ti lua atunci banii statul zbierau toti democratii, acum e normal Posted Image .Statul asta ar trebui sa serveasca cetatenii ,nu invers.

statul inseamna cetatenii. Statul nu este o entitate extraterestra... Noi toti formam statul. Deci cand cineva fura statul(pentru ca asta este plecatul afara dupa ce te-ai scolarizat pe banii statului) , inseamna ca fura din buzunarul colegului de banca si a vecinului de la etajul 7.

#33
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postflp014, on 11 februarie 2019 - 20:52, said:

Deci cand cineva fura statul(pentru ca asta este plecatul afara dupa ce te-ai scolarizat pe banii statului) ,
Tu ai auzit de GLOBALIZARE????
Daca o persoana este valoroasa pentru societate, daca aduce plus-valoare, daca nu sta cu mana intinsa la ajutoarele sociale, atunci faptul ca profeseaza in germania, a fost scolarizata in Romania si are unul din parinti polonez, atunci e KOSER.
UE, asta inseamna.
Nea gerge din cucuietii din deal isi poate pune curul in BMW X6, chiar daca acesta este facut de inginerii din jermania.
Fara sa-i ceara statul german scolarizarea inginerului respectiv.

#34
Andreea803

Andreea803

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2019

View Postiliketoforkmyself, on 11 februarie 2019 - 20:13, said:

De curiozitate, ce sumă de bani primești? Eu sunt la Carol Davila și primesc 900 de lei pe lună.
Eu am primit 735 pe luna.

View PostTsunnnami, on 11 februarie 2019 - 20:29, said:

Andreutzu, e simplu fata. Bursa aia ti se da daca te califici, INDIFERENT daca o iei pentru ca asa ti-ai propus (adica sa inveti doar pentru bursa) sau nu.
N-ai facut nici o ilegalitate, nu e treaba nimanui sa te intrebe ce faci cu viata ta, ca nici tu nu-i intrebi cu cine voteaza.
Da, sunt de acord. Problema e daca scrie in contractul de studiu ceva de restituit banii, desi nu cred... In regulamentul universitatii nu se specifica nimic, mai trebuie sa gasesc contractul si sa citesc si acolo...

View PostTudorcristi, on 11 februarie 2019 - 20:35, said:

Dar de ce trebuie sa anunti toata facultatea ca ai luat bursă? Du-te si ia-ti dosarul si fa si tu pe prostul, lasa intrebarile. Ca doar nu te intreaba nimeni, nici secretara cu care ai treabă, decanul nici nu te cunoaste, du-te si ia-ti liniștită dosarul. In 20j de minute te-ai rezolvat.
Haha, de-ar fi asa simplu... Ca sa completez cererea de retragere si lichidare a trebuit sa merg in 3 locatii diferite pentru a lua tot felul de stampile si semnaturi. Iar secretara m-a intrebat din prima daca sunt la buget si daca am luat bursa, nu prea ai cum sa ascunzi... Iar acum trebuie sa mai si astept cateva zile ca sa mi se aprobe cererea, sa fie semnata de doamna decan si sa pot sa imi iau dosarul.

#35
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostAndreea803, on 11 februarie 2019 - 19:06, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Urmeaza sa citesc regulamentul universitatii si contractul de studii sa vad daca este ceva mentionat acolo.


Nu cred ca asta conteaza, dar am fost la facultatea de biologie si ma retrag pentru ca mi-am dat seama ca vreau sa fac altceva, o sa urmez niste cursuri in strainatate.


Nu am invatat ca sa iau bursa, am luat bursa pe baza mediei de bac.



Mult succes! Posted Image

#36
Tudorcristi

Tudorcristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 07.11.2018

View PostAndreea803, on 11 februarie 2019 - 21:12, said:

Haha, de-ar fi asa simplu... Ca sa completez cererea de retragere si lichidare a trebuit sa merg in 3 locatii diferite pentru a lua tot felul de stampile si semnaturi. Iar secretara m-a intrebat din prima daca sunt la buget si daca am luat bursa, nu prea ai cum sa ascunzi... Iar acum trebuie sa mai si astept cateva zile ca sa mi se aprobe cererea, sa fie semnata de doamna decan si sa pot sa imi iau dosarul.

Hmm... probabil depinde de la facultate la facultate, eu mi l-am luat rapid, nu m-a intrebat secretara nimic. Nu vad sa-ti ceara careva vreun leu inapoi.
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate