Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Trebuie sa dau inapoi toate bursele primite daca vreau sa ma retrag de la facultate?😱🤔

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Andreea803

Andreea803

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2019
Buna, sunt studenta in anul I la Universitatea din Bucuresti, la buget, cu bursa de merit si vreau sa ma retrag de la facultate, asa ca am fost la secretariat, unde mi s-a spus ca cel mai probabil va trebui sa dau inapoi toate bursele pe care le-am primit pana acum...

La serviciul de contabilitate, unde a trebuit sa merg pentru a ma inregistra ca ma retrag ca sa nu mai primesc bursa in continuare, mi s-a spus ca nu trebuie sa dau nici un ban inapoi, ci doar ca de acum incolo nu voi mai primi bursa, evident.

Insa apoi secretara mi-a spus ca asta nu hotaraste serviciul de contabilitate, ci doamna decan... Si urmeaza sa mi se spuna ce o sa hotarasca...

Intrebarea mea e, exista vreo lege care spune ca trebuie sa returnez banii intr-o astfel de situatie?

Inteleg faptul ca am luat niste bani pe care ii putea primi un student care continua facultatea, insa intentia mea nu a fost sa vin la facultate pentru a lua bani... Nu am stiut de la inceput ca vreau sa ma retrag, a fost o decizie de moment.

Iar un student care sa spunem ca a cheltuit toti banii si nu mai are cum sa ii dea inapoi, ce ar putea sa faca? Este dat in judecata? Nu mi se pare normal, de asta intreb daca stiti cum se procedeaza in mod normal intr-o astfel de situatie sau ce ar trebui sa fac? Sau daca exista vreo lege care sa mentioneze acest lucru?

Multumesc.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce scrie in contract ?!
Ai semna ceva la inceputul facultatii, nu ?!

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu trebuie sa existe nici o lege
Exista regulamentul facultatii si contractul de studii pe care l-ai semnat
L-ai citit macar ?

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
mi se pare normal sa returnezi bursele: tu ai primit banii aia ca sa studiezi, iar acum tu vrei sa te retragi. in cazul asta da banii inapoi.
ar trebui sa ai un contract de studii. citeste-l si vezi ce scrie acolo. daca in contract scrie clar ca trebuie sa returnezi bursele primite in anul respectiv, atunci apuca-te de strans bani.
in plus vezi ca daca te duci la alta facultate si intri pe locurile la buget, va trebui sa platesti un an de studii, ptr ca aici ai pierdut deja un an subventionat.

#5
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Nu dai nimic inapoi.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu trebuie sa dai inapoi, nimic.
Pentru banii aia ai muncit.
Bursele de merit se acorda pentru "trecut", nu pentru "viitor".

Edited by pasilla, 11 February 2019 - 18:34.


#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Ce inseamna in viziunea ta:

Quote

ma retrag de la facultate???
Intelegi faptul ca daca ai inceput anul scolar, anul bugetat a fost deja consumat???
Te-ai impacat cu aceasta situatie???
Daca anul bugetat a fost consumat, implicit inseamna ca TU ti-ai facut datoria de student in anul respectiv, iar statul roman deasemenea.
Sunt niste bani la mijloc, ( burse), aleluia si la gara , atata timp cat ele au fost date si incasate pe merit, nu din neglijenta unui anumit functionar.
Mai mult decat atat, daca din acest moment nu mai treci prin institutia de invatamant respectiva este posibil ( depinde de la caz la caz, ) sa primesti in continuare bursa.
Unele facultati , la sfarsitul fiecarei sesiunu, recalculeaza rezultatele profesionale anterioare si suspenda, sau acorda ( du caz) burse studentilor.

Edited by tioopedi, 11 February 2019 - 18:39.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 Andreea803, on 11 februarie 2019 - 18:21, said:

Sau daca exista vreo lege care sa mentioneze acest lucru?
N-am auzit. Da' iti vor zice ei care este, ne spui si noua si o studiem.

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2019 - 18:36.


#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
tocmai asta am spus si eu: ca anul bugetat l-a pierdut. cand se duce la noua facultate va trebui sa plateasca un an, chiar daca a intrat la buget.

macar sa ne spuna si noua de la ce facultate din cadrul univ bucuresti vrea sa plece si la ce facultate vrea sa se inscrie in viitor, sa vedem daca merita.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Andreea803, on 11 februarie 2019 - 18:21, said:

Insa apoi secretara mi-a spus ca asta nu hotaraste serviciul de contabilitate, ci doamna decan... Si urmeaza sa mi se spuna ce o sa hotarasca...

Intrebarea mea e, exista vreo lege care spune ca trebuie sa returnez banii intr-o astfel de situatie?
Lege nu este, iar doamna decan ar trebui să decidă pe baza unui regulament sau a contractului de studii, nu după bunul plac.
Cum de la conta ți s-a spus că nu trebuie sunt de părere că secretara a vrut să te sperie.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rex, on 11 februarie 2019 - 18:36, said:

macar sa ne spuna si noua de la ce facultate din cadrul univ bucuresti vrea sa plece si la ce facultate vrea sa se inscrie in viitor, sa vedem daca merita.
De unde stii tu daca merita ?

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 rex, on 11 februarie 2019 - 18:31, said:

mi se pare normal sa returnezi bursele: tu ai primit banii aia ca sa studiezi, iar acum tu vrei sa te retragi. in cazul asta da banii inapoi.
A zis bursă de merit, nu de studii.

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca pleci de la mate-info si te duci la filologie, la romano-americana sau si mai rau la spiru haret e o alegere proasta, ca cu filologia o sa ii fie mai greu sa se angajeze si sa obtina job-uri bine platite, iar cu spiru-haret s-ar putea sa nici nu il(o) cheme la interviu.

 althea, on 11 februarie 2019 - 18:38, said:

A zis bursă de merit, nu de studii.
tu stii care e diferenta intre bursa de merit si bursa de studii?!

#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 althea, on 11 februarie 2019 - 18:38, said:

A zis bursă de merit, nu de studii.
Este fix acelasi lucru.
Un student nu poate avea concomitent 15 feluri de burse:
sociala
de studiu
de merit
de performanta
etc.

Edited by tioopedi, 11 February 2019 - 18:42.


#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Eu cand am fost student in 2006-2010 la Politehnica Timisoara daca te retrageai trebuia sa dai bursa inapoi.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rex, on 11 februarie 2019 - 18:41, said:

iar cu spiru-haret s-ar putea sa nici nu il(o) cheme la interviu.
Poate ajunge direct ministru, fara interviu.

#17
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Eu nu inteleg pentru ce va chinuiti sa invatati asa de bine ca sa castigati burse! Astia ciumati de la guvernare au nevoie numai de analfabeti si arunca in ei cu bani multi. Nu mai invatati fratilor ca nu va ajuta cu nimic! Posted Image Unde dai si unde crapa?

Edited by Mickeydutza, 11 February 2019 - 18:50.


#18
Andreea803

Andreea803

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2019
Multumesc pentru raspunsuri. Urmeaza sa citesc regulamentul universitatii si contractul de studii sa vad daca este ceva mentionat acolo.

 rex, on 11 februarie 2019 - 18:36, said:

macar sa ne spuna si noua de la ce facultate din cadrul univ bucuresti vrea sa plece si la ce facultate vrea sa se inscrie in viitor, sa vedem daca merita.
Nu cred ca asta conteaza, dar am fost la facultatea de biologie si ma retrag pentru ca mi-am dat seama ca vreau sa fac altceva, o sa urmez niste cursuri in strainatate.

 Mickeydutza, on 11 februarie 2019 - 18:47, said:

Eu nu inteleg pentru ce va chinuiti sa invatati asa de bine ca sa castigati burse! Astia ciumati de la guvernare au nevoie numai de analfabeti si arunca in ei cu bani multi. Nu mai invatati fratilor ca nu va ajuta cu nimic! Posted Image Unde dai si unde crapa?
Nu am invatat ca sa iau bursa, am luat bursa pe baza mediei de bac.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate