Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Si impozit, SI TVA?..

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Va salut!
Sunt mostenitorul unui contract de vanzare-cumparare cu rest de plata/pret semnat in 2015 (pentru un teren) impreuna cu un dezvoltator de la care voi primi apartament in contul unei parti din valoarea de vanzare.
Problema care se prefiguraza este ca (se pare ca) voi fi pus sa suport SI 5% TVA, pe langa taxa notariala, desi din prima transa primita la semnarea contractului Statul (notarul) mi'a luat impozitul pentru TOATA valoarea lui (din februarie 2017 se calculeaza altfel si astfel consider ca deja mi'a bagat mana'n buzunar prea mult, pe actualii vanzatori nemaiimpozitandu'i in asa hal cum m'a impozitat pe mine in 2015!..).
Desi in toate textele eu sunt vanzator iar dezvoltatorul cumparator, cum se poate sa'mi ceara Statul inca 5%, la aceeasi tranzactie, ca si cum eu abia acum as fi interesat de metrii patrati construiti, ignorand ca momentul initial, t0, a fost cand eu vindeam teren, iar cumparatorul... cumpara?
Din... pix?!?
Cum pot evita dubla impozitare, va rog!? :-?
P. s. Daca asi primi doar bani, nu mi'ar fi impusa nicio cheltuiala suplimentara (nici TVA, nici cu notarul, insa nu as mai putea deveni proprietarul unui apartament exact pe locul unde a fost casa de la bunicii mei.:( )...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca trebuie sa lamuresti, cu notarul, felul cum sunt facute actele.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 johannes, on 11 februarie 2019 - 18:11, said:

Va salut!
Sunt mostenitorul unui contract de vanzare-cumparare cu rest de plata/pret semnat in 2015 (pentru un teren) impreuna cu un dezvoltator de la care voi primi apartament in contul unei parti din valoarea de vanzare.
Problema care se prefiguraza este ca (se pare ca) voi fi pus sa suport SI 5% TVA, pe langa taxa notariala, desi din prima transa primita la semnarea contractului Statul (notarul) mi'a luat impozitul pentru TOATA valoarea lui (din februarie 2017 se calculeaza altfel si astfel consider ca deja mi'a bagat mana'n buzunar prea mult, pe actualii vanzatori nemaiimpozitandu'i in asa hal cum m'a impozitat pe mine in 2015!..).
Desi in toate textele eu sunt vanzator iar dezvoltatorul cumparator, cum se poate sa'mi ceara Statul inca 5%, la aceeasi tranzactie, ca si cum eu abia acum as fi interesat de metrii patrati construiti, ignorand ca momentul initial, t0, a fost cand eu vindeam teren, iar cumparatorul... cumpara?

Pai ce treaba are impozitul pe tranzactie, incasat de notar cu TVA-ul de 5% care se aplica la pretul locuintei? Sunt doua chestii diferite.. In mod normal, ar fi trebuit sa afli cand s-a semnat contractul si cat e TVA-ul si pretul trecut in acte sa fie cel final... Daca ai un astfel de pret in acte, la el te referi.. Discuta cu notarul.. sau cu dezvoltatorul imobiilar. Stiu eu ce ai semnat, ce scrie acolo?

Edited by rosix, 11 February 2019 - 18:34.


#4
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Notarul are o luna sa descalceasca situatia.
Dar pana atunci eu trebuie sa'mi fac tema pentru acasa. :>

@rosix: Teoretic sunt diferite, dar in cazul meu ambele se aplica la ACEEASI valoare (TVA la o parte din intregul deja impozitat). E frumos asa?.. :-?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Totusi ce legatura vezi intre impozit si tva? Sunt lucruri diferite.

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
TVA-ul???
cand cumperi fasole , platesti tva-ul.
Ce treaba are contractul de vanzare cumparare cu faptul ca se aplica sau Nu tva-ul???
Esti persoana juridica platitoare de tva???

#7
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Eu nu cumpar nimic. Prin urmare nu am de ce sa platesc TVA. Totusi, cum-necum, nu voi putea intra in posesia apartamentului dacat daca voi adopta postura de cumparator. (ca nu mi'l doneaza). Tocmai asta vreau sa evit.
CUM fac treaba asta, concret, va rog!? :-?

Nu sunt persoana juridica.

Legatura intre impozitul deja platit si TVA pe care acelasi Stat vrea sa'l stoarca de la mine... sunt eu; banii mei, pe care vrea sa mi'i ia de doua ori pentru una si aceeasi afacere/tranzactie.

Dezvoltatorul nu'si asuma nicio impartire. Nu de alta, da' daca ar fi fost sa primesc, de exemplu, o masina scumpa pentru metrii patrati de teren, ar fi trebuit ca el sa'si fi asumat si inmatricularea si..? Nu.
Asadar e un fel de troc (pentru o parte din valoarea contractului).
Pentru care Statul si'a luat partea.
Acum de ce mai vrea inca ceva (cateva mii de euro... X( )?..?

Edited by johannes, 11 February 2019 - 21:33.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
tu ai un fix, e clar ca nu ti-l scoate nimeni.

#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Sigur nu esti nascut viu? , SUVERAN??? fara CNP-u??
Ai cumparat vreodata o masina noua de un dealer autorizat??
Si-a asumat ala costurile imatricularii??
Factura masinii avea tva???

#10
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
@slai: Fix-nefix e fix pe banii mei. :>
Off topic: Faina strofa, insa nu stiu ce noima are pentru dumneata!?.. :-?

@tioopedi: Da, B-MAX, in 2017. Avansul avea 19 sau 20% TVA (in decembrie 2016), iar de achitat am facut-o cand era cu un procent mai mic.
Matale pricepi ca eu sunt VANZATOR de teren?.. Vanzatorul plateste TVA?

Edited by johannes, 12 February 2019 - 08:38.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Si nu pricepi ca esti cumparator de apartament?

#12
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007

 slai, on 12 februarie 2019 - 09:08, said:

Si nu pricepi ca esti cumparator de apartament?
Eu sa pricep cum c'as fi CUMPARATOR? De ce sa inteleg una ca asta? Cumparator e cineva care vine acum, vede groapa pentru fundatie si, dupa ce afla ce va fi acolo, zice ca vrea si el apartament.
Da' daca eu iti dau, ca vrei matale, o patura, iar mie'mi place o plapuma mai de primavara si mi'o dai in schimb.., cine'i cumparatorul? :>

Eu am pus la bataie un teren (cu o casa pe el; casa in care locuiam). Am fost de acord sa ma mut o perioada (treaba mea unde) si'ntre timp sa rasara un bloc pe locul casei si orice alta zona din curte, in care sa am si eu apartament.
E ca si cum am dat casa mea unei firme specializate ca s'o... imbunatateasca (s'o largeasca, s'o faca mai inalta etc.), urmand sa revin. Am cumparat casa noua?

Edited by johannes, 12 February 2019 - 09:38.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si respectivei firme ii plateai tva pentru serviciile de imbunatatire.

#14
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Da, asta mi'a venit in cap chiar in timp ce scriam.., da'nseamna ca exemplul.., comparatia mea are o hiba, nicidecum ca eu cumpar apartament ca oricine altcineva. Posted Image

Iar problema pe care vreau eu s'o evit este ca Statul mi'a luat impozit pe TOATA valoarea contractului, o parte din care vrea sa mi'o mai taxeze o data.
Din doua, una:
- ori scadem din impozitul platit acum trei ani juma'te valoarea apartamentului si platesc TVA,
- ori ramane impozitul platit si, cumva, nu platesc TVA pe valoarea apartamentului.
Deci?..? :-?

Edited by johannes, 12 February 2019 - 10:12.


#15
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007

 tioopedi, on 11 februarie 2019 - 22:25, said:

Sigur nu esti nascut viu? , SUVERAN??? fara CNP-u??

"Ce e rău în robie, nu e atâta... robia. Rău e că, dacă trece prea multă vreme, omul se'nvaţă cu ea, cu robia, cu frica, cu supunerea, cu săr'm'na, să fie batjocorit şi să nu'i mai pese. Senvaţă ca pasărea cea proastă cu colivia, care uită și c'a știut zbura oarecândva.., sau se teme să nu afle stăpânul că n'a uitat să zboare."

Edited by johannes, 13 February 2019 - 14:06.


#16
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@johannes

Un teren construibil edificat cu o constructie pe el (adica inregistrat in cartea funciara cu acelasi rol) este analizat din punct de vedere tva in felul urmator:
I) terenul are valoarea mai mare decat cladirea conform raport de evaluare in scopuri de vanzare. Avand cladirea pe el, terenul fiind construibil se considera taxabil (cu tva.)
II) cladirea:
a) este considerata noua: se pune tva
b) este considerata veche:
- daca cladirea are valoarea mai mare decat terenul conform raport de evaluare atunci se poate vinde in scutire de tva (varianta asta in general nu este agreata de dezvolatori deoarece vor pierde bani ca si ajustari tva de plata pe baza “pro-rata / bun de capital” in favoarea statului:
sau
- daca cladirea are valoarea mai mare decat terenul se poate vinde in taxare cu tva, cu notificare la ANAF de vanzare in taxare.

Presupunem ca dezvoltatorul este PJ Romana platitoare de tva si cumparatorul este PF Romana neplatitor de tva.
El iti vinde tie apartamentul si iti pune tva pe el (5% sau 19% vedem mai pe urma care cota)
Daca apartamentul este nou este obligat sa iti puna tva.
Daca apartamentul este considerat vechi dezvoltatorul iti va pune tva deoarece el nu va vrea sa isi asume pierderi majore de tva de plata catre stat din ajustari de tva dedus anterior ca sa iti vanda tie in scutire de tva.

Si acum sa vedem cota de tva:
-5% daca te incadrezi in conditiile de legii: maxim 120 metri patrati utili; valoare tranzactie aproape 100.000€ etc; ( le gasesti pe net conditiile complete foarte usor)
19% daca nu te incadrezi.

Ideea este ca faptul ca nu are nici o relevanta ca tu le-ai vandut anterior terenul + constructia iar apoi iei iti vand tie un apartament. Sunt doua tranzactii total diferite.

Prin urmare esti bun de plata tva 5% sau 19%.
Treaba asta trebuia sa o discuti inainte cu dezvoltatorul ca sa faci vanzarea terenului la un pret mai mare ca sa acopere acum si valoarea tva-ului.
Acum insa este cam tarziu si la mana dezvoltatorului sau la “mana negocierii” cu el.

PS notarul a procedat corect iar impozitul platit la vanzarea terenului nu are nici o legatura cu plata tva-uluu la achizitia apartamentului.

PPS stai linistit ca si dezvoltatorul plateste impozit pe profit 16%, ba chiar mai mult ca tine si nu scapa nici el.

Edited by costinuti, 15 February 2019 - 04:28.


#17
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
@costinuti
Multumesc* pentru rabdarea si timpul alocate mie! Sa'ti dea Doamne-Doamne sanatate!

Eu nu ma'ndoiesc deloc nici de corectitudinea notarului, nici de intentia buna a cumparatorului de teren!
Nu vreau sa plateasca nimeni "partea mea" si nici sa preia din "datoria mea" catre Stat. Asisderea, nu ma incalzeste ca Statul percepe si de la partenerii mei de afacere (a vietii mele) valori consistente.
Constat insa ca Statul este un hot!
Nu sunt nicidecum doua tranzactii diferite! Timp de trei ani si jumatate, in care au fost semnate antecontract, contract si cinci aditionale, eu sunt VANZATOR.

Voi avea mai putin de 100 mp, insa valoarea (fara TVA) depaseste cu putin 150000 euro.

* Inseamna ca cel ce rosteste asa ceva ii ureaza celui caruia i se adreseaza "multi ani".
Mulț'ăni-esc! :>
Daca pronuntam in grai moldovenesc, devine evident!
A mulțăni. Pot sa te mulțăniesc, sa te sorcovesc etc. ;;)

Edited by johannes, 22 February 2019 - 14:03.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Asa din citirea rapida a problemei imi pare ca "defectul" tranzactiei e ca esti si vinzator si cumparator. Daca erai doar vinzator cu pretul tranzactiei compus dintr-un schimb in natura plus o diferenta de bani, scapai de TVA. Plareai doar impozit la valoarea cumulata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate