Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Seagate sau WD Blue (7200rpm vs 5400rpm)

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postzzhunt, on 11 februarie 2019 - 16:48, said:

Au și restul dar nu că la modelul asta.
Tu probabil ai un model mai vechi, astea noi fac figuri
Asa se zice de toate, depinde cum nimeresti. Eu am avut un Seagate de 2tb picat, era dinala la care dadeai cu bobanacul in carcasa si se resetau capetele, duap 3 luuni deja dificultati citire pe zone multiple... am incetat sa iau Seagate dupa aia ? Nu... am luat unul nou cu acelasi model doar ca s-a nimerit alta serie, ala picat era 1CH164 asta care merge oki e 1ER164... nu cred ca e foarte important anyway, unele pur si simplu sunt compromise mecanic la fabricatie... e ceva gen 2-3-4 la 100 bucati. Pe cel defect l-am inlocuit in garantie dar nu l-am pastrat ca vroiam sa-mi recuperez banii asa ca l-am dat pe olx sigilat.

Am si WD, dar e dinala Surveillance, pus in sistemul de camere.

Edited by andreic, 11 February 2019 - 22:17.


#20
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Am ales acel WD Blue, acum nu stiu daca am facut rau sau bine... ma gandesc ca daca il tin doar pentru storage este ok... sper sa nu fie mai galagios ca Seagate-ul de 2TB care il am in pc deja. Am inteles ca zgomotul specific HDD-urilor Seagate este un tiuit iar pentru WD un carait. Asa cum am spus intr-un alt comentariu mai sus, mai am un HDD Seagate de 2TB cumparat in Octombrie 2018 si pana in prezent merge perfect, nu face nici un fel de zgomot decat acel tiuit daca asculti de aproape, si nu are (inca) nici un bad. Probabil ca tot Seagate as fi cumparat si acum dar cei de la emag nu il au in stoc, si acela cu 256mb buffer, am citit pe alte site-uri ca nu prea ar fi ok si ca multi au avut probleme serioase cu el.

#21
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Ca sa nu mai deschid alt topic, vreau sa va mai intreb ceva, cum se face partitionarea corecta a unui HDD de 2TB. Cel cumparat in Octombrie i-am facut 3 partitii, din cei 1800GB am facut una de 800 si inca doua de 500, dar nu stiu daca este ok asa, de aceea va intreb si pe voi.

Edited by iThorr, 12 February 2019 - 09:01.


#22
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O singura partitie, eu asa am la toate HDD-urile mele, daca le-as face cate 3 partitii as avea vreo 18 litere in My Computers. Oricum documentele importante le ai ca backup pe HDD extern nu ?

#23
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostRemicade, on 12 februarie 2019 - 09:37, said:

O singura partitie, eu asa am la toate HDD-urile mele, daca le-as face cate 3 partitii as avea vreo 18 litere in My Computers. Oricum documentele importante le ai ca backup pe HDD extern nu ?

Da, dar nu mai stiu unde am citit ca daca ii faci cateva partitii, ii usurezi lui munca sau ceva de genul..

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu cât mai multe partiţii sunt, cu atât mai greoi va merge sistemul, sau cu atât mai multă putere de procesare va cere.
HDD-ul meu WD MyBook nu are niciun bad sector din 2009 şi până acum, folosit zilnic (cu o pauză de 2 săptămâni într-un an).
HDD-ul nu este partiţionat şi nici nu este recomandat aşa ceva la un HDD extern.
Un coleg şi-a cumpărat un stick USB de 16 GB şi a făcut 2 partiţii pe el. Acel stick merge mai greoi decât străvechiul meu Kingston de 2 GB, cumpărat acum vreo 6 ani şi folosit zilnic (chiar mă mir cum de "duce" atât).

#25
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
1 singura partiție daca ai Windows-ul instalat pe alt hdd/ssd





#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostiThorr, on 12 februarie 2019 - 09:51, said:

Da, dar nu mai stiu unde am citit ca daca ii faci cateva partitii, ii usurezi lui munca sau ceva de genul..
asta poate fi adevarata in UNELE cazuri, dar tinand cont ca e vorba de HOME pc, in general nu e vorba de munca.
apoi, se poate munci la fel de bine cu 3 foldere in loc de 3 partitii. same shit.

View PostPSC, on 12 februarie 2019 - 10:40, said:

Cu cât mai multe partiţii sunt, cu atât mai greoi va merge sistemul, sau cu atât mai multă putere de procesare va cere.
Un coleg şi-a cumpărat un stick USB de 16 GB şi a făcut 2 partiţii pe el. Acel stick merge mai greoi decât străvechiul meu Kingston de 2 GB, cumpărat acum vreo 6 ani şi folosit zilnic (chiar mă mir cum de "duce" atât).
presupuneri aiurea. cate partitii are e absolut irelevant si va merge la fel.

cat despre stick ca merge greu - la fel nu are nici o treaba cu partitiile. sunt stickuri cu CONECTOR usb 3.0 care copiaza cu 5Mb/s pentru ca au memoriile si controlleru PRAF. viteza unui stick pe usb 2.0 ar trebui sa fie 30-32 Mb/s (max cat am vazut).
pe 3.0 am un stick pe care scriu cu 90-100 Mb/s si de pe care copiez cu 150-200 Mb/s (bineinteles pe si de pe SSD). dar a costat 150 lei 32gb.

View PostiThorr, on 12 februarie 2019 - 09:01, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, vreau sa va mai intreb ceva, cum se face partitionarea corecta a unui HDD de 2TB. Cel cumparat in Octombrie i-am facut 3 partitii, din cei 1800GB am facut una de 800 si inca doua de 500, dar nu stiu daca este ok asa, de aceea va intreb si pe voi.
in general 1 partitie. ca deasta ai foldere.
dar, in caz ca vrei sa separi chestii importante de chestii neimportante, poti face 2.
eu pe un hdd de 4 TB am 3:
- una pt foto DSLR si GO PRO (crek 1.5 Tb)
- una pt chestii importante (crek tot 1.5 Tb)
- si una pt chestii temporare + chestii inutile pe care inca nu le sterg - restul

#27
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Am 2 SSD-uri si 2 HDD-uri in calculator si nici unul nu e partitionat. Singurul avantaj al partitionarii e cand ai o singura unitate de stocare si vrei sa ai o partitie de sistem, pe care sa o poti formata cand vrei tu fara sa pierzi alte date de pe celelalte partitii. Cand deja ai mai multe HDD-uri sau SSD-uri, din care unul e dedicat pentru sistem, devine inutil sa mai partitionezi drive-urile pentru stocare.

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
uneori e util. cum am facut eu cu 4 Tb.

sau altii mai partitioneaza chiar ssd-ul (in caz ca e mai maricel) - din ce am inteles libraria Steam (si probabil si altele) stiu sa "gaseasca" jocul dupa reinstalarea windows (sau le ajuti tu cu locatia) si apoi verifica fisierele si descarca doar ce e necesar.

in cazul meu mi se pare inutil ca oricum am instalat 1 joc permanent (diablo 3) si apoi in functie de ce joc, il instalez pe loc. in general avem privilegiul de a avea internet foarte rapid la pret de nimic.
descarc in general un joc cu 80-100Mb/s constant. doar de pe unele platforme descarc cu "doar" 50Mb/s.

#29
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Am inteles. Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

#30
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Revin cu o "problema" deja la noul HDD. Dupa ce l-am instalat, in HD Tune la 'reallocated sector count' Threshold 140, si Current/Worst 200, unde stiam ca normal este 100. Am pus un print mai jos. Ce parere aveti, este ok sau sa il trimit inapoi?


Attached File  Capture.PNG   85.19K   24 downloads



Iar in acest print este cu Seagate-ul cumparat in Octombrie
Attached File  Capture2.PNG   87.45K   21 downloads

Edited by iThorr, 12 February 2019 - 16:03.


#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
este nou noutz. cum sa aiba sectoare realocate?

nu trebuie sa ai totala incredere in softuri... mai dau rateuri.

#32
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postshmu, on 12 februarie 2019 - 16:00, said:

este nou noutz. cum sa aiba sectoare realocate?

nu trebuie sa ai totala incredere in softuri... mai dau rateuri.

Chiar daca este nou, se poate intampla de la transport...

#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu. nu se poate intampla

100 sectoare e fix pix. daca se intampla cacapetele de citire sa loveasca platanu (ceea ce nu se poate ca sunt "parcate" cand hdd-u nu are curent) ti-ar fi aratat mult mai multe busite...

PS: nu ti se pare un numar cam rotund ca sa fie cauzat de ceva "random"?

LE: acu am vazut pozele. pai daca ala nu-ti arata nimic nici macar cu galben (warning) tu de ce iti faci griji?

baga-l in sistem si foloseste-l. nu-l mai monitoriza atat si nu-l mai tine in puf.

daca ai date esentiale pe care nu poti sa le pierzi, fa BACKUP. nici un hdd, nici al mai al dreaq sa zicem "nasa grade" nu este fail proof.

Edited by shmu, 12 February 2019 - 16:08.


#34
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu ai nici un sector realocat sau in curs de realocare. Uita-te la coloana cu "Data".

#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
se numeste paranoia :) (versiunea usoara)

in general cand "cauti" ceva, vezi acel ceva.

#36
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postshmu, on 12 februarie 2019 - 17:44, said:

se numeste paranoia Posted Image (versiunea usoara)

in general cand "cauti" ceva, vezi acel ceva.

Ai simtit nevoia de un raspuns 'acid'.  Posted Image Nu inteleg de ce te-ai 'aprins' asa.. era doar o intrebare, nu a deranjat pe nimeni, tu ai fost singurul deranjat Posted Image

Edited by iThorr, 12 February 2019 - 19:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate