Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sfat achizitie TV premium

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
A intrat in faliment Loewe in 2012. In 2014 a luat numele un producator obscur.
Cam aceiasi soarta cu Sharp, Toshiba, Philips.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011

 edigee, on 11 februarie 2019 - 17:35, said:

A intrat in faliment Loewe in 2012. In 2014 a luat numele un producator obscur.
Cam aceiasi soarta cu Sharp, Toshiba, Philips.

a fost cumparat de Stargate Capital firma de investment & equity din München. Productia inca este in Germania, dar se confrunta cu probleme financiara datorita concurentei imense din Asia. Chiar si asa Loewe a ramas un produs premium.

#21
Alin007_ro

Alin007_ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.02.2019

 clausio, on 11 februarie 2019 - 16:55, said:

Pentru mine un tv premium e Loewe...  Nu Samsung Qx.

Sau Bang & Olufsen...

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011

 Alin007_ro, on 11 februarie 2019 - 17:45, said:


Sau Bang & Olufsen...

daca vrei sa dai 12.000eur in sus pe un televizor, da de ce nu.

#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bang & Olufsen este firma pentru fazani, nu are ce cauta in discutia de fata. Oare nu e treaba asta burn-in o sperietoare cum era pe vremea plasmei? Adica omul spune de jucat 3 ore pe saptamana, nu 8 ore pe zi. Eu, unul, nu mi-as face probleme din astea. Nu sunt genul de om care sa isi ia un ssd si sa stea cu tira ca se uzeaza si pierde datele. Daca iei un astfel de produs il iei sa te bucuri de el.

Cand mi-am luat eu plasma la fel era lumea disperata ca burn-in ca nu stiu ce cacaturi. Acum dupa 10 ani nu am nici urma de asa ceva si 90% din timp a mers pe unul din cele 2-3 posturi tv, deci daca era sperietoarea adevarata nu mai treceau siglele alea nici cu ariel. Nu se vede nimic in utilizare normala, nu zic acum ca am stat eu pe un fundal monocrom sa le caut cu lupa, asta e ideea.

#24
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
La TV sau proiector premium înseamnă în primul rând imaginea. Fabrică Loewe propriile panouri sau cipuri de imagine sau propriile circuite de procesare video?
Premium doar din configurarea sau parametrizarea produselor altora suna cam dubios.

#25
Alin007_ro

Alin007_ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.02.2019

 Bylly00, on 11 februarie 2019 - 17:58, said:

Bang & Olufsen este firma pentru fazani...

Habar nu ai ce vorbesti...

#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 clausio, on 11 februarie 2019 - 16:55, said:

Pentru mine un tv premium e Loewe...  Nu Samsung Qx.
Loewe folosea displayuri  Sharp , alta maincare de peste , alta calibrare , alte culori , alta lumina, unele aveau raspuns de 1 ms .
Poate zici si pretul la loewe

#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 Alin007_ro, on 11 februarie 2019 - 18:08, said:



Habar nu ai ce vorbesti...

Fazani cu bani, rectific. Marketing si design, daca e sa fiu obiectiv, la niste preturi muuult umflate. Sculele lor audio se compara si sunt intrecute de multe ori de produse si de 5-10 ori mai ieftine. Sunt in acceasi clasa cu produsele Bose si Beats si inca o gramada altele, se adreseaza unui public ce pune pret pe design si pe "statement", mai putin pe ceea ce ar trebui sa faca acel produs.

#28
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Am citit despre Loewe. Este un fel de Mercedes, adica pun materiale de calitate si incearca sa umble si la soft. Dar au aceleasi panouri ca toti producatorii, nu sunt proprii. Totusi  Loewe depasteste bugetul cu mult. Am vazut cel mai ieftin la 13000 lei.
Burn in este singurul lucru de care ma tem la Oled. In rest am inteles ca si unghiurile de vedere sunt mult mai bune decat la QLed, doar la alb au probleme.
Tin sa mentionez ca am un living foarte luminos si nu prea ma uit la tv pe intuneric

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 cipi_v, on 12 februarie 2019 - 13:12, said:

Tin sa mentionez ca am un living foarte luminos si nu prea ma uit la tv pe intuneric
In cazul asta clar SAMSUNG!

#30
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Sa inteleg ca oledul are probleme la lumina?

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Deloc. Ajunge in peak brightness la 800-900 cdpm2. Un q7fn ajunge la 2000. Totusi contrastul la OLED e mult mare pt ca nu exista iluminare de panel ca la lcd uri.

#32
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Acel qled are luminozitate mult mai mare decat a OLED-urilor asa ca se va vedea mai bine intr-o camera cu multa lumina, oled-ul are nevoie de vizionare in lumina redusa sau intuneric pentru a oferi maxim de calitate.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Contrastul imens, eu zic ca compenseaza acest mic dezavantaj.

#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
edigee, am OLED-uri, am avut si Samsung, stiu ce vorbesc. Chiar daca sunt sustinator al OLED-urilor in situatia in care zice ca va fi folosit intr-o incapere cu foarte multa lumina Qled-ul ala are avantaje clare fara ca asta sa insemne ca OLED-ul nu se vede bine. Mai zice si ca vrea sa joace si ii este frica de BI, OLED-ul nu este pentru toata lumea.
Eu am acum OLED dupa ce am avut LED si sunt fascinat de cum se vede dar folosesc tv-ul in lumina controlata asa cum imi place sa mai uit la filme/seriale/documentare.

#35
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Este complicat sa tii in frau burn in. Parerea mea. Cat despre lumina, este un living mare, cu geamuri mari si multe spoturi led. Asa ca lumina din plin

#36
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Mr. Incredible, on 12 februarie 2019 - 16:32, said:

Acel qled are luminozitate mult mai mare decat a OLED-urilor asa ca se va vedea mai bine intr-o camera cu multa lumina, oled-ul are nevoie de vizionare in lumina redusa sau intuneric pentru a oferi maxim de calitate.
Interesant este că la testul comparativ, deși LCD-ul era reglat la o luminozitate maximă aproximativ egală, OLED-ul părea considerabil mai luminos, cel puțin pentru mine, datorită contrastului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate