Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

City Card-ul BCR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nvsevolodovici

nvsevolodovici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2019
Salut,

Mi-am facut un city card la bcr, fiind foarte avantajos pentru un student (fara comisioane, taxe de administrare etc.).

Cu toate avantajele pe care le prezintă, am dat peste multe probleme la platile pe internet, mai ales la cele care cereau doar card de debit sau credit. Stiam ca city cardul se incadreaza la categoria card de debit, cu toatea acestea este respins la platile pe internet. Totodata, problema nu pare sa fie insasi platile pe internet cu acest card, deoarece plateam cu acest card factura la vodafone. Insa acum nu mai pot sa platesc nici factura. I-am contactat pe cei de la banca, si dupa o gramada de timp de asteptat, mi-au zis ca ceea ce cer eu sunt informatii confindentiale si sa ma duc la banca. Pana fac un drum la banca sper ca voi gasi aici un raspuns.

Va rog, daca stiti care e problema cu acest card si daca stiti alte lucruri despre el, scrieti jos in comentarii.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Teoretic, daca introduci bine datele de pe card, nu ar trebui sa apara probleme. Si plata sa fie acceptata cu tipul tau de card: Visa/Visa Electron/ Mastercard, de care o fi.
Tu ti-ai facut partea, nu e la tine problema.
Sa nu fie problema de la banca: card expirat, ceva probleme la ei in sistem, etc.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nvsevolodovici, on 11 februarie 2019 - 13:46, said:

Totodata, problema nu pare sa fie insasi platile pe internet cu acest card, deoarece plateam cu acest card factura la vodafone. Insa acum nu mai pot sa platesc nici factura. I-am contactat pe cei de la banca, si dupa o gramada de timp de asteptat, mi-au zis ca ceea ce cer eu sunt informatii confindentiale si sa ma duc la banca. Pana fac un drum la banca sper ca voi gasi aici un raspuns.

Va rog, daca stiti care e problema cu acest card si daca stiti alte lucruri despre el, scrieti jos in comentarii.

Fa-le direct reclamatie la ANPC.  Un card e facut sa poti plati cu el nu sa-l tii degeaba in portofel.  
N-are rost sa faci un drum la banca daca, de ratati ce sunt, n-au reusit sa te lamureasca la telefon.  Iti pierzi timpul.

ANPC direct.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Dar ce eroare da? Sau cum iti dai seama ca nu se plateste factura? Care-s simptomele?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

 rosix, on 11 februarie 2019 - 14:01, said:


Fa-le direct reclamatie la ANPC.  Un card e facut sa poti plati cu el nu sa-l tii degeaba in portofel.  
N-are rost sa faci un drum la banca daca, de ratati ce sunt, n-au reusit sa te lamureasca la telefon.  Iti pierzi timpul.

ANPC direct.

Sa faca reclamatie la ANPC pentru ce mai exact? E ca si cum ai zice ca faci reclamatie la ANPC pentru ca ti s-a stricat simul din telefon...
Nu mai pune omul sa se faca de ras.
Stiu ca esti troll de obicei dar acum chiar exagerezi.

@initiator: cum adica sunt informatii confidentiale? Nu esti tu titularul? Insista la telefon sa iti spuna ce si cum.
Ce eroare iti da cand incerci sa faci o plata? Unde incerci sa faci plata si ce incerci sa platesti?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O intrebare: cardul a fost inrolat pentru platile online (pe internet)? La mine a trebuit sa fac prima data inrolarea (e vorba de acum vreo 10-12 ani), iar ulterior n-am mai avut probleme.

E foarte probabil ca al tau card sa nu fie acceptat implicit la platile prin internet si de aici problema. Mergi in agentia unde ai facut cardul (sau are iti e in drum) si vorbeste acolo. Din 3 carduri pe care le am acum (2 ING si 1 BT), cel de BT nu sunt sigur daca merge pentru platile prin internet. N-am verificat si nici nu ma intereseaza (e card de salariu si evit, desi, teoretic, ar trebui sa mearga/sa pot a fac setarea initiala pentru plati).

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Omul a scris clar "plateam cu acest card factura la vodafone. Insa acum nu mai pot sa platesc nici factura.". Deci a funcționat o vreme și apoi a încetat.

Inițiator - BCR e una din băncile ale căror funcționari au reflexe comuniste. De aici răspunsurile în doi peri, privirile plictisite cînd îi deranjezi și altele asemenea. Va trebui să te duci la fața locului și să vezi despre ce e vorba.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
cele mai mari si numeroase comisioane le-am vazut la BCR, atentie mare

#9
nvsevolodovici

nvsevolodovici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2019
Toate datele sunt introduse bine. Eroarea apare de obicei drept "card respins". Am mentionat faptul ca la plati se cerea car de credit/debit, deoarece am inceput sa am impresia ca city card nu e card de debit, deoarece am vrut sa ma inscriu la programul lor "plus in cont" si zicea ca e pentru card de debit/credit si dupa mentiona ca nu e si pentru city card si nu stiu ce fel de alt card.

 radunic, on 11 februarie 2019 - 14:20, said:

Omul a scris clar "plateam cu acest card factura la vodafone. Insa acum nu mai pot sa platesc nici factura.". Deci a funcționat o vreme și apoi a Ă®ncetat.

Inițiator - BCR e una din băncile ale căror funcționari au reflexe comuniste. De aici răspunsurile Ă®n doi peri, privirile plictisite cĂ®nd Ă®i deranjezi și altele asemenea. Va trebui să te duci la fața locului și să vezi despre ce e vorba.

Asta e adevarat si se mai misca si cu incetinitorul. Oricum, voi rezolva la banca. Credeam doar ca e ceva de care nu stiam in legatura cu tipul asta de card. Mi se pare normal sa pot plati cu el pe internet

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Nu exista alte carduri decat de debit (adica folosesti cu banii tai) sau de credit (folosesti banii bancii). Cum a zis si colegul inainte, e posibil sa trebuiasca sa fie activat pentru plati online.
In alta ordine de idei, verifica sa fie bani in cont, sa nu fie expirat cardul, sa nu fie deteriorat fizic sau sa nu fie blocat.

Alte plati la POS merg? La bancomat functioneaza?

Edited by AlexEn, 11 February 2019 - 14:55.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E card de debit nenominal.

#12
Andrey9000

Andrey9000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2011

 pasilla, on 11 februarie 2019 - 14:57, said:

Am avut aceeași problemă (card respins) până când, în pdf-ul menționat mai sus am constatat existența liniei:

Quote

Din motive de securitate, Banca emite cardul de debit, inactiv. Activarea se face automat la prima tranzacție reușită cu cod PIN, la orice terminal ATM sau POS, din rețeaua BCR sau a oricărei alte bănci.
După ce am extras o mică sumă de pe el de la un bancomat (10 RON), l-am putut folosi online.

Edited by Andrey9000, 11 February 2019 - 16:42.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poate fi legat si de 3D Secure.

#14
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
Ți-au închis cardul pentru că nu ai folosit contul 3 luni.Nu ai primit plicuri de la BCR că îți închid contul ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate