Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Inmatriculare masina radiata

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vercingetorix12

vercingetorix12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2016
Am gasit la cineva o masina abandonata de vreo 10 ani, a fost radiata fiscal dar nu a fost radiata si din circulatie, pe vremea aia inca se mai putea asa ceva.
Intrebarea mea este daca o cumpar trebuie sa achit retroactiv impozitul pe ultimii 10 ani sau platesc doar de acum inainte ?
In codul civil scrie ca se plateste doar pe ultimii 3 ani, restul se abroga prin efectul legii, orice datorie se prescrie dupa 3 ani...

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Deci are numere de înmatriculare dar nu se mai plătește impozit la ea. Depinde de motivul pentru care a fost radiată fiscal. Că a trebuit să fie invocat un motiv atunci, nu?

#3
vercingetorix12

vercingetorix12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2016
Corect, asa ar trebui, doar ca e o persona in varsta si cam ursuza, nu cred ca voi afla.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie reinscrisa la financiar la actualul proprietar.
Nu o poti cumpara fara certificat fiscal.
In functie de cum va inelegeti cu cei de la taxe locale, se poate face si se va plati impozit pe ultimii cinci ani + penalitatile de rigoare.

Edited by pasilla, 11 February 2019 - 14:47.


#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă inițial a radiat-o fiscal în vederea dezmembrării sau casării nu cred că mai poate.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 vercingetorix12, on 11 februarie 2019 - 13:43, said:

orice datorie se prescrie dupa 3 ani...
Mai putin cele in relatia cu statul, unde termenul este de 5 ani, daca nu a fost intrerupt cursul prescriptiei. Prescrierea nu e "by default". Trebuie constatata de cineva.

 caiuscorneliu, on 11 februarie 2019 - 14:48, said:

Dacă inițial a radiat-o fiscal în vederea dezmembrării sau casării nu cred că mai poate.
Depinde de "organe".

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 vercingetorix12, on 11 februarie 2019 - 13:43, said:

Am gasit la cineva o masina abandonata de vreo 10 ani, a fost radiata fiscal dar nu a fost radiata si din circulatie, pe vremea aia inca se mai putea asa ceva.

Dacă nu e o mașină de epocă, o mașină scumpă - să merite investiția, stai potol cu mașina care a stat 10 ani.
O iei coaptă.

E un sfat nu e nici o intenție rea.

Edited by waterman, 11 February 2019 - 15:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate