Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cine mă poate ajuta cu testarea unui scanner vechi

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Acum vreo 2-3 ani fiind disperat după un scaner A3 am luat unul de pe net cică testat, în loc să zic pas când nu mi-a arătat poze. L-am primit, eu cu S.C.S.I., nici măcar nu-i A3, ci ceva între A4 și A3. Aparatul pare a fi în stare de funcționare - se aprinde lampa, căruciorul merge cu viteză constantă. Problema e că e făcut să funcționeze doar pe 'Windows' 3.1x și 95, iar în plus cablul S.C.S.I. e un Centronics 50 - Centronics 50, deci are nevoie de o placă S.C.S.I. - I.S.A. (nu merge cu S.C.S.I. - P.C.I.). Am făcut rost și de cablu, și de placă, problema e că nu știu cum să setez întreruperile, cum să instalez placa așa cum trebuie (că 95-ul nu e XP - XP-ul ți le ia direct). Dacă tot îl am și teoretic funcționează, vreau să-l probez ca să văd dacă chiar funcționează și cât de capabil era la partea de imagine. Așa că dacă cineva din București are timp liber și dispoziție să mă ajute...
Ce fac eu el în final? Ori mi se pune pata și îmi fac un sistem vechi numai pentru el, ori îl fac cadou (persoanei care m-a ajutat - dacă îl vrea sau vreunui alt colecționar). Sincer, dacă mai poate fi folosit, nu vreau să-l arunc la gunoi, din motive de nostalgie (oh, anii '90 și ce nu am avut atunci) plus mi se pare aiurea să arunc ceva ce mai poate fi folosit cu rezultate bune.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cu 50 lei cumparai un scanner pe USB si iti rezolvai problema.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
Printre lacrimi de bucurie... cat ai dat pe el?, ca sa stiu daca sa scot sughiturile din ras sau nu.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi să scoţi, că oricum prost am fost, deci ai de ce să râzi de mine şi de disperarea mea. 80 Lei am dat.
La 50 Lei nu găsesc A3. Am găsit unul la 100. Dar mi-a făcut cineva cadou un A3 nefolosit (de fapt mi l-a cumpărat).

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 11 februarie 2019 - 01:32, said:

Dar mi-a făcut cineva cadou un A3 nefolosit (de fapt mi l-a cumpărat).

Pe usb?

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Da.
Ca f.d. şi S.C.S.I. Fast/Ultra (adică 2 şi 3) e destul de rapid. 1 (cum e la scannerul pe care vreau să-l testez) nu ştiu cum e...

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Legat de imagine - gasesti specificatiile tehnice.
2. Problema ta e ca nu stii cum sa instalezi niste drivere sub '95 si sa configurezi placa de achizitie sau care e? Apropos, nu vreau sa fiu porc, da' ca sa te bagi in astfel de lucruri ar fi ok sa ai ceva "background" tehnic. Altfel... doar agasezi gratuit persoane.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
jesus, LA CE-TI TREBUIE A3?

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Tsunnnami, on 11 februarie 2019 - 03:38, said:

jesus, LA CE-TI TREBUIE A3?

Presupun ca vrea să scaneze planurile de la cabina telefonică, probabil sunt în format B3.

#10
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
poti sa cauti si un mac mai vechi cu interfata scsi. daca tb sa setezi intreruperile cu dip switchuri ai cam zero sanse fara un binevoitor care a lucrat pe vremuri cu asa ceva.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
sau bagi un linux live cd ..

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Faci naiba o poză cu telefonul.
Sau instalezi CAMSCANNER e super util și deștept.

Doamne djl ai și tu niște gărgăuni.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
nu stiu daca te ajuta, dar VueScan e un programel super destept si care lucreaza cu scanerele vechi fara nevoie de drivere (merge pe TWAIN)

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
"VueScan" merge cu scannere vechi. Problema e acel adaptor S.C..S.I. - I.S.A.
Ce să fac cu scannerul A3. Să scanez cărţi, reviste, albume mai mari de A4. Dacă sunteţi curioşi la cărţile de telefon de obicei intră 2 pagini, dar nu scanez numai aşa ceva. Marea mea problemă erau revistele vechi de arhitectură.
Am zis că am scanner A3, dar vreau să testez "jucăria" aia, dacă e vreo persoană dispusă să mă ajute.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 11 februarie 2019 - 12:29, said:

Ce să fac cu scannerul A3. Să scanez cărţi, reviste, albume mai mari de A4.

Pai vezi ce zise wassermann mai sus:

 waterman, on 11 februarie 2019 - 09:48, said:

Faci naiba o poză cu telefonul.

Alt punct.
naiba stie ce varsta aveai tu in '90
Eu stiu ca prin 92-93 lucram la un american care aducea in tara aparate de birotica SH le stergeam le reparam si el le vindea.

Calitatea pozei scannerului era criminala, mai proasta decat era un fax trimis (si acolo NUMAI pe hartie speciala si doar alb-negru)
Asta era tehnologia atunci.
Nici pdf nu cred ca exista

Adica daca-ti vine unu cu calculator din 1950 te astepti sa accesezi google maps cu el?

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Scannerul pe care îl am scoate imagini bune. Dar îi recent. Ăla vechi tot "Mustek" e.
Cu telefonul nu se poate obţine iluminare uniformă şi paginile nu stau întotdeuana drepte!

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 11 februarie 2019 - 14:10, said:

Scannerul pe care îl am scoate imagini bune. Dar îi recent. Ăla vechi tot "Mustek" e.
Cu telefonul nu se poate obţine iluminare uniformă şi paginile nu stau întotdeuana drepte!

Folosesti un dispozitiv, trepied etc.
Cumperi un geam si il pui peste pagina pe care o vrei fotografiata..

Hai ca idei sunt...

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Deocamdată am scanner, oricum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate