Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Inflamare san barbati

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Va salut!

Va rog cei care ma puteti ajuta cu un sfat s sa o faceti deoarece chiar am nevoie...

Problema mea a inceput acum aproximativ o luna cand m-am trezit intr-o dimineata cu o usoara durere in zona sanului drept, undeva sub mamelon dar ceva mai adanc, asa simteam. Asta a durat doua zile dupa care aproape ca a disparut, dupa alte cateva zile sanul respectiv a inceput sa se umfle/creasca cu cativa mm, pur si simplu s-a marit putin.

La doua saptamani dupa primul semn am fost la medic unde mi s-a facut un eco iar medicul mi-a comunicat ca nu vede nimic in neregula si mi-a recomandat consultul unui endocrinolog in maxim 2 luni din acel moment.

La alte doua saptamani dupa, asta fiind zilele trecute descopar si un nodul destul de mare in zona mamelonului usor spre dreapta iar sanul este la fel de dezvoltat/umflat fata de celalalt.

Eu lucrez in Suedia si ajung acasa aptoximativ peste 3 saptamani, aici nu pot merge la medic deoarece lucrez pe timp de zi iar noaptea pot sa merg doar la urgente unde am si fost acum doua seri dar m-au consultat doar prin masare si mi-au prescris niste antiinflamatoare si antibiotic, ma indoiesc sa ma ajute dar le iau oricum.

Ce parere aveti, ce poate fi? Medicul din tara ar fi indicat spre ginecomastie dar nu sigur. Poate sa fie asta sau poate sa fie ceva foarte grav?

De durut nu doare si nici nu deranjeaza in vreun fel. Merita sa ma streses, eu fiind foarte stresat de felul meu...?
Sunt barbat, 33 ani, 105kg. Am facut pana recent cateva luni de tratament cu Motilium si Controloc pentru ceva probleme la stomac, asta daca are vreo legatura.

Va multumesc anticipat si o Duminica frumoasa!
[attachment=2193237:20190209_124328.jpg]

Scuze dar nu pot face poza sa stea corect sub nici o forma. Oricum as roti-o in telefon aici ajunge tot cu capul in jos...

Edited by Wess, 10 February 2019 - 18:34.


#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Wess, on 10 februarie 2019 - 18:07, said:

Sunt barbat, 33 ani, 105kg.
Spune mai multe despre tine: inaltime, conditie fizica, ce alimentatie ai, daca iei suplimente sau steroizi.

#3
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 PopaXXX, on 10 februarie 2019 - 18:25, said:


Spune mai multe despre tine: inaltime, conditie fizica, ce alimentatie ai, daca iei suplimente sau steroizi.
Nu iau suplimente sau steroizi, am 1.74m, mananc mult peste si alimente normale, sunt supraponderal dar nu mananc fastfood, mancarea de obicei este gatita de sotie si evitam produsele nesanatoase. Am facut pana recent, o perioada de timp tratament cu Motilium si Controloc pentru unele probleme la stomac, asta daca are vreo legatura.

Edited by Wess, 10 February 2019 - 18:36.


#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Asa vizual, chiar si pt un tip mai gras par ca o pereche de sani aproape
Se zice ca nu poti sti cu exactitate daca este grasime sau tesut mamar decat daca slabesti ..dar din poza trebuie sa slabesti 20-25 de kg lejer
La unii este o iluzie, si dupa ce slabesc se retrage ... daca este tesut mamar in schimb chiar si dupa slabire raman niste umflaturi care ulterior doar cu operatie se scot

La endocrinolog trebuie sa iti faca analize de sange in special la hormonii feminini
Posibil odata cu slabirea sa iti prescrie si un antiestrogenic gen arimidex ..daca ai estrogen prea mult in corp

#5
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 stalker2142, on 10 februarie 2019 - 18:45, said:

Asa vizual, chiar si pt un tip mai gras par ca o pereche de sani aproape
Se zice ca nu poti sti cu exactitate daca este grasime sau tesut mamar decat daca slabesti ..dar din poza trebuie sa slabesti 20-25 de kg lejer
La unii este o iluzie, si dupa ce slabesc se retrage ... daca este tesut mamar in schimb chiar si dupa slabire raman niste umflaturi care ulterior doar cu operatie se scot

La endocrinolog trebuie sa iti faca analize de sange in special la hormonii feminini
Posibil odata cu slabirea sa iti prescrie si un antiestrogenic gen arimidex ..daca ai estrogen prea mult in corp
O sa merg la medic de indata ce ajung acasa. Dupa parerea ta, enu e ceva iesit din comun felul in care s-a manifestat aceasta modificare la sanul drept? Ar trebui sa-mi fac griji si sa urgentez cumva momentul in care ajung la medic? Pe mine sincer ma sperie acel nodul...

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Nu am idee ca nu sunt doctor, dar cred ca prima vizita trebuie facuta la oncolog ..sa nu fie ceva serios

https://www.healthli...lth/breast-pain
cred ca in aria asta se incadreaza

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Fa si niste analize endocrine, ca arati de parca alaptezi.

#8
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 Adm, on 10 februarie 2019 - 19:48, said:

Fa si niste analize endocrine, ca arati de parca alaptezi.
O sa le fac, oricum nu despre asta era vorba. Problema mea este sanul drept cu modificarile lui din ultima luna, asta ma ingrijoreaza.

#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Adm, on 10 februarie 2019 - 19:48, said:

Fa si niste analize endocrine, ca arati de parca alaptezi.
Alimentatia si bautura face din barbat... femeie.

E normal ca dreptul sa fie mai mare ca stangul, o stiu si femeile... e din cauza ca esti dreptaci si e lucrat mai mult cand duci berea la gura sa iti faca sanul mai mare sa schimbi marimea la sutien.

Eu zic ca e mai mult in mintea ta problema, din cauza societatii media care te tot spala pe creier sa te duci la doctori si sa bagi medicamente pentru orice prostie.
Nu degeaba domeniul farma si medicina e cel mai bogat. Sperie oamenii si vei face averi din frica lor.

Edited by projectfp, 10 February 2019 - 20:20.


#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Uita-te un pic in prospectele medicamentelor pe care le-ai luat, daca nu produc cumva asa ceva. Omeran, care e tot pentru stomac, poate produce marirea sinilor.

 projectfp, on 10 februarie 2019 - 20:18, said:

Alimentatia si bautura face din barbat... femeie.

E normal ca dreptul sa fie mai mare ca stangul, o stiu si femeile... e din cauza ca esti dreptaci si e lucrat mai mult cand duci berea la gura sa iti faca sanul mai mare sa schimbi marimea la sutien.

Eu zic ca e mai mult in mintea ta problema, din cauza societatii media care te tot spala pe creier sa te duci la doctori si sa bagi medicamente pentru orice prostie.
Nu degeaba domeniul farma si medicina e cel mai bogat. Sperie oamenii si vei face averi din frica lor.
Ai niste dovezi ca sa sustii afirmatiile alea?

Eu aveam impresia ca domeniul financiar-bancar e cel mai bogat.

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Motilium are ca efect advers rar ginecomastia, Controloc la fel, dar la Motilium se cunoaste exact mecanismul prin care se intampla asta. Posibil ca de la medicamente ti s-a tras.

#12
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Ok, nu stiu ce ai, dar nu prea merita sa te stresezi fiindca sansele ca sa ai acolo ceva serios (cancer la san ar fi cam singurul lucru) este de 0,01% (1 la 1000), tinand cont ca ai doar 33 de ani procentul scade, deci ...nu te stresa.
Breast cancer in men is a rare disease. Less than 1% of all breast cancers occur in men. In 2018, about 2,550 men are expected to be diagnosed with the disease. For men, the lifetime risk of being diagnosed with breast cancer is about 1 in 1,000.

INSA asta nu inseamna ca nu ai o problema.

Hormonul numit prolactina este foarte ridicat la tine, la fel si hormonul numit estrogen. Acestea pot si duse la nivele normale daca maresti testosteronul (dar nu prin medicamente) ci prin alimentatie si sala (ridicare greutati). Acest proces este unul care nu se face de pe o zi pe alta ci iti trebuie cel putin cateva luni sa vezi rezultate
Cateva sfaturi: fereste-te de soia ca de dracu, fereste-te de bere, apuca-te de sala, ridici greutati  2-3 ori pe saptamana maxim 45 min, fiindca daca faci mai mult iti creste si cortizonul (hormonul stresului) si iar nu e bine (poti sa iti iei 2 gantere si sa faci acasa+ niste flotari), respecta orele de somn, slabeste, mananca oua, ia suplimente de zinc, suplimente de omega 3 (pt. alte informatii cauta video pe youtube despre cum iti maresti testosteronul natural , de exemplu Dr. Sam Robbins are cateva bune) .
Sanii aia mereu i-ai avut acolo sau au venit odata cu kg in plus, parul de pe piept si facial este lipsa? pentru ca daca mereu ai avut un corp ce seamana mai mult cu un corp de femeie (fund si coapse rotunde) + alte chestii non specifice barbatilor, atunci poate ca te-ai nascut cu sindromul Klinefelter. (fiecare al 500-lea barbat se naste asa).
[ https://insolemexumbra.files.wordpress.com/2014/11/syndrome-klinefelter-14504_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper ca te-am ajutat cu cateva informatii.
PS. Nimic din ceea ce e omenesc nu e rusinos, rusinos e sa nu faci nimic impotriva.

Edited by albnegru55, 10 February 2019 - 21:08.


#13
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 Handicarpati, on 10 februarie 2019 - 20:51, said:

Motilium are ca efect advers rar ginecomastia, Controloc la fel, dar la Motilium se cunoaste exact mecanismul prin care se intampla asta. Posibil ca de la medicamente ti s-a tras.
Cu toate ca suna ciudat, m-as bucura sa fie ginecomastie. Din pacate are simptome asemanatoare si cu alte afectiuni f grave, vor fi 3 saptamani tare lungi pt mine... :(

#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Domperidone, sold under the brand name Motilium
to increase the transit of food through the stomach (by increasing gastrointestinal peristalsis); and to promote lactation (breast milk production) by release of prolactin
The increase in prolactin levels observed with the two drugs was, as expected, much greater in women than in men.[60][61] This appears to be due to the higher estrogen levels in women, as estrogen stimulates prolactin secretion.

Controloc - Rare (0.01% to 0.1%): Gynecomastia  

Da, asa e cum a zis Handicarpati ..primul e cel mai pacatos

Faza e ca la barbati estrogenul se formeaza in corp prin conversie din testosteron. Cu cat ai procentul de grasime mai mare cu atat corpul poate produce mai mult estrogen pentru ca face cumva conversia prin intermediul grasimii din corp

Nu cred ca trebuie sa ti faci griji pt cancer sau altceva

#15
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 albnegru55, on 10 februarie 2019 - 21:03, said:

.
Mersi fain de raspuns, sper sa nu fie nimic grav. O sa iau in cel mai scurt timp niste decizii radicale privind sanatatea, m-am delasat destul de rau in ultimii ani iar sedentarismul si alimentatia in exces si-au cam pus amprenta... Sper sa apuc sa fac ceva pana nu o mierlesc, asta a fost un wake up call pt mine...

#16
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

 PopaXXX, on 10 februarie 2019 - 18:25, said:

Spune mai multe despre tine: inaltime, conditie fizica, ce alimentatie ai, daca iei suplimente sau steroizi.
Ce legatura au suplimentele cu 'eventualele' dezechilibre hormonale?

#17
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca ma "ZGARIE"
limba ta romana.
ai sani .
in loc de pectorali.
on topic: de ce preferi "veterinarii· din Romania, in locul medicilor din Suedia ?

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

 Vegas123, on 10 februarie 2019 - 22:30, said:

Ce legatura au suplimentele cu 'eventualele' dezechilibre hormonale?

daca ai luat-o pe calea asta a suplimentelor pt culturism o sa ajungi candva la concluzia ca sunt teapa
o sa bagi pastile si prafuri doar sa descoperi ca nu se apropie niciodata de steroizi ca efecte :)
apropo toti aia mari care ii vezi in clipurile de pe youtube iau suplimente doar cand filmeaza o reclama pentru firma care ii sponsorizeaza, ei nici nu consuma produsele alea
si da, suplimentele au si efecte negative

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate