Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Custodia copilului, cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmarcusdefeis, on 10 februarie 2019 - 15:45, said:

dar ce treaba are copilul cu accesul la my account?
omul spus ca sunt 3 numere de telefon pe care le plateste (al sau, al sotiei, al copilului), presupun ca le plateste pe persoana fizica, nu judirica cum spui tu.

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
legea e curva,precum ... sti tu
mare grija cu amandoua

#39
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Mama lui nu l-a lasat liber , pur si simplu nu s-a ocupat de el.Nu sunt aspru din fire, i-am luat jocuri , calculator , telefon ,etc, nu il cert in legatura cu scoala.Cel mic nu are nicio vina , daca el doreste sa ramana cu ea nu am cum sa comentez decizia lui , insa , la randul meu imi doresc sa am si eu o mica sansa la custodia lui.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Copilul stie ca tu vrei sa divortezi ?

#41
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostMarianG, on 10 februarie 2019 - 15:57, said:

Copilul stie ca tu vrei sa divortezi ?
Nu si nici nu vreau sa ii umplu capul de acum.

#42
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostMarianG, on 10 februarie 2019 - 15:46, said:

omul spus ca sunt 3 numere de telefon pe care le plateste (al sau, al sotiei, al copilului), presupun ca le plateste pe persoana fizica, nu judirica cum spui tu.
you wanna bet?

#43
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Eu nu inteleg un singur lucru.
de ce ai neaparata nevoie de ventilator??????
Daca in hotararea de divort scrie ca-i de vina x sau y, cu ce te incalzeste???
Aceeasi putere juridica are.
Daca lucrurile  (dpdv al bunulilor comune supuse partajului) stau asa cum spui tu ( mira-m-as si m-as mira), lasa-i ei totul.
Nu uita ca esti  patron, ca firma este a ta, dar tot ce are in contabilitate firma aceea, este bun comun, supus partajului 50/50.
gandesti fix ca un copil de 11 anisori.

Edited by tioopedi, 10 February 2019 - 16:14.


#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmarcusdefeis, on 10 februarie 2019 - 15:59, said:

you wanna bet?
sure! why not?

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 15:46, said:

Mai oameni buni , contractul e pe persoana fizica (pe numele meu) acesta fiind activ pe trei numere DIFERITE: al meu , al ei si al copilului.

Edited by MarianG, 10 February 2019 - 16:09.


#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 15:32, said:

Deci , revin la subiect , de ce ar fi nevoie mai exact sa obtin custodia celui mic?
În primul rând să schimbi asta:

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 15:12, said:

muncesc si cate 12 ore pe zi
Să stai mai puțin la firmă și mai mult cu cel mic, ca să poți dovedi că îl poți hrăni, că faci temele cu el, că petreci timp liber cu el. Du-te la școală, la ședințele cu părinții etc.

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 15:32, said:

Faptul ca este infidela, ca cel mic crede ca nu il mai iubeste  pot reprezenta o "bila neagra" in obtinerea custodiei?
Că este infidelă nu, și nici ce crede cel mic pentru că nu poate fi adevărat. Cred că poate dovedi ușor că s-a ocupat mulți ani de el cum trebuie în timp ce tu erai la muncă.

MarianG ți-a spus bine ce ți-a spus: nu aveai voie să-i umbli în telefon. E faptă penală, nu poți susține că era telefonul tău pentru că mesajele nu-ți erau adresate. Nu ar trebui să pomenește de ele, ci să cauți să dovedești altfel dacă chiar ții neapărat să vă faceți de minune în instanță.

Nu lua decizii la nervi. Stai întâi de vorbă cu ea și poate reușiți să o terminați de comun acord.

#46
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postalthea, on 10 februarie 2019 - 16:17, said:

În primul rând să schimbi asta:

Să stai mai puțin la firmă și mai mult cu cel mic, ca să poți dovedi că îl poți hrăni, că faci temele cu el, că petreci timp liber cu el. Du-te la școală, la ședințele cu părinții etc.


Că este infidelă nu, și nici ce crede cel mic pentru că nu poate fi adevărat. Cred că poate dovedi ușor că s-a ocupat mulți ani de el cum trebuie în timp ce tu erai la muncă.

MarianG ți-a spus bine ce ți-a spus: nu aveai voie să-i umbli în telefon. E faptă penală, nu poți susține că era telefonul tău pentru că mesajele nu-ți erau adresate. Nu ar trebui să pomenește de ele, ci să cauți să dovedești altfel dacă chiar ții neapărat să vă faceți de minune în instanță.

Nu lua decizii la nervi. Stai întâi de vorbă cu ea și poate reușiți să o terminați de comun acord.
Pai de mers la sedinte cu parintii eu am mers mereu , daca erau probleme la scoala eu mergeam, tot eu il duc si la scoala.De petrecut timp cu el petrec , ii fac toate voile si pot avea grija de el foarte bine.
Ea nu stie inca ca am aflat de aventura ei cu unul din angajatii mei , si garantat nu o sa recunoasca fiindca o cunosc foarte bine , mereu cand face vreo traznaie facea cum facea si tot eu picam de vina, insa nu voiam sa dau curs la certuri.Totusi , nu pot accepta sa stiu ca ma inseala si eu sa ma prefac ca totul e roz.

Edited by zNick, 10 February 2019 - 16:53.


#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 16:51, said:

De petrecut timp cu el petrec , ii fac toate voile si pot avea grija de el foarte bine.
Păi e mare de-acum, sigur că poți avea grijă de el. Ce a fost greu a trecut.

Discută întâi cu ea, spune-i ce vrei.
Înțeleg în ce stare ești, și e firesc să fii așa, dar poate ajungeți la o înțelegere și divorțați la notar, nu vă târâiți prin instanțe cu avocații după voi. Ești sigur că n-ar fi de acord ca puștiul să locuiască la tine?

#48
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Am sunat-o si i-am spus ca am aflat de amantul ei.I-am zis ca o astept sa discutam cand se intoarce de la munte cu copilul in seara asta.Nu prea a parut uimita, ciudat.M-am gandit totusi ca atunci cand se intoarce cu cel mic sa o trimit frumos la iubitul ei , insa ma gandesc si la cel mic, sa nu se sperie sau mai rau.

Edited by zNick, 10 February 2019 - 17:07.


#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 17:03, said:

Nu prea a parut uimita, ciudat.
O fi pregătită de divorț.

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 17:03, said:

M-am gandit totusi ca atunci cand se intoarce cu cel mic sa o trimit frumos la iubitul ei , insa ma gandesc si la cel mic, sa nu se sperie sau mai rau.
Nu fă asta, nu ajută cu nimic. Scandal poate face oricine.
Încearcă să fii pragmatic și să discuți cât se poate de calm despre ce urmează să faceți. Există varianta divorțului la notar, unde dacă sunteți de acord în privința tuturor aspectelor legate de copil - la cine va sta, cum va fi programul de vizită și pensia de întreținere, puteți termina totul într-o lună și cu bani puțini.

A, și ar fi bine să nu-i zici că i-ai văzut mesajele din telefon. Nu se știe cum se poate asta întoarce împotriva ta.

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Legea din Romania(si judecatorii la modul general) cauta pe cat posibil sa nu desparta copilul de mama!
Tu ca si tata este foarte greu spre imposibil sa convingi instanta sa-ti dea tie custodia.Iti trebuie argumente foarte solide si sustinute de dovezi coroborat cu o declaratie a copilului 100% in favoarea ta ca sa obtii asta.
Avand in vedere ca femeie lucreaza, nu este declarata nebuna si nu ai dovezi palpabile ca maltrateaza copilul si nu se ingrijeste absolut deloc de el ai sanse infime sa obtii custodia.Tu poti sa incerci, asa cum te-au sfatuit si colegii prin implicarea in viata copilului si prin adunarea de probe.
Cel mai probabil te vei alege cu plata pensiei alimentare si cu partajul.Oricum ar trebui sa vezi si jumatatea plina a paharului: Intretinerea si cresterea sanatoasa a unui copil insemna cu mult mai multi bani decat pensia alimentara.Apoi cu, copil dupa tine e mult mai greu sa-ti refaci viata alaturi de alta.Si nu in ultimul rand cata vreme mege pistolul poti sa-ti faci alt copil cu viitoarea.
Nu conteaza absolut deloc faptul ca ea te-a inselat!
Oricare ar fi rezultatul pastreaza o relatie frumoasa cu, copilul tau si sprijina-l de fiecare data cand poti s-o faci atat moral cat si material.
Mare atentie pe viitor cu cine te legi cap sau daca mai merita sa te legi la cap cu acte.
Era sa uit.Ai sanse maxime sa preiei custodia daca aceasta declara in instanta ca nu doreste acest lucru!

#51
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Intre timp m-a sunat amantul ei (angajatul meu) ca sa isi ceara scuze si sa imi spuna ca vrea sa plece de la firma , m-a intrebat cum am aflat si i-am zis ca l-am vazut la firma cum a sarutat-o , acesta muscand momeala.Ce repede l-a anuntat.In curand o sa ajunga, o sa incerc sa imi mentin calmul si sper ca o sa ne intelegem in legatura cu divortul.

View Postgeo123, on 10 februarie 2019 - 17:22, said:

Legea din Romania(si judecatorii la modul general) cauta pe cat posibil sa nu desparta copilul de mama!
Tu ca si tata este foarte greu spre imposibil sa convingi instanta sa-ti dea tie custodia.Iti trebuie argumente foarte solide si sustinute de dovezi coroborat cu o declaratie a copilului 100% in favoarea ta ca sa obtii asta.
Avand in vedere ca femeie lucreaza, nu este declarata nebuna si nu ai dovezi palpabile ca maltrateaza copilul si nu se ingrijeste absolut deloc de el ai sanse infime sa obtii custodia.Tu poti sa incerci, asa cum te-au sfatuit si colegii prin implicarea in viata copilului si prin adunarea de probe.
Cel mai probabil te vei alege cu plata pensiei alimentare si cu partajul.Oricum ar trebui sa vezi si jumatatea plina a paharului: Intretinerea si cresterea sanatoasa a unui copil insemna cu mult mai multi bani decat pensia alimentara.Apoi cu, copil dupa tine e mult mai greu sa-ti refaci viata alaturi de alta.Si nu in ultimul rand cata vreme mege pistolul poti sa-ti faci alt copil cu viitoarea.
Nu conteaza absolut deloc faptul ca ea te-a inselat!
Oricare ar fi rezultatul pastreaza o relatie frumoasa cu, copilul tau si sprijina-l de fiecare data cand poti s-o faci atat moral cat si material.
Mare atentie pe viitor cu cine te legi cap sau daca mai merita sa te legi la cap cu acte.
Era sa uit.Ai sanse maxime sa preiei custodia daca aceasta declara in instanta ca nu doreste acest lucru!
Este dreptul copilului de a alege cu cine ramane si ii voi respecta aceasta decizie.Nu vreau sa ii bag in cap copilului ca mama lui nu merita sa aiba ea grija de el, insa voi incerca pe cat posibil sa ma ocup de el , ba chiar o sa imi iau liber cateva saptamani ca sa petrec mai mult timp cu el.

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Îmi pare rău pentru ce vi se întâmplă.

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 17:22, said:

In curand o sa ajunga, o sa incerc sa imi mentin calmul si sper ca o sa ne intelegem in legatura cu divortul.
Sper să reușești. Dacă vrei să rămână copilul la tine ai avea doar de câștigat din atitudinea calmă. În fond, ce ar mai fi de discutat după ce și-au asumat relația?

#53
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postalthea, on 10 februarie 2019 - 17:26, said:

Îmi pare rău pentru ce vi se întâmplă.

Sper să reușești. Dacă vrei să rămână copilul la tine ai avea doar de câștigat din atitudinea calmă. În fond, ce ar mai fi de discutat după ce și-au asumat relația?
Custodia , vreau sa aud si parerea ei , nu vreau sa ii impun ceva.

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Eu mă refeream la reproșuri, întrebări etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate