Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Custodia copilului, cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Buna , in curand o sa divortez de sotia mea din cauza infidelitatii, pot obtine custodia copilului meu (11 ani) la divort daca mama lui a neglijat familia?
PS: Nu stiu daca am incadrat bine acest subiect.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cine a fost infidel?

#3
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostPopaXXX, on 10 februarie 2019 - 11:39, said:

Cine a fost infidel?
Viitoarea fosta sotie.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Infidelitatea nu contează decât pentru pronunțarea divorțului, care poate fi din culpa ei exclusivă. Asta înseamnă că ar putea fi obligată să plătească cheltuielile de judecată.
Trebuie să dovedești că a neglijat copilul.

Zici că are 11 ani, va fi ascultată în camera de consiliu și întrebată cu cine vrea să stea, de ce etc.

#5
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postalthea, on 10 februarie 2019 - 11:47, said:

Infidelitatea nu contează decât pentru pronunțarea divorțului, care poate fi din culpa ei exclusivă. Asta înseamnă că ar putea fi obligată să plătească cheltuielile de judecată.
Trebuie să dovedești că a neglijat copilul.

Zici că are 11 ani, va fi ascultată în camera de consiliu și întrebată cu cine vrea să stea, de ce etc.
In ultimul venea mai tarziu de la servici (normal ajungea la 14 , ea venea pe la 18) , copilul se plangea mereu ca mama lui nu il mai ajuta la teme , nu ii mai lasa mancare pentru cand vine de la scoala si uneori am fost nevoit sa plec eu de la servici ca sa ii aduc mancare copilului fiindca ma suna si zicea ca iar nu are mancare si ca ii este foame.Acest lucru nu e neglijenta?Pana si copilul stie ce se intampla.

Edited by zNick, 10 February 2019 - 11:54.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
n-ar strica sa poti prezenta si dovezi in acest sens.

#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Cum zic americanii, save it for the judge, și instanța va decide în baza tuturor informațiilor. Așa doar pe vorbe nu se poate pronunța nimeni cu privire la "reușitele" custodiei din păcate, nici măcar din cazuri anterioare, că nimic nu se aseamănă cu nimic în materie de familie și minori.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Copilul ce vrea? Ca doar asta conteaza. de regula, custodia copiilor se acorda mamei. Daca fata vrea sa stea la tine, ti se va acorda acest drept, altfel, nu.
Tot ce spui trebuie probat. Nimic nu se considera proba daca nu are fundament. Cauta martori, creaza-ti un caz solid.
Cel mai important: interesul copilului primeaza. Nu ma refer doar la lege, ci la tine ca parinte: te crezi in stare sa o cresti? Ii va fi bine cu tine? Este mama un parinte nepotrivit sau esti subiectiv?
Si inca ceva. Scriu acum ce nu as fi scris vreodata: daca relatia voastra merita, lupta pentru ea. Am o cunostinta de pana in 40 ani, salariu bun, masina, casa etc. Sotul a inselat-o. Ea nu l-a iertat, desi el a rugat-o sa-l primeasca inapoi. Acum el este casatorit (de ani), cu cea cu care si-a inselat sotia. Fosta, cunostinta mea, este singura. regreta ca nu l-a primit inapoi. Este jignitor pentru ambii sa inseli, dar doare sa iei decizii de viata, pe baza orgoliului. Nu scriu din experienta, deci sunt un norocos. Ma rog, incep sa imbatranesc, poate asta o fi.
NB: o greseala este o greseala, la a doua, meriti sa-ti spargi capul.

Edited by YOUR_GOD, 10 February 2019 - 13:26.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 11:54, said:

In ultimul venea mai tarziu de la servici (normal ajungea la 14 , ea venea pe la 18) , copilul se plangea mereu ca mama lui nu il mai ajuta la teme , nu ii mai lasa mancare pentru cand vine de la scoala si uneori am fost nevoit sa plec eu de la servici ca sa ii aduc mancare copilului fiindca ma suna si zicea ca iar nu are mancare si ca ii este foame.Acest lucru nu e neglijenta?Pana si copilul stie ce se intampla.
eu zic in felul urmator, decat sa strici imaginea ei de parinte mai bine lucreaza la imaginea ta.
totusi daca ce spui e adevarat copilul atunci copilul nu are tragere de inima sa ramana cu mama sa.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMarianG, on 10 februarie 2019 - 13:41, said:

totusi daca ce spui e adevarat copilul atunci copilul nu are tragere de inima sa ramana cu mama sa.

Cam aceasta este si intrebarea si raspunsul. Fara orgolii. Divortezi ca nu mai merge, asta e. Totusi, nu o ataca pe ea, prin copil. Si asa revin la ce am citat.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ea dorește custodia ?

#12
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Băiatul din câte da de înțeles vrea sa stea cu mine,ea(sotia) nu știe ca vreau sa divorțez, însă va afla curand.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Deci este vorba despre un baiat. Avem impresia ca era fata. Oricum, asta nu conteaza. Daca vrea sa ramana cu tine si sa stea fara mama, aspect foarte important, atunci legea iti va acorda custodia.
Cand sotia va afla (ar trebui sa o informezi si pe ea, zic eu), ca vrei sa divortezi, daca va dori sa ramana cu copilul, va contraataca. Baiatul trebuie sa vrea tare de tot sa ramana cu tatal pentru a se opune, plecand de la ideea ca mama il vrea. Ar fi anormal sa nu-l vrea. Multe variabile.

#14
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
O sa ii spun , eu am aflat ca ma inseala intamplator , cand am observat ca are niste notificari pe telefon m-am uitat si am vazut mesajele pe care si le dadea culmea cu un angajat de-al meu.
Am probe , am vazut mesaje in care ii scria ca nu vine acasa si ca il asteapta la el.Toate mesajele le-am salvat.
Am citit ca , custodia se poate da si parintelui care are situatia materiala buna , ea lucreaza la mine la firma , daca e , pot ajunge sa o dau si afara , ea nu are prea multe lucruri pe numele ei, singurul lucru pe care l-am dobandit de cand sunt cu ea este masina ei , pe care i-o dau cu drag.In rest casa , firma , masina mea le aveam inainte sa ma casatoresc cu ea.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 14:42, said:

O sa ii spun , eu am aflat ca ma inseala intamplator , cand am observat ca are niste notificari pe telefon m-am uitat si am vazut mesajele pe care si le dadea culmea cu un angajat de-al meu.
Am probe , am vazut mesaje in care ii scria ca nu vine acasa si ca il asteapta la el.Toate mesajele le-am salvat.
partea asta te ajuta la divort
hai sa vorbim de custodie

Quote

Am citit ca , custodia se poate da si parintelui care are situatia materiala buna , ea lucreaza la mine la firma , daca e , pot ajunge sa o dau si afara ,
zici tu ca poti, dar nu e asa

Quote

ea nu are prea multe lucruri pe numele ei, singurul lucru pe care l-am dobandit de cand sunt cu ea este masina ei , pe care i-o dau cu drag.
In rest casa , firma , masina mea le aveam inainte sa ma casatoresc cu ea.
acum vorbesti de partaj, in urma sa vede cine si ce are, cine cu ce ramane.

Al meu tot asa a facut, paratorul n-are, paratorul nu poate, paratorul e cum e si nu l-a ajutat.

Mama a ramas cu 2 copii si am stat in gazda.

Important e ce spune copilul in fata judecatorului.

Edited by MarianG, 10 February 2019 - 15:06.


#16
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View PostMarianG, on 10 februarie 2019 - 14:49, said:

partea asta te ajuta la divort
hai sa vorbim de custodie
zici tu ca poti, dar nu e asa
Cum adica zic ca pot dar nu e asa?E firma mea , pot sa o dau afara , ea nu are niciun drept asupra ei.

#17
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostzNick, on 10 februarie 2019 - 14:00, said:

ea(sotia) nu știe ca vreau sa divorțez, însă va afla curand.
fa-i o surpriza de 8 martie

#18
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
La cit esti de hotarit in curind o sa va judece judecatorii dar peste nu mult timp va v-a judeca copilul. Iar sentinta data de el o sa fie mult mai dureroasa pentru voi parintii!Prima intrebare a lui o sa fie daca tu ai vreo vina ca s-a ajuns la siuatia asta. Mai gindestete.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate