Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

IT-isti, care este viitorul lor?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postutopium, on 12 martie 2019 - 19:30, said:

IT-ul a luat avant in Romania doar de vreo 10 ani (ca numar de angajati/cifra de afaceri) ... cam rapid vreti premii echivalente cu Nobel Posted Image Aveti rabdare inca 30 de ani si atunci poate avem o sansa. Acum firmele isi fac capital din outsourcing si incep timid sa aiba propriile proiecte ...

Am folosit barbarismul cu Nobel tocmai pentru nuantare.

#74
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu ce ai vrut sa nuantezi, dar IT-ul e in mod cert unul din domeniile unde romanii stau cel mai bine la nivel global (comparativ cu celelalte domenii).

#75
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Defapt in IT stau oarecum normal. In diverse alte domenii nivelul e prea jos facand IT-ul sa para ceva wow.

#76
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 11 martie 2019 - 07:11, said:

Singuri ei. Ne vor fura meseria si prelua controlul. Filmele de azi se vor adeveri, sa vezi atunci lupta dintre om si robot pentru suprematie. Posted Image
Nu in urmtaorii 20-30 de ani...

Oameni buni, de 10-20 se tot discuta de limbaje de generatia a IV-a, de software in care bagi cerintele/arhitectura (UML style) si ti se genereaza cod. Totusi, nu exista un asemenea soft (nu ma luati cu unele intrumente CASE/ data modeling care fac forward engineering). Dimpotriva, lucrurile s-au complicat, au aparut multe tehnologii care sunt overlapping, e din ce in ce mai greu sa gasesti devi care stiu ce ai tu nevoie. Uitati-va numai ce e in front end, dar si backend (combinatia si aiureala cu SQL vs NoSQL - daca vreti, va spun eu de ce e aiureala...)

View Postutopium, on 13 martie 2019 - 22:13, said:

Nu stiu ce ai vrut sa nuantezi, dar IT-ul e in mod cert unul din domeniile unde romanii stau cel mai bine la nivel global (comparativ cu celelalte domenii).
Pai da, din cauza ca nu am depins de infrastructura, politic'eni si am avut cum sa exportam direct in afara... Si se poate face 'din nimic'. A fost mai greu pana cand am prins conexiune buna la net.

La obiect: eu functionez pe /intre trei meridiane, cu un fel de boutique specializat pe o nisa. Pot lucra din Ro, unde nu trebuie sa platesc chirie, nu transport. Mai ies si eu, la aer.

Edited by aaaa4567, 13 April 2019 - 23:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate