Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Dilema clasica - ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Va rog sa aveti rabdare cu mine, nu sunt cunoscator in materie, vreau doar sa fac cea mai buna alegere, cu ajutorul vostru. Pentru care va multumesc anticipat.

Am trecut de vreo 2 zile la un abonament Orange, cel de 1 Gbps, venind de la RDS, abonamentul de 100 mbs. Bine, inca nu am inchis abonamentul de RDS, stiind ca am 14 zile in care pot refuza abonamentul la Orange, daca nu sunt multumit.

Surpriza a venit cand am constatat ca si pe wireless-ul de la Orange am aceeasi viteza ca la RDS, adica undeva la 70 mbs .. Din ce am citit pe urma si din explicatiile unor colegi de aici de pe forum, am inteles ca ar trebui sa instalez un alt router pe langa cel de la Orange, pentru a avea viteza mai mare pe wireless.. lucru care nu ma prea incanta, sa stau cu doua routere pe masa.. si nici sa dau cateva sute de lei pe un router..

Asadar, ramane intrebarea: ce provider sa aleg dintre cei existenti pe piata, UPC, Telekom, Orange, RDS, pt a avea o viteza mai mare pe wireless cu aparatura oferita de ei, si o calitate buna a serviciilor per total?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu iti ofera nimeni echipament cu viteza buna pe wireless, doar Telekom ce au un ONT Sagemcom pentru fibra, UPC au iarasi un modem, dar e coaxial. Nu prea ai ce sa alegi. Cei mai multi clienti opteaza pentru un router propriu, chiar din gama scumpa si foarte scumpa, pentru cei care vor performanta maxima.

E vreo 200-300 lei un router cat de cat mai decent... banuiesc ca n-ai cine stie ce cerinte de la el, in afara de viteza mai buna pe wireless.

Si eu am routerul meu propriu, prefer asa, ca-i cel mai bine.

#3
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Pai tocmai, nu am cine stie ce pretentii, dar macar peste 100mbs sa mearga..

Sa inteleg ca, daca aleg sa cumpar un router, la oricare dintre provideri voi fi nevoit sa stau si cu routerul lor si cu al meu? Sau il pot folosi doar pe al meu la vreunul?
Macar economie de spatiu sa fac, daca nu de bani :))

Si inca ceva.. daca imi cumpar un router.. atunci ce provider sa aleg? Strict pe cel mai ieftin raportat la viteza/pret ?

Aveti vreo recomandare sau vreun avertisemnt vizavi de vreunul dintre provideri?


#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Din ce stiu eu, Orange nu accepta sa treaca echipamentul lor in mod bridge. Deci ar ramane doar varianta adaugarii unui AP decent (sau un router in mod de functionare AP).

Nu se poate renunta complet la echipamentul lor  daca e vorba de de fibra optica in casa (nici la Telekom, nici la RDS) deci vor fi 2 cutii pe acolo.

In ce priveste viteza de 70Mbps, depinde si de dispozitivul respectiv - ma refer la telefon sau laptop.

Edited by radu000, 10 February 2019 - 01:18.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am mers pe fibră, au adus ei router, de RDS zic, am renunțat la al meu, am înțeles ca este gigabit, al ,,lor ".
Toate bune si frumoase, nu am probleme.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
pai pe Home Net 500 la orange pe fibra nu merge la Viteză maximă de download/upload: 480 Mbps/240 Mbps?

doar pe wireless e problema ?

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 08.02.2011
Testele de viteza se fac exclusiv pe cablu LAN, ca pe wireless viteza depinde si de laptopul/telefonul utilizat, daca ala nu duce mai mult nu ai ce sa-i faci.

#8
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Da, doar pe wireless e problema. Am testat pe mai multe dispozitive wireless-ul asta de la Orange si are cam aceeasi viteza, aprox. 70mbs.

#9
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Stai pe Digi si ia-ti un router decent.

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Esti sigur ca ai nevoie de mai mult de 70 Mbps? Daca nu doar bani aruncati. Daca da ai nevoie oricum si de echipamente performante, nu merge doar cu routerele operatorilor si laptopurile trebuie sa fie si alea performante.

#11
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.03.2018
Eu am intre 200mbs - 550mbs la Telekom cu routerul lor segacom pe Samsung S9 iar +900mbs pe lan(PC)

Edited by JoyM, 10 February 2019 - 16:35.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as lua fix pachetul cel mai ieftin. In 2.4ghz rar poti să depășești 100Mbps, poate doar daca stai la casă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate