Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Socializare dupa 30 de ani?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postscania_delfin, on 10 februarie 2019 - 14:43, said:

Initiatorul nu vrea sa iasa din casa. Daca la 30ani te plangi ca nu ai o prietena,nu ai pe nimeni sa socializezi,si totusi crezi ca este normal,inseamna ca esti pierdut.

Am spus, eu nu merg pe astfel de clisee ca, daca m-as lua dupa ele am fi o natiune de pierduti - milioane de tineri si mai putini tineri stau si o freaca in casa sambata seara....
Multi nu au bani, multi nu au cu cine (fetele de pilda nu prea merg singure in club sau pub), si destul de multi n-au chef sa discute cam aceleasi lucruri pe care le discuta si la job, la o tigara.

Trebuie gasita calea de mijloc, identificati niste oameni care nu sunt nici corporatisti spalati pe creier si interesati numai sa dea din coate, nici niste tzarani de la care nu poti scoate o vorba de calitate.

View PostUn-ZeU, on 10 februarie 2019 - 14:52, said:

Anormalul a devenit normal in ziua de azi.


Da dar aia sunt americani,cred ca te-ai uitat la multe filme americane ,unde sunt
multe secvente cu baruri dar baruri dalea  cu tejghea inalta si vine vine clientul
si cere un shoot dublu si se baga in seama cu cate o duduie care e si ea singura la bar.
Nu prea ai sa vezi asa ceva in Romania ,nu asemana bodega romaneasca cu
barul american, acolo ai sa mai gasesti cucoane la bar iar daca le abordezi reactioneaza ok.

Pai am spus - la americani se poarta treaba asta cu iesitul in pub sau la restaurant, in functie de varsta si venituri... Asta mi-a placut mult la New York, pe langa faptul ca multi imigranti cu job erau destul de relaxati, se asezau, nene, la masa si comandau, de cate ori aveau ocazia... Nu se kkau pe ei pentru 10-20 de dolari, consumatia..cum din pacate facem noi... pentru ca suntem o tara de flamanzi, de ce sa nu recunoastem.  Plus multa lume socializand dezinteresat in diverse contexte: la spalatorie, la coafor, in magazin... pana si aia care vindeau food pe strada aveau chef de vorba...

Edited by rosix, 10 February 2019 - 15:28.


#56
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ba legat de iesitul in oras este cu puncte/puncte/puncte, la noi in oras preturile sunt mai K.O., ca au si ei personal, chirie, platesc curent, taxe, gen daia preturile sunt imense, mai dai pe taxi ca vrei tu sa bei oleaca, mai etc... mai etc... mai etc...
Si pentru ce? Pleci pe la 19:00 si ceva si va intalniti pe la vreo 20:00 asa, sa zicem ca stati 2 ore in oras, 2 ore fiind deja cam mult, gen daca faci treaba asta de cateva ori pe saptamana este k.o. la buget ca in 2 ore mananci ceva si bei calumea.

Aveam discutia asta cu prieteni si ne intrebau astia mai mici, generatia mai tanara, ne intreba cum o scoteam noi la capat cu bugetul, ba la toate astea este raspunsul ca faceam cheta, faceam cheta 1-2 sticle de Bugeti, Timisoreana, ceva seminte dalea bulgaresti, marfa calumea de mergea si pe stadion.
Si cam atat.

Daca m-ar intreba oricine ce faceam eu sau prieteni mei sau alte persoane de varsta mea prin 90? Ba probabil eram pe afara, pe la bloc, prin parc, a fost destul de cald astazi.
In 2019 am trecut pe la parc si sa zic ca mai multa activitate era la piata ca la parc.

Cam asta era socializarea inainte.

#57
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Eu am cautat un bar de genu ca la americani cu tejghea aia inalta sa strig"Barman inca un shoot te rog"
dar n-am gasit poate sa fie prin centrul vechi nu stiu oricum e departe.
Plus ca la "hamericani' e altceva acolo mai vb cu necunoscuti cu unul ,altul
pe cand la noi daca ""cauti vorba" se uita ciudat zice ce pm o mai  vrea si
nebunu asta,diferenta mare de civilizatie.

tara de flamanzi:)))))

#58
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Noi nu avem cultura iesitului in oras, gen maxim iesim cu gasca si atat, gen se aproprie careva din exterior avem grija ca poate vrea scandal.

#59
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
de multe ori chiar se intampla sa fie pe praduiala  ori pe facut nasoale

#60
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostArgent, on 10 februarie 2019 - 16:15, said:

Noi nu avem cultura iesitului in oras, gen maxim iesim cu gasca si atat, gen se aproprie careva din exterior avem grija ca poate vrea scandal.
Daca esti asa sperios,mai bine stai in casa.

#61
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 10 februarie 2019 - 15:39, said:

Daca m-ar intreba oricine ce faceam eu sau prieteni mei sau alte persoane de varsta mea prin 90? Ba probabil eram pe afara, pe la bloc, prin parc, a fost destul de cald astazi.
In 2019 am trecut pe la parc si sa zic ca mai multa activitate era la piata ca la parc.
Cam asta era socializarea inainte.

In anii 90 nu aveam internet la discretie, televizor cu enspe mii de posturi, hipermarketuri din care sa ne luam un bax de bere pentru acasa, etc..
Si atunci mergeam mai de voie mai de nevoie la o bere intr-un bar.. chiar intr-o bodega.. ca asa erau barurile de inceput.  Iar atunci, cand lumea nu bubuia de informatie despre toate.. gaseai ce sa discuti.. unui isi vopsise masina, altuia ii fatase pisica... altul prinsese niste hotzi in ciresul de la poarta.. chestii din astea..  Culmea era ca toata lumea iesea.. nu se izola nimeni.. ca nu avea efectiv ce face daca se izola.. Acum ai ce face daca te izolezi.. o arzi pe Facebook sau pe SP.

#62
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Nu are nici o legatura varsta, e mai mult vorba de carcater dupa parerea mea.

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 15:33, said:


Trebuie gasita calea de mijloc, identificati niste oameni care nu sunt nici corporatisti spalati pe creier si interesati numai sa dea din coate, nici niste tzarani de la care nu poti scoate o vorba de calitate.


Da, dar trebuie gasita si starea aia de maturitate mentala si de relax in care accepti lumea. Nu o acceptare din aia dimplomatica/ipocrita ci modul de a vedea partea buna a persoanelor.

#63
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postciine, on 09 februarie 2019 - 19:41, said:

Prietene la 30 ani ocupatia principala e sa realizezi ceva in viata si asta rapid pina la 45. Daca nu faci pina la 45  ai pierdut trenul

Și trenul ăla unde duce?

#64
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postcaiuscorneliu, on 11 februarie 2019 - 02:03, said:



Și trenul ăla unde duce?
In Elvetia.
Initiator ai rezolvat problema?

#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostArgent, on 09 februarie 2019 - 19:19, said:

Ba nene inainte era internetul, era forumul, erau colegi de liceu, erau alte astea, acum ma uit ca este Sambata seara si trecand peste partea ca sunt bolnav, ba, nu prea mai ai ce face, majoritatea stau in casa.

Asa ca ce socializare poti face peste 30 de ani? Sunt cluburi ceva de paintball, aventuri in natura etc...?
socializezi cu familia, vecinii.. ca oamenii normali.

View Postkarax, on 09 februarie 2019 - 21:25, said:

si eu sunt  singuratic si problemele sunt urmatoarele:
1 este greu in ziua de astazi sa iti faci prieteni. De ce? Daca inainte spre exemplu era sala de jocuri  pe calculator unde ma  intalneam cu toti pustii de  varsta mea  si  cu pasiuni similare si era relativ usor sa comentezi un joc pe  care il juca cineva cu altii, astazi de cand  exista internet at home , si doar sali de pacanele si pariuri nu prea ai cum sa  socializezi ca la astea  intra numai  smecheri cu ceafa lata
2 pentru alte distractii gen fotbal si etc trebuie sa cunosti intai pe cineva  sau sa le ceri putinilor pe care ii  cunosti numarul  de  telefon  ori sa  ii  apelezi pe facebook ceva....altfel in ziua de  astazi nu mai e ca  pe  vremuri  la scoala cand te duceai la colegul "doamna x il lasati pe cristi afara la fotbal?"......astazi ii apelezi intai, ii intrebi daca  au timp, toti au serviciu,  nu sunt mereu acolo sa te  plangi tu pe  umarul lor de toate necazurile posibile..... toti au familie  , prioritatile si timpul lor a  devenit limitat , ori multi chiar  s-au mutat din localitate
3  iarna e cel  mai greu pentru ca lumea nu iese din case nici macar pana la fotbal in curtea scolii , iese la sala de fotbal dar  aia  costa si nu iti permiti....deci depinde si cati bani ai in buzunar....
mi-am amintit ca odata la liceu, un coleg a inchiriat osala de jocuri si am jucat vreo 20 de colegi prieten din scoala pana dimineata Carmaghedon. A fost o seara de neuitat. Au trecu vreo 20 de ani.

View PostUn-ZeU, on 27 februarie 2019 - 00:00, said:


In Elvetia.

credeam ca pe lumea cealalta

#66
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Cat sa socializezi cu familia si vecinii? si daca ai te saturi de ei la un moment dat,deja sti ce fac cum gandesc,daia e bine sa mai schimbi "macazul".

#67
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017
La 30 de ani ar trebui sa socializezi cu copilul tau. La 45 de ani sunt mari sanse  sa-ti smulgi parul din cap (daca-l mai ai)

#68
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Daca nu ai copilul tau, poti sa socializezi cu copiii altora, care au pe la 20+ ani....

#69
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Acum de curiozitate am accesat link-urile postate in primele pagini cu privire la "speed dating" si am nimerit peste un site unde plateai 60 lei ca sa participi la asa ceva, intr-un bar (sau cum se numeste) din centrul vechi.
Eu m-as duce din amuzament, nu sa particip direct, sa vad cum arata o astfel de adunare sociala tip "spin & go" ca la poker :lol:, ca doar nu inchid aia barul pentru 14 oameni. Nu de alta dar am cam vazut oamenii care apar in albumele de poze (pe fb) si sunt curios daca acelasi tip de oameni participa la asa ceva, desi imi este greu a crede, dupa cum se prezinta ca imagine.
A participat cineva la asa ceva sau este un mare fas, unde vin oamenii din curiozitate si/sau din cauze profesionale (gazetari de site-uri gen vice?!) ?
Din ce vad pe site, locurile in mare parte se ocupa si nu se organizeaza odata la 2 luni sau ceva, ba chiar odata la cateva zile, maxim o saptamana.

#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postprojectfp, on 09 februarie 2019 - 21:26, said:

Nu cred ca e numai varsta de vina.
E societatea actuala, au trecut vremurile adunarii la colt de strada sau la prostul grupului ce avea familie dezorganizata sa pierzi timpul aiurea facandglume de santier. A evoluat lumea, ai mult mai mult entertainment fara sa iesi din casa, nu mai ai de ce sa fii idiotul de la coltul strazii care se aduna cu alti idioti ca altceva nu are ce face.
Acum poti avea propriul univers la tine acasa, bani sa ai, ca poti sa nu parasesti proprietatea personala 3 ani si sa nu te plictisesti deloc.
E o iluzie aia,atâta tot.Banii aia ii poți băga în călătorii și alte lucruri.De alea îți vei aminti cu drag la bătrânețe,nu de ce TV și mai știu eu ce ți-ai luat.Incearca sa stai maxim o săptămână închis în casă și spune-mi că nu te plictisești,nu contează dacă ai o garsoniera modesta,un apartament al tău mai mare sau nu știu ce vila de câteva milioane de euro pe o proprietate de nu știu câte mii de m2,Cu toate facilitățile și mofturile.

Edited by Vlad_22, 16 March 2019 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate