Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Întrebare: cum se deosebesc, social vorbind, secuii de unguri?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Nu am călătorit niciodată în zona județelor Harghita, Covasna, Mureș. Am studiat puțin problema din cărți și am aflat că de fapt că de fapt secuii sînt alt popor, altă populație, altă etnie decât ungurii, iar acest lucru este confirmat de majoritatea istoriografilor. Nu știu de ce aveam impresia că secuii sînt legați de Biserica Catolică, iar ungurii de adunarea reformată / calvinistă; este posibil să fie o greșeală de percepție socială și m-aș bucura să fiu corectat. Ce am auzit însă este că de fapt în „secuime” ar exista destul de mulți credincioși calviniști, ceea ce, am presupus, ar diminua teoretic numărul secuilor din așa-zisul „ținut secuiesc”. Pe de altă parte, se știe că acum câțiva ani se vorbea despre un manual de-acolo din regiune care ar fi folosit la predarea „istoriei secuilor”, și-atunci stau și mă întreb care este situația reală de-acolo din zonă, mă refer la proporțiile reale etnice între secui și unguri, sau cum sînt împărțiți efectiv, și dacă există aspecte sociale care să îi distingă totuși pe secui de unguri, pentru că totuși între secui și Ungaria nu există doar o diferență etnică, ci și una geografică.

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
in Romania sunt unii si aceiasi , toti unguri mai nou se dau secui

#3
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Păi ori sînt unii și aceiași, ori unii se dau a fi drept altcineva?
Poate nu ar fi rău să fii mai explicit, mai exact, pentru că nu se înțelege ce vrei să spui.

Edited by Iochanan, 09 February 2019 - 19:11.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
diferentele sunt doar in carti. acolo lucrurile merg mai mult sau mai putin ca in orice alt oras al tarii, numai ca unii oameni de pe strada vorbesc ungureste intre ei. data viitoare cand esti la super market inchipuie-ti ca clientul din fata ta vorbeste ungureste cu casierul - si gata, esti in covasna.

#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Eu am patit sa intreb un politist dintr-un sat cum sa ajung la un drum mai mare si mi-a spus "nem tudom".

#6
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Ungurii din Transilvania (Cluj, Sălaj plus Crișana și Banat) par mai deschiși la minte, sunt mai occidentali ca stil de viață, iar secuii, trăind toată viața între munții Ciucului, Harghitei și Vrancei, par un pic mai aprigi și mai extremiști când vine vorba de statutul lor .

#7
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Cel mai important e ca au luptat cot la cot cu romanii. Asta se uita.
Au fost fiintati ca marca de granita. Vorbesc maghiara. De ce si din ce natie provin .... e legenda .
Cu un pic de noroc (pentru ei) si Moldova/ Tara Romaneasca ar fi fost la fel.

Edited by tflorin40, 09 February 2019 - 19:36.


#8
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Sunt un fel de "vasluieni" ai maghiarimii, mai ai dracului.

Edited by Kaffir2018, 09 February 2019 - 19:35.


#9
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
Nu se deosebesc. Au doua picioare, doua maini, cap, ma rog, cine il are. Cine nu il are, se face nationalist.

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Am ramas in pana auto prin 2010 in pasul Ghimes, dar in Transilvania. Peisaje de poveste, a venit un secui amabil, daca ne poate ajuta cu ceva, intrand in vb. s-au adunat oameni, pe langa. Accentul lor era evident. Oameni necajiti munceau cu minimul pe economie, agenti de paza....
Problemele comune ce le avem si majoritarii: viatza scumpa, banii putini, lipsa de oportunitati (vb de 2010)....
Nimik deosebit de restul Romaniei, ne-am despartit frumos, injurand in cor politicienii :).

#11
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postc4n1b4lul, on 09 februarie 2019 - 19:33, said:

Ungurii din Transilvania (Cluj, Sălaj plus Crișana și Banat) par mai deschiși la minte, sunt mai occidentali ca stil de viață, iar secuii, trăind toată viața între munții Ciucului, Harghitei și Vrancei, par un pic mai aprigi și mai extremiști când vine vorba de statutul lor .
Totuși, avînd în vedere că sînt destul de mulți reformați / calviniști în zona „secuimii”, am presupus, însă poate fi o presupunere greșită, că de fapt acei calviniști ar fi de fapt etnici unguri, nu neapărat secui, pentru că aveam o percepție că secuii ar fi doar romano-catolici. De-asta mă întreb dacă nu cumva inclusiv în zona „secuimii” populația ar putea fi împărțită etnic între secui și unguri, cu o prevalență a secuilor, însă să nu fie așa de uniformă precum se crează percepția, întreținută inclusiv de parșiva mass-medie ce întreține permanent, probabil fiind sub obediență ocultă dar și dominată de prostie și incultură, mitul așa-zisei „minorități maghiare”, care ar fi așa un corp unitar.

#12
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015
si uite ca ai mai facut un topic cu obsesiile matale fara sa te obosesti sa cauti

majoritatea secuilor sunt catolici, restul sunt protestatnti [calvinisti]

majoritatea ungurilor din Romania sunt protestanti [calvinisti], restul sunt catolici

secuii sunt unguri, ungurii nu sunt secui

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Romano-catolici_Romania_%282002%29.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Protestanti_Romania_%282002%29.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mount_Yerrmom, 09 February 2019 - 19:55.


#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Diferenta intre secui si unguri este accentul la vorbire. In rest totul este la fel.

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Posttflorin40, on 09 februarie 2019 - 19:34, said:

Cel mai important e ca au luptat cot la cot cu romanii. Asta se uita.
Au fost fiintati ca marca de granita. Vorbesc maghiara. De ce si din ce natie provin .... e legenda .
Cu un pic de noroc (pentru ei) si Moldova/ Tara Romaneasca ar fi fost la fel.
Nu numai in timpul habsburgilor cand statutul lor era perfect egal cu al romanilor, in unitatile graniceresti, dar au fost omniprezenti in campaniile lui Mihai.

#15
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostIochanan, on 09 februarie 2019 - 19:00, said:

m-aș bucura să fiu corectat.

Vise maica... tu esti pilot automat


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postadicontakt, on 09 februarie 2019 - 19:08, said:

in Romania sunt unii si aceiasi , toti unguri mai nou se dau secui

Și toți “unguri” vorbește limba Romena la tine

@OP hahahahah n-ai fost niciodată in zona dar pe aici ai zeci de subiecte in care manci laturi de “cât de rai is secuii” :lol:

#17
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostKaffir2018, on 09 februarie 2019 - 19:34, said:

Sunt un fel de "vasluieni" ai maghiarimii, mai ai dracului.

Ca tot a deschis cineva un topic despre moldoveni care a fost inchis rapid.
Da. Si secuii sint marginalizati.

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Sa ii spui unui ungur ca este secui este cea mai mare jignire posibila pe care i-o poti face.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate