Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Head unit auto 2DIN pentru Suzuki Grand Vitara 98-02

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Ma bate gandul sa inlocuiesc zona "multimedia" care cuprinde radiocasetofonul Philips si ceasul cu o unitate 2DIN.

Avand in vedere ca s-a defectat ceasul orar de bord am zis ca nu ar fi rau daca as schimba tot cu o unitate de genul:
https://www.ebay.com...D-/253006409947

Actualul RC are doua mufe de conectare in afata de cea de antena, minunea asta vad ca are doar o mufa. Bine, e posibil sa apelez la un electrician pentru conectare, ideea e daca e ok unul din asta la vreo 400 de lei sau sa ma orientez la ceva mai actual desi nu ma intereseaza functii din gama BT, mp3 etc.

Acum bordul este demontat dar la o adica pot sa il incropesc pentru poze...

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
La drum lung o sa-ti lipseasca facilitatea unui port USB sau card reader.
Modulatoarele nu prea sunt o solutie, avand in vedere calitatea sunetului.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
E o masina secundara, nu ascult acum decat radio, poate as asculta si CD dar nu vreau neaparat mai multe facilitati.

Mi-ar fi convenit ala din link pentru ca este dedicat, cine stie astea din zilele noastre ce adaptari mai necesita sau care mai e calitatea lor.

Sunt deschis la recomandari dar la pret de maxim cat as da pe prima optiune.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 danghetau, on 09 februarie 2019 - 17:37, said:

Mi-ar fi convenit ala din link pentru ca este dedicat, cine stie astea din zilele noastre ce adaptari mai necesita sau care mai e calitatea lor.


Ai comenzi pe volan ?
Daca nu ai nu te complica cu " chestia " aia mai ales ca nu e masina principala , un radio cu usb si BT e tot ce ai nevoie parerea mea . CD nu merita ...

Edited by Baxon, 09 February 2019 - 18:19.


#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Nu are comenzi pe volan, masina are 19 ani si ceva.

Nu stiu daca se potrivesc astea actuale, sa nu fie nevoie de rame speciale. Oricum am de studiat...

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Asa arata piesa (fata-spate) in care este bagat actualul RC si in care as vrea sa pun ceva 2DIN.
Dimensiunile spatiului sunt de 103 mm inaltime si 183 mm latime (plus minus 1 mm).

Head unitul 2DIN va trebui sa intre prin acest spatiu si sa aiba o margine care sa acopere partea din fata cu macar 1-2 mm.
Hai sa vedem recomandari, vad ca sunt si cu player DVD, cu o camera marsarier, cu BT, cu sloturi USB...

Attached Files



#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Prima recomandare este sa cauti o rama adaptoare :)

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Rama adaptoare sa fie acea "sanie" de metal in care se fixeaza head unitul?
De aceea nu am pentru 2DIN dar actualul RC de 1DIN are. Sau poate ar trebui si acea carcasa de plastic si acea sanie?
Ce am pus in poze este masca.

Si mai e o problema in ce priveste conectivitatea. E posibil ca din cauza vechimii masinii sa nu se poata conecta? Acum am doua mufe plus una de antena, vad ca astea au doar o mufa, poate totusi nu merge.
Ma gandeam ca este cineva care a experimentat pe Suzuki GV.

Attached File  IMG_20190210_144006.jpg   370.42K   8 downloads

Edited by danghetau, 10 February 2019 - 14:44.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Conectarea nu e problema, exista adaptoare.
Rama insa e dedicata, un sistem intreg pentru montaj, ca in poza

[ https://www.upcar.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p/r/product8325.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exista si rame universale, se aleg dupa ce pozitionezi unitatea in locas. Ea acopera rostul dintre rama displayului si golul din bord.

Sau poti opta pentru 1din cu ecran retractibil si atunci scapi de mai multe probleme si pastrezi si ceasul original Posted Image


[ https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1dgUlXE3IL1JjSZFMq6yjrFXam/1-Din-Android-6-0-Car-DVD-Radio-Player-7-1024-600-Universal-For-Nissan-vw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 10 February 2019 - 16:43.


#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Ca veni vorba de ceasul original... exact de aici a inceput problema, este defect. Ca sa iau unul nou ma costa minim 100 si maxim 150 de lei.
Daca mai scot ceva si pe actualul Philips, ma gandeam ca mai pun foarte putin si iau ceva nou, de actualitate. Asta nu inseamna ca nu pot sa iau direct un player si sa arunc tot ce e "vechi". Nu am nevoie de DVD player, navigatie, nu voi sta sa ascult muzica de pe stick insa mi-ar surade sa pot vorbi prin BT si sa aud in difuzoarele masinii.
Nici camera de marsarier nu ma intereseaza. Pot sa il consider un exercitiu, daca e sa iasa de bine, daca nu sa nu spun ca nu am incercat.

Nu stiu cat de bune sunt chestiile care sunt pana in 300 de lei pe OLX (ca idee) dar parca imi fac cu ochiul. Sincer am mai gasit niste playere OEM prin SUA si Canada, ma tem de extrataxe (pot fi ascunse). Macar aici in Ro ai o garantie pe produsul cumparat (din magazin).

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te complici inutil cu 2DINul. Si asta doar pt ca nu mai merge ceasul si ai avea teoretic loc pt 2DIN.
Lasa ceasul asa cum e si ia un player normal. In cazul tau 2DINul nu aduce absolut niciun avantaj.

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Da, mi-ar fi placut ca in loc de ce am acum sa fie aceasta piesa OEM:
https://www.ebay.co....tm/183640022187
sau
https://www.ebay.co....NVgx:rk:12:pf:0 care are si pentru caseta.
Chit ca nu ascult la putere mare, si doar pentru aspect mi-ar fi placut (nu mai pun ca are si CD).

Ambele au sina metalica (rama adaptoare), probabil mai trebuie ceva la suprafata. Sunt facute pentru masina ca a mea doar ca s-a produs pentru alta piata, scrie si Suzuki pe ele, m-am uitat la gaurile de prindere din fata si sunt similare (e si normal).
Nu stiu daca la valoarea asta si a transportului mai sunt si alte taxe (TVA si vamale) caz in care ma retrag.

#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
https://www.olx.ro/o...-1-IDbtV7N.html

Asta nu-i OEM ?
Cu un modulator FM cu BT rezolvi si cu telefonul

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
L-am vazut dar nu cred ca e.
Nu vad sa scrie Suzuki pe el, alea de care spun sunt Clarion cared ca toate. Nu am vazut alta marca.

Nu stiu in ce baza spun ei ca sunt pentru GV1.

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Pai, daca sunt din dezmembrari, doua identice si au si alte piese de GV1, ar trebui crezuti. Au si nr de telefon Posted Image

Eu i-as intreba daca au panoul complet.

Edited by argonaut, 10 February 2019 - 20:35.


#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Sun maine si ntreb, pare vechi de tot modelul...

Pe de alta parte am gasit la mine in oras acest anunt: https://www.olx.ro/o...at-IDbXvsJ.html, are mai multe modele, si mai simple. Poate ma consiliaza si el.
Sunt aceleasi modele mai ieftine in alte orase, mai intai ma edific local.

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
La o analizare mai atenta a modelului se observa ca butonul de volum este in partea dreapta, mai facil pentru masinile cum volan pe dreapta. Intr-adevar, masinile de pe care provine sunt cu volan pe dreapta... Cam aiurea sa te intinzi pana acolo, nu?

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
O chestie misto facuta de Suzuki: carcasa in care era montat RC avea o piesa detasabila rezultand o carcasa 2DIN. Cu rama am rezolvat-o, pot trece oricand intre 1DIN si 2DIN.
Am cumparat un ceas SH in ideea de a renunta la 2DIN dar din pacate ceasul pare ca este defect, va fi returnat.

Voi cumpara un player 2DIN nu foarte pretentios, pana in 300 de lei, ma orientasem intre 7018B https://www.google.r...iw=1280&bih=667 care are o rezolutie 800x480 si 7" si 7036B https://www.aliexpre...2921102003.html care are o rezolutie mai buna. Ambele pot fi comandate din Ro, am gasit vanzatori.
Mai sunt 7010B/7012B precum si alte modele care au facilitati neinteresante.

Voi ce ati recomanda dintre astea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate