Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Xiaomi Note 6 Pro 64Gb vs. Huawei P20 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Bancaru

Bancaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2007
Salut,ma intereseaza o parere despre ele dar de la cine le-a utilizat pe ambele.

Stiu cam tot despre ele, dar ma intereseaza un feedback in legatura cu utilizarea lor zilnica din partea celor care pot face o comparatie.

Multumesc!


Xiaomi Note 6 Pro 64 GB


Huawei P20 Lite 64 GB

#2
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Sper sa nu îmi sare lumea în cap, dar personal P20Lite mi se pare unul dintre cele mai "nefiabile" telefoane de pe piata. Multi se plâng de niste pete care apar pe ecran după câteva luni. Am doi prieteni care folosesc modelul asta. Unuia îi scade semnalul din senin și își revine, altuia i se consuma bateria destul de repede. Adică telefonul e folosit normal... Fb, Instagram, YouTube , mail și rareori gps. Deci vorbim de o folosire medie. Cu toate astea, ca să ajungă seara acasă cu încărcarea de dimineață, trebuie să-l pună pe economie ultra. Clar e o problema cu telefonul. Sigur, vor ajunge la garanție și problemele se vor rezolva. Dar e frustrant, enervant și chiar și timpul cu așa ceva poate sa devina o problema.
Despre Xiaomi, toată lumea îi lauda. Nu am avut , mă bate gândul să iau , dar parcă ceva ma retine. Tot vad că se scrie pe forumuri că trebuie cumva configurate și asta mă cam sperie.

Edited by LauCalin, 09 February 2019 - 15:21.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Trebuie configurate cele cu firmware de China, cele destinate Europei sunt OK.

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Sa înțeleg că ce se vinde in Romania de operatorii de telefonie și magazinele online (eMag, evomag, pcgarage etc.) sunt versiuni pentru Ro și nu e nevoie de nici un fel de configurare?

#5
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostLauCalin, on 09 februarie 2019 - 15:20, said:

Sper sa nu îmi sare lumea în cap, dar personal P20Lite mi se pare unul dintre cele mai "nefiabile" telefoane de pe piata. Multi se plâng de niste pete care apar pe ecran după câteva luni. Am doi prieteni care folosesc modelul asta. Unuia îi scade semnalul din senin și își revine, altuia i se consuma bateria destul de repede. Adică telefonul e folosit normal... Fb, Instagram, YouTube , mail și rareori gps. Deci vorbim de o folosire medie. Cu toate astea, ca să ajungă seara acasă cu încărcarea de dimineață, trebuie să-l pună pe economie ultra. Clar e o problema cu telefonul. Sigur, vor ajunge la garanție și problemele se vor rezolva. Dar e frustrant, enervant și chiar și timpul cu așa ceva poate sa devina o problema.
Despre Xiaomi, toată lumea îi lauda. Nu am avut , mă bate gândul să iau , dar parcă ceva ma retine. Tot vad că se scrie pe forumuri că trebuie cumva configurate și asta mă cam sperie.
Si eu tot P20 Lite am si nu am intampinat nici o problema pana acum, nici cu semnalul si nici cu bateria, pentru un mid-range sunt extrem de multumit de telefon, la inceput fiind sceptic in privinta lui dat fiind faptul ca am trecut de la Samsung Galaxy Note 4...bateria la o utilizare medie(facebook destul de des, instagram la fel,...etc + ma joc pe el putin) si tot raman seara cu cel putin 30% incarcat.
Am ramas placut surprins asa ca il recomand.
Despre Xiaomi nu zic nimic pentru ca nu am avut tangenta si nici nu o sa am (sper).

+1 Huawei.

#6
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View PostLauCalin, on 09 februarie 2019 - 15:24, said:

Sa înțeleg că ce se vinde in Romania de operatorii de telefonie și magazinele online (eMag, evomag, pcgarage etc.) sunt versiuni pentru Ro și nu e nevoie de nici un fel de configurare?

Exact. Poti lua cu incredere. La mine in familie sunt in total 6 telefoane xiaomi. Cu niciunul nu am avut nicio problema.

#7
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Recomand sa iei Mi A2 sau sa aștepti RN7.

#8
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 30.03.2010
Cele 20 de Huawei resigilate spun multe despre calitatea lui.

#9
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postcoricom, on 09 februarie 2019 - 17:00, said:

Cele 20 de Huawei resigilate spun multe despre calitatea lui.
Asta pentru ca P20 Lite se cumpără în prostie..

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostLauCalin, on 09 februarie 2019 - 15:24, said:

Sa înțeleg că ce se vinde in Romania de operatorii de telefonie și magazinele online (eMag, evomag, pcgarage etc.) sunt versiuni pentru Ro și nu e nevoie de nici un fel de configurare?
Majoritatea, dar sunt si unele telefoane aduse de la QM și, implicit, nedestinate Europei.

#11
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
Are sotia un xiaomi redmi note 6 luat de la pc garage. Telefonul se misca ireprosabil, pentru o utilizare medie nu ai nicio problema cu el, nu ai nevoie de schimbare de soft.

Pe de alta parte, eu am un xiaomi mi mix 2, care e acum 1200 la garage; camera mai buna, nfc, autonomie mai slaba, dar duce fara probleme o zi de functionare cu totul activat.

Daca autonomia nu e un factor decisiv, ai putea face un mic efort financiar si sa iei mi mix 2, care nu are nici breton.

Edited by iufiuf, 10 February 2019 - 00:03.


#12
Bancaru

Bancaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2007
Va multumesc pentru pareri, voi lua Xiaomi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate