Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cine vrea roaming pe cartela DIGI?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
La Vodafone pierzi oferta pe care o ai pe cartela daca iti activezi roamingul.... La Digi la abonamentul de 5 euro ai roaming cu un pret decent, la ceilalti trebuie sa activezi o oferta de peste 10 euro, sa beneficiezi de roaming si pierzi daca ai vre-o oferta buna (3 euro pt 28 zile cu 31 Gb) ca exemplu.. . Asa ca raspunsul la intrebarea ta, este ca eu nu vreau roaming pe cartela digi....

Edited by baribalu, 09 February 2019 - 12:08.


#20
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Vodafone are roaming la cartela la 4 euro...

#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
La un moment dat existau cartele cu două numere atașate, unul în MVNO-urile din Spania sau Italia, iar altul în rețeaua de acasă, și tot pe Softpedia poți căuta detalii despre roamingul lor.

Văd că planurile tarifare au rămas de pe vremea Belgravistanului: Hipsterova, Diva, Bogatinov, Deluxovici, Dinerovich și Bashtanov.

Tu ce plan tarifar ai?

View PostKarhu, on 09 februarie 2019 - 10:30, said:

De ce-ai mai vrea roaming in anul 2019?
Nu mai bine vorbesti complet gratis pe WhatsApp/ Mess/ Skype etc? Posted Image

Dacă ai un Wi-Fi prin preajmă, sau o altă cartelă de la o rețea locală.

#22
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Măi oameni buni variante există. Nu stau și mă plimb prin cameră ca să găsesc o soluție.
    Cea mai simplă pentru cei care au cartelă digi este să apeleze la o cartelă de la concurență pentru perioada deplasărilor în afara țării.
    Eu nu am zis că nu am bani sau că nu am abonament. Am și bani și abonament, dar copiii nu. Iar ei urmează să plece în afara țării și au o cartelă digi în telefoane. Pot să le iau altă cartelă de la concurență dar aș fi preferat să le pot activa o extraoptiune specială doar pentru roaming și să păstreze cartela digi în telefon.
   Eu cred că digi pierde la această mutare și sunt convins că mai sunt și alții în situații asemănătoare.
   De ce vodafone și orange pot oferi așa ceva și digi nu ar vrea?
Probabil că au încercat să câștige mulți abonați dar până acum au câștigat ce era de  câștigat și ar trebui să accepte că există situații ca cea de sus din care au și avantaje de a păstra oamenii în rețea chiar și pe cartelă în roaming.
    Nu de alta dar digi ar trebui să se gândească că acești copii s-ar putea să rămână pe cartela concurenței și să îi piardă de clienți.

Edited by mirageboss, 09 February 2019 - 12:38.


#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Uite s-ar putea să ai ceea ce dorești la Lycamobile.
Scuze pentru off.

Apeluri în Roaming din țara respectivă în țara respectivă, sau către România:
- 3 cenți către rețele fixe,
- 9 cenți către rețele mobile,
- mesaje scrise, 6 cenți/mesaj.

Edited by Koal, 09 February 2019 - 12:40.


#24
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Cum ziceam variante există. Eu nu caut variante.
  Eu vreau să le arăt celor de la digi că  există interes pentru roaming pe cartela prepay digi și că au de pierdut neavând în ofertă extraoptiuni pentru roaming.

#25
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View PostKarhu, on 09 februarie 2019 - 10:30, said:

De ce-ai mai vrea roaming in anul 2019?
Nu mai bine vorbesti complet gratis pe WhatsApp/ Mess/ Skype etc? Posted Image

Totusi si pentru alea ai nevoie de date, deci...roaming? :)

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmirageboss, on 09 februarie 2019 - 12:33, said:

Eu nu am zis că nu am bani sau că nu am abonament. Am și bani și abonament, dar copiii nu. Iar ei urmează să plece în afara țării și au o cartelă digi în telefoane. Pot să le iau altă cartelă de la concurență dar aș fi preferat să le pot activa o extraoptiune specială doar pentru roaming și să păstreze cartela digi în telefon.
  

Si de ce nu le faci abonament la Digi?

De ce tot insisti in nemultumirea legata de cartela cand solutia ar fi sa le faci abonament?

View PostKoal, on 09 februarie 2019 - 12:34, said:

Uite s-ar putea să ai ceea ce dorești la Lycamobile.
Scuze pentru off.

Apeluri în Roaming din țara respectivă în țara respectivă, sau către România:
- 3 cenți către rețele fixe,
- 9 cenți către rețele mobile,
- mesaje scrise, 6 cenți/mesaj.

Este enorm fata de abonamentul Digi, unde un minut catre tarile UE costa 0.0248 euro (fix sau mobil). 9 centi fata de 2,48 centi minutul.
Internetul: 0.0035 euro per Mb

Edited by cattavencu, 09 February 2019 - 13:34.


#27
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Si de ce nu le faci abonament la Digi?

Pentru că există capcana cu apeluri de la numere cu suprataxă.

De ce tot insisti in nemultumirea legata de cartela cand solutia ar fi sa le faci abonament?

De ce insisti tu că varianta ca digi să ofere la fel ca ceilalți extraoptiuni doar pentru roaming nu este bună?


#28
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Hmmm...a mai fost discuția asta (aveai alt user).
E mai important să nu riște o factură mare decât posibilitatea de a menține legătura cu copilul! 🤦🏻

Telefoanele pot fi blocate - poate apela doar dintr-o listă de numere! ;)

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006

View PostDieselCRDI, on 09 februarie 2019 - 15:32, said:

Telefoanele pot fi blocate - poate apela doar dintr-o listă de numere! Posted Image
Mare chestie, in roaming la Digi oricum totul costa. Pune tu un copil destept cu astfel de blocaj Posted Image)

View Postcattavencu, on 09 februarie 2019 - 13:31, said:

Si de ce nu le faci abonament la Digi?

De ce tot insisti in nemultumirea legata de cartela cand solutia ar fi sa le faci abonament?

Este enorm fata de abonamentul Digi, unde un minut catre tarile UE costa 0.0248 euro (fix sau mobil). 9 centi fata de 2,48 centi minutul.
Internetul: 0.0035 euro per Mb
Si de ce sa nu ofere si Digi serviciul asta si la cartele? E singurul operator care nu ofera.

O fi enorm fata de Digi, insa la lycamobile ai inclus ceva trafic de net si toate minutele din optiune, pe cand la Digi nu. Plus ca la lycamobile nu se taxeaza apelurile primite in roaming. Digi iar e in urma, neavand planuri tarifare cu roaming inclus. Sper de la vara sa nu li se mai dea nici o derogare, mai ales ca ieftini nu mai sunt (exceptie poate abonamentul optim 2).

Edited by LunaCrystal, 09 February 2019 - 15:51.


#30
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@Luna
Repeți același nonsens; de ce să plătești tot anul mult când poți plăti doar ce consumi? Ba chiar la prețuri foarte mici!

Permiterea apelării doar a unor anumite numere de telefon este simplă! ;)

Da, ar fi frumos să fie roaming și la prepaid dar nu e un capăt de țară la cât de ieftine sunt abonamentele la Digi și nu riști să rămâi fără credit!

#31
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Nu e avantajos sa platesti doar ce consumi decat daca consumi putin, intelege. Si aici mai ales fiind vorba de copii clar nu putem vorbi de consum mic.

Cat de simpla, ia uimeste-ma, cum pot seta din digicare sa se apeleze doar anumite numere? Sa setez si eu asa la abonamentul ce il folosesc din cand in cand desi nu e al meu ca poate pierd sim-ul vreodata. Ai vreo idee? Sa nu mearga internetul am vazut ca se poate seta, insa degeaba ca pot activa ei internetul din *100# din ce stiu

#32
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Vrei roaming la digi ???.....faci abonament.

Nu vrei???.....go voda/oranje/etc......

Are balta peste.....k a k a l a u.

#33
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Nu vreau să mă duc la voda/orange ci vreau să vadă digi că există interes și să se miște în direcția asta.
   Nu  cred că este foarte complicat și o pot face rapid doar să vadă că există doritori.
   O repet din nou pentru cei care nu au înțeles scopul subiectului: nu vreau alternative ci vreau ca cei interesați să apară astfel de extraoptiuni disponibile doar în roaming să scrie un mesaj aici pentru a arăta companiei digi că există o nișă pe care ei nu o acoperă la fel ca ceilalți.


#34
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Inițiator doar a pus o întrebare la care se poate răspunde simplu; dar de ce simplu, când se poate complicat.Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Așa e și în parlament; face unul o propunere și ... vin din nou alegerile. Posted Image Posted Image Posted Image

Mare mirare dacă în pagina următoare nu se ajunge la moldoveni, ardeleni, olteni, mitici.Posted Image

#35
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostLunaCrystal, on 09 februarie 2019 - 21:43, said:

Nu e avantajos sa platesti doar ce consumi decat daca consumi putin, intelege. Si aici mai ales fiind vorba de copii clar nu putem vorbi de consum mic.

Cat de simpla, ia uimeste-ma, cum pot seta din digicare sa se apeleze doar anumite numere? Sa setez si eu asa la abonamentul ce il folosesc din cand in cand desi nu e al meu ca poate pierd sim-ul vreodata. Ai vreo idee? Sa nu mearga internetul am vazut ca se poate seta, insa degeaba ca pot activa ei internetul din *100# din ce stiu
Nu știu de ce insiști să vorbești daca nu știi: fixed dialing este în telefon, nu în DigiCare!
E foarte avantajos cum e la abonamentul Digi; restul ți-l taie după două luni, deci? ;)

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmirageboss, on 09 februarie 2019 - 13:42, said:

Si de ce nu le faci abonament la Digi?
Pentru că există capcana cu apeluri de la numere cu suprataxă.

Probabil te referi la capcana cu beep de la numere cu suprataxă la care suni înapoi ca guguștiucu. Simplu, explici copiilor să nu sune înapoi dacă n-au număru-n agendă.

On topic

Nici eu nu vreau roaming la cartelă că am abonament.

Abonamente pardon.

5 euro bucata.

Edited by waterman, 10 February 2019 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate