Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cât de vechi este statul Israel

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#19
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 03:35, said:


Evreu este religia. Nu toti evreii sunt israeliti, nici macar descendent. Vezi Mihaela Radulescu.

Evreii sunt de mai multe feluri, cam ca in restul religiilor avraamice. De la foarte liberali la foarte indoctrinati.

Israelitii in general aduna toate felurile de evrei si alti vorbitori de ebraica, inclusiv crestini ortodocsi israeliti, evrei mesianici si altii.

Basically avem asa:
Israeliti, de n religii majoritar evrei de y feluri
Arabi, de n religii (incluzand crestini) majoritar musulmani de y feluri.

Nu toti Israelitii sunt evrei si nu toti arabii sunt musulmani. Cum nici toti romanii nu-s ortodocsi.

ok, inteleg, dar Israelul de azi ce este? ce natii a adunat si de unde, caci religia am inteles-o

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Au adunat de peste tot, in special Germania, Polonia, UK, ma rog, toata europa. Evrei la baza. Anumite feluri de evrei n-au fost primiti.

Acei oameni erau cetateni ai statelor din care proveneau (din Europa) si aveau cam... 0 legatura cu zona in care se afla Israelul azi. Adica mno, in urma cu vreo 10-15 generatii poate aveau vre-o legatura.

Cauta pe net de ex SS Exodus. Multi nici ebraica nu vorbeau.

Ma rog, evreii fiind de aproape 1500-2000 de ani plecati de acasa au ajuns sa aiba cateva feluri de ebraca. Si in ziua de azi, sunt mai multe feluri de ebraica. Vezi ladino prin spania si altele. depinde.

So, i s-a pus unuia pata sa ii adune pe toti bazandu-se pe religie... mare greseala.

Si ca fapt divers, si acum 2000 de ani israelul era putin mai la nord si nu includea Ierusalimul. Si era cam jumatate din ce e astazi. Bine, ceilalti erau tot un fel de israeliti, asemanari apropiate sa le spui portughezilor ca-s un fel de spanioli. Sau invers.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Levant_830.svg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lex404, 09 February 2019 - 03:52.


#21
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 03:51, said:

Au adunat de peste tot, in special Germania, Polonia, UK, ma rog, toata europa. Evrei la baza. Anumite feluri de evrei n-au fost primiti.

Acei oameni erau cetateni ai statelor din care proveneau (din Europa) si aveau cam... 0 legatura cu zona in care se afla Israelul azi. Adica mno, in urma cu vreo 10-15 generatii poate aveau vre-o legatura.

Cauta pe net de ex SS Exodus. Multi nici ebraica nu vorbeau.

Ma rog, evreii fiind de aproape 1500-2000 de ani plecati de acasa au ajuns sa aiba cateva feluri de ebraca. Si in ziua de azi, sunt mai multe feluri de ebraica. Vezi ladino prin spania si altele. depinde.

So, i s-a pus unuia pata sa ii adune pe toti bazandu-se pe religie... mare greseala.

Si ca fapt divers, si acum 2000 de ani israelul era putin mai la nord si nu includea Ierusalimul. Si era cam jumatate din ce e astazi. Bine, ceilalti erau tot un fel de israeliti, asemanari apropiate sa le spui portughezilor ca-s un fel de spanioli. Sau invers.




iiarasi am urmarit cu atentie totul, dar ca sa mentin o oarecare logica, te intreb pentru un prim raspuns, numai ce am bolduit

Edited by Adm, 09 February 2019 - 10:48.


#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Tu nu pricepi ca nu poti avea pretentii dupa 1500 de ani? Vrei sa-ti desenez?

#23
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 04:05, said:

Tu nu pricepi ca nu poti avea pretentii dupa 1500 de ani? Vrei sa-ti desenez?


ai afirmat ca evreii exprima o religie
religia lor nu dateaza de peste 5000 de ani?

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Asa, si?

Ti-am spus si ca evreii nu-s musai israeliti. Valabila si invers. Sau vrei vreun imperiu roman bazat pe statele catolice si-un altul ortodox bazat pe... cele estice?

Te invarti in jurul cozii, oare clona cui esti...?

#25
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 03:35, said:


Evreu este religia. Nu toti evreii sunt israeliti, nici macar descendent. Vezi Mihaela Radulescu.

Evreii sunt de mai multe feluri, cam ca in restul religiilor avraamice. De la foarte liberali la foarte indoctrinati.

Israelitii in general aduna toate felurile de evrei si alti vorbitori de ebraica, inclusiv crestini ortodocsi israeliti, evrei mesianici si altii.

Basically avem asa:
Israeliti, de n religii majoritar evrei de y feluri
Arabi, de n religii (incluzand crestini) majoritar musulmani de y feluri.

Nu toti Israelitii sunt evrei si nu toti arabii sunt musulmani. Cum nici toti romanii nu-s ortodocsi.


unde se observa o contradictie in ceea ce am bolduit?

#26
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 03:14, said:



Intr-o perioada foarte lunga de timp au fost peste tot.

Provenienta bat-o vina. Multi erau de zeci de generatii... Nu poti avea pretentii de genul decat daca esti dacopat. Grecia are pretentii prin dobrogea? sau toti balcanii? pana la 1500 s-au miscat popoarele si abia apoi au inceput usor usor sa se contureze idea de nationalitate si stat stabil.

Nu am bai cu statul Israel si fiind vorba de un grup etnic consider ca a fost fair formarea unuia (la fel cum consider aceleasi drepturi pentru kurzi de exemplu).
Nici cu locatia nu prea am bai. Ci cu faptul ca s-au intins pana peste cat li s-a dat. Si de aici au aparut si conflictele majore. Si n-o sa se termine curand...

Si din cauza aia sunt multiple probleme spill over in tarile din regiune si cateva milioane de oameni apatrizi (din cauza statelor arabe insa).

Solutie exista. Israel trebuie oprit din a se extinde (practic acum de ex fac colonizari, la propriu, in Palestina... de fapt asta au facut de cand au ajuns acolo). Dar nu exista interes si ajungem la prietenia dintre IL si US.

Trebuie ca mai multe state sa invite partile la negocieri si sa ameninte IL cu retragerea recunostintei daca nu respecta actul final al negocierilor. Palestina pe de-o alta parte trebuie sa promita si sa se tina de cuvant ca ce li se va da aia e si sa nu inceapa un alt conflict.
Ierusalimul trebuie regandit, un fel de Singapore. Nu exista alta solutie pentru Ierusalim.
Dacă fac colonizări, atunci de ce au cedat fâșia Gaza și west bank?

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ți-e ți se pare ca le-au cedat?

Gaza e o cușca in aer liber, la propriu.
West bank e sub ocupație israelită. Nu au voie sa facă nimic fără acordul lor.
In plus, Israel face colonizări și acum in west bank

#28
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019
apropo de Fasia Gaza, acum am citit pe Wiki asta

Noţiunea de „Palestina”, a avut în decursul timpului semnificaţii geografice şi geopolitice. Deşi hotarele sale istorice şi geografice nu au fost şi nu sunt nici în prezent coincidente cu cele ale teritoriilor sau ale statelor asociate, Palestina este identificată, de regulă, cu Canaan, cu Ţara Israel a evreilor, (în ebraică ארץ ישראל Ereţ Israel),sau Ţara Sfântă (în latină Terra Sancta), în limba arabă fiind denumită Filastīn (فلسطين). Ea deţine o importanţă majoră pentru cele trei mari religii monoteiste: iudaism, creştinism şi islam

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 04:45, said:

Ți-e ți se pare ca le-au cedat?

Gaza e o cușca in aer liber, la propriu.
West bank e sub ocupație israelită. Nu au voie sa facă nimic fără acordul lor.
In plus, Israel face colonizări și acum in west bank


tie cum ti se pare, stiu ca tii foarte mult la scrisul corect gramatical si nu conteaza in context daca sunt clona

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Autocorect aiurea de pe mobil.

#30
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 04:55, said:

Autocorect aiurea de pe mobil.

ha! eu zic sa-ti spui mereu ca esti binecuvintat din toate punctele de vedere
la rindu-mi  ma provoc si eu, ca nu le stiu pe toate, iar tu esti cel mai avantajat fiindca ai cu cine mai schimba o idee, o vorba..

#31
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

View PostLex404, on 09 februarie 2019 - 03:51, said:

Si ca fapt divers, si acum 2000 de ani israelul era putin mai la nord si nu includea Ierusalimul. Si era cam jumatate din ce e astazi. Bine, ceilalti erau tot un fel de israeliti, asemanari apropiate sa le spui portughezilor ca-s un fel de spanioli. Sau invers.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Levant_830.svg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e harta din timpul destramarii statului lui David si Solomon in cele doua entitati: Israel (la nord) si Iudeea (la sud). Actualii evrei si statul Israel sunt urmasi ai locuitorilor regatului Iudeea (adica parte a familiilor lui Iuda, Simeon si Beniamin, plus ceva leviti) - triburile din nord au fost mutate de Asiria in Mesopotamia si au disparut la un moment dat din istorie.

#32
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View PostAlexandru H., on 09 februarie 2019 - 05:00, said:

Asta e harta din timpul destramarii statului lui David si Solomon in cele doua entitati: Israel (la nord) si Iudeea (la sud). Actualii evrei si statul Israel sunt urmasi ai locuitorilor regatului Iudeea (adica parte a familiilor lui Iuda, Simeon si Beniamin, plus ceva leviti) - triburile din nord au fost mutate de Asiria in Mesopotamia si au disparut la un moment dat din istorie.


cum adica actualii evrei si statul Israel sunt urmasii regatulului Iudeea? te referi cumva si la arborele genealogic tinut zice-se de catre Israel pentru toti locuitorii lui?

Edited by bren, 09 February 2019 - 05:12.


#33
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019
@ Alexandru H., nu stiam de unde cunosc avatarul tau..Alexandru cel Mare., nascut in Grecia decedat in Babilon anii 300 si ceva I.Hr.
vedeti voi, toate astea ce s-au spus si inca se vor talmaci tine numai de religie, asa vad eu

#34
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAlexandru H., on 09 februarie 2019 - 05:00, said:

Asta e harta din timpul destramarii statului lui David si Solomon
Tin sa te dezamagesc. Harti nu existau acum 3000 de ani, iar regatul lui David pur si simplu nu a existat. Daca crezi povestile din Biblie, treaba ta, dar arheologii zic altceva.

http://www.humanreli...omon_exist.html

https://www.haaretz....ngdom-1.5466612

https://www.national...id-and-solomon/

#35
bren

bren

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.02.2019

View Postlucifer76, on 09 februarie 2019 - 05:45, said:

Tin sa te dezamagesc. Harti nu existau acum 3000 de ani, iar regatul lui David pur si simplu nu a existat. Daca crezi povestile din Biblie, treaba ta, dar arheologii zic altceva.

http://www.humanreli...omon_exist.html

https://www.haaretz....ngdom-1.5466612

https://www.national...id-and-solomon/


eu cred ca da, existau harti de mai mult de 3000 de ani, si am siguranta ca Vaticanul stie si poate dovedi tot..
plus China

Bye

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Greșești. Sunt ascunse in tunelurile dacice din Bucegi. Vaticanul doar primește radiație de la ele.

Din câte știu Xi’an din China e conectat printr-un tunel la rețeaua dacica deci cred ca ei au toată informația.

Ne-am dat dracu...

Bye

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate