Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Disconfort/durere/tensiune la picioare in timpul folosirii bancii de abdomene

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.08.2014
Salut. Folosesc o banca de abdomene inSPORTline Ab Crunch de putin timp si simt un disconfort/durere/tensiune la picioare in timpul exercitiului si dupa. Mai exact simt disconfort/durere/tensiune in muschii gambei(mai mult in partea de sus a muschilor) si in partea din spate a piciorului la nivelul genunchiului si opusa genunchiului. Este locul unde este setul de role din burete pe care tin picioarele. La acest model de banca am observat ca setul de role pe care tin picioarele este la un nivel mai inalt decat banca. Ma gandesc ca aceasta ar fi cauza, ca apas cu greutate pe setul de role din burete, aflat la un nivel mai inalt decat banca. Sau poate sunt eu incepator si nu sunt obisnuit, nu stiu. E normal sa fie aceasta problema ? Sau daca ar avea efecte in timp ? Daca da, ce efecte ?

Am gasit o banca de abdomene la Decathlon care are doar un set de role de bureti, si este asezat in partea de jos, deci nu stai cu picioarele pe setul de role, doar bagi picioarele pe sub setul de role, si din ce observ in poze punctul de sprijin ar fi chiar marginea bancii care are ceva aditional pentru confort, deci punctul de sprijin ar fi la nivelul bancii si la aceasta banca poate nu ar fi disconfort/durere/tensiune, sau poate ar fi, dar mai putin. Dupa parerea mea si din ce am inteles de pe pagina produsului si din pozele acestuia, dezavantajele acestei banci, ar fi doar un unghi de inclinare, si acesta mic. M-am gandit daca as pune un un capat al bancii pe un cub de lemn astfel incat sa creasca dificultatea exercitiului, dar din pozele de pe site-ul Decathlon, vad ca baza din fata a bancii este plata, si daca o pun pe un cub de lemn s-ar sprijini doar intr-o latura si posibil sa se rupa.

Banca de abdomene pe care o folosesc.
Banca de abdomene de la Decathlon.

Nu stiu daca sa returnez banca de abdomene pe care o folosesc si sa o cumpar pe cea de la Decathlon. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat/idee/informatie/parere/recomandare ?

Multumesc.

Edited by AgentSef, 07 February 2019 - 23:33.


#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Esti incepator.
Trece dupa ce se lucreaza bine gamba :D

#3
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.08.2014
Dar sunt si muschi ai gambei si chiar si asa exista aceasta problema.

#4
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Faci exclusiv abdomene?

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu execuți exercițiul corect. Abdomenele pe placa aia nu se fac de sus până jos, ci la un unghi destul de îngust, fiindcă pe restul de traseu trag mușchi auxiliari.

#6
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.08.2014
@Vegas123 pe banca de abdomene fac doar abdomene. Nu stiu daca pot face si altceva. Posibil sa se poata face si exercitii cu haltere dar n-am incercat. Momentan nu sunt interesant de alte exercitii. Mai si alerg dar mai rar.

@xeleron te referi la faptul ca modul corect de utilizare al bancii de abdomene ar fi sa fac abdomene fara sa ating banca cu spatele si in acest fel unghiul unui exercitiu sa fie mai mic ? Disconfortul/durerea/tensiunea la picioare ar disparea daca fac exercitiul asa ? De ce doar pe banca aceasta de abdomene exercitiile trebuie facute asa, daca am inteles bine ? Adica pe alte banci de abdomene, cum s-ar face exercitiul ?

Referitor la intrebarea initiala, ar trebui sa returnez aceasta banca de abdomene si sa o cumpar pe cea de la Decathlon ?

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Niciodata nu am putut sa stau cu picioarele imbarligate prin suportii aia de la banci de genul.
Schimba exercitiul. Fa ridicari de genuunchi si picioare din atarnat.
Cauta pe net:
ab pavelizer

#8
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Abdomen poti face in n'spe mii de feluri. Cu sau fara banca. Banca te motivează doar pentru ca ai dat bani pe ea si trebuie sa o folosești. Daca o poți returna fa-o si fa abdomene, crunch, bricege, ridicari de picioare, etc pe covor, iarba, agățat de o bara, sarind cu genunchii la piept...

#9
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.08.2014
Multumesc.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fa abdomene la liber. Nu ai nevoie de nici o banca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate