Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Parerea voastra despre Facebook

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu-mi place pentru ca sunt prea multe tipuri de retele iar FB in mod special e prea complicat.

Desi nu folosesc, instagram e simplu. Axat pe poze, si nu cu jdemii de setari si combinatii posibile. La fel si twitter si whatsapp.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postprojectfp, on 07 februarie 2019 - 23:50, said:

Messenger si Calendar are orice provider de mail.
Nu si interconexiunile cu prietenii.

#21
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai cãpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
La face the book ma deranjeaza ca nu avem libertate de exprimare, din cauza abuzurilor facute de guvernul PSD (si implicit de facebook.ro) care in februarie 2018 imi tine blocat primul meu cont fara nume adevarat, desi ulterior am confirmat identitatea pentru acesta, dar prea tarziu. Ma deranjeaza ca nu putem avea nume mai neobisnuit pentru multa vreme pe contul obisnuit gen cu prieteni. Consider ca pentru paginile de facebook e bine sa fim obligati sa confirmam identitatea dar penru profile obisnuite de facebook(cu prieteni), nu vad de ce sa confirmam identitatea. Problema e ca am trimis multe mesaje antiguvernamentale si de sustinere pentru proteste si mai mult din cauza asta am fost blocat. Tot in 2018 am mai pierdut si alte cateva conturi de facebook dupa ce am fost blocat din cauza ca nu am avut nume real si ca am fost ironic si acid atunci cand am fost injurat de catre ciumati. Acum primesc restrictii pentru a nu putea posta pe grupuri. Imi sunt sterse distribuiri importante. Imi sunt sterse atasamente importante. De 3 luni incoace am mai mult restrictii pe grupuri si cam atat dar motivele lor sunt cam stupide. Un alt lucru care ma deranjeaza la Facebook e ca nu pot selecta sa trimit un mesaj la toti prietenii ca prin SMS. Tre' sa stai si sa selectezi garla de prieteni. Nu pot sa trimit un mesaj pe toate grupurile fara sa dau pe fiecare grup in parte. La Facebook imi place ca e mai multa decenta, fata de Twitter, dar nu-mi place ca e mai putina libertate de exprimare.

Edited by IcecreamAlex, 08 February 2019 - 00:25.


#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016

View Postprojectfp, on 07 februarie 2019 - 23:50, said:

Messenger si Calendar are orice provider de mail.
Stiu ca au si alte aplicatii treaba asta, eu am zis niste parti bune, unde se incadreaza aceste functii.
O alta parte buna e pt firme. Fiecare isi poate face reclama gratuit, ceea ce un site propriu nu ofera decat cu niste costuri si nu ar primi atat de multe vizite si vizualizari, contactari.
Si inca ceva, e bine ca mai poti da de cate un prieten, un cunoscut, cand nu ai de unde din alta parte sa il iei.
In rest, mancator de timp, plin de laudarosenii, generator de oftica si invidie, plin de poze mincinoase (in sensul de crearea unei imagini mai putin adevarata a unor persoane) si creator de caractere false.
De asemenea, plin de poze cu farfurii si platouri, de parca restul nu avem ce sa mancam, plin de poze din concediu din diverse zone ale lumii de parca sunt singurii care au ajuns acolo si tot felul de share "simtindu-se..." din tot felul de cluburi, mall-uri si restaurante de zici ca restul stam numai in casa si nu am fost niciodata acolo.
In unele cazuri, tot ce pun unii nu reprezinta decat un magnet si ponturi pentru hoti si, cu putina psihologie si inteligenta, pe baza acelor informatii, niste infractori inteligenti pot dezvolta cateva categorii de infractiuni de toata frumusetea, precum "accidentul" sau aia cu premii inexistente castigate la tombole fictive pentru care trebuie "sa platesti comision sau impozit anticipat pentru intrarea in posesia premiului" si cate altele de care poate nici nu am auzit.

Edited by Magicwisewolf, 08 February 2019 - 00:27.


#23
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Pana acu am  gasit pe fb  cam 5 din astia care sustin ca nu au avut fb niciodata 🤣
Am rarit extrem de mult fb ...dar nah...mai aflii una , alta .
Ma enerveaza variantele de mobil.
Pe desk este ok

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nu ma deranjează, pentru că nu folosesc.

#25
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostMagicwisewolf, on 08 februarie 2019 - 00:21, said:

In unele cazuri, tot ce pun unii nu reprezinta decat un magnet si ponturi pentru hoti si, cu putina psihologie si inteligenta, pe baza acelor informatii, niste infractori inteligenti pot dezvolta cateva categorii de infractiuni de toata frumusetea, precum "accidentul" sau aia cu premii inexistente castigate la tombole fictive pentru care trebuie "sa platesti comision sau impozit anticipat pentru intrarea in posesia premiului" si cate altele de care poate nici nu am auzit.
Accidentul nu are treaba cu FB, ala se face si fara cu succes, ei mizeaza pe dorinta de a corupe si de a scapa de pedeapsa a omului.
Si suna omul, ii spune ca fiul are nevoie de 10.000 euro sa ii ofere spaga la procuror sa scape de pedeapsa ca a omorat 3 oameni, si ruda da, ca doar nu o fi cinstita sa refuze coruptia. Nici nu cred ca ii putem considera infractori pe astia, ca unul care ia de la un hot nu e chiar hot.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttuvosip, on 07 februarie 2019 - 23:06, said:

ce va deranjeaza, ce va place, etc
Incepe tu. Ca asa prevede regulamentul pe care se presupune ca trebui sa-l citesti inainte.

#27
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View PostMikeSpike, on 07 februarie 2019 - 23:31, said:

Nu am fost,nu sant,nu voi fi user cu,cont FB.   CINE MA CAUTA>> STIE CUM SA DEA DE MINE SI VICEVERSA!

Boss...nu mai da PM si nu mai semnaliza atat !!!
Reciteste postul meu si vezi poate intelegi ....dar ma indoiesc .
Nu vad unde am specificat de cine vb, nu vad unde am specificat cum..

Mare e gradina SP ....🤣🤣🤣🤣

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tot de pe FB, despre FB:
Attached File  facebook.JPG   25.21K   1 downloads

#29
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nu facebook a devenit mare, ci oamenii care il folosesc l-au adus la stadiul in care e... si sincer? intotdeauna prefer sa folosesc servicii cu atat mai putin cunoscute de mase. iar caposii, daca vor facebook, whatsapp, instagram, n-au decat... pentru mine astea 3 sunt cancerul internetului si se raspandesc mai repede ca ciuma... am cont pe astea 3? da, dar credeti ca le folosesc in acelasi fel traditional ca si restul? nu, nicidecum, profilurile mele pe acestea, mai putin pe whatsapp, au paginile goale, lipsite de continut. whatsapp-ul e cam diferit, dar si acolo sta povestea cam la fel.
cum socializez? folosesc TOX. unde imi share-uiesc pozele? acolo unde e cat mai OFFLINE posibil.
  • facebook are niste setari si metode de securitate... pfff... daca te murdaresti din greseala, facebook te asigura ca nu poti sterge in veci murdaria, decat daca iti stergi contul.
  • instagram nici nu are setari, ce sunt alea sunt doar de fatada, nimic nu functioneaza asa cum iti doresti, daca vrei haos si esti o persoana haotica, stai pe insta, baby!
  • whatsapp? ce-i ala? ca toate facilitatile lui actuale sunt furate la greu de la alte aplicatii de mesagerie mai putin folosite de mase, dar deh, wassaaap! am i right?

dar fiti fericiti, cei care va folosesc datele, le folosesc cu un scop nobil.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
E foarte misto

#31
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Stati departe de FB. In timp va poate aduce necazuri mari.
Naivitatea e scuzabila la copii sau cei fara minte, dar nu la adulti.

Conceput cu sprijinul activ al serviciilor americane pentru a putea supraveghea mai usor populatia, sprijinit de marile companii dornice de a vinde cat mai multe prostii fraierilor. Folosit de persoane foarte mandre de ele, politicieni, artisti, care nu pot exista fara un public pe care sa-l prosteasca si naivi care sa-i creada.

Socializati prin contact direct, evitati FB.
Sunt prea multe elemente pe care nu le puteti controla, prea multe informatii "nevinovate" spuse din prostie sau laudarosenie care ajung unde nu trebuie. Este foarte usor ca oricine, de care nu ati auzit, sa afle lucruri care poate nu ati fi dorit sa fie aflate de ei si care pot fi folosite impotriva voastra. Si asta pentru ce, pentru ca v-ati laudat cu cine stie isprava?

Toate firmele de forta de munca, manageri de personal, etc, se folosesc de FB ca sa afle despre voi, cu cine discutati, ce discutati, preferinte, "vorbe" de la unii si altii. Daca vreodata vi s-a refuzat un post sau o promovare, cautati printre nimicurile postate pe FB, de voi sau de altii la adresa voastra.

E tentatie mare si multi nu reusesc sa se limiteze la putin cand e vorba de palavragit. Valabil si cu alte site-uri asemanatoare, mai ales ca in cazul FB e vorba de identitatea reala, usor de aflat, chiar daca se incearca de unii anonimitatea. Nu exista asa ceva.

Dar fiecare cum isi asterne - asa doarme.

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

View PostRosebud09, on 08 februarie 2019 - 06:58, said:

Conceput cu sprijinul activ al serviciilor americane pentru a putea supraveghea mai usor populatia, sprijinit de marile companii dornice de a vinde cat mai multe prostii fraierilor. Folosit de persoane foarte mandre de ele, politicieni, artisti, care nu pot exista fara un public pe care sa-l prosteasca si naivi care sa-i creada.

Socializati prin contact direct, evitati FB.

Cam greu sa socializez direct cu oamenii aflati la mii de kilometri de mine.
Daca guvernul american vrea sa se uite la pozele mele cu iepurii, cu flori, cu paine de casa, nu are decat, mi se rupe ca ma urmareste.

Am zis si cu alte ocazii, mai zic si acum: daca cineva crede ca are intimitate cand este prezent pe internet, se inseala.

Strict la obiect, facebookul este o unealta, la fel cum un cutit este o unealta. Daca intelegi cum se foloseste, nu te ranesti nici pe tine si nici pe altii. Nu mi s-a cerut niciodata sa imi verific identitatea cu documente suplimentare, nu am avut contul blocat sau suspendat. Am gasit multe comunitati de interes pentru hobby-urile mele, nu am primit sugestii pentru pagini dubioase. Evident ca imi filtrez lista de cunostinte/prieteni, nu am mii si ii stiu personal pe toti cei care sunt in lista.

P.S; astia care nu ati folosit niciodata facebookul, de ce va exprimati opinii fata de ceva ce nu cunoasteti?

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdjl, on 07 februarie 2019 - 23:28, said:

Cam precum orice lucru care devine popular, începe să-i scadă calitatea.
Erau nişte grupuri generaliste care s-au dus în jos. Noroc că mai există unele despre pasionaţi. Rău îmi pare că a omorât fromurile   Posted Image
Asa e, insa cateva au supravietuit si sunt mai bune ca acum 10-15 ani, tocmai pentru ca majoritatea analfabetilor au migrat spre FB, e mai usor sa dai like decat sa scrii Posted Image .
Eu am cont pe Softpedia din 2006, insa pana in 2016 cred ca am avut doar vreo 30 de postari. Calitativ, acest forum este mult peste ce era acum 10 ani, desi cantitatea a scazut foarte mult, cred ca exista o corelatie intre ele.

Edited by spooky51, 08 February 2019 - 09:11.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttuvosip, on 07 februarie 2019 - 23:06, said:

ce va deranjeaza, ce va place, etc

Ne deranjeaza ca e o vitrina buna de postat viata falsa in mod ipocrit.  Cand nu ne merge bine, nu punem nimic pe Facebook... Punem doar ce ne convine.
Plus surogat de viata sociala reala...

#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Părerea mea despre Facebook: Posted Image

#36
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La cat si cum isi afiseaza unii fiecare moment din viata, FB e util. Afli destule fara sa te deranjezi cu nimic. Asta nu e deloc ok. Facem ceva pe intimitate...Nasol, unii nu realizeaza si continua eschibitionismul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate