Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De unde, cum, si la ce calitate ascultam muzica...

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1443 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@Calinuus:
E clar ca n-ai avut niciodata in dotare un lant bun de rulare a materialului audio in formate digitale. E vorba de DAC si nu numai. Acel CD pe care vrei sa-l achizitionezi e oricum un pas inainte.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Eu ascult mai mult CD/flac - in general cumpar CD-ul si il fac flac cu compresie 0 ( asa poate fi redat si pe playere cu procesor slabe gen FiiO M3 - versiunea veche )

MQA e cam frectie- o struto-camila, motiv ptr care nu sunt nici multe playere/DAC-uri care suporta formatul- este necompresat pana la calitate CD ( 16 bit, 44.1kHz ) dar tot ce e peste e compresat.

Problema mea e alta - de vreo 10 ani calitatea masterizarii, chiar la artisti de top e catastrofala. Adica degeaba ascult CD-ul ca probabil inginerul care a facut masterizarea e surd - volumul dat la maxim - practic sunetul nu mai e sinusoida -a re varfurile taiate - distorsiuni si zgomot cat cuprinde.

Mai nou vad ca au aparut "muzicieni" care fac pe omul orchestra - ei compun si ei fac si melodia la sintetizator iar la unele pasaje ca sa dea impresia de scena si multe instrumente adauga zgomot alb si ceva ecouri de strica toata melodia.

#21
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Să vedeți ce super e când cumperi un CD original și sună mai prost decât mp3- urile de pe net...
Eu am pățit-o cu un CD cu Nicu Alifantis...

#22
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Muzica buna se facea altfel pe vremuri, daca v-ati uitat la Bohemia Rhapsody ati fi vazut ce incercari faceau in studio doar ca sa creeze niste efecte reale, acum totu se face pe calculator si e normal sa nu ai dinamica, scena.... reale

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Recunosc că m-am cam lenevit şi în general ascult de pe YouTube.

#24
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
E adevarat ca MQA este o struto-camila. Mai multi baieti destepti, care se ocupa cu muzica, au masurat ca din fisierul initial de 24/96 ,prin decodare MQA se recupereaza cam 17-19/96....deci e clar ca nu este fisier hi res. Dar...se aude bine, uneori peste calitatea CD-urilor. Si marele avantaj , e mai comod de ascultat.In schimb, la serviciile de streaming , nu prea ai posibilitatea de a detine anumite melodii. Cata vreme platesti subscriptia, e ok. Cand nu mai sari cu banutu....pauza muzica...Posted Image Si te intorci la "batranele" CD-uri.....

Edited by emilian67, 08 February 2019 - 23:40.


#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Valoarea MQA-ului nu este data de formatul in sine, ci de faptul ca, de multe ori, sunt masterizari (re)facute special pentru ei. Sunt utilizate benzile magnetice si este scoasa o versiune cu dinamica mare, ce nu o sa sune in veci nici macar acceptabil pe radio sau pe castile de iPhone.

Cat de mult este marketing in modul de functionare al MQA-ului e cu totul alta discutie. Eu sunt fericit ca multe albume au fost scoase de la naftalina si remasterizate special pentru MQA. Este diferenta mare fata de masterizarile precedente, facute sa sune ok si pe radio (adica cu dinamica omorata, sa asculte si nea gica in masina, sau duduia care vine cu metroul de la facultate si sta cu beats-urile pe cap).

Edited by razor01, 08 February 2019 - 23:51.


#26
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Nu contest faptul ca MQA nu sunt fisiere hi res. Sau ca sunt special masterizate pentru a suna cat mai "muzical" pe sisteme entry-level. Sau ca DSD -urile nu suna muuult mai bine. Toate aceste lucruri sunt adevarate. Dar in cazul meu , nu am cum sa ascult fisiere DSD momentan , iar la un test facut de mine intre un fisier FLAC si unul Tidal Master (MQA ), oricat m-am straduit nu am reusit sa aud diferente. Asa ca , pentru o parte a populatiei, aceste fisiere reprezinta o solutie cat de cat acceptabila , o solutie mai buna decat fisierele YT de 320kbps.
Este clar ca fisierele DSD sunt noile vedete in domeniu , dar trebuie sa ai streamer/DAC/ calculatoare/reclocker & decuplare galvanica -care stiu DSD ....adica o gramada de scule scumpe
Actualmente sunt multe streamere/DAC-uri care au decodare hardware MQA si sunt destul de ieftine. In momentul in care ai plecat pe calea DSD....trebuie sa fii pregatit sa platesti si o suma destul de consistenta.

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postemilian67, on 09 februarie 2019 - 00:05, said:

Nu contest faptul ca MQA nu sunt fisiere hi res. Sau ca sunt special masterizate pentru a suna cat mai "muzical" pe sisteme entry-level

Este exact invers, sunt masterizate pentru a suna bine pe sisteme bune, nu pe sisteme entry level.

View Postemilian67, on 09 februarie 2019 - 00:05, said:

Actualmente sunt multe streamere/DAC-uri care au decodare hardware MQA si sunt destul de ieftine.

Majoritatea nu decodeaza decat partial MQA-ul. Decodare full fac putine aparate. Nici macar ISDS Micro nu stie full, tot partial face.

Asta ar fi un DAC mai accesibil care stie full https://www.avstore....ifi-audio-xdsd/

#28
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Adica DAC-urile de la BlueSound nu fac decodare full ??? Pe site-ul lor,flacaii sustin sus si tare ca toate produsele lor au decodare full MQA...

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Aparatul ideal ar fi un streamer capabil ,gen Pioneer N-70, care sa includa si o unitate CD care sa citeasca si SACD & stuff.

#30
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Corect.
Dupa mine ,aparatul ideal ar trebuii sa indeplineasca urmatoarele cerinte :

- un DAC capabil echipat cu chip-ul ES9038PRO
- unitate CD si SACD
-Wireless ac cu MIMO 4X4
- Bluetooth Aptx HD
- compatibilitate cu pure  DSD 64 ,128,512  (DAC-uri 1 bit)
- compatibilitate decodare full MQA
-Iesiri digitale si analogice compatibile 24/192 (minin)
- intrari digitale -inclusiv USB asincron cu decuplare galvanica compatibile 24/192 -minim pt a accepta fisiere native DSD 1 bit
- posibilitatea de streaming Tidal, Spotify ,Deezerr ,Qobuz ,internet radio
- capacitate de stocare pe hard disk
Si sa nu fie mai mult de 4500-5500 ron  Posted Image
Asa ceva inca nu exista....dar cine stie...Posted Image

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postemilian67, on 09 februarie 2019 - 00:37, said:

Adica DAC-urile de la BlueSound nu fac decodare full ??? Pe site-ul lor,flacaii sustin sus si tare ca toate produsele lor au decodare full MQA...

Nu cunosc ce pot sa faca aparatele lor. Daca au scris ca fac decodare full, inseamna ca asa este. Nu cred ca se joaca nimeni cu afirmatii care pot aduce procese civile destul de costisitoare.

View Postemilian67, on 09 februarie 2019 - 01:07, said:

Corect.
Dupa mine ,aparatul ideal ar trebuii sa indeplineasca urmatoarele cerinte :

- un DAC capabil echipat cu chip-ul ES9038PRO
- unitate CD si SACD
-Wireless ac cu MIMO 4X4
- Bluetooth Aptx HD
- compatibilitate cu pure  DSD 64 ,128,512  (DAC-uri 1 bit)
- compatibilitate decodare full MQA
-Iesiri digitale si analogice compatibile 24/192 (minin)
- intrari digitale -inclusiv USB asincron cu decuplare galvanica compatibile 24/192 -minim pt a accepta fisiere native DSD 1 bit
- posibilitatea de streaming Tidal, Spotify ,Deezerr ,Qobuz ,internet radio
- capacitate de stocare pe hard disk
Si sa nu fie mai mult de 4500-5500 ron  Posted Image

Mai adaug aici si o unitate bluray bine implementata. Posted Image

#32
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Eu vreau sa faca si cartofi pai.

#33
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Ce sursa recomandati (fara laptop) pentru a asculta muzica de pe HDD extern care cred ca e musai sa intre într-un DAC iar la rândul lui în amplificator cu rca (cazul meu)?

#34
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Cand mi-am cumparat recieverul m-am uitat si eu la DAC. Nu ma pricep dar, stiu ca la vremea aia pentru modelul meu era utilizat un DAC premium de la Asahi Kasei pe 32 biti.
https://www.akm.com/...partno=AK4458VN

Sunt convins ca mai sunt si alte aspecte care fac diferenta.

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsuper8, on 08 februarie 2019 - 08:48, said:


E mult de dezbatut acest subiect.
Dar raspunsul cel mai scurt e asta:
Headphones Make You Cry - Sennheiser Orpheus:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QPXiOirncTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spune lumii ca costa cat un apartament castile alea, o escrocherie absoluta, pentru tampiti cu bani.

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postjeejack, on 09 februarie 2019 - 09:11, said:

Ce sursa recomandati (fara laptop) pentru a asculta muzica de pe HDD extern care cred ca e musai sa intre într-un DAC iar la rândul lui în amplificator cu rca (cazul meu)?
Un streamer/network player de la Pioneer sau Yamaha ,sau alt brand
https://www.avstore....ioneer__yamaha/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate