Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vreau sa plec in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View Postrosix, on 07 februarie 2019 - 21:20, said:

Trebuie sa pleci initial prin agentie, sa locuiesti intr-o camera pusa la dispozitie de agentie, impreuna cu cineva, apoi, dupa ce iti faci actele poti inchiria singur o camera cum iti doresti si in ce zona iti doresti. Tine cont insa ca in UK, aproape peste tot, preturile sunt nerusinat de mari in raport cu ce primesti, adica dai o caruta de bani pe o camera la demisol cu intrarea direct din strada.

N-am fost in UK dar din cate am vazut si citit pe net - chiriile sunt nerusinat de mari in Londra, chiar si in suburbii...

Compromisul la cazare e major in mai toate tarile din vest.. pentru toate joburile muncitoresti.

Cunosti o agentie serioasa?

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpisicuts, on 07 februarie 2019 - 20:27, said:

Nu ii intereseaza de facultatea din Romania si nici de experienta din Romania decat in cazul in care persoana este IT-ist sau medic.

Dureaza o luna pana te programeaza la interviu pentru NINO, apoi 2 saptamani pana iti vine hartia acasa, apoi cateva zile pana iti faci cont bancar si inca alte cateva zile pana iti vine numarul de cont acasa. Asadar, o luna si 3 saptamani pana te poti angaja. Iti trebuie bani sa traiesti minim 2 luni sau in acest timp poti lucra la negru in constructii, sunt multi romani care angajeaza. De cativa ani e usor, cauti pe grupurile de Facebook si te angajezi imediat fara contract, munca in constructii sau curatenie.
numai ca pt NINO se poate programa din Romania (o smecherie pe care totusi putin o aplica, nu stiu de ce)
intre timp oricum te poti angaja diverse... solutii exista pt orice acolo. Daca vrei sa muncesti, gasesti

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMihaiF16, on 07 februarie 2019 - 20:47, said:


Salariul mizerabil. Aveam salariu de circa 1200 lei pe luna, iar ca porcar ECONOMISEAM 1000 de euro pe luna. Iti spune ceva asta? Probabil te intrebi de ce nu ma duc iar la porci, am motivele mele pentru care as vrea sa fie ultima optiune functia de porcar.

Decat functionar bancar in Romania mai bine porcar in Danemarca.. asta iti spun sigur.  Cu conditia sa nu locuiesti totusi in vagon la marginea tarlalei.

View PostMihaiF16, on 07 februarie 2019 - 21:23, said:


Cunosti o agentie serioasa?

Nu. Si nici daca as cunoaste n-as face recomandari cat timp nu am folosit pe pielea mea. Trebuie sa-ti spuna cineva care a fost printr-o astfel de agentie.
Din auzite (dar nu trebuie sa iei 100% sigur) conditiile s-au cam imputzit in UK - au venit emigranti multi din Romania, Bulgaria si Rep Moldova si au cam stricat piata muncii... in sensul ca se munceste foarte mult si se plateste la limita de jos, adica cat sa nu mori de foame.  Dar cum spuneam.. e mai bine sa afli de la sursa, nu din auzite...

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Ma tizule,aici agentiile sant specializate pe o ramura a economiei si conexe.  Adica:  agro+zooteh.,constructii si conexiuni,system medical si conex.,  Hai ca ai inteles.  N-ai sa vezi agentie ce are job de porcar impreuna cu doctor sau sudor!

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPopaXXX, on 07 februarie 2019 - 20:44, said:

Eu nu inteleg cum ai putut sa treci de la functia de ofiter si consilier la cea de porcar.
Simplu: Casrromd mai mult...

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 07 februarie 2019 - 21:24, said:

numai ca pt NINO se poate programa din Romania (o smecherie pe care totusi putin o aplica, nu stiu de ce)

Pentru ca nu poti lua biletul de avion de pe o zi pe alta.. Daca te programeaza la NINO peste doua saptamani, crezi ca gasesti o oferta buna sa zbori la Londra sau te costa cat nu face?

Edited by rosix, 07 February 2019 - 21:32.


#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Rosix, oricat ar cobora salarizarea este un minim pe economie: MINIUM WAGE!  Mai jos e illegal>parnaie.  Parca in afara Londrei e 7,5 pe ora si in metropola 8 sau 9.  Nu retin exact dar diferenta exista.

#26
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View PostMikeSpike, on 07 februarie 2019 - 21:18, said:

Cauta in SE Uk! Sa fii aproape de Londra dar sa nu locuiesti acolo(chirii maaari). Ori sa zica altii ca si salariile pe masura. Cumva se echilibreaza conditiile de venit,dar traiesti mai slow afara,fara mare stress!  Poti sa cauti de munca  numai cu cererea de Nino.  Am facut-o eu si cunosc caz recent(ieri): Tinerelu venit acum 10 zile deja munceste.   Cazarea >aici tre sa faci compromisuri daca nu vii cu bani din Ro. Si ma refer la min.3000 quids daca vrei sa locuiesti singur.Nu-ti recomand fastfood-urile,scapi de romani si dai peste indieni,la fel de ,,nevinovati,,.  Sa iei toate hartiile cu studiile absolvite la tine. Primele 6 luni sant cruciale!   Daca treci>treci daca nu ai sa zici :Ce nashpa e Uk!

Inteleg, de exemplu nu as mai lucra la porci in DK, dar am o parere foarte buna despre aceasta tara in continuare. Daca eu nu voi reusi in UK, e doar vina mea. Daca te referi la clima atunci poate e naspa UK, dar sunt sigur ca nu e asa rau cum zic unii. Inainte sa plec in DK cei de la firma ne-au spus ca e diferenta de clima, dar mie mi-a placut.

#27
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
E bine si porcar. Porcarul lucreaza la porcarie sa inteleg?

Studii economice la o universitate de prestigiu si sa mergi porcar ca-s salariile mici in Romania.
Multumiti PDL si basescului ptr asta.

900 ron in 2007 era minimul pe economie, iar tu ai studii superioare, culmea e ca Udrea tot atunci isi lua poseta de milioane de euro si mai apoi dupa 2010 tot asa.

De fapt minimul era vreo 650 atunci.


S-au externalizat serviciile evident au ajuns agentiile bancare sa aiba 5-10 angajati in total. Se vorbeste de banci fara angajati deja.

Si cand ma gandesc ca economicul era foarte cautat.
De ce nu faci contabilitate pe la firme?

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrosix, on 07 februarie 2019 - 21:30, said:

Pentru ca nu poti lua biletul de avion de pe o zi pe alta.. Daca te programeaza la NINO peste doua saptamani, crezi ca gasesti o oferta buna sa zbori la Londra sau te costa cat nu face?
te programeaza peste 3 sapt in general, oricum nu cred ca omul isi va lua bilet pt uk cu 3 luni inainte.

cu ce te avantajeaza ca salvezi la avion 3 lei si ii dai pe chirie acolo?

ce inseamna costa cat nu face?? sint microbuze cu curse pt uk zeci si sute, autocare etc

#29
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Economicul era cel mai cautat, acolo mergeau cei mai buni din licee.
Si au ajusn porcari astia dupa 10 ani? Incredibil.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMihaiF16, on 07 februarie 2019 - 21:35, said:


Inteleg, de exemplu nu as mai lucra la porci in DK, dar am o parere foarte buna despre aceasta tara in continuare. Daca eu nu voi reusi in UK, e doar vina mea. Daca te referi la clima atunci poate e naspa UK, dar sunt sigur ca nu e asa rau cum zic unii. Inainte sa plec in DK cei de la firma ne-au spus ca e diferenta de clima, dar mie mi-a placut.
evita londra totusi... absolut orice orasel, din orice zona a angliei, va avea agentii cu angajati romani (pt ca s-au adaptat pietei) si iti vor oferi joburi.
alege orice zona, orasele mici, nu conteaza, dar evita londra.
E posibil sa te dezamageasca UK dupa DK... dar incerci. Daca nu iti place, te intorci cu niste bani dupa 1 an si continui cu alta aventura

View PostMikeSpike, on 07 februarie 2019 - 21:32, said:

Rosix, oricat ar cobora salarizarea este un minim pe economie: MINIUM WAGE!  Mai jos e illegal>parnaie.  Parca in afara Londrei e 7,5 pe ora si in metropola 8 sau 9.  Nu retin exact dar diferenta exista.
nu exista diferente, iar salariile le poti gasi pe google

#31
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View Postcipri2bau, on 07 februarie 2019 - 21:39, said:

E bine si porcar. Porcarul lucreaza la porcarie sa inteleg?

Studii economice la o universitate de prestigiu si sa mergi porcar ca-s salariile mici in Romania.
Multumiti PDL si basescului ptr asta.

900 ron in 2007 era minimul pe economie, iar tu ai studii superioare, culmea e ca Udrea tot atunci isi lua poseta de milioane de euro si mai apoi dupa 2010 tot asa.

De fapt minimul era vreo 650 atunci.


S-au externalizat serviciile evident au ajuns agentiile bancare sa aiba 5-10 angajati in total. Se vorbeste de banci fara angajati deja.

Si cand ma gandesc ca economicul era foarte cautat.
De ce nu faci contabilitate pe la firme?

Ce am studiat la universitate e egal cu zero sau aproape zero. Fost coleg de liceu, aceleasi studii s-a angajat pe minimul pe economie pentru ca la angajare i s-a spus "te esti aici sa inveti". Bun, dar 5 ani la scoala ce am facut? Teorie, care e zero barat fara practica, deci mai bine facea contabilitate dupa terminarea liceului si urma facultatea la frecventa redusa, iar dupa 5 ani era mult mai sus in comparatie cu cineva care a alea varinata 1.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMikeSpike, on 07 februarie 2019 - 21:32, said:

Rosix, oricat ar cobora salarizarea este un minim pe economie: MINIUM WAGE!  Mai jos e illegal>parnaie.
exista si sub minim... din pacate. in felurite moduri. sa nu mai vorbim ca pana la 25 de ani salariile sint mai mici... initiatorul a depasit varsta, dar ca idee.
opreste si agentia... oricum nu e nevoie de agentie decat la inceput. Totul tine de limba, de cat de descurcaret si de tenace este

#33
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Unbrutus: Minimum Wage London:Is now 9,15/ora ....   rest of the Uk 7,85! nu prea sant egale cifrele! Traiasca goglutu!

Da, sub 25 e mai mic,da nu mai aveam demult varsta!

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMikeSpike, on 07 februarie 2019 - 21:32, said:

Rosix, oricat ar cobora salarizarea este un minim pe economie: MINIUM WAGE!  Mai jos e illegal>parnaie.  Parca in afara Londrei e 7,5 pe ora si in metropola 8 sau 9.  Nu retin exact dar diferenta exista.

E in jur de 8-9 lire din cate stiu (a crescut recent), problema e ca sunt multi muritori de foame care cauta job si atunci agentiile isi permit sa jongleze cu orele - nu te cheama nimeni full-time, sa mergi permanent la munca, ci te cheama prin rotatie... 2 zile da, 2 zile ba (stai pe tusa, pe banii tai) ca sa poata sa-i bage si pe ceilalti adusi (tot prin agentie) in productie.  Asa se face ca, nu apuci decat rareori sa faci toate orele pe saptamana, dar chiria si cheltuielile sunt la fel de mari... deci trebuie un pic de atentie ca nu e vorba doar de cat castigi ci daca poti avea toate zilele ocupate la program, sa faci orele.

Aici sunt niste fimulete mai vechi (prin 2016) facute de niste baieti care munceau prin Anglia, veniti tot prin agentie, dar foarte realiste in privinta unor chestii practice in UK

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8bHeeOL4mk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsAeShYdpW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hngSVv6qwnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cRpESsYAeRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Recomand vizionare, asa ca idee.. ca problemele povestite sunt unele comune in UK.

Edited by rosix, 07 February 2019 - 22:14.


#35
Alin007_ro

Alin007_ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.02.2019

View PostMihaiF16, on 07 februarie 2019 - 20:13, said:

Ce orase recomandati?

Birmingham,Leeds sau Newcastle...

#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Rosix,vorbesti ! ATAT!  Cand se face contract de munca prin agentii sant ceva variante ASIGURATE:  0 saptamanal,40 ore saptamanal, cat te duce fizicu si circumvolutiunile!  Ps. mai sant variante!   Pss: pot vorbi de It,Uk,Ro.   Experimentat pe piele proprie,netatuata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate