Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Inspectie fiscala ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
DanLiviuM

DanLiviuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2019
Buna ziua,

Detin o Intreprindere Individuala si de curand am avut parte de o inspectie fiscala de la ANAF , iar in urma inspectiei inspectorul a zis ca as avea de plata aproximativ 35000 ron la stat ca si impozit.
Am ramas afis cand mi-a zis contabila acest lucru, in sensul in care imi platesc toate taxele, TVA etc. la timp.
Precizez ca in anul 2016 am avut un alt control , iar atunci inspectorul a constatat ca toate taxele si impozitele sunt platite.
Contabila mi-a zis  ca s-a ajuns la aceasta suma dupa ce inspectorul a scazut din valoarea stocurilor de marfa ,cheltuielile pe care le-am avut si acea suma a fost considerata ca suma de impozitat.
Cum poate fi luata in calcul valoarea stocurilor ca si venituri din care sa se scada cheltuielile, iar mai pe urma sa se impoziteze ce este "profit"?
Contabila a zis ca nu a mai auzit de asa ceva.
Eu nu am cunostinte de contabilitate , asa VA ROG DIN SUFLET, daca aveti cunostinte in domeniu sa-mi dati un sfat.

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Astia de ANAF isi fac de cap. Au "comision", asa ca singura solutie este sa te adresezi instantei de judecata.

#3
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018
Apoi ganditi-va la o nouă viață  în altă țară, deoarece aceste jafuri se vor înmulți și va vor falimenta.

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Asta e jaf pe fata daca am inteles bine treaba. Direct dat in judecata.

Edited by Handicarpati, 07 February 2019 - 20:21.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 DanLiviuM, on 07 februarie 2019 - 19:49, said:

Buna ziua,

Detin o Intreprindere Individuala si de curand am avut parte de o inspectie fiscala de la ANAF , iar in urma inspectiei inspectorul a zis ca as avea de plata aproximativ 35000 ron la stat ca si impozit.
Am ramas afis cand mi-a zis contabila acest lucru, in sensul in care imi platesc toate taxele, TVA etc. la timp.

Cei de la ANAF sunt trimisi dupa bani cu orice pret... de aceea apar foarte des abuzuri.  E bine sa discuti cu contabilul, sa vedeti procesul-verbal ce contine si sa faceti o contestatie daca aveti argumente si chiar sa mergeti in instanta.  Depinde foarte mult ce au gasit.. ca daca sunt chestii solide, bazate pe lege... e greu de castigat cu ANAF-ul in instanta ca judecatorii le cam tin partea.

#6
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Firmele fictive nu le ia la purificat?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Art. 1.
(1) Începând cu anul 2018, Agenția Națională de Administrare Fiscală, prin înființarea unei activități finanțate integral din venituri proprii, poate reține, ca venituri proprii, o cotă de 15% din sumele stabilite prin acte administrativ-fiscale, procese-verbale de constatare și sancționare a contravențiilor și hotărâri judecătorești pronunțate în materie penală care au la bază sesizări ale Agenției Naționale de Administrare Fiscală, rămase definitive în sistemul căilor de atac, reprezentând:

a) impozite, taxe și contribuții, stabilite suplimentar prin decizii de impunere, stinse prin încasare, compensare sau executare silită;
b) obligații fiscale accesorii stabilite de organele fiscale, stinse prin încasare, compensare sau executare silită;
c) valoarea sumelor încasate din valorificarea bunurilor confiscate prin procese-verbale de constatare și sancționare a contravențiilor ale Agenției Naționale de Administrare Fiscală;
d) repararea prejudiciului material și sume confiscate prin hotărâri judecătorești pronunțate în materie penală care au la bază sesizări ale Agenției Naționale de Administrare Fiscală, stinse prin încasare, valorificare sau executare silită.

(1) Prin derogare de la prevederile art. 9 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 90/2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene, veniturile proprii ale activității prevăzute la art. 1 alin. (1) se utilizează pentru acordarea de premii personalului Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

https://lege5.ro/Gra...-pensii-publice

Edited by pasilla, 07 February 2019 - 20:36.


#8
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018
Ai firma fictivă?

 cipri2bau, on 07 februarie 2019 - 20:23, said:

Firmele fictive nu le ia la purificat?


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cipri2bau, on 07 februarie 2019 - 20:23, said:

Firmele fictive nu le ia la purificat?
Alea nu prezinta interes in sensul OUG 116/2017.

Edited by pasilla, 07 February 2019 - 20:38.


#10
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Sper sa ai noroc si sa apara si raspunsuri competente. Bafta !

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 anicoara, on 07 februarie 2019 - 20:48, said:

Sper sa ai noroc si sa apara si raspunsuri competente.
De ce nu dai tu unul, daca stii sa apreciezi celelalte raspunusuri ca fiind "incompetente" ?

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 DanLiviuM, on 07 februarie 2019 - 19:49, said:

......inspectorul a zis.....mi-a zis contabila ......Contabila mi-a zis ........
Eu nu am cunostinte de contabilitate ....

primul lucru pe care-l inveti in contabilitate: se lucreaza doar cu documente, nu cu vorbe.
in urma controlului trebuie sa primesti un document (scris) in care sa scrie rezultatul controlului (eventualele probleme gasite precum si deciziile luate de inspector). pana n-ai hartiuta aia nu-i cazul sa te ingrijorezi, ca oricum nu prea ai ce face.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Se ia de omul care plateste toate darile si e corectos iar de teparii cu firme fictive folosite exclusiv la inselaciuni nu se ia nimeni.
Nu-i corect!

Probabil o fi glumit ala de la anaf fiind surprins de corectitudinea administratiei firmei.

Uite de exemplu toate anunturile alea scam cu picaturi de urechi ptr auz, marirea penisului si alte scamuri care apar ca reclame pe paginile web sunt ale unora cu firme fictive.

Edited by cipri2bau, 07 February 2019 - 21:13.


#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 DanLiviuM, on 07 februarie 2019 - 19:49, said:

inspectorul a scazut din valoarea stocurilor de marfa ,cheltuielile pe care le-am avut si acea suma a fost considerata ca suma de impozitat.

Nu cred că ai înțeles corect.

Cheltuielile pot fi legitime, în sensul că acestea sunt făcute cu scopul de a face profit.  
Dacă apar cheltuieli incorect înregistrate,  sau fără legătură cu activitatea firmei,  acestea sunt  eliminate și sunt considerate profit.

35000 lei nu este o sumă foarte mică.
Înseamnă că ai cumpărat ceva fără legătură cu obiectul de activitate al firmei și chiar dacă este ”pe stoc”,  inspectorulul nu ți-o consideră cheltuială legitimă.

Ai putea să spui mai clar ce fel de cheltuieli ți-a dat la o parte?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tomaso, on 07 februarie 2019 - 21:30, said:

Înseamnă că ai cumpărat ceva fără legătură cu obiectul de activitate al firmei și chiar dacă este ”pe stoc”,  inspectorulul nu ți-o consideră cheltuială legitimă.
La II ? Cum poate inspectorul sa "considere" cheltuiala nejustificata, daca eu am cumparat, de ex., un harb de Mercedes ?
Considera ca II e proprietatea ANAF, si au fost prejudiciati actionarii ?

#16
DanLiviuM

DanLiviuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2019

 pasilla, on 07 februarie 2019 - 20:02, said:

Astia de ANAF isi fac de cap. Au "comision", asa ca singura solutie este sa te adresezi instantei de judecata.
Asa imi spunea si contabila mea , ca au "comision". Mie tot nu-mi vine sa cred ce abuzuri se pot face..

 rosix, on 07 februarie 2019 - 20:23, said:


Cei de la ANAF sunt trimisi dupa bani cu orice pret... de aceea apar foarte des abuzuri.  E bine sa discuti cu contabilul, sa vedeti procesul-verbal ce contine si sa faceti o contestatie daca aveti argumente si chiar sa mergeti in instanta.  Depinde foarte mult ce au gasit.. ca daca sunt chestii solide, bazate pe lege... e greu de castigat cu ANAF-ul in instanta ca judecatorii le cam tin partea.
Saptamana viitoare o sa merg sa vorbesc si cu inspectorul ANAF, sa-mi explice cum s-a ajuns la o asemena suma in conditiile in care nu am datorii la stat si platesc tot ce am de platit la timp.

 _Smiley_, on 07 februarie 2019 - 20:58, said:


primul lucru pe care-l inveti in contabilitate: se lucreaza doar cu documente, nu cu vorbe.
in urma controlului trebuie sa primesti un document (scris) in care sa scrie rezultatul controlului (eventualele probleme gasite precum si deciziile luate de inspector). pana n-ai hartiuta aia nu-i cazul sa te ingrijorezi, ca oricum nu prea ai ce face.
Multumesc. Sa inteleg ca sfatul dvs este sa astept rezultatul scris al controlului.

 tomaso, on 07 februarie 2019 - 21:30, said:

Nu cred că ai înțeles corect.

Cheltuielile pot fi legitime, în sensul că acestea sunt făcute cu scopul de a face profit.  
Dacă apar cheltuieli incorect înregistrate,  sau fără legătură cu activitatea firmei,  acestea sunt  eliminate și sunt considerate profit.

35000 lei nu este o sumă foarte mică.
Înseamnă că ai cumpărat ceva fără legătură cu obiectul de activitate al firmei și chiar dacă este ”pe stoc”,  inspectorulul nu ți-o consideră cheltuială legitimă.

Ai putea să spui mai clar ce fel de cheltuieli ți-a dat la o parte?
Am avut cheltuieli cu renovarea sediului firmei  si publicitate. Aceste cheltuieli au fost eliminate desi nu inteleg de ce. Nu sunt eligibile?

 -Dastan-, on 07 februarie 2019 - 20:35, said:

Ai firma fictivă?
Am Intreprindere Individuala inregistrata pt care am platit toate taxele/impozitele la timp.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 pasilla, on 07 februarie 2019 - 21:39, said:

La II ? Cum poate inspectorul sa "considere" cheltuiala nejustificata, daca eu am cumparat, de ex., un harb de Mercedes ?
Considera ca II e proprietatea ANAF, si au fost prejudiciati actionarii ?
e vorba de cheltuieli deductibile, iar acestea trebuie sa aiba legatura cu activitatea firmei.
de exemplu; daca desfasori activitatea la birou, fara sa faci vizite multe clientilor, atunci e posibil sa nu poti deduce cumpararea autoturismului.

 DanLiviuM, on 07 februarie 2019 - 22:16, said:

Multumesc. Sa inteleg ca sfatul dvs este sa astept rezultatul scris al controlului.
nu-i o idee rea nici sa mergi mai devreme sa discuti cu inspectorul. dar trebuie neaparat sa primesti si ceva scris (in caz contrar, de exemplu, nici nu poti ataca rezultatul controlului in instanta)

#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 DanLiviuM, on 07 februarie 2019 - 22:16, said:

Am avut cheltuieli cu renovarea sediului firmei  si publicitate. Aceste cheltuieli au fost eliminate desi nu inteleg de ce. Nu sunt eligibile?
Firma plateste chirie pentru sediu???
Renoveaza  o cladire pentru care plateste SI chirie???
In contractul de chirie ce scrie???
Cine plateste , pentru ce anume????
Cine anume a "renovat", exista o factura??

Edited by tioopedi, 07 February 2019 - 22:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate