Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Inchiriere apartament luat prin Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAncaMe, on 07 februarie 2019 - 17:05, said:

Buna!

Vreau sa dau in chirie apartamentul luat prin "Prima Casa" si am nevoie de acordul bancii si al statului. Daca il primesc e clara treaba ce am de facut mai departe...dar daca nu?? Eu ma mut din apartament si nu vreau sa ramana gol, prin urmare oricum il voi inchiria. Stiti ce zic..Posted Image
Intrebarea e.. daca nu primesc acord, iar viitori chiriasi au nevoie de flotant sau de o adeverinta (sau orice hartie) cum ca locuiesc acolo ce as putea sa fac (sa nu ii incurc nici pe ei nici pe mine)??? Help!!! E cineva in situatia? Chiar nu am habar unde, cine si cum se rezolva astfel de situatii...Merge vorbit doar cu administratorul/presedintele de bloc si face dansul hartie?
- flotant se poate da si fara contrct de inchiriere (doar spui ca stau si ei acolo si gata)

- de inchiriat la negru, ai grija, ca e penala treaba, nu vrei inchisoare pt asa ceva

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View PostNaijax, on 07 februarie 2019 - 17:17, said:

Nu exista rezolvare
Trebuie neaparat acordul bancii si al statului.
Fara astea, practic nu poate exista chirias - este inexistent.
Banca este proprietarul - ea da viza de flotant - NU tu
cum sa fie banca proprietarul? tu esti. la leasing nu esti proprietar, la credit esti.

#39
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Asa ca fapt divers, voi cititi contractele cand le semnati?
Acolo se gasesc 99% din intrebarile care se pun pe forum. Acordul bancii este necesar pentru un motiv foarte simplu, in cazul in care se ajunge la executarea bunului pentru neplata creditului banca se trezeste plocon cu un chirias pe care legal nu il poate da afara si nu poate valorifica proprietatea pentru a-si recupera creditul.
Acordul de inchiriere pe care il acorda banca va avea prevederea ca acesta se reziliaza in cazul executarii garantiei, iar banca va putea sa intre in posesia proprietatii fara alte obligatii.
Nu iti va refuza banca acordul de inchiriere cat timp respecti prevederile astea. Cel mai simplu este sa intri intr-o agentie bancara si sa intrebi lucrurile astea, sunt convins ca acolo vei primi raspunsuri mai exacte decat aici.

#40
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Postunbrutus, on 07 februarie 2019 - 19:35, said:



- de inchiriat la negru, ai grija, ca e penala treaba, nu vrei inchisoare pt asa ceva
Ce inchisoare pentru 20 de euro pe luna...altii nu au facut puscarie ca au facut oameni pizza pe trecerea de pietoni...nu mai vorbiti timpenii...

#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_Dadi_, on 07 februarie 2019 - 21:26, said:

Ce inchisoare pentru 20 de euro pe luna...
da o cautare pe google... chiar nu e de gluma.
lasa ca altii fura miliarde, aici nu discutam de aia

#42
AncaMe

AncaMe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.12.2018

View Postsmylle2u, on 07 februarie 2019 - 20:11, said:

Asa ca fapt divers, voi cititi contractele cand le semnati?
Acolo se gasesc 99% din intrebarile care se pun pe forum. Acordul bancii este necesar pentru un motiv foarte simplu, in cazul in care se ajunge la executarea bunului pentru neplata creditului banca se trezeste plocon cu un chirias pe care legal nu il poate da afara si nu poate valorifica proprietatea pentru a-si recupera creditul.
Acordul de inchiriere pe care il acorda banca va avea prevederea ca acesta se reziliaza in cazul executarii garantiei, iar banca va putea sa intre in posesia proprietatii fara alte obligatii.
Nu iti va refuza banca acordul de inchiriere cat timp respecti prevederile astea. Cel mai simplu este sa intri intr-o agentie bancara si sa intrebi lucrurile astea, sunt convins ca acolo vei primi raspunsuri mai exacte decat aici.

Nu e vorba ca citim sau nu contractul. Intrebarea apare in partea a doua a postului, iar raspunsul, evident, nu se regaseste pe contract. Posted Image)
Nu vreau sa fiu aroganta, dar..mai citeste o data postul.

Iar inainte de a pune intrebarea aici, am intrat cu o zi inainte la banca de unde am luat creditul si...fata de la credite imi raspundea cu: "nu stiu", "buna intrebare", "hai sa introducem actele si vedem apoi ce si cum"...serios?? Ultimul raspuns al dansei m-a dat gata.

Plus ca nu de fiecare data clientii sunt indrumati a face un lucru spre beneficiul lor. De exemplu: cand am fost sa rambursez anticipat o anumita suma, fata de la credite m-a sfatuit sa aleg micsorarea ratei pe motivul ca "atunci se vede concret ca ti-ai scazut din datorie". Si ghici ce: cautand aici pe forumuri am aflat ca e muuult mai avantajos pt client sa isi scada perioada creditului nu rata. (Lucrul acesta e 100% adevarat, deoarece e experienta mea...banca uneori te indruma spre castigul ei, altadata politica ei e ca angajatii sa nu dea multe detalii in diverse domenii).

Edited by AncaMe, 08 February 2019 - 08:40.


#43
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Putin in afara subiectului, dar a reusit cineva sa vanda apartament luat prin PC, inainte de cei cinci ani? La banca mi-au spus ca daca am acordul lor si al fondului de garantare se poate face treaba, dar nu prea am intalnit cazuri fericite.

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil multi nici nu si-au dorit fericirea asta.

#45
AncaMe

AncaMe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.12.2018

View Postslai, on 08 februarie 2019 - 09:27, said:

Probabil multi nici nu si-au dorit fericirea asta.

Eh, fericire...daca esti cat de cat econom, ai venituri bunicele si nu ai o rata gigantica lunar poti linistit sa faci cateva rambursari anticipate pe an. In felul asta te scapi in 10 ani de banca si ramai si cu proprietate. Eu am ramas cu aprox 20 ani de plata pt un credit luat pe 30 ani, si sunt relativ tanara cu credit luat de putini ani. Planul e sa nu ma opresc aici...:D

Edited by AncaMe, 08 February 2019 - 10:17.


#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Post_Dadi_, on 07 februarie 2019 - 18:32, said:

Daca ai asa un prost pe scara...fa cum iti zic eu...
Cauta o familie care lucreaza la o institutie de stat, armata, politie, etc...faci un contract conceput de tine si te duci la Circa Financiara si il declari...
Nu fa contractul pe periode lungi, trebuie sa dai impozitul inainte...16%impozit pe venit+2%sanatate...
Nu te speria, aia de la CF nu au oameni sa verifice asa ceva, si cum demonstreaza ca ai luat tu bani?...organizeaza un flagrant?..
Daca tu si chiriasii va intelegeti bine nu are ce sa va faca nimeni...
Impozitul nu mai e 16% ci 10% de un an deja iar CASS nu a fost 2% niciodată. Și tot de un an nu mai e obligatoriu să plătești ceva în avans. Iar contractele nu mai trebuie declarate la ANAF.
Ești sigur că ai așa multe case închiriate? Că nu pari să fii la curent cu legislația...
ANAF nu se obosește cu flagranturi la chestii din astea - trimite direct decizii de impunere și te lasă pe tine să dovedești că nu e cum zic ei.

Inițiatoare - dacă banca zice da, totul bine și frumos. Dacă banca zice nu, atunci ai de ales - nu închiriezi sau închiriezi la negru. Pare că ești hotărîtă să închiriezi la negru ceea ce înseamnă că trebuie să iei în calcul următoarele posibilități neplăcute:
1- banca află și pune în aplicare ce clauze ai în contract - tu știi ce scrie acolo.
2 - află ANAF (că tot ai un vecin binevoitor) și te trezești cu o decizie de impunere din oficiu plus penalizările și amenzile aferente.
3 - eventual ai "noroc" de un locatar de care nu mai poți scăpa; asta e posibilă și cu contract dar acolo măcar poți recurge la calea legală; în cazul tău însă ar fi mai greu.
Decizia îți aparține integral - orice sfaturi primești pe aici nu sînt nici furnizate de avocați iar autorii lor nu sînt în pielea ta.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,492
  • Înscris: 02.09.2006

View Postarg, on 07 februarie 2019 - 17:19, said:

de unde ai scos nene tampenia asta...

acodrul bancii trebuie doar la pc

flatant isi face singur chiriarul cu contratul de inchiriere declarat la fisc (pentru data certa).
prostii, nu mai deruta lumea, nu esti obligat sa scrii pe toate topicurile daca nu stii despre ce e vorba!

View Post_Dadi_, on 07 februarie 2019 - 18:01, said:

Mai Arg...

Cererea, formularul il au acolo...
Normal ca trebuie CI....
Normal ca trebuie actul casei...
Consimtamintul  il dai verbal acolo...ca nu te duci de florile marului...

Nu mai speriati oamenii degeaba, ca nu este mare lucru...
de fapt in scris si cu semnatura! se vede ca te pricepi!

View PostAncaMe, on 07 februarie 2019 - 17:58, said:

Pe perioada determinata?
pe maxim un an

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la politie iti cer un act doveditor sau acordul propietarului (propietarul vine cu actele casei).

#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAncaMe, on 08 februarie 2019 - 10:16, said:

Planul e sa nu ma opresc aici...Posted Image
Da-i inainte! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate