Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Schimbarea locului de muncă in perioada concediului maternal

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Noninho

Noninho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2018
Sotia este angajată, a nascut si acum este in concediu de crestere a copilului. S-a ivit oportunitea unui concurs de admitere directa in MAI. In ipoteza in care reușește la examen, e legala schimbarea locului de muncă ? E posibil sa beneficieze de acest concediu in continuare in eventualitatea in care promovează examenul? Va mulțumesc

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Concediul maternal se incheie cand semneaza contractul cu MAI nu cand promoveaza examenul. Am inteles bine oare?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Momentan e legata de vechiul loc de munca. Are CIM suspendat si stiu ca nu are voie sa se angajeze. Sper sa nu retin gresit, dar procedura de reintegrare in munca necesita o cerere de revenire la angajator (de unde a "plecat" in Cresterea Copilului). Nu stiu daca va beneficia de continuarea acestui concediu intrucat ar presupune o demisie.

#4
Noninho

Noninho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2018

 dreaQ, on 07 februarie 2019 - 16:42, said:

Concediul maternal se incheie cand semneaza contractul cu MAI nu cand promoveaza examenul. Am inteles bine oare?
Da.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa beneficieze la ce mod ?
Sa stea in continuare acasa si sa primeasca bani pentru cresterea copilului?
Sa mearga la munca unde sa primeasca pe langa salariu si bani pentru cresterea copilului?
Sa mearga la noul loc de munca unde va primi doar salariul ?

#6
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Daca e deja in concediu, trebuie ca mai intai sa renunte la concediu, sa isi dea demisia de la actualul job si abia mai apoi se poate angaja in alta parte.
Nu stiu daca isi poate relua concediul, dar sigur poate beneficia de stimulentul de insertie.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
da, poate solicita incetarea contractului de munca la actualul angajator, in timpul concediului de crestere si ingrijire copil.
daca da examenul si il promoveaza/va fi angajata, nu vad logica sa stea in continuare acasa in CIC, cei de la MAI au nevoie de oameni pe posturile respective.
in plus, daca sotia incepe sa lucreze la MAI, pe langa salariu - care presupun ca este frumusel - va incasa si stimulent de insertie, in valoare de 650 lei/luna, pana implineste copilul varsta de 3 ani.
mai exista varianta ca sotia sa inceapa sa lucreze si sotul sa solicite intrarea in CIC, sa stea acasa cu copilul pana acesta implineste varsta de 1 an  si 11 luni, indemnizatia CIC o va incasa sotul, iar sotia NU va mai beneficia de stimulentul de insertie.

#8
Noninho

Noninho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2018
Va multumesc pentru răspunsuri. Intrebarea mea initiala nu a fost foarte exacta, dar din răspunsurile voastre am înțeles procedura. In eventualitatea promovarii examenului trebuie sa demisoneze de la actualul loc (cred ca in momentul acest inceteaza si concediul de crestere a copilului), si sa incheie un nou CIM cu MAI. Din punct de vedere legal, dupa acesti pasi, ar mai putea solicita concediu de crestere a copilului?


#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 Noninho, on 07 februarie 2019 - 17:54, said:

ar mai putea solicita concediu de crestere a copilului?
Mira-m-as si m-as mira.
Nu-i vor aproba dosarul de inscriere la concurs daca NU renunta la concediul respectiv.
  • Trebuie ca sotul sa "preia" acest concediu
  • Intocmeste dosarul
  • participa la concurs
  • semneaza contractul individual de munca
  • Abia acum sotul renunta la randul lui la concediu si ea isi cere drepturile legale.
  • Atentie !!!!!!! sa nu faca asta in perioada de proba. Chiar si pentru bugetari exista perioada de proba


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Initiator, cum crezi ca va fi privita sotia ta la noul loc de munca, daca nici bine nu se angajeaza si cere intrare in CIC ? Nu ti se pare puțin nedrept sa ocupe un loc de munca, in locul altei persoane dornica sa munceasca zi de zi ? In plus, institutia MAI ar fi nevoita sa organizeze un nou concurs, pentru ocuparea pozitiei sotiei tale, pe perioada determinata, pana se intoarce din CIC.
Sincer, legal nu stiu daca se poate face ce vreti voi, iar moral mi se pare aiurea si nedrept. Mai bine isi vede de CIC pana face copilul 1 an si 11 luni, poate apare o noua oportunitate de angajare mai aproape de finalul CIC-ului, cand oricum si-ar relua activitatea.
Cel mai bine ar fi ca sotia ta sa intrebe la directia unde a depus dosarul de acordare indemnizatie CIC.

#11
madycyprus

madycyprus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.12.2013
Oportunitati de angajare directa in MAI tot vor fi, pentru ca e lipsa de personal, multi se pensineaza / se vor pensiona in viitorul apropiat, iar scolile de agenti de politie / academia care dureaza 1 ani / 3 ani - nu fac fata sa produca personal cata cerere exista in teritoriu.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Noninho, on 07 februarie 2019 - 16:32, said:

Sotia este angajată, a nascut si acum este in concediu de crestere a copilului. S-a ivit oportunitea unui concurs de admitere directa in MAI. In ipoteza in care reușește la examen, e legala schimbarea locului de muncă ? E posibil sa beneficieze de acest concediu in continuare in eventualitatea in care promovează examenul? Va mulțumesc

Sa dea examenul apoi daca il ea, inceteaza concediul isi da demisia, face preavizul si pa-pa, la revedere... Dar.. la MAI din cate stiu e un ciclu de recrutare lung, adica dureaza vreo 3 luni pana faci vizita medicala, toate examinarile etc... timp ar fi suficient pentru toate.. Asa ca.. sa dea examenul si vede dupa aia ce si cum...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate