Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sound decent pentru TV

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
N-are nimic de a face cu audiofilia aici. Nici macar receiverele A/V plus pachetele de boxe atasate nu sunt chiar audiofile. Era vorba de niste principii generale pentru un sunet cat de cat corect. Sunet care din pacate se intalneste tot mai greu in ziua de astazi. Din pure motive de necunoastere ,si nu neaparat din vina utilizatorului.

#38
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
@bstf2001, oferta ta este scumpa, se poate gasi si mai bine
https://www.sono.ro/...02a-set-51.html
Si receiver-ul recomandat de tine

Total 2800 ron

Dar in loc de soundbar care este ca un centru pentru tot, mai bine doua boxe active stanga-dreapta si in felu asta are si el ceva efecte, putina scena....

#39
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postedigee, on 08 februarie 2019 - 11:31, said:

N-are nimic de a face cu audiofilia aici. Nici macar receiverele A/V plus pachetele de boxe atasate nu sunt chiar audiofile. Era vorba de niste principii generale pentru un sunet cat de cat corect. Sunet care din pacate se intalneste tot mai greu in ziua de astazi. Din pure motive de necunoastere ,si nu neaparat din vina utilizatorului.
Daca omul se uita dupa ceva de 500 ...o dati inainte cu regului si vrajeli
Vrea ceva ieftin care sa se auda diferit fata de tv...si boxele active care sunt pe piata in banutii astia sunt cam pocntori toate
La 500-800 roni gaseste un soundbar decent .
La o camera de bloc este arhisuficient si pt muzica , si ca conectivitate .
Pe boxe active ciuciu hdmiarc
De ce sounbar ?
pt ca gaseste cu soubwofer wireless, pt ca se aude decent fata de un tv, pt ca ai sansa sa gasesti cu hdmiarc, bluetooth,analog, toslink .
Altfel ...aveti dreptate  dar nu se aplica

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca citeai cu atentie vedeai ca tot soundbar i-am recomandat in bugetul ala.
In rest ,daca celelalte consideratii referitoare la calitatea audio adevarata ti se par "vrajeli" e strict problema ta personala.

#41
bstf2001

bstf2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.10.2005

View PostFloriN_83, on 08 februarie 2019 - 11:38, said:

@bstf2001, oferta ta este scumpa, se poate gasi si mai bine
https://www.sono.ro/...02a-set-51.html
Si receiver-ul recomandat de tine

Total 2800 ron

Dar in loc de soundbar care este ca un centru pentru tot, mai bine doua boxe active stanga-dreapta si in felu asta are si el ceva efecte, putina scena....

Ai perfecta dreptate dar nu e oferta mea e a celor de unde este link-ul! Nu vand vreo scula eu si nici nu am de gand.  Nu am stat sa caut cea mai buna oferta, am cautat totul inr-un singur loc. Crede-ma si eu sunt comod, plus ca sa lucrez gratis....  nu prea imi vine. Dar omul parea sincer si am zis sa ii deschidem un nr mai mare de optiuni, macar sa stie.

La un anumit moment fiecare dintre noi a avut nevoie de o mana intinsa, nu?

View Postpacaliciosu01, on 08 februarie 2019 - 12:34, said:

Daca omul se uita dupa ceva de 500 ...o dati inainte cu regului si vrajeli
Vrea ceva ieftin care sa se auda diferit fata de tv...si boxele active care sunt pe piata in banutii astia sunt cam pocntori toate
La 500-800 roni gaseste un soundbar decent .
La o camera de bloc este arhisuficient si pt muzica , si ca conectivitate .
Pe boxe active ciuciu hdmiarc
De ce sounbar ?
pt ca gaseste cu soubwofer wireless, pt ca se aude decent fata de un tv, pt ca ai sansa sa gasesti cu hdmiarc, bluetooth,analog, toslink .
Altfel ...aveti dreptate  dar nu se aplica

Calitatea audio nu este vrajeala. In plus ca nu ii va parea o mare diferenta nici cu un soundbar de 500 sau 650. Atunci ar fi mai bine sa astepte si sa stranga din dinti si isi ia un 5.1 minimal care e de 10 ori mai bun ca un soundbar la aceeasi valoare.

In ceea ce priveste suficienta sau nu, este o chestie de obisnuinta, daca tot am trecut de la bordeie ingropate in pamant la smart-house pe pamant. Eu, la bloc, am 5.1 si este 5x150W iar .1 este de 800W. In 6 ani de cand stau aici nu mi-a batut nimeni in usa .... inca Posted Image .

HDMI ARC, bluetoothh, toslink, astea chiar sunt vrajeli.  Este ca si cum ti-ai pune subwoofer in Dacia 1300.

Colegul nostru chiar vrea dar nu stie f bine sa isi administreze cash flow-ul ... cred.

Sa ii uram succes!!

Edited by bstf2001, 08 February 2019 - 13:59.


#42
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Initiator...nu lua boss nimic de 500 ca te faci de ras pe softpedia ...or sa rada si curcile de tine
Pune mana si fa un credit sa multumesti colegii,altfel esti prost
Pffff...

#43
bstf2001

bstf2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.10.2005

View Postpacaliciosu01, on 08 februarie 2019 - 15:22, said:

Initiator...nu lua boss nimic de 500 ca te faci de ras pe softpedia ...or sa rada si curcile de tine
Pune mana si fa un credit sa multumesti colegii,altfel esti prost
Pffff...

Uite asa mi-am adus aminte de ce nu particip la discutii pe forumuri. Merci frumos!

#44
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postbstf2001, on 08 februarie 2019 - 15:44, said:


Uite asa mi-am adus aminte de ce nu particip la discutii pe forumuri. Merci frumos!
Big like!!! Sincer, apreciez mult rabdarea de care ai data dovada pana aici!

Pentru Sony cu leduri, difuzoare inghesuite intr-un plastic - astea vad ca markeingul le spune pompos "soundbaruri" si alte asemenea, nu inteleg cam ce sfaturi poti cauta??? Cum se pot auzi acele minunatii ale tehnicii?? Tare si prost. Ce diferente pot fi intre ele?? Singura diferenta e daca au sau nu un sub in pachet, altfel nu sunt mari diferente intre ele… Aaa, sa nu uit: pe unele scrie 500W si pe altele 1500W. Minuni alte tehnicii, ce mai...
Pacat pentru cei ce incearca sa dea niste sfaturi pertinente si mai sunt si luati in balon. Nu-I asa "boss" ca sunt niste fraieri???

#45
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Dincolo de orice tin sa multumesc tuturor celor care au participat la discutie, una de altfel placuta, educativa, din punctul meu de vedere. In loc de concluzie ma simt privilegiat ca am avut parte de parerea unor oameni care chiar stiu ce inseamna ''sound'' si de la care chiar am de invatat.
Momentan ma retrag sa ''deliberez'' impreuna cu buzunaru' din dotare, alegeri sunt berechet :)

Peace and love tuturor !

#46
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postuserincognito, on 08 februarie 2019 - 16:24, said:

Big like!!! Sincer, apreciez mult rabdarea de care ai data dovada pana aici!

Pentru Sony cu leduri, difuzoare inghesuite intr-un plastic - astea vad ca markeingul le spune pompos "soundbaruri" si alte asemenea, nu inteleg cam ce sfaturi poti cauta??? Cum se pot auzi acele minunatii ale tehnicii?? Tare si prost. Ce diferente pot fi intre ele?? Singura diferenta e daca au sau nu un sub in pachet, altfel nu sunt mari diferente intre ele… Aaa, sa nu uit: pe unele scrie 500W si pe altele 1500W. Minuni alte tehnicii, ce mai...
Pacat pentru cei ce incearca sa dea niste sfaturi pertinente si mai sunt si luati in balon. Nu-I asa "boss" ca sunt niste fraieri???
Nu prietene ai inteles absolut gresit ..si tu si colegii
Nu a spus nimeni ca nu aveti dreptate si nu v-am contrazis .
Insa daca omul are buget de 500 de ron sa apari tu ca o floricica cu teoria chibritului ca este musai nevoie de nu  stiu ce scula , este jenant ...absolut jenant .
Vrei sa fi util ?...dai ceva variante in jurul banutilor lui +/- o suma decenta sa zicem de 200  lei .

Ca si exemplu de rahat , am un sony din seria cht ... care este absolut suficient pt un film si dpdv al conectivitatii .Altfell daca vreau sa ma bucur de ceva anume ...am mixer cu 12 cai , statie de line , monitoare ...fac nunta in cartier daca trebuie.
La ce are omul nevoie, vrea strict altceva - o schimbare la sunetul de rahan din tv ....si un homecinema sau un soundbar cu subwoofer o sa-i ofere lucrul asta . ...evident cu limitarile de rigoare .
Cam asta am avut de spus , si-mi pare rau ca o luati asa personal , dar omul trebuie ajutat in banii lui nu in visele noastre .!

#47
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Cand vad avataru tau, am impresia ca mereu tipi la noi Posted Image

Daca te uiti de la inceput, ai fi vazut ca sunt multe recomandari in bugetu respectiv, faptu ca unii dintre noi am incercat sa-i aratam si partea buna a unui sistem decent e altceva, nu-l obliga nimeni sa cheltuie atat, face ce vrea cu bani lui, doar ca la un asa tv trebuie si un sunet pe masura

Si da, mai bune sunt niste boxe active decat un soundbar, indiferent ca nu au ARC sau sageti, mai bine formezi un triunghi cu boxele alea decat sa ai totu in centru, mai ales daca stai si la 3m distanta, mai bine pui doar o boxa activa, e acelasi lucru, doar zgomot cu bas

Edited by FloriN_83, 08 February 2019 - 17:39.


#48
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Sincer sa fiu prin nepriceperea mea in domeniu, am estimat ca 500 ron ar fi de ajuns pentru un sound decent. Cred ca voi depasi considerabil bugetul.

#49
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View PostFloriN_83, on 08 februarie 2019 - 17:35, said:

Cand vad avataru tau, am impresia ca mereu tipi la noi Posted Image

Daca te uiti de la inceput, ai fi vazut ca sunt multe recomandari in bugetu respectiv, faptu ca unii dintre noi am incercat sa-i aratam si partea buna a unui sistem decent e altceva, nu-l obliga nimeni sa cheltuie atat, face ce vrea cu bani lui, doar ca la un asa tv trebuie si un sunet pe masura

Offf...mama lui de avatar ...da tot nu-l schimb   :)
Eu m-am ''aprins'' doar cand am vazut recomandarile alea babane  .
Am remarcat asta in orice discutie de gen ..si la auto la fel ...zice omu ca vrea un sh de 3-4k si apar o suita care zic ...nu boss strange punga si ia nou .....de parca toti ne jucam cu meleoanele Posted Image

View PostSpaghete, on 08 februarie 2019 - 17:41, said:

Sincer sa fiu prin nepriceperea mea in domeniu, am estimat ca 500 ron ar fi de ajuns pentru un sound decent. Cred ca voi depasi considerabil bugetul.
Categoric o sa depasesti bugetul...iar in sus se poate orice . Mai bine  arunca un ochi cam la tot ce este pe piata sa zicem in 1000 ron , vezi cam ce forma place ochiului , si spre ce ai vrea sa te orientezi .( soundbar, home cinema, recever + boxe , sau doar o boxa activa  )
Astea oarecum le departajezi in functie de ce conectivitate vrei ( digitala - hdmi,bluetooth,toslink, analogica - rca,jack ) si de si disponibilitatea ta de a sta cu mate intinse sau nu .( soundbar fara fire , restul cu fire )
Dupa pui intrebari mai punctuale cu niste modele tinta si pp ca baietii or sa te indrume corect.
Spor la alegeri .

PS : cer scuze daca m-am aprins ....PEACE Posted Image

#50
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postpacaliciosu01, on 08 februarie 2019 - 16:36, said:

Nu prietene ai inteles absolut gresit ..si tu si colegii
Nu a spus nimeni ca nu aveti dreptate si nu v-am contrazis .
Insa daca omul are buget de 500 de ron sa apari tu ca o floricica cu teoria chibritului ca este musai nevoie de nu  stiu ce scula , este jenant ...absolut jenant .
Vrei sa fi util ?...dai ceva variante in jurul banutilor lui +/- o suma decenta sa zicem de 200  lei .
Ca si exemplu de rahat , am un sony din seria cht ... care este absolut suficient pt un film si dpdv al conectivitatii .Altfell daca vreau sa ma bucur de ceva anume ...am mixer cu 12 cai , statie de line , monitoare ...fac nunta in cartier daca trebuie.
La ce are omul nevoie, vrea strict altceva - o schimbare la sunetul de rahan din tv ....si un homecinema sau un soundbar cu subwoofer o sa-i ofere lucrul asta . ...evident cu limitarile de rigoare .
Cam asta am avut de spus , si-mi pare rau ca o luati asa personal , dar omul trebuie ajutat in banii lui nu in visele noastre .!
Pai sa le luam pe rand:
"Nu prietene ai inteles absolut gresit ..si tu si colegii" - prieten cu "bossulici" de gen - nu, multumesc, se poate mai mult decat atat...
"insa daca omul are buget de 500 de ron sa apari tu ca o floricica cu teoria chibritului ca este musai nevoie de nu  stiu ce scula , este jenant ...absolut jenant ." - jenant este ce incerci tu sa transmiti, un c...t de genul soundbar nu o sa aduca prea multe imbunatatiri peste sunetul tv-ului, doar o sa urle mai tare.
"Vrei sa fi util ?...dai ceva variante in jurul banutilor lui +/- o suma decenta sa zicem de 200  lei ." - aici nu trebuie sa fii inginer la NASA, trebuie doar sa ai deschiderea sa intelegi ca un sunet "de calitate" cum s-a cerut in primul post nu prea poti obtine cu cei 500lei; decat cheltuiti pe asa ceva mai bine pe niste casti decente in banii aia...In plus, sunt destule variante propuse in topic, de ales se poate alege si in buget de 600 si in buget de 3000.
Uite un sfat: @initiator, fa-ti timp cateva ore, mergi intr-un showroom care comercializeaza si soundbaruri si sisteme 5.1 si fa o comparatie intre ele. Apoi, decide tu daca merita sa strangi niste bani pentru a lua ceva decent sau nu...macar asa stii ca e facuta pe mana (urechea) ta si nu a altora!

Edited by userincognito, 08 February 2019 - 19:09.


#51
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Ehe...vedeti ? ...chiar daca ne mai intepam , incetisor ajungem la un consens ....domnilor universitari

#52
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Initiator :
1. Urechile oamenilor lor sunt a naibii de subiective=> meri pe urechile tale
2. Daca vrei sa asculti si muzica cu sonorizare adecvata , mai vinde ceva de prin casa si mai fa un topic..(Personal, am facut mobila in jurul sistemului de sonorizare+televizor legat la sunet.. si sunt tare multumit, pot sa ma descurc si cu un rinichi..
3 Tine cont de calitate sunet/ergonomie/estetica(la boxele tale initiale imi venea sa plang cand mi le- am imaginat langa Sony..
4 Strict pentru TV meri pe boxea active lemn(plasticul ramane plastic)  2.0 sau eventual 2.1..orice digitalizare a sunetului, scade naturaletea sunetului astfel incat la boxele cu intrare digitala legate de televizor,  conteaza care are DAC-ul mai bun.
Faza comica este ca dupa ce ai dat o caruta de bani pe TV..patesti ca noi toti=> "Orice soluţie naşte noi probleme pentru care căutăm noi soluţii care nasc alte probleme..."

Edited by danb1961, 08 February 2019 - 19:43.


#53
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Pacat ca in ziua de astazi ignoranta e ridicata la rang de virtute. Cum vrei sa-i dai cuiva un sfat documentat cum esti acuzat ba ca-ti dai ifose ba ca vii cu "vrajeli".

#54
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postedigee, on 08 februarie 2019 - 19:46, said:

Pacat ca in ziua de astazi ignoranta e ridicata la rang de virtute. Cum vrei sa-i dai cuiva un sfat documentat cum esti acuzat ba ca-ti dai ifose ba ca vii cu "vrajeli".

Eu unul am ''belit'' ochii la fiecare postare, am intrat pe toate link-urile lasate de voi, am cautat pe google oricare din sugestiile voastre. Din pacate timpul nu-mi permite sa merg intr-un showroom si sa ascult ce mi-ar placea, de aceea am apelat la forum implicit la bunavointa voastra. Momentan nu am ajuns la vreo concluzie, singura certitudine pe care o am, e ca o sa sar cu mult peste suma prevazuta de naivitatea/nepriceperea mea.
Ideea e ca am invatat sa nu ma grabesc, asa ca o sa rumeg cam tot ce s-a scris pe aici si nu numai. Inca o data Multumesc tuturor ! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate