Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Achizitie PC - buget 3500-4000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Trebuie avut in vedere ca testul de acolo este din aprilie 2018, iar AMD a scos ceva BIOSuri prin octombrie si decembrie si au adus ceva corectari si imbunatatiri de performanta procesoarelor, cat, nu stiu sa zic.
Mie pe ryzen 5 1600 dupa ultimele BIOSuri am o performanta de 8% overall, dar nu cred ca o sa mai creasca de acum incolo, si poate ca nici nu-i atat de mult cat sa bata ryzen 7 2700, pe i7 8700.
Deci nu stiu exact ca sa spun.
Sa se uite la multe teste in mai multe locuri si sa aleaga ce crede el...

Edited by notrust, 07 February 2019 - 20:06.


#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
C'mon, performanțele îmbunătățite prin software sunt de cele mai multe ori neglijabile.

Nu mă înțelege greșit, dacă OP intenționa sa facă video rendering atunci recomandam fără doar și poate Ryzen.

View Postnotrust, on 07 februarie 2019 - 20:05, said:

Mie pe ryzen 5 1600 dupa ultimele BIOSuri am o performanta de 8% overall
În ce context?

#21
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,530
  • Înscris: 21.12.2006
@qrevcs5 Pentru DTP, daca bugetul nu este suficient, placa video integrata se descurca excelent. Suita Adobe e optimizată pentru procesoarele Intel. Sfatul meu este să cumperi cel mai puternic procesor pe care ți-l permiți și minim 16Gb RAM. O placă video o poți aduga oricând  ulterior, la fel o carcasă mai aerisita. Un procesor este greu de schimbat, pierderea ulterioară este mare pentru cele mid range sau low range. Un procesor top of the line isi tine mai bine valoarea de revânzare. Aș cumpăra minim un Intel 9900K sau 9700K cu o placă de bază Z390.

#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postjegmihai, on 07 februarie 2019 - 20:14, said:

În ce context?
In CineBench vreo 100 de puncte in plus, si in AC Origins, si GTA V.
Acolo am observat.
GTA V Ryzen 5 1600 pe aceiasi memorie RAM si placa video scotea aceleasi FPSuri, cu i5 6600, acum scoate cu vreo 8 in plus.
In AC Origins, in testul de bench al jocului scotea aproape 5700 de puncte acum scoate putin peste 6100.

Este cunoscut faptul ca AMD arunca pe piata componente si dupaia le face "functionale" prin updateuri de drivere si BIOS.

Oricum sa aleaga ce vrea, eu nu-i spun alege neaparat AMD, i-am facut doua liste, comparatiile le face el.
Le-am facut sa intre in 4.000 lei.
Sa spuna si ce productie face, ca este cam limita de jos a bugetului pentru productie.

Edited by notrust, 07 February 2019 - 20:30.


#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postnotrust, on 07 februarie 2019 - 20:23, said:

Este cunoscut faptul ca AMD arunca pe piata componente si dupaia le face "functionale" prin updateuri de drivere si BIOS.
Sunt total de acord, dar ce spui se aplică în mare parte în cazul unei platforme imature. Dupa ce s-a maturizat cât de cât, update-urile nu mai sunt la fel de semnificative.

În timp ce spuneam aceste lucruri fix la Ryzen mă gândeam, probabil că și tu.

#24
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
Va multumesc pentru recomandari

@dreaQ apreciez comentariul tau pentru ca detii atat intel cat si amd si le poti compara facand aceeasi treaba

@notrust
"Trebuie avut in vedere ca testul de acolo este din aprilie 2018, iar AMD a scos ceva BIOSuri prin octombrie si decembrie si au adus ceva corectari si imbunatatiri de performanta procesoarelor, cat, nu stiu sa zic.
Mie pe ryzen 5 1600 dupa ultimele BIOSuri am o performanta de 8% overall, dar nu cred ca o sa mai creasca de acum incolo, si poate ca nici nu-i atat de mult cat sa bata ryzen 7 2700, pe i7 8700.
Deci nu stiu exact ca sa spun.
Sa se uite la multe teste in mai multe locuri si sa aleaga ce crede el... "

Nu prea am timp sa ma uit la teste pe net facute de unii si altii, sunt multe dezinformari si fakenews. fiecare isi optimizeaza intelul sau amdul in functie dupa cum vrea ca sa dea bine pe net.


@jegmihai - nu fac video rendering.

@nei-k "Pentru DTP, daca bugetul nu este suficient, placa video integrata se descurca excelent. Suita Adobe e optimizata pentru procesoarele Intel. Sfatul meu este sa cumperi cel mai puternic procesor pe care ?i-l permi?i ?i minim 16Gb RAM. O placa video o po?i aduga oricând  ulterior, la fel o carcasa mai aerisita. Un procesor este greu de schimbat, pierderea ulterioara este mare pentru cele mid range sau low range. Un procesor top of the line isi tine mai bine valoarea de revânzare. A? cumpara minim un Intel 9900K sau 9700K cu o placa de baza Z390. "

- cred 9900k este peste bugetul meu.
-la serviciu mai lucrez si pe un  intel i5 cu 8gbrami si o placa video cu 512Mb - suficent pentru noi. acasa lucrez acum pe i3 cu 8Gbrami si 920M cu 2Gb(laptop) dar "gâfâie" cand salvez o revista a5,64 pagini din illustrator in pdf. aplicatiile se deschid destul de repede pentru cu sunt pe ssd-ul intel. nu o sa cumpar mai putin de 16 Gbram indiferent de procesor,. In 8 Gbram ddr3 pot tine deschise fara probleme illustrator, Photoshop, chrome cu vreo 7 taburi, adobe acrobat....dar incepe sa "scârtâie" cand mai vreau bridge sau Corel. Lightroom CC va veni si el in viitor.

@notrus
"In CineBench vreo 100 de puncte in plus, si in AC Origins, si GTA V.
Acolo am observat.GTA V Ryzen 5 1600 pe aceiasi memorie RAM si placa video scotea aceleasi FPSuri, cu i5 6600, acum scoate cu vreo 8 in plus.In AC Origins, in testul de bench al jocului scotea aproape 5700 de puncte acum scoate putin peste 6100." - nu ma intereseaza ce punctaj este in cinebench sau ac origins sau alt joc, daca mie imi face treaba  satisfacator

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Uite aici o comparatie intre cele doua procesoare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57C8roDuX9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011

View Postnotrust, on 08 februarie 2019 - 14:15, said:

Uite aici o comparatie intre cele doua procesoare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57C8roDuX9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc,
Video il recomand gamerilor, nu arata decat un scor in CineBench, Adobe Premiere pro cc (care tine de editare video), HandBrake encoding si restul sunt jocuri. eu nu ma joc.
cu 1080ti te astepti sa nu-ti mearga vreun joc? cine are bani de 1080ti are bani si de un procesor pe masura.


Intesant este si graficul de la power consumption,

Edited by qrevcs5, 08 February 2019 - 14:34.


#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Uite vezi si aici, la inceput sunt ceva teste de productie, dupaia de gaming...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lo9fajBgY7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011

View Postnotrust, on 08 februarie 2019 - 14:15, said:

Uite aici o comparatie intre cele doua procesoare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57C8roDuX9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
corecteaza-ma daca gresesc, amd si intel din acel filmulet au 65W amandoua, de ce la power consumtion amd "haleste" mai mult ?

View Postnotrust, on 07 februarie 2019 - 18:05, said:

Eu as alege asta pentru productie in 2019, iar in viitor as avea in vedere inca 16 GB RAM.
Adica inca 500 lei peste ce e acolo.
https://www.pcgarage...shlist/3689728/


La procesorul ala in productie ai nevoie de un chipset mai bun...

Ti-am facut si o lista pe INTEL tu alegi intre
1. INTEL:
https://www.pcgarage...shlist/3689740/
2. AMD:
https://www.pcgarage...shlist/3689728/

Compara procesoarele intre ele si vezi tu singur ce alegi.
Cauta pe internet comparatii in teste de productie...

P.S.
Si nu uita ca o sa mai ai nevoie in viitor de inca 16 GB RAM.

voi alege intelul din aceasta comanda.

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postjegmihai, on 07 februarie 2019 - 15:18, said:

Sau carcasa?

Altfel, m-as orienta dupa următoarea configurație + procesorul.
vezi cacarcasa aia nu are ventilatoare incluse.

View Postqrevcs5, on 08 februarie 2019 - 15:03, said:

voi alege intelul din aceasta comanda.
mai ai putina rabdare ca vad ca piese de acolo sunt cam varza.

revin in cateva minute cu ceva mai ok.

LE: uite aici
daca nu te joci, nu are rost sa-ti iei o placa video marginal mai buna, dar sa-ti iei o carcasa cam praf sa ti sa coaca componentele in ea si nici o sursa mediocra.
memoriile la 1.2v sa nu streseze prea rau procesorul...

eventual daca nu iti place carcasa, te poti orienta catre asta

ambele sunt ok. asearam am ansamblat un sistem in kendomen si e ok, poate chiar mai ok decat zalman - are fan controller pe 2 ventilatoare (cele de sus) si restul 3 au conector molex + 3 pin, asa ca le poti lega direct la placa de baza si controla de acolo.

Edited by shmu, 08 February 2019 - 15:16.


#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca spune că își face treaba cu un i5, atunci probabil că un i7 8700 este suficient.

+1 pentru configurația lui shmu, de la care aș schimba însă sursa. Carcasa DeepCool este OK, Zalman-ul nu este. Am mai spus pe aici de ce nu as recomanda Zalman Z3 sau Z3 Plus, nu mă mai repet.

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sa stii ca nu e mare diferenta intre ele. am facut sisteme destule in zalman z3 plus si e f ok.

#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu contest că este în regulă, dar există carcase și mai OK in aceeași bani.

#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
din punctu meu de vedere sunt cam la fel toate "cele bune".
nu o sa vezi diferenta in practica intre ele.

teoretic una o avea un ventilator in plus sau minus sau nush ce, dar practic daca ai minim 2-3 ventilatoare si filtre de praf + loc destul pe intrare, o sa ai cam aceleasi temperaturi.

#34
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu mă gândesc în principal la layout-ul interior. Spre exemplu Zalman au 3 bay-uri de 5.25", eu zic că unul singur este suficient, iar de spațiul economisit se poate gândi un layout care să favorizeze airflow-ul.

Mă mai uit și dacă au cover pentru sursă, cel puțin mie mi se pare că acele carcase care au așa ceva permit o asamblare mai clean.

La calitatea materialelor eu zic că aproape orice carcasa de la DeepCool, SilentiumPC și altele (care nu-mi vin in minte acum) cu preț în jurul a 200 de lei este OK.

#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
kendomen are cam acelasi airflow cu zalman :) ba chiar mai prost ca are bayuri pt hdd pana sub cele de 5.25 si ambele nu au cover la sursa (care e destul de irelevant sincer, poti face linistit wire management si fara.

singura diferenta e numarul de ventilatoare: zalman vine cu 4 si ar trebui mutat unul de sus in fata.

dar asta se face in cateva minute.

deasta zic... kendomen si z3 plus sunt cam aceiasi mancare de peste, asa ca o poti alege pe care iti place.

ar mai fi si SilentiumPC Regnum RG4T - dar nu am pus mana pe ea, nu stiu daca are filtru de praf in fata si nu stiu ce fel de mufe au ventilatoarele.

dar sincer, nu vad nici un motiv sa nu alegi una din cele 2. 40 lei diferenta poate e ceva pt unii, pt altii poate aspectul putin mai serios al lui zalman le face cu ochiu, etc.

o sa incerc sa vad daca recomand cuiva si silentium, sa vad ce stie... abia apoi imi pot face o parere adecvata.

#36
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,530
  • Înscris: 21.12.2006
Ai buget de sistem cu 9700K + Z390 dacă scoți placa video din configurațiile de mai sus. Dacă chiar îi vei simți lipsa o vei putea adăuga ulterior. În peste 20 ani de DTP nu am simțit lipsa sau avantajele plăcii video în sistem, comparat cu o placa video integrata. Acasă lucrez pe un sistem cu I5-6500 și placa onboard, la birou am o stație grafica cu E5-1650 V3 și Quadro K2200. Am lucrat anumite proiecte pe ambele sisteme, pot spune că pe cel personal nu am avut probleme. Placa video face diferența la proiecte 3D sau in lucrul cu imagini foarte mari, gen  poze 4K sau printuri de zeci de mp, scara 1:1. Puterea de procesare dată de un CPU performant și cantitatea de RAM o vei simți permanent. Tine deschise în același timp Photoshop cu imagini HI-RES, o revistă in InDesign de câteva zeci de pagini in Overprint preview și Acrobatul cu PDF-ul de tipar al aceleiași reviste și deja gâfâie sistemul. Daca mai deschizi și un fișier cu grafica pentru prelata unui camion ai dat dauna sistemului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate