Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sărbătorile de iarnă în Panama+Costa Rica

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Buna ziua,
Am găsit o oferta la avion din București către Panama cu escală in Istambul la un pret bun,cu plecare pe 23 decembrie până pe 10 ianuarie.
Intrebarea mea este daca a mai facut cineva sărbătorile acolo,ce poti face,in afara de Boca del Toro mai este ceva de vizitat?

Intenționăm să petrecem revelionul în Panama undeva si dupa sa mergem in Costa Rica sa o vizitam deci si pentru  acolo astept niste sugestii.
Multumesc.


#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
De vizitat: Canalul Panama, parcurile Metropolitan și Soberania, ruinele din Casco Viejo. La vest de Panama City e muntele India Dormida (100 km), iar aproape e grădina zoologică El Nispero. La nord ar mai fi de vizitat Portobelo.

În Bocas del Toro recomand să mergeți la scuba diving, sunt zone foarte frumoase de văzut.

Dacă închiriați mașină, recomand Hertz sau Avis. E foarte mult spus „recomand”, toate serviciile de închiriat mașini în Panama sunt de foarte proastă calitate, totuși cu astea există o șansă să-ți recuperezi garanția. Cu tot cu rezervare făcută în avans, când au văzut pașapoarte de Germania au mai pus vreo 300 de dolari în plus.

Vi se vor face diverse oferte, foarte des. Nu cumpărați pastile sau iarbă de pe stradă, în niciun caz din locuri turistice.

Edited by A10Warthog, 07 February 2019 - 12:30.


#3
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am fost eu tot cu Turkish de Craciun si Revelion, anul asta.
Referitor la ce e de vizitat...gasesti o gramada de impresii pe tripadvisor si similare.
Eu am fost pe Contadora, o insulita mica si foarte frumoasa la 15 minute cu avionul de oras. A meritat din plin, desi e un loc destul de scump.
Masina am inchiriat de la National, din aeroportul Albrook, noua si foarte ok, vreo 100$ garantia pe card, deci foarte civilizat.
Nu mi-a facut nimeni nici o oferta, contrar a ce a spus colegul de mai sus, in Panama city Uber e foarte ieftin si merge foarte bine, preturile sunt mici in oras, in locurile turistice sar destul de mult dar nimic de speriat.
Gamboa e un loc foarte frumos de petrecut 2-3 zile.
Colon e un oras care nu m-a inspirat deloc sa ma dau jos din masina.
Spre Portobelo am incercat sa merg, insa merita spus ca traficul poate fi foarte aglomerat, eu dupa 1h si ceva de stat in coloana am facut cale intoarsa.

#4
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postalexxxxx, on 07 februarie 2019 - 13:18, said:

Am fost eu tot cu Turkish de Craciun si Revelion, anul asta.
Referitor la ce e de vizitat...gasesti o gramada de impresii pe tripadvisor si similare.
Eu am fost pe Contadora, o insulita mica si foarte frumoasa la 15 minute cu avionul de oras. A meritat din plin, desi e un loc destul de scump.
Masina am inchiriat de la National, din aeroportul Albrook, noua si foarte ok, vreo 100$ garantia pe card, deci foarte civilizat.
Nu mi-a facut nimeni nici o oferta, contrar a ce a spus colegul de mai sus, in Panama city Uber e foarte ieftin si merge foarte bine, preturile sunt mici in oras, in locurile turistice sar destul de mult dar nimic de speriat.
Gamboa e un loc foarte frumos de petrecut 2-3 zile.
Colon e un oras care nu m-a inspirat deloc sa ma dau jos din masina.
Spre Portobelo am incercat sa merg, insa merita spus ca traficul poate fi foarte aglomerat, eu dupa 1h si ceva de stat in coloana am facut cale intoarsa.

Super,mersi,ce ati facut de Crăciun?so unde ati petrecut revelionul?

#5
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
De Craciun am fost in Contadora, unde e foarte frumos, dupa cum ti-am zis. Nu sunt masini (decat 4-5) si toata lumea se plimba cu golf cart-uri. Nu sunt religios asa ca nu am "sarbatorit" in vreun fel Craciunul. In ziua de Craciun e ca la noi, inchis mai peste tot prin Panama City.
Revelionul l-am facut la Gamboa Private resort, un hotel superb pe malul canalului. Vreo 75$/fes. Plin de pensionari americani, ca-n multe locuri din Panama, dar asta e...
La Canal...e o ecluza, pana la urma. Adica da, te duci, dai 20$/fes, faci niste poze si ai plecat. Ajungi usor cu Uber, vreo 6-7$ din oras.
In concluzie, e o alegere buna.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Politica se face-n Poiana si bancurile pe Fun !!!
In conditiile in care sunt doar doua raspunsuri* la subiect, am sters de trei ori "Elena Udrea" si variatiuni pe aceeasi tema... urmatorii glumeti vor reveni pe forum peste cinci zile !
Multumesc !

L.E.  * Trei raspunsuri, cu cel postat in timp ce scriam eu avertismentul.

Edited by Barboso, 07 February 2019 - 14:44.


#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Initiator, tu te gandesti la sarbatorile de iarna inca de pe acum ??   Woooow, dar stiu ca esti prevazator.  Iti faci si asigurare de calatorie sau ceva de genul ? Daca pana atunci se intampla cine stie ce si nu mai poti pleca. Nu vreau sa gandesc negativ insa orice este posibil .... in viata asta.

#8
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View PostBogotta, on 07 februarie 2019 - 14:53, said:

Initiator, tu te gandesti la sarbatorile de iarna inca de pe acum ??   Woooow, dar stiu ca esti prevazator.  Iti faci si asigurare de calatorie sau ceva de genul ? Daca pana atunci se intampla cine stie ce si nu mai poti pleca. Nu vreau sa gandesc negativ insa orice este posibil .... in viata asta.
Asa am zis si anul trecut,si am plătit in septembrie 2500 de euro hotel si avion pt dubai de revelion pt 2 persoane,cand puteam sa dau 1000.
Si se stie ca ofertele la bilete de avion pt sărbători sunt in perioada februarie-martie.

#9
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostBogotta, on 07 februarie 2019 - 14:53, said:

Initiator, tu te gandesti la sarbatorile de iarna inca de pe acum ??   Woooow, dar stiu ca esti prevazator.  Iti faci si asigurare de calatorie sau ceva de genul ? Daca pana atunci se intampla cine stie ce si nu mai poti pleca. Nu vreau sa gandesc negativ insa orice este posibil .... in viata asta.
Probabil a văzut postul asta pe Facebook https://aventurescu....rkish-airlines/
Îl văzusem si eu și am făcut un foarte mic research, dar mi am dat seama ca sunt mult prea multe zile de co și nu știu dacă mai rămân cu vreuna pana la sfârșitul anului.
Asigurare de călătorie pentru destinații pe alt continent cred ca sunt “obligatorii” ca sa poți merge liniștit just in case.

Attached Files



#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBogotta, on 07 februarie 2019 - 14:53, said:

Initiator, tu te gandesti la sarbatorile de iarna inca de pe acum ??   Woooow, dar stiu ca esti prevazator.  Iti faci si asigurare de calatorie sau ceva de genul ? Daca pana atunci se intampla cine stie ce si nu mai poti pleca. Nu vreau sa gandesc negativ insa orice este posibil .... in viata asta.

Germanii isi rezerva concediul cu un an inainte indifrerent ca merg pana in Palma de Mallorca sau pana in Australia. Mai ales daca ai in plan o calatorie pe alt continent poti gasi diferente de pret semnificative de pana la 100%.

#11
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Am un coleg care a zburat recent tot in Panama, dar a luat-o spre sud. Jura ca nicaieri nu e asa frumos ca in Columbia.

#12
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Ma gandeam si la Columbia dar sunt biletele mai scumpe,dar mai astept.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostJJOne, on 08 februarie 2019 - 20:53, said:

Am un coleg care a zburat recent tot in Panama, dar a luat-o spre sud. Jura ca nicaieri nu e asa frumos ca in Columbia.


Chiar e . Urmariti episoadele 2 si 3 din The Grand Tour (seria 3). Sunt filmate acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate