Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Java mai interesantă pentru început

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
@OriginalCopy: Esti out-of-topic. Din postarile tale, nu am conclus
ceva concret, util pentru cel care a pus intrebarea.

"Ceea ce spun e că informatica nu e ca medicina, unde trebuie să treci
musai prin facultate+."

Diferenta dintre medicina si informatica este ca in medicina daca
profesezi "ca doctor" fara facultate, risti sa ajungi in puscarie.
In informatica nu are importanta. Esti dulgher, electrician, chimist,
medic, fizician, electronist, inginer constructor, nici o problema.
Rezultatele sunt corespunzatoare, cu sau fara entuziasm.

Discutia out-of-topic incheiata.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Omul intreaba de resurse pentru incepatori si voi ati ramas agatati de "e-banking" Posted Image

- Dar nu se poate, e-banking, ce stii, front-end layer, business layer, back-end layer?
- Dar eu vreau doar ceva link-uri.
- Raspunde la intrebare, nu cred ca stii nici procedural.
- Dar eu vreau doar niste link-uri de unde sa invat.
- Habar nu ai ce e aia e-banking!
- Un link, de unde sa invat?
- ... off-topic!!
- Cine dracu m-a pus sa zic de e-banking! Posted Image

Edited by Bursul, 07 February 2019 - 12:14.


#21
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Dacă dezvoltarea software ar fi plătită cu 2000 - 3000 de lei ca pentru mai toate locurile de muncă, în România ar fi 1000 de programatori. India ar dispărea de pe hartă (n-am întâlnit indian care să programeze de plăcere, pentru toți e un chin orice task le dai, dar, hai, pentru bani, o fac).

Din clasa mea doar colegului de bancă îi plăcea programarea și până și el nu mai lucrează de o grămadă de ani în software development. Deci eram 2 din 25 de oameni în clasă de informatică intensiv efectiv interesați de programare.

La facultate, la fel. Eram 4 oameni din 25 care efectiv programam de plăcere. La Informatică. Aveam colegi care efectiv nu au făcut niciodată programare la facultatea de INFO! Sau oameni care au intrat cu 5.

În rest, păi se plătește bine și la alte facultăți se intră mai greu. Dacă la facultate cam asta era situația, ce să zici de cei care nici măcar atât nu fac?

Edited by RedDev, 07 February 2019 - 12:27.


#22
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostBursul, on 07 februarie 2019 - 09:17, said:

Dar ce va luati asa de om?

Ia descrie aici fluxul informational al aplicatiei tale.Ce tehnologii ai folosit pe fiecare layer ?
front-end layer, business layer, back-end layer


Astea sunt intrebari pentru unu care abia a inceput programarea?

@Initiator: cauta pe net Java for dummies

In principiu, documentatia de tipul asta nu are un limbaj de lemn si incearca sa fie cat mai distractiv cu putinta. Evident cat reuseste autorul sa fie funny.
Hei! Mulțumesc de răspuns. Da, cam așa ceva căutam... "Java for dummies". un mic ghid introductiv, până să fiu capabil să mă țin de o carte "cu limbaj de lemn".
Deși titlul, tradus direct "Java pentru prostănaci" este o insultă... dar probabil a fost scris cu intenția de a fi ironic, nu o insultă.

Dă-le pace la comentariile de tip hater. Dacă nu le dai de mâncare haterilor, n-au ce să mai muște. Am găsit o grămadă pe forum, deja am 'ignore'-ul pe pilot automat.

View PostBursul, on 07 februarie 2019 - 12:14, said:

Omul intreaba de resurse pentru incepatori si voi ati ramas agatati de "e-banking" Posted Image

- Dar nu se poate, e-banking, ce stii, front-end layer, business layer, back-end layer?
- Dar eu vreau doar ceva link-uri.
- Raspunde la intrebare, nu cred ca stii nici procedural.
- Dar eu vreau doar niste link-uri de unde sa invat.
- Habar nu ai ce e aia e-banking!
- Un link, de unde sa invat?
- ... off-topic!!
- Cine dracu m-a pus sa zic de e-banking! Posted Image

E amuzantă situația. :)
Dar întrebarea e cât se poate de serioasă. :)

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu exista nimic amuzant in programare. Daca vezi pe cineva ca programeaza si chicoteste, fugi repede, pen ca e dilimache...

Programarea nu se incepe cu o aplicatie de ebanking. Ia orice carte de Java si baga mare... Cind te izbesti de o problema, pui intrebari concrete.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 12:23, said:

Deși titlul, tradus direct "Java pentru prostănaci" este o insultă... dar probabil a fost scris cu intenția de a fi ironic, nu o insultă.
Cartile initiale erau foarte hazlii. Au aparut prin anii 90 parca, au avut succes si multa lume a copiat formatul. Nu toata lumea insa se pricepe sa prezinte un limbaj de programare intr-un mod funny.

#25
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/csyL9EC0S0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 12:23, said:

Hei! Mulțumesc de răspuns. Da, cam așa ceva căutam... "Java for dummies". un mic ghid introductiv, până să fiu capabil să mă țin de o carte "cu limbaj de lemn".
Deși titlul, tradus direct "Java pentru prostănaci" este o insultă... dar probabil a fost scris cu intenția de a fi ironic, nu o insultă.

Dă-le pace la comentariile de tip hater. Dacă nu le dai de mâncare haterilor, n-au ce să mai muște. Am găsit o grămadă pe forum, deja am 'ignore'-ul pe pilot automat.



E amuzantă situația. Posted Image
Dar întrebarea e cât se poate de serioasă. Posted Image

Probabil nu ai inteles ca ce scrii tu in primul post e absurd. Tu nu stii Java, dar vrei sa te angajezi ca programator si aia ti-au cerut sa faci o aplicatie e-banking. Ti-au dat si un timp? Ti-au zis: ba te lasam 1 an sa inveti java si 2 ani sa faci aplicatia, vii peste 3 ani si ne-o prezinti si te angajam?
Si majoritatea sunt mistocari, nu hateri. Romanul e si hater dar si mistocar.

Sa-ti zic cum am facut eu: Am cautat ceva carti mai usoare pe google, ai site-uri Udemy, W3schools. Pui mana citesti si inveti.
Scrii pe google Java for beginners si vezi ce iti arata acolo. Te-ar ajuta daca ai totusi niste notiuni de baza privind programarea si daca ai mai exersat in alte limbaje de programare.
Dar eu nu am facut-o ca sa ma angajez..... nici nu stiu ce se face intr-o firma IT, si probabil ce am invatat eu e doar o baza foarte foarte foarte mica.

Daca nu faci facultate de profil, e cam degeaba. La mine facultatea se numea: ... si Informatica de Gestiune. Iar informatica de gestiune era 0 barat, niste chestii banale. Poate si pentru ca inainte facusem un liceu de informatica. Anyway, daca voiai sa aprofundezi ceva, cursuri separate si autodidactica.

Edited by spe_ripper, 07 February 2019 - 13:34.


#27
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postspe_ripper, on 07 februarie 2019 - 13:22, said:



Probabil nu ai inteles ca ce scrii tu in primul post e absurd. Tu nu stii Java, dar vrei sa te angajezi ca programator si aia ti-au cerut sa faci o aplicatie e-banking. Ti-au dat si un timp? Ti-au zis: ba te lasam 1 an sa inveti java si 2 ani sa faci aplicatia, vii peste 3 ani si ne-o prezinti si te angajam?
Si majoritatea sunt mistocari, nu hateri. Romanul e si hater dar si mistocar.

Sa-ti zic cum am facut eu: Am cautat ceva carti mai usoare pe google, ai site-uri Udemy, W3schools. Pui mana citesti si inveti.
Scrii pe google Java for beginners si vezi ce iti arata acolo. Te-ar ajuta daca ai totusi niste notiuni de baza privind programarea si daca ai mai exersat in alte limbaje de programare.

Daca nu faci facultate de profil, e cam degeaba. La mine facultatea se numea: ... si Informatica de Gestiune. Iar informatica de gestiune era 0 barat, niste chestii banale. Poate si pentru ca inainte facusem un liceu de informatica. Anyway, daca voiai sa aprofundezi ceva, cursuri separate si autodidactica.
Legat de aplicație mi-au zis că să fac la ea și că pot veni la firmă ca să pun întrebări sau să lucrez acolo unde mă blochez.
Sunt la master de info, am terminat facultatea, am făcut programare Java în facultate, iar o parte din aplicație am făcut-o când am fost în anul 2 în practică la aceeași firmă.
Însă eu prefer ca atunci când văd că nu știu într-un domeniu să o iau de la zero. Din greșeală am șters un proiect la care am lucrat cât de calm și zâmbăreț, și am recuperat o parte din el dar nu de tot.
Și asta m-a făcut să mă întreb: Oare nu există o cale mai umană și amuzantă de a face programare? Nu sunt începător în ea, dar sunt sictirit de limbajul de lemn și și mai sictirit de acele "specimene" care au atitudinea "eu făceam și acea temă în 5m".
Deci eu asta am întrebat: dacă există și metodă "frumos și plăcut mod" de a programa sau există doar "limbaj de lemn" ca în cartea de anatomie.
Ca să știu dacă să fiu mai relaxat cu un site funny sau să nu am de ales decât să lucrez mintal ca pentru bacul ăla pe care îl scuipă mulți.

#28
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ok, atunci imi cer scuze daca am facut misto :)
Fun la programare eu nu am vazut, mai mult stres. Poate doar daca ai o colega programatoare :)
Scrie pe google fun way to learn Java. vezi ce iese.

Mult succes si bafta!

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://pics.me.me/java-ake-more-exceptions-java-okay-any-ideas-on-how-10182541.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s3.amazonaws.com/lowres.cartoonstock.com/computers-javaman-erectus-indonesia-cavemen-naming-rman17221_low.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://eleccompengineering.files.wordpress.com/2013/04/java2.jpg?w=470 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 13:37, said:

Legat de aplicație mi-au zis că să fac la ea și că pot veni la firmă ca să pun întrebări sau să lucrez acolo unde mă blochez.
Sunt la master de info, am terminat facultatea, am făcut programare Java în facultate, iar o parte din aplicație am făcut-o când am fost în anul 2 în practică la aceeași firmă.
Însă eu prefer ca atunci când văd că nu știu într-un domeniu să o iau de la zero. Din greșeală am șters un proiect la care am lucrat cât de calm și zâmbăreț, și am recuperat o parte din el dar nu de tot.
Și asta m-a făcut să mă întreb: Oare nu există o cale mai umană și amuzantă de a face programare? Nu sunt începător în ea, dar sunt sictirit de limbajul de lemn și și mai sictirit de acele "specimene" care au atitudinea "eu făceam și acea temă în 5m".
Deci eu asta am întrebat: dacă există și metodă "frumos și plăcut mod" de a programa sau există doar "limbaj de lemn" ca în cartea de anatomie.
Ca să știu dacă să fiu mai relaxat cu un site funny sau să nu am de ales decât să lucrez mintal ca pentru bacul ăla pe care îl scuipă mulți.
Imi cer scuze.

Ca n-am facut mai mult misto de tine.

#31
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostOriginalCopy, on 07 februarie 2019 - 13:57, said:


Imi cer scuze.

Ca n-am facut mai mult misto de tine.
Oky. O mai și merit.

View PostRedDev, on 07 februarie 2019 - 12:20, said:

Dacă dezvoltarea software ar fi plătită cu 2000 - 3000 de lei ca pentru mai toate locurile de muncă, Ă®n România ar fi 1000 de programatori. India ar dispărea de pe hartă (n-am Ă®ntâlnit indian care să programeze de plăcere, pentru toți e un chin orice task le dai, dar, hai, pentru bani, o fac).
Nu înțeleg prima parte. Nu e de la 1000 de euro în sus?
Tu pe ce îți dai seama că e chin pe indienii programatori? Mi-a spus cineva că indienii sunt și cam trișori fiindcă nu fac absolut totul ca la carte și când vine altul să se uite peste ce a făcut nu îi dă de capăt.

#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 13:37, said:

sunt sictirit de limbajul de lemn
Poate nu cunoști terminologia suficient de bine și de aceea consideri că limbajul din cărțile de specialitate (care nu conțin cuvantul Dummies în denumire) este de lemn.

#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nici eu nu Ă®nțeleg asta cu "de lemn".

Ai sau nu ai creier analitic? Un creier analitic adoră lucrurile ăstea, poate problema e ca ți-ai ales greșit cariera? Nu ai fi primul nici ultimul.

Cale mai amuzantă există: consumă substanțe și programează. Cu cât mai interzisă substanța, cu atât mai amuzant.

ĂŽntrebarea ta nu e una serioasă, e pur și simplu copilărească.

Edited by OriginalCopy, 07 February 2019 - 14:35.


#34
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu zic sa-l lasati in pace, ca nu va fura painea de la gura. E cerere destula si pentru cei mai slabi pregatiti.

#35
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Spui ca esti la master ok, ai aici o problema reala de rezolvat, eu am reusit sa o fac dar nu in timpul aferent.

Iti dau un fisier .json care contine 1000 de tranzactii.
https://drive.google...iew?usp=sharing

1.afiseasa toate tranzactiile
2.Afiseaza toate tranzactiile pe client(functie de "event_name"=client) (o firma a facut mai multe tranzactii in timp)
3. afiseaza primele 5 tranzactii pe clienti in ordine descrescatoare.

Firma care recruta cerea intr-un framework web si in 3 zile, cum nu stiam nici un framework, am reusit in 8 zile in Java Web.

Eu iti dau 10 zile presupunand ca esti junior asa cum spui, sa vad ce poti, un masterand ar trebui sa se descurce cel putin cat mine.Succes si vin-o cu codul atasat sa-l testam, in plus in Java ar trebui sa fie mai usor pentru tine, in Java Web este mai greu mai trebuie sa stii si ceva html,servlets,jsp.

Dupa 10 zile cine doreste sa puna o rezolvare sa o posteze.

Edited by iulian_1976, 07 February 2019 - 15:05.


#36
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 14:17, said:

Tu pe ce îți dai seama că e chin pe indienii programatori?

Că vorbesc pe Skype cu ei să le explic ce au de făcut. Și să tot auzi oftaturi: „Yeah... Oh... I'll... do it...”

Iulian, weird. Chestia aia pare o treabă de jumătate de oră, asta dacă nu cumva mi-a scăpat ceva citind rapid JSON-ul și cererile.

Edited by RedDev, 07 February 2019 - 15:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate