Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Java mai interesantă pentru început

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Salut tuturor!
Eu sunt la început cu programarea în Java în Eclipse, am de făcut o aplicație de ebanking drept interviu pentru o firmă de IT.
Și vreau să vă întreb: ce resurse online știți voi, care să arate partea cât mai distractivă și interesantă a programării în Java?
Aici mă refer pentru începători, să dai de gustul programului, să nu încep cu limbajul de lemn.
Sau, este greșită întrebarea mea? Adică programarea trebuie învățată drept programare, drept ceea ce este, fără să o faci mereu interesantă, fără să o faci captivantă?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
1. Tu concepi interviul sau tu dai interviul?

2. Pentru ce nivel? Junior, Mid, Senior?

#3
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 00:02, said:

Salut tuturor!
Eu sunt la început cu programarea în Java în Eclipse, am de făcut o aplicaţie de ebanking drept interviu pentru o firmă de IT.
Şi vreau să vă întreb: ce resurse online ştiţi voi, care să arate partea cât mai distractivă şi interesantă a programării în Java?
Aici mă refer pentru începători, să dai de gustul programului, să nu încep cu limbajul de lemn.
Sau, este greşită întrebarea mea? Adică programarea trebuie învăţată drept programare, drept ceea ce este, fără să o faci mereu interesantă, fără să o faci captivantă?
Da ? Mai si cum se face ca ai aceste intrebari din moment ce o aplicatie de  "e-banking" reala, adevarata, implica tehnologii java pentru a caror aplicare necesita o maturitate  in gandirea programatorului  care automat raspunde la intrebarile de mai sus ?

Ia descrie aici fluxul informational al aplicatiei tale.Ce tehnologii ai folosit pe fiecare layer ?
front-end layer, business layer, back-end layer

Edited by BraviaAmpero, 07 February 2019 - 01:21.


#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Maine ajungi procesator de plati online Posted Image)

Edited by ionutz_joe2009, 07 February 2019 - 01:35.


#5
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostBraviaAmpero, on 07 februarie 2019 - 01:18, said:


Da ? Mai si cum se face ca ai aceste intrebari din moment ce o aplicatie de  "e-banking" reala, adevarata, implica tehnologii java pentru a caror aplicare necesita o maturitate  in gandirea programatorului  care automat raspunde la intrebarile de mai sus ?

Ia descrie aici fluxul informational al aplicatiei tale.Ce tehnologii ai folosit pe fiecare layer ?
front-end layer, business layer, back-end layer
Reformulez: știi tu niște resurse online care să te pregătească pentru maturitatea în gândire a programatorului?.
Eu am precizat de aplicație, însă întrebarea mea se referă la java în general.
Sau "partea interesantă, amuzantă a programării" se regăsește strict în imagini și memeuri comice? Nu așa ceva caut.
Chiar nu există un ceva pe net cât mai atractiv pentru programare Java ci trebuie să iei cartea fix cum e?
Asta e unica mea întrebare.

View PostOriginalCopy, on 07 februarie 2019 - 01:03, said:

1. Tu concepi interviul sau tu dai interviul?

2. Pentru ce nivel? Junior, Mid, Senior?
Nivel junior.

#6
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Am mari dubii ca ai vreun interviu, poate esti debutant, junior inseamna sa stii multe lucruri.
Sa fiu mai exact nu cred ca stii nici procedural.

Edited by iulian_1976, 07 February 2019 - 04:05.


#7
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 03:06, said:

Reformulez: știi tu niște resurse online care să te pregătească pentru maturitatea în gândire a programatorului?.
Eu am precizat de aplicație, însă întrebarea mea se referă la java în general.
Asta e unica mea întrebare.
Nivel junior.
Iar eu intreb din nou:
descrie aici fluxul informational al aplicatiei tale.Ce tehnologii ai folosit pe fiecare layer ?
front-end layer, business layer, back-end layer

Raspunsul la aceasta intrebare te depaseste mult ?

View PostOriginalCopy, on 07 februarie 2019 - 01:03, said:

1. Tu concepi interviul sau tu dai interviul?
Haha, Posted Image  tare asta.Posted Image

View Postionutz_joe2009, on 07 februarie 2019 - 01:34, said:

Maine ajungi procesator de plati online Posted Image)
Pentru a o aplicatie de "i-benching" este un adevarat payment benchmarking

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 00:02, said:

Salut tuturor!
Eu sunt la început cu programarea în Java în Eclipse, am de făcut o aplicaţie de ebanking drept interviu pentru o firmă de IT.
Şi vreau să vă întreb: ce resurse online ştiţi voi, care să arate partea cât mai distractivă şi interesantă a programării în Java?
Aici mă refer pentru începători, să dai de gustul programului, să nu încep cu limbajul de lemn.
Sau, este greşită întrebarea mea? Adică programarea trebuie învăţată drept programare, drept ceea ce este, fără să o faci mereu interesantă, fără să o faci captivantă?


Distractiv si interesant e in rezultat, codul tot cod e, si tot plictisitor ramane.
Sau tu vrei ceva niste scurtaturi, ceva online sa-ti scrie codul automat si sa te crezi programator?

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 00:02, said:

Salut tuturor!
Eu sunt la început cu programarea în Java în Eclipse, am de făcut o aplicaţie de ebanking drept interviu pentru o firmă de IT.
Şi vreau să vă întreb: ce resurse online ştiţi voi, care să arate partea cât mai distractivă şi interesantă a programării în Java?
Aici mă refer pentru începători, să dai de gustul programului, să nu încep cu limbajul de lemn.
Sau, este greşită întrebarea mea? Adică programarea trebuie învăţată drept programare, drept ceea ce este, fără să o faci mereu interesantă, fără să o faci captivantă?
Eu nu inteleg ce vrei defapt.

Sa te distrezi fara a primi jobul?
Sa primesti jobul fara a te distra?
Sa inveti ceva fara a te distra?

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 00:02, said:

Şi vreau să vă întreb: ce resurse online ştiţi voi, care să arate partea cât mai distractivă şi interesantă a programării în Java?
Programarea e foarte distractiva si interesanta, daca ai mintea analitica, altfel e o corvoada.

View Postdannyetlv, on 07 februarie 2019 - 00:02, said:

Sau, este greşită întrebarea mea? Adică programarea trebuie învăţată drept programare, drept ceea ce este, fără să o faci mereu interesantă, fără să o faci captivantă?

Depinde de varsta copilului. Pentru copii sub 12 ani as recomanda limbaj special pentru copii, gen Scratch.

#10
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostOriginalCopy, on 07 februarie 2019 - 08:55, said:

Depinde de varsta copilului. Pentru copii sub 12 ani as recomanda limbaj special pentru copii, gen Scratch.
Copii nu fac aplicatii de e-banking. Copii se uita la desene animate.

Edited by BraviaAmpero, 07 February 2019 - 09:10.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003
Dar ce va luati asa de om?

Ia descrie aici fluxul informational al aplicatiei tale.Ce tehnologii ai folosit pe fiecare layer ?
front-end layer, business layer, back-end layer


Astea sunt intrebari pentru unu care abia a inceput programarea?

@Initiator: cauta pe net Java for dummies

In principiu, documentatia de tipul asta nu are un limbaj de lemn si incearca sa fie cat mai distractiv cu putinta. Evident cat reuseste autorul sa fie funny.

#12
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Adica tu ai interviu dar nici nu stii sa programezi? Posted Image  Cum s-a ajuns acolo, ai mintit in cv?

Invata programare vreo 2-3 ani si dupa aia. Posted Image Java nu e o chestie care se stapaneste usor si rapid, ai nevoie de multa pregatire....

Edited by TruthHurts, 07 February 2019 - 09:35.


#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu am facut niste Java asa ca hobby, nivel superincepator, dar sa ma pui sa fac o aplicatie de ebanking? Posted Image Ceva pute miroase.

Edited by spe_ripper, 07 February 2019 - 09:35.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postspe_ripper, on 07 februarie 2019 - 09:34, said:

Eu am facut niste Java asa ca hobby, nivel superincepator, dar sa ma pui sa fac o aplicatie de ebanking? Posted Image Ceva pute miroase trollează.


#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu mă miră. Știu eu persoană care a scris programe 9 ani, programe folosite de firme și care generează milioane de euro. Dar tot hobby-ist este și după atâția ani de programare. Dacă vrei să modifici ceva banal în cod, trebuie să o faci în n locuri și nici atunci nu știi ce ai stricat în altă parte.

Bonus: Nici el nu-și știe toată aplicația.

Așa că, din păcate, să înveți programare din tutoriale pe net și Youtube, indiferent de cât timp o faci, tot hobby-ist ieși. Nici măcar programator junior. Că sunt excepții, sigur. Dar faptul că fimele angajează nu te fac dintr-o dată cunoscător.

Faptul că scrii o aplicație care merge rapid și generează bani tot nu te face senior. Profesionalismul e dat de gândire în combinație cu înțelegerea limbajului și a platformei pe care rulează totodată cu contextul în care lucrezi. Iar apoi contează foarte mult organizarea codului. Nu poți nici scrie o clasă de 10 000 de linii care e toată aplicația, cum nu poți nici abstractiza la infinit astfel ca la sfârșit să ai 100 de interfețe și 1000 de clase.

Edited by RedDev, 07 February 2019 - 10:48.


#16
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
dannyetlv: "Sau, este greșită întrebarea mea?"

Da, este. Ingineria de software este o diciplina care se invata la
facultatea de informatica si necesita cunostinte generale care
depasesc particularitatile de implementare, in cazul de fata, al
limbajului de programare Java, conceput pentru crearea de software
folosind metodologia OOA, OOD, OOP. Partea "interesanta" este legata
de definirea, structurarea si organizarea componentelor care
alcatuiesc un sistem software.

Cunostiintele esentiale specifice ale limbajului de programare sunt legate
de resursele disponibile, de constrangerile paradigmei implementate si ale
platformei utilizate.

Nu vad care ar fi impedimentul legat de studiul unei carti de
specialitate. Daca ar fi sa-ti recomand o singura carte, pe care sa
o studiezi, ar fi aceasta: Object-Oriented Analysis and Design with
Applications scrisa de Grady Booch.

Referitor la invatarea limbajului Java, ai nevoie de un IDE, configurat
in asa fel incat sa poti naviga instant prin javadoc / API, si de ceva
tutoriale online. In momentul in care stapanesti conceptele din cartea
recomandata mai sus, "invatarea limbajului Java" este floare la
ureche.

Un fost coleg de facultate, cadru universitar, a vorbit foarte elogios
despre platforma BlueJ, dezvoltata special pentru scopuri didactice.
https://www.bluej.org

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postu2019, on 07 februarie 2019 - 11:16, said:

dannyetlv: "Sau, este greşită ĂŽntrebarea mea?"

Da, este. Ingineria de software este o diciplina care se invata la
facultatea de informatica si necesita cunostinte generale care
depasesc particularitatile de implementare, in cazul de fata, al
limbajului de programare Java, conceput pentru crearea de software
folosind metodologia OOA, OOD, OOP. Partea "interesanta" este legata
de definirea, structurarea si organizarea componentelor care
alcatuiesc un sistem software.

Cunostiintele esentiale specifice ale limbajului de programare sunt legate
de resursele disponibile, de constrangerile paradigmei implementate si ale
platformei utilizate.


Nu este un adevăr absolut, așa cum îl descrii.

Știam lucrurile acelea la sfârșitul liceului și lucram cu proiecte de milioane de linii de cod (da, știu, există și măsurători mai bune pentru cât de complicat e un proiect).

Da, facultatea m-a ajutat să îmi formalizez unele cunoștințe, însă fix acele cunoștințe enumerate de tine le aveam deja, plus destule altele.

Ceea ce spun e că informatica nu e ca medicina, unde trebuie să treci musai prin facultate+.

În informatică îți poți lua cărți acasă și te poți pune cu burta pe ele câțiva ani buni, și poți fi la fel de competent în domeniile enumerate de tine ca unul cu facultate.

Ba mai mult, dacă ești la fel de bun în acele domenii ca unul cu facultate, mai e și probabilitatea mai mare să ai un atu în mânecă: entuziasmul.

Cel din facultate poate a mai termjnat câteva cursuri de nevoie, dar cel autodidact cu siguranță a învățat tot ce știe din pasiune.


Că nu poți sta câțiva ani cu burta pe carte fără pasiune.

#18
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostRedDev, on 07 februarie 2019 - 10:41, said:

Nu mă miră. Știu eu persoană care a scris programe 9 ani, programe folosite de firme și care generează milioane de euro. Dar tot hobby-ist este și după atâția ani de programare. Dacă vrei să modifici ceva banal în cod, trebuie să o faci în n locuri și nici atunci nu știi ce ai stricat în altă parte.
Ala nu este program, alea sunt litere aruncate la nimereala

View PostBursul, on 07 februarie 2019 - 09:17, said:

Dar ce va luati asa de om?

Ia descrie aici fluxul informational al aplicatiei tale.Ce tehnologii ai folosit pe fiecare layer ?
front-end layer, business layer, back-end layer


Astea sunt intrebari pentru unu care abia a inceput programarea?
Sunt intrebari pt cineva care  a "facut" orice aplicatie  in java, darmite "e-banking".

Edited by BraviaAmpero, 07 February 2019 - 12:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate