Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

casa - birou: 25-30 km e mult?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Detin un teren pe care (in principiu) il voi pune la vanzare in cativa ani. Nu ma grabesc, intreb in principiu. Terenul e inspre partea de sud vest (Sos Alexandriei - Magurele) a Bucurestiului. Am calculat o distanta de cca 25-30 km pana la Piata Presei. Ma intreb ca, in eventualitatea in care se construieste centura pe 2 benzi, distanta acesta  este acceptabila pentru un angajat /corporatist care are de mers 25 km * 2 (dus si intors) zilnic de acasa pana la serviciu?

Deci: cat de mult atarna - in plus sau in minus - chestia asta in ziua de azi. Intreb asta deoarece in alte parti ale lumii e ceva obisnuit, in Bucuresti nu era sau nu este inca - nu mai imi dau seama. Distanta pana la centura este sub 2 km, aproape de o sosea de obicei neaglomerata.

Multumesc.

Edited by aaaa4567, 06 February 2019 - 19:14.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De fapt ce vrei sa afli ? Daca sa tii terenu pt tine sau daca ai avea clienti peste 10 ani ?

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBaxon, on 06 februarie 2019 - 19:16, said:

De fapt ce vrei sa afli ? Daca sa tii terenu pt tine sau daca ai avea clienti peste 10 ani ?

Daca e acceptabil un drum de 25-30 km * 2 intre casa si serviciu, pentru cineva angajat in zona corporate, in nordul Bucurestiului. Si cum atarna asta: in plus sau in minus. Pentru mine nu-l tin, dar nici nu pot sa-l vand acum (mai sunt acte de facut).

#4
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Tu trebuie sa evaluezi timpul, nu distanta. Pot sa stau și la 100 km, dacă ajung în 20 minute cu trenul de mare viteză, e perfect. Din acest punct de vedere, cred ca pe lângă București e cam trist.
Pe lângă asta se evaluează și utilitățile, sau lipsa lor.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postaaaa4567, on 06 februarie 2019 - 19:13, said:

Detin un teren pe care (in principiu) il voi pune la vanzare in cativa ani. Nu ma grabesc, intreb in principiu. Terenul e inspre partea de sud vest (Sos Alexandriei - Magurele) a Bucurestiului. Am calculat o distanta de cca 25-30 km pana la Piata Presei. Ma intreb ca, in eventualitatea in care se construieste centura pe 2 benzi, distanta acesta  este acceptabila pentru un angajat /corporatist care are de mers 25 km * 2 (dus si intors) zilnic de acasa pana la serviciu?

Deci: cat de mult atarna - in plus sau in minus - chestia asta in ziua de azi. Intreb asta deoarece in alte parti ale lumii e ceva obisnuit, in Bucuresti nu era sau nu este inca - nu mai imi dau seama. Distanta pana la centura este sub 2 km, aproape de o sosea de obicei neaglomerata.

Multumesc.
Attached File  comuna berceni.jpg   600.24K   92 downloads
Pana acum 5 ani zona dintre comuna Berceni si soseaua de centura a capitalei era super ok!Posted Image
Acum 6 kilometri sunt parcursi in fiecare dimineata in 40~45 minute....iar seara la intoarcere este la fel.Posted Image
Decizia iti apartine!

Edited by xmanyacs77, 06 February 2019 - 19:32.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaaaa4567, on 06 februarie 2019 - 19:23, said:

Daca e acceptabil un drum de 25-30 km * 2 intre casa si serviciu, pentru cineva angajat in zona corporate, in nordul Bucurestiului. Si cum atarna asta: in plus sau in minus. Pentru mine nu-l tin, dar nici nu pot sa-l vand acum (mai sunt acte de facut).

Distanta nu e mare dar, in prezent, se circula prost, pe toate drumurile la orele de varf... Tu te gandesti daca merita sau nu, in functie si de cat ii malaiul... Am un vecin care se trezeste saracul la 6 ca sa poata ajunge cu masina de la Nicolae Grigorescu pana la Piata Presei si sa evite traficul...  Ideea e ca drumurile astea aglomerate la plecare si la venire, te termina nervos cu timpul..

Ar merita sa parcurgi astfel de distante daca ar fi tren de centura sau ceva.. sa nu-ti bati capul.. altfel, gandeste-te ca in fiecare dimineata si seara (mai ales seara, cand esti futut cu nervii) vei fi la volan injurand traficul.

Edited by rosix, 06 February 2019 - 19:34.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Angajatul va trebui sa se trezeasca mai devreme, destui iau in calcul acest inconvenient.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
30km pe un drum gol cu 2benzi pe sens e parfum.
2-3km prin oras blocat in trafic e dezastru...
deci?

#9
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostNeaceasca85, on 06 februarie 2019 - 19:34, said:

Angajatul va trebui sa se trezeasca mai devreme, destui iau in calcul acest inconvenient.

Dacă se vor trezi din ce în ce mai multi mai devreme, tot aia e.:)))

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostNeaceasca85, on 06 februarie 2019 - 19:34, said:

Angajatul va trebui sa se trezeasca mai devreme, destui iau in calcul acest inconvenient.
Dar seara ce vor face cand au copii de luat de la after school sau gradinita?Posted Image

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
8ore servici + 2x3ore drumu

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
O familie fara copii se va baga, dar unii cu copii in nici un caz, este chinul de pe lume cu traficul asta sa  duci sa iei copii, sa ai doua masini, vin vremuri grele la masini, cine stie cat va fi benzina ,taxe. draci,laci, ori il tii pentru batraneste ori il dai repede, ca sa nu mai zic ca daca nu ai utilitati pretul se duce jos,

#13
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Depinde de persoană. Eu fac dus 33 de km  în 33 min (asa apare pe computerul de bord) si la retur, exact la fel, +/-5 min în funcție de zi, prin 4 localități și o bucată de centură (Timișoara).
Pentru mine e super ok. Pentru alți... Posted Image

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Problema cu distanta intre casa si job se pune in special in cazul joburilor platite mizer pentru ca se intampla urmatorul fapt:  iei in mana, nu stiu.. .2500 lei, sa spunem (in cel mai fericit caz).. stai vreo 9-10 ore la munca si mai adaugi 4 pe drum (doua dus, doua intors) deci in total spargi 13-14 ore pe zi inmultit cu 22 zile pe luna, sa spunem adica 286-308 ore pe luna.  Adica ai un salariu orar net de 2500/286=8.74-8.11 lei / ora adica sub 2 euro pe ora.

Plus nervi, stress, oboseala.. toate alea.

De asta nu renteaza sa muncesti in niciun fel de depozit din zona logistica a Bucurestiului.. din calculul de mai sus.

Totusi, stiu persoane care fac naveta de la Ploiesti la Bucuresti cu trenul si nu au nicio problema.. Dar vin cu trenul.. iar trenul ala e pe sine si stii exact cat faci.. nu fluieri a paguba uitandu-te la stopurile aluia din fata.

Edited by rosix, 06 February 2019 - 20:07.


#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrosix, on 06 februarie 2019 - 19:34, said:

Distanta nu e mare dar, in prezent, se circula prost, pe toate drumurile la orele de varf... Tu te gandesti daca merita sau nu, in functie si de cat ii malaiul... Am un vecin care se trezeste saracul la 6 ca sa poata ajunge cu masina de la Nicolae Grigorescu pana la Piata Presei si sa evite traficul...  Ideea e ca drumurile astea aglomerate la plecare si la venire, te termina nervos cu timpul..

Ar merita sa parcurgi astfel de distante daca ar fi tren de centura sau ceva.. sa nu-ti bati capul.. altfel, gandeste-te ca in fiecare dimineata si seara (mai ales seara, cand esti futut cu nervii) vei fi la volan injurand traficul.
Exact la asta ma gandeam si eu. Nu stiu, voi vedea, oricum eu nu ma grabesc (nici n-am cum, sunt alte probleme). Zona in care e terenul e fix la marginea unui palc de case, unde se cam construieste. Ma intrebam daca s-a gandit cineva si la largirea radiarelor, pe langa centura. Dar banuiesc ca ma sper prea mult.

View Postarg, on 06 februarie 2019 - 19:35, said:

30km pe un drum gol cu 2benzi pe sens e parfum.
2-3km prin oras blocat in trafic e dezastru...
deci?
Nu stiu daca e chiar parfum, dpdv costuri cu benzina si cu masina. Dar da, decat in blocaje, mai bine pe autostrada.

50 km pe zi lucratoare... inseamna 50 km * 54 saptamani * 5 zile = 12-15 mii de km. La benzina: 1 plin si jumatate pe luna spre doua. Nu e mult, dar nici putin. Oricum discutia e pentru peste 5-10 ani, ca mai devreme nu sper sa fie gata latura de vest a DNCB (poate sa jure pe rosu orice primar, mai devreme de 3-4 ani nu avem centura, sigur), iar ce e acum e dezastru, deci clar e un minus.

Nu ma bag la vandut ca inca nu pot (acte) plus ca nu avem nevoie strict de bani. Plus ca vreau sa vad cum evolueaza zona dupa ce se face centura. Momentan nu e o zona cu gradinite etc., mai degraba e buna pt case de vacanta etc.

Edited by aaaa4567, 06 February 2019 - 20:24.


#16
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Traficul in Bucuresti nu se masoara in kilometri....se masoara in ORE. Sau ani-lumina, depinde de cat rabdator esti. Posted Image

#17
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Berceni - Piata Presei o faceam in 40-45 minute (plecam cam pe la 9 de acasa) insa aveam pe unde sa ocolesc scandalul. Din zona aia daca pleci la 8, nu prea ai pe unde sa ocolesti, oriunde iesi e full si nasol (si cu ce se construieste acum in Militari + zona Semanatoarea + Crangasi, va deveni din ce in ce mai nasol). O sa ajungi la concluzia ca in timpul saptamanii mai bine dormi la serviciu.

#18
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postxmanyacs77, on 06 februarie 2019 - 19:36, said:

Dar seara ce vor face cand au copii de luat de la after school sau gradinita?Posted Image
Pe vremea mea ne intorceam singuri de la gradinita pe propriile picioare, luam bilet de la parinti si il aratam tovarasei educatoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate