Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Pompa cu tocator?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Se da un subsol, care va avea 3 coloane de ape uzate - chiuvete de spalat pe maini, sifoane si chiuvete de spalat produse alimentare si vesela (nu si WC pe aceste coloane).

Edit - am intrebat sa fiu sigur, de fapt fiecare pompa MICA, va deservi 1-2 chiuvete si sifoanele de la subsol.
Mi sa explicat ca e cost-effective asa + mai putine tevi ce se pot infuda prin radier.

Mi s-a recomandat Saniflo
˜˜˜˜˜˜

Din pacate nu am inca idee la ce adancime este canaliziarea municipala si nu mi-as dori sa am surprize de refulare, de aceea mi s-a propus pompa cu tocator pt cele 3 coloane (total 3 pompe cu tocator la subsol), cu teva de fi 50.

Intrebari:
- fiabilitate solutie pompa cu tocator
- eventuale probleme, din experienta
- recomandari pompe + link, de preferinta.

Multumesc

Edited by Courage, 06 February 2019 - 11:47.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Pai tocatorul tocmai pentru WC-uri trebuie. In decembrie 2018 mi s-a instalat la poarta un Dab Grinder, care va prelua 2 vile si le arunca in canalul aflat mai sus, momentan preia doar vila mea, dar se va muta si fratele in a lui proaspat construita. Pana acum nu au fost probleme.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Courage, on 06 februarie 2019 - 11:27, said:

Intrebari:
1- fiabilitate solutie pompa cu tocator
2- eventuale probleme, din experienta
1- 2oo9-2o18 =>9ani
2- după 9 ani a trebuit schimbat un condensator.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Revin cu o completare

Edit - am intrebat sa fiu sigur, de fapt fiecare pompa MICA, va deservi 1-2 chiuvete si sifoanele de la subsol -> imping la etajul superior intr-o "bucla"si de acolos e duce gravitational in separatorul de grasimi exterior si in final in canalizare.

Mi sa explicat ca e cost-effective asa (3 buc mici) + mai putine tevi ce se pot infuda prin radier.

Mi s-a recomandat Saniflo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2IBFCfERj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Courage, 06 February 2019 - 11:48.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Am si o Saniflo din aia la demisol pentru un WC, o chiuveta si un bideu plus condensul din centrala Buderus. Din iulie 2010 si nu a facut probleme, uneori mergea in gol si o mai scoteam din priza.

Hmm, a mea de la demisol se numeste Sani Plus, dar e idem cu acel Saniflo din poza.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu sau fara tocator tevile de la grasime tot se infunda.... asta e motivul pentru care masina de spalat rufe se leaga la scurgerea de la bucatarie.

Edited by arg, 06 February 2019 - 12:52.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru grasimi trebuie panta optima. Eu nu am separator de grasimi si astea formau sapun in vechea canalizare din 2001, care nu mai avea panta ci mai degraba contra-panta.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Courage, on 06 februarie 2019 - 11:27, said:

Mi s-a recomandat Saniflo

Este ok.
Am mai multe bucati montate, iar datorita interventiilor efectuate, am tendinta sa spun ca produsul nu are moarte, chiar daca nu este exploatat corect.
Stiu una singura care sa defectat, la un bar, unde fireste ca nu se putea controla ce anume arunca clienti in WC. Anual propretarul curata produsul de 2-3 ori si macar o data ne chema si pe noi, ca singur nu se mai descurca. Dupa un 7-8 ani, pompa sa saturat de stapin si a dat ortu' popi.

 Courage, on 06 februarie 2019 - 11:27, said:

- eventuale probleme, din experienta

Garantat pompa o sa se blocheze anual si va trebui demontata si curatata. Un betisor de ureche, o chestie dinaia de plastic de amestecat zaharul in cafea, un simbure de pruna, servetele umede care sint foarte periculoase, plus scamele de la masina de spalat, care sint si ele extrem de periculoase.
Tocatorul pompei nu-i cine stie ce, ca-i o lama de inox cu 2 cutite, exact cum are si un blander de bucatarie (exemplu cutit: clik). Asa ca nu-i ceva foarte greu sa-l blochezi. Noroc ca motorul pompei nu se arde cind este blocat. Asa este el construit sa nu se arda, chiar daca are axul blocat. (deaia zic ca pompele astea Saniflo nu au moarte)
Drept urmare sfatul meu este sa faci pentru fiecare pompa cite o groapa betonata, in care sa bagi cite un cub de plastic, cu capac, iar pompa sa o bagi in acel camin (ceva asemanator cu asta : clik). Cind trebuie deblocata, scoti capacul de plastic al caminului, desfaci colierele "pompei" si toata apa se scurbe in acel camin de plastic, dai afara pompa si o deblochezi. Cum scoti apa din caminul de plastic, este partea a doua.

 Courage, on 06 februarie 2019 - 11:27, said:

Se da un subsol, care va avea 3 coloane de ape uzate

Musai 3 ? Nu se poate reduce numarul coloanelor ? ( O pompa Saniflo este cam scumpa. Trei devin exagerat de scumpe.)

Edited by florin71_skoda, 06 February 2019 - 15:51.


#9
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Daca nu ai wc-uri nu ai nevoie de pompa maceratoare.

poti folosi o singura statie cu doua pompe, pentru toate coloanele; este varianta cea mai buna din toate punctele de vedere.

pompele sa fie vortex cu free passage 40 sau 50 mm.

Rotomec 50TR3 M e ideala pentru asa ceva; am instalat sute.

Nu accepta pompe cu sita sau grilaj caci se blocheaza repede .

Asigura-te ca se monteaza robineti de izolare si valve de sens unic

Nu tevi galavanizate sau fittinguri metalice; doar UPVC sau inox

Atentie la capacitatea bazinului statiei; de obicei, din economie sau...lene se sapa o gropita in care iti inghesuie pompe, floatswitches si tevi, iau banii si-au plecat, iar apoi ramii cu dureri de cap

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Daca e destul de adanca canalizarea oraseneasca, nu o sa mai folosesc pompele cu tocator.
Saptamana viitoare ajung sa masor, totusi, ca sa stiu exact.

2. Mi s-a explicat ca desi par cam multe, pare a fi cea mai ieftina solutie care e incapsulata.
Tocatorul nu e musai, desi poate cu timpul mai scapa niste resturi alimentare (fiind zona de pregatire/depozitare alimente) vs o singura pompa, cu un "desen" mai elaborat al tevilor prin pardoseala (radier).

3. Nu mi-as dori bazin in radier (cu mirosul aferent)...

Attached Files


Edited by Courage, 06 February 2019 - 19:12.


#11
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Indiferent de adincimea sistemului centralizat, ai nevoie de valve de sens unic care vor fi fie dupa pompa, fie pe teava de iesire din bazin [fara pompa] Asta pentru ca in caz de suprasolicitare a sistemului centralizat, sa nu refuleze in subsolul tau.

Trei coloane=trei pompe=3x cheltuieli cu pompa,alimentare energie, tevi evacuare, intretinere. In caz ca moare pompa, pina se repara ce faci ? pui dop? Unde-l pui ?

O statie cu doua pompe e mult mai sigura, ieftina, si fiabila. Tevile in radier cu panta corecta [nu oblice] nu  se colmateaza asa repede ; noteaza ca si pompele capsulate se colmateaza daca se

deverseaza tigaia in chiuveta

Mirosul apare doar la deschiderea statiei  ; dar nu ai wc asa ca nu-I prea deranjant ; statia egalaeza presiunea cu aer prin teava de intrare-4 inchi, in timp ce capsula cu aer din atmosfera

incaperii.

Pompele in capsula sint o solutie buna pentru uz ocazional cu volum mic de apa; daca insa imobilul e locuit permanent cu un nr mare de familii, genereaza costuri cu energia, plus uzura rapida.

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din ce vad eu in planul subsolului, nu ar fi nici o problema tehnica daca se doreste unirea celor 3 coloane. Oricum, toate sifoanele (exceptind sifonul din camera CT), merg la aceasi pompa. Asa ca nu vad de ce nu ar merge in acelasi loc si chiuvetele.
Poate ca centrala si sifonul din camera CT ar necesita coloana separata, deservita de un Sanicondens. Dar asta doar daca nu se poate tehnic trage teava pina la pompa aia din dreapta mijloc, sau daca asa vrei tu sa fie.
Mai departe trebuie sa calculezi singur cita apa "deversezi" zilnic si daca doua pompe Saniflo Silence, sau Sani Plus Silence, sint mai ieftine fata de un Sanicub. Doar tu sti daca sifoanele sint intradevar folosite si care este frecventa si simultaneitatea de utilizare a celor 4 chiiuvete (sau cite or fi ele). Prima data trebuie calculat debitul si dupaia vazut daca ajunge sau nu o singura pompa Sani Plus Silence. Iar daca nu, sa compari pretul a doua SaniPlus fata de un Sanicub, care nu stiu daca-ti trebuie Clasic sau 2 Pro. (ca nu stiu debitele)

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mama lor de instalatori, pentru ce pisici au luat banii pe proiect?
o basa/camin in curtea engleza cu cate pompe sunt necesare + clapete si alte minunatii.

Edited by arg, 07 February 2019 - 01:23.


#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am mers sa masor canalizarea si e sublim, adica cca 1.6m adancime, deci e nevoie sa imping la parter canalziarea de la subsol.

Attached Files



#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sa inteleg ca constructia nu este inca facuta.
deci canalizarea -1.6m cta (cota terenului amenjat
ar trebui sa iesi din casa pe la -1.4m cta
pe plan vad o cota o pardoselei -2.75m (asta e fata de cota 0.00 a pardoselii de la intrare)
parapetii ferestrelor de la demisol au 1.5m deci cota padoselii de la susbsol e mai sus decat - 1.5m cta.

roaga arhitectul sa faca o sectiune ok, eu sunt sigur ca daca mai ridici casa 10-20cm o sa scapi de problema cu pompele....
(daca nu si nu da-ne sectiunea de athitecrua si ne lamurim noi)

Edited by arg, 14 February 2019 - 10:23.


#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Constructia se afla in stadiul de acte depuse pt autorizare la primarie. E o cladire mixta, mini-productie (D+P) + birouri la etaje.

Nu prea pot sa ridic casa, pt ca am prin urbanism Hmax = 10m (POT 40%, CUT = 1), iar eu vreau sa fac D+P+2Et, urmat cu o suprainaltare 3R in limita a 20% din CUT.

Attached Files



#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
e la limita...
mai ridici cta-ul
oricum fereastra nu o poti pune la +5cm fata de cta- o sa ai un trotuar etc...
curtea engleza (zona de aprovizionare) ar trebui acoperita ca apa de ploaie o sa-ti faca probleme.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Courage, on 14 februarie 2019 - 10:33, said:

Constructia se afla in stadiul de acte depuse pt autorizare la primarie.

In cazul asta de ce nu mergi pe o varianta asemanatoare cu cea propusa de Aliency ?

Da-le naibi de Saniflo.  (Eu sint fan Saniflo, dar acolo unde nu ai de ales.)
In cazul tau, as face undeva in curte un camin in care sa adun subsolul, sub cota de canalizare a orasului, dotat cu 2 pompe vortex, sau 2 pompe cu tocator, plus automatizarea de rigoare, care sa refuleze in canalizarea orasului. La o adica, poti sa-ti bagi toata cladirea in caminul respectiv.
Este cu mult mai scump, dar este "pe viata".
Si la astea mai trebuie anual sa le scoti afara si sa le cureti, ca se mai blocheaza, dar este afara si nu "ïn casa"

Din pacate nu stiu preturi.
Daca era o jumatate de sat, as fi zis ca utilajele cu camin cu tot, dinala profi, ar fi fost un 6.000 euro. Dar cum este vorba de un subsol, nu am idee cit o fi costind. Probabil ca nu cu exagerat de mult mai ieftin, ca nu se fac pompe chiar asa de mici, iar automatizarea este tot aia, si poate ca si caminul o fi tot ala, indiferent de debitul pompelor.

Edited by florin71_skoda, 14 February 2019 - 14:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate