Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Viata dupa moartea unui led tv

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ecrane din dezmembrări nu găsești, poate reprezentanțele să-ți aducă pe comandă așa ceva dar o să coste cât nu merită, mai poți căuta și tv-uri SH care au același panou ca al tău, de regulă cei care fabrică panouri distribuie și la alți producători de tv-uri no-name, aceștia sunt penalizați de cumpărători la partea de imagine, HDR, opțiuni, smart, sistem de operare etc. unde nu pot fi la nivel cu Sony, Samsung, LG, Philips, Panasonic ca să enumăr pe cei din top 5 ! Posted image

Văd că modelul LG 43UK6200 are un panou IPS cu 60HZ rată de refresh nativ, spre ghinionul tău doar LG fabrică aceste panouri, dar este montat și pe tv-uri de generație mai veche, pentru că LG-ul a trecut la fabricarea de panouri IPS cu 120Hz frecvență de refresh nativă încă din 2017 !

Edited by Viorelsolar, 06 February 2019 - 18:22.


#20
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
ai idee care ar fi aceste tv-uri de generatie mai veche? ca eu gasesc doar mai scumpe decat al meu...

exista vreun site gen displayspecifications care sa arate modelele de tv care incorporeaza acelasi panel?

Edited by spargebule, 06 February 2019 - 21:27.


#21
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 spargebule, pe 06 februarie 2019 - 21:09, a scris:

ai idee care ar fi aceste tv-uri de generatie mai veche? ca eu gasesc doar mai scumpe decat al meu...
Nu te mai chinui prietene , nu ai solutie , tv-uri sparte noi  aduc din UK ci 5-10 lire /buc  . piesele din ele incep sa se caute abia dupa 3-4 ani.

Un display la reprezentanta este mai scup decit tv-ul , nu ai nici o sansa

#22
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
prietene, eu am zis ca il fac linistit plafoniera, dar daca colegul ma incita...

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 spargebule, pe 06 februarie 2019 - 21:35, a scris:

prietene, eu am zis ca il fac linistit plafoniera, dar daca colegul ma incita...

Încerc să te-ajut, m-am uitat peste tot, trebuie să prinzi momentul când cineva îți vinde pe olx. un tv ieftin ca al tău seria 43UK 6200...6950 pentru că au aceleași IPS-uri de 60Hz nativ, cu defect electronic dar cu display-ul în stare bună ! Mai mult de-atât încearcă să scrii reprezentanței LG din România, poate te ajută să-ți vândă un ecran mai ieftin, în Anglia de exemplu firma Sony îți oferă contra cost orice componentă TV inclusiv display, dar nu răspunde de reparație dacă nu o faci la service-ul lor ! Posted image

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Koal, pe 06 februarie 2019 - 16:40, a scris:

Mergi la unul sau mai multe service-uri de televizoare moderne (LCD/LED/Plasmă) și spune-le ce ai pățit.
Unii ar putea să aibă ce ai tu nevoie, din dezmembrări, și atunci prețul reparației ar putea fi mai mic.
sau mai bine da anunt ca vinde pe olx si il cauta ei daca si cand au nevoie, in loc sa umble cu caciula in mana din usa in usa

#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu mi-am cumpărat de pe olx. un tv Sony Bravia KD-XF9005 gama 2018 cu ecran spart care a avut o viață scurtă de doar o lună, copilul de 3 ani a familiei a aruncat cu un trenuleț care a nimerit fix în ecranul tv-ului ! Tv-ul trebuie să-l primesc mâine, este încă în garanție, a costat inițial 6.100 lei m-am înțeles cu omul la 450 lei cu transport inclus, ceea ce este o sumă corectă și recuperabilă dacă-l vând pe componente separate, dar sper și eu că voi găsi un panou VA de 10 biti, 120 Hz nativ să-l fac ca nou ! O să le scriu celor de la Sony sau voi cumpăra un tv cu defect electronic la preț mic, dar cu ecranul intact, când mi se va ivi ocazia, trag speranță până la sfârșitul anului ! Posted image

#26
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Era singura oferta???
Nu  de ce nu ai cumparat 4 buc.
Nu asteptai de 4 ori mai mult timp. Aveai rabdare pana gaseai ocazia si luai 4 ecrane.
"afacerea" era de 4 ori mai "profitabila".
Doar milionarii au 4 sony bravia.

#27
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 tioopedi, pe 07 februarie 2019 - 14:59, a scris:

Era singura oferta???
Nu  de ce nu ai cumparat 4 buc.
Nu asteptai de 4 ori mai mult timp. Aveai rabdare pana gaseai ocazia si luai 4 ecrane.
"afacerea" era de 4 ori mai "profitabila".
Doar milionarii au 4 sony bravia.

N-am înțeles nimic din mesajul tău, să plâng sau să râd ??? Mă rog dacă ai înțeles tu, nu mai contează ! Posted image

Edited by Viorelsolar, 07 February 2019 - 22:55.


#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Viorelsolar, pe 07 februarie 2019 - 12:27, a scris:

Eu mi-am cumpărat de pe olx. un tv Sony Bravia KD-XF9005 gama 2018 cu ecran spart care a avut o viață scurtă de doar o lună, copilul de 3 ani a familiei a aruncat cu un trenuleț care a nimerit fix în ecranul tv-ului ! Tv-ul trebuie să-l primesc mâine, este încă în garanție, a costat inițial 6.100 lei m-am înțeles cu omul la 450 lei cu transport inclus, ceea ce este o sumă corectă și recuperabilă dacă-l vând pe componente separate, dar sper și eu că voi găsi un panou VA de 10 biti, 120 Hz nativ să-l fac ca nou ! O să le scriu celor de la Sony sau voi cumpăra un tv cu defect electronic la preț mic, dar cu ecranul intact, când mi se va ivi ocazia, trag speranță până la sfârșitul anului ! Posted image
haha apreciez naivitatea si optimismul!
450 recuperabili, panou mai ieftin haha

orice tv cu defectiuni electronice se repara destul de ieftin, de ce ti-ar vinde cineva tie ecranul? :)

serios acum... tine-ne la curent. Si peste 5 ani, tot asa o sa fie, o piesa de mobilier inutila pe care ai dat 450 ron

#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Da mulțumesc @unbrutus ! Ce face invidia asta din om ???

Serios vorbești ? Păi îți spun eu care m-am informat pe forumuri la americani, panoul VA de 120 Hz de 55 inch. costă 200$, total reparație 300$, deci cât va ajunge tv-ul să coste ??? O să-l repar mai repede decât te aștepți, stai liniștit te voi anunța să-ți bagi o gheară-n gât !!! Posted image

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Viorelsolar, pe 10 februarie 2019 - 00:41, a scris:

panoul VA de 120 Hz de 55 inch. costă 200$, total reparație 300$, deci cât va ajunge tv-ul să coste ??? O să-l repar mai repede decât te aștepți, stai liniștit te voi anunța să-ți bagi o gheară-n gât !!! Posted image
asteptam! fara invidii si fara unghii bagate in gat

optimismul tau e amuzant, repet...

eu ma astept sa il repari in 5 zile, ai zis ca il repari mai repede decat ma astept. DEci in 4 zile astept noutatile.
sau nu reusesti in 4? pai si atunci de ce ai zis "mai repede decat te astepti"? hmm

#31
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
N-ai altă treabă decât să colecționezi postări inutile fără noimă ? Mda ! O să-l repar când se va ivi ocazia, nu te privește personal, că nu stau în televizorul ăsta, am și alte treburi de făcut mult mai importante, decât tăiatul frunzelor la câini ! Posted image

Cum naiba ai reușit să ai peste 9.400 de postări în nici 2 ani ? Nu ai altceva mai bun de făcut ??? Posted image

#32
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Viorel las-o moarta....
Nu o sa gasesti niciodata la vânzare TV-uri cu penelul bun si electronica/softul defect!!!
Tv-urile cu panelul bun se repara,invers niciodata nu este rentabil.
Singurul lucru care poti recupera dintr-un tv cu ecran spart sunt placile electronice si backlight-ul daca nu e afectat.
Din astea poti face niste banuti pe teemwn lung daca esti depanator TV.
Ca si utilizator casnic nu poti decat sa-l dai la gunoi sau sa-l vinzi contra unei sume modice(gen 50-100lei) la un atelier care depaneaza televizoare.
A,era sa uit:Mai poti vinde telecomanda pe OLX.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Viorelsolar, pe 10 februarie 2019 - 01:47, a scris:

N-ai altă treabă decât să colecționezi postări inutile fără noimă ? Mda ! O să-l repar când se va ivi ocazia, nu te privește personal, că nu stau în televizorul ăsta, am și alte treburi de făcut mult mai importante, decât tăiatul frunzelor la câini ! Posted image

Cum naiba ai reușit să ai peste 9.400 de postări în nici 2 ani ? Nu ai altceva mai bun de făcut ??? Posted image
devii tot mai agresiv... de ce? e duminica, e soare afara... bucura-te de TV... oh wait :)
Iti dai seama ca nu il vei repara niciodata... daca s=ar putea importa panelurile, ai vedea macar o firma care sa se ocupe cu asa ceva si sa le importe in mod organizat si la preturi mai bune

#34
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 geo123, pe 10 februarie 2019 - 12:08, a scris:

Viorel las-o moarta....
Nu o sa gasesti niciodata la vânzare TV-uri cu penelul bun si electronica/softul defect!!!
Tv-urile cu panelul bun se repara,invers niciodata nu este rentabil.
Singurul lucru care poti recupera dintr-un tv cu ecran spart sunt placile electronice si backlight-ul daca nu e afectat.
Din astea poti face niste banuti pe teemwn lung daca esti depanator TV.
Ca si utilizator casnic nu poti decat sa-l dai la gunoi sau sa-l vinzi contra unei sume modice(gen 50-100lei) la un atelier care depaneaza televizoare.
A,era sa uit:Mai poti vinde telecomanda pe OLX.

Las-o tu moartă ! M-am uitat de curiozitate pe ebay unde mai îmi vând și eu lucrurile, la cât costă componentele placa video, telecomandă, placa driver backlight etc. la acest Sony xf9005 și dacă le-aș vinde, ceea ce nu-i cazul pe olx, aș scoate pe puțin 200€, ia uite matale AICI și AICI și AICI, numai o parte din componente, așa că stai liniștit, nu pun botu” la vrăjeala ta și alți depanatori radio-tv sub acoperire !!! Cumva îți surâde ideea să ți-l dau moka pe suma aia modică de 50 lei, nu cumva vrei să suport și transportul la pachet cu nevastă-mea ??? Posted image

Mă cum naiba vă găsiți voi ăștia așa șmecheri ??? Posted image

 unbrutus, pe 10 februarie 2019 - 12:12, a scris:

devii tot mai agresiv... de ce? e duminica, e soare afara... bucura-te de TV... oh wait Posted image
Iti dai seama ca nu il vei repara niciodata... daca s=ar putea importa panelurile, ai vedea macar o firma care sa se ocupe cu asa ceva si sa le importe in mod organizat si la preturi mai bune

Vezi-ți mă de mucii tăi ! Sfaturile tale mă șterg cu ele în dos, sunt alții îndreptățiți care mă îndrumă, ar fi culmea să te bag în seamă !!!

Edited by Viorelsolar, 10 February 2019 - 12:45.


#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca se puteau repara la un pret mai mic decat valoarea tv-ului de nou nu era plin internetul de Tv-uri cu ecran spart/defect.
Tu nu observi ca pe piata sh cererea de paneluri este imensa iar oferta este 0!
200E pe un TV cu ecran mort?
Nope dar la banii astia se cumpara la dezmembrari masini care functioneaza si merg pe rotile lor!
Oricum vad ca esti acid si persisti cu vehementa in ideile tale fanteziste.
Eu iti propun un troc:Iti vand niste tv-uri cu ecran bulit la 400$ bucata.
Tu le poti vinde apoi pe ebay pe bucati la 800$.Ai profit 400$ la unul.
La mai multe suma e deja considerabilă.
Ce zici te bagi? Daca accepti trocul si cumperi de la mine 10 bucati promit solemn ca o sa-mi retrag cuvintele si o sa te sustin pe topicul asta.
Stima!


#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Viorelsolar, pe 10 februarie 2019 - 12:42, a scris:

Vezi-ți mă de mucii tăi ! Sfaturile tale mă șterg cu ele în dos, sunt alții îndreptățiți care mă îndrumă, ar fi culmea să te bag în seamă !!!
frumos limbaj... ai grija sa nu zbori definitiv de pe aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate