Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viata dupa moartea unui led tv

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Din ce in ce mai multi dintre noi "beneficiaza" de cate un tv plat cu ecranul spart. Avand in vedere ca pretul inlocuirii ecranului + manopera ajunge sa depaseasca usor pretul unui tv nou, operatiunea devine neeconomica.

Ce facem cu un tv cu ecranul spart daca nu merita reparat? Ok, il dam la reciclat, dar pentru cei cu inclinatii practice, ce transformare / utilizare ii putem gasi?

E plin OLX-ul de tv sparte oferite pe cativa bani pentru piese si nu le cumpara nimeni, macar daca am dat ceva bani pe ele macar psihologic sa ne simtim bine daca gasim ceva de facut cu carcasa, led-urile sau alte componente interne.

Orice idei sunt bine-venite, de la ferma de furnici pana la tabloul iluminat din spate!

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6peUnyw80rI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Depinde de tv daca merita sau nu ,depinde si de posesor daca are cunostintele necesare Un samsung din seria 8000, 9000 chiar daca e de acum 10 ani are tehnologie de ingenuncheaza orice petarda din comert .Un astfel de tv se poate adapta pt un nou display , chiar merita.

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Esti pensionar?

La bunica-mea am vazut tot felul de chestii pe care le-as fi aruncat. "Poate mai trebuie".

Iluminatii zilelor noastre lucreaza pentru a-si face un mindset in care sa fie ok cu ei insasi chiar daca raman fara lucrurile materiale si tu vrei sa stai cu deseul de electrocasnic in casa?

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 spargebule, on 06 februarie 2019 - 10:11, said:

Orice idei sunt bine-venite, de la ferma de furnici pana la tabloul iluminat din spate!
Pai ce poti sa ii faci este sa il lasi la locul lui, stins. Asa cel putin poti spune ca ai TV OLED in casa. Nu conteaza daca functioneaza, important e sa il ai.

#6
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
Negatoscop pentru un cabinet medical (se fixeaza filmele radiologice/rmn pentru vizualizare). Scoti ecranul spart,pui un geam subtire in loc, modifici partea de alimentare a backlight-ului, daca esti mai priceput pui un potentiometru pentru reglarea intensitatii.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 tehnics, on 06 februarie 2019 - 10:40, said:

Pai ce poti sa ii faci este sa il lasi la locul lui, stins. Asa cel putin poti spune ca ai TV OLED in casa. Nu conteaza daca functioneaza, important e sa il ai.
Nu e mentionat nicaieri oled.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă laşi doar cadrul metalic şi dispersorul se poate folosi ca lustră pe tavan.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 spargebule, on 06 februarie 2019 - 10:11, said:

Din ce in ce mai multi dintre noi "beneficiaza" de cate un tv plat cu ecranul spart. Avand in vedere ca pretul inlocuirii ecranului + manopera ajunge sa depaseasca usor pretul unui tv nou, operatiunea devine neeconomica.

Ce facem cu un tv cu ecranul spart daca nu merita reparat? Ok, il dam la reciclat, dar pentru cei cu inclinatii practice, ce transformare / utilizare ii putem gasi?

Acvariu pentru pesti... Se lasa doar cadrul din fatza, se pune un geam si un acvariu in spatele lui.. Se vede foarte frumos, iar daca apesi butoanele telecomenzii pestii se misca pe ecran.

Ce crezi ca poti sa faci cu un smart-tv la care i-ai spart display-ul, in afara sa-l duci la reciclat?

Totusi, daca spartura nu e mare si inca se mai vede pe ecran, eu l-as muta intr-o bucatarie si l-as folosi acolo pana crapa, dupa care la reciclare cu el.

Edited by rosix, 06 February 2019 - 11:42.


#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
"Placile pe OLX", carcasa la gunoi. Hai pa!

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 spargebule, on 06 februarie 2019 - 10:11, said:

E plin OLX-ul de tv sparte oferite pe cativa bani pentru piese si nu le cumpara nimeni, macar daca am dat ceva bani pe ele macar psihologic sa ne simtim bine daca gasim ceva de facut cu carcasa, led-urile sau alte componente interne.
se cumpara, am vandut si eu stricaciuni din astea.

totul depinde de pretul cerut. De ce spui ca nu se vand? la 150 ron se vinde un tv cu ecran defect. La 500 normal ca nu se vinde

#12
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005
Dai si tu anunt pe net : Televizor cu ecran spart caut televizor cu placa electronica dusa pentru imperechere.
Cu alte cuvinte cauti pe net sau pe la reparatii un ecran de schimb si il schimbi tu daca esti minitehnicus. Sanse ar fi pentru ca un display se foloseste de obicei la mai multe modele sau chiar la firme diferite.

Edited by trid_ovi, 06 February 2019 - 12:43.


#13
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
TV-ul este model 2018, LG 43UK6200, a functionat doar 3 zile.

ecranul spart este o problema des intalnita la tv-urile actuale si nu este acoperita de garantie.
astfel, fiind model nou, orice alta problema in afara de ecran va fi acoperita de garantie iar eu timp de cel putin 2 ani nu voi gasi sa cumpar un tv defect de la care sa iau ecranul. si din cate am inteles nu se pot "imprumuta" ecrane de la alte modele.

pentru 150 lei mai bine pastrez telecomanda pentru alt tv si fac din el o ditamai plafoniera, asta daca nu vine cineva cu o idee mai interesanta Posted Image

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Un Sony Bravia seria 9005, model 2018 cu panou VA spart, l-am găsit la preț de 500 lei funcțional !!! Un Sony Bravia XF9005 4K costă peste 5.000 Ron pentru că imaginea produsă de acest panou special se apropie calitativ de tv-urile Oled, eu cred că merită să-l cumperi așteptând un moment prielnic să găsești un panou Full-Aray Local Dimming cu panou VA de 120 Hz care se potrivește, chiar și dacă vinzi plăcile electronice pe ebay poți câștiga mult mai mult !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 06 February 2019 - 13:55.


#15
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
nu prea inteleg ce ma sfatuiesti...

#16
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Sa mai cumperi unul. Tot cu ecranul spart.
Doar asa o sa ai o "pereche" de bunaciuni.

#17
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Mergi la unul sau mai multe service-uri de televizoare moderne (LCD/LED/Plasmă) și spune-le ce ai pățit.
Unii ar putea să aibă ce ai tu nevoie, din dezmembrări, și atunci prețul reparației ar putea fi mai mic.

#18
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
am mai zis mai sus, fiind model nou, placile se schimba in garantie, dauna totala este numai ecranul, deci nu prea au cum sa aiba ecrane din dezmembrari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate